A Telenor Magyarország-nak köszönhetően néhány napig teszteltem az LG legújabb okoseszközét a Watch Urbane-t. Mivel ez is Android Wear operációs rendszerrel érkezik, ezért sok újdonságot nem tud mutatni, azért van amiben mégis kitűnik.
Előre lelövöm a poént, ez az akksiidő. 🙂 Több hír és cikk is került már ki az oldalunkon az LG által kiadott okosórákról, sőt még azt is kiemeltük, hogy az LG G Watch volt a világ első okosórája, amire főzött rom készült. Ez utóbbi valljuk be elég nagy dolog nekünk, tech őrülteknek, és egyre izgatottabban várjuk a következő áldozatot, amire ráerőltethetjük a “saját” rendszerünket. Ettől érezzük azt egy készüléknél, hogy bizony tettünk érte, hogy olyan legyen, amilyen. Akkor is, ha a phone.apk a legfontosabb pillanatban kezd el fagyogatni.
Ugyan ilyesmiről szó sincs a szóban forgó óránál, mégis úgy éreztem, hogy tud újat mutatni. Igaz, hogy az ára sem a legkényelmesebb, ennyiért már akár komolyabb – nem okos – karórát is kapunk. Nem vagyok órab*zi, mégis ehhez viszonyítok, és már ki nőttem abból, hogy “mindegy csak minden okos legyen”. Egyelőre egy előnyét sem látom a wear operációs rendszerrel ellátott okosóráknak, bár tudom, ha egyszer kiforr, majd hasznossá válik.
Az LG ezúttal tényleg odatette magát, ugyanis egy rendkívül elegáns és viselhető okosórát alkotott. Rengeteget próbáltam már a kínai TFT kijelzőstől az okosabbaknak tervezett Pebble Steelen és a félokos Cogito Classic-on keresztül a Moto360-ig. Okkal mondom tehát, hogy az Urbane nagyon szépre sikeredett, annak ellenére, hogy okoseszköz. Az első okosóra például, amit úgy ahogy a dobozából kivettem, vidáman hordtam. Sem a bőr szíjával – nagyon, de NAGYON fém párti vagyok – sem pedig a külalakjával nem volt bajom. Kifejezetten pofásra sikeredett. Igazi óra érzete van.
Ha magáról a működésről szeretnél tájékozódni, ajánlom figyelmedbe a Moto360 tesztemet, habár egy évvel ezelőtt írtam, szó szerint semmi különbség nincs – ami az oprendszert illeti.
Külcsíny
Végre az okosóra gyártók is ráébredtek, hogy a hagyományos kerek számlap a nyerő irányvonal. A Moto360 után egyere több gyártó is ezt az utat követi. A hagyományos órákhoz való hasonlóságot az egyetlen gomb is növeli amit a gyártó a készülék jobb oldalára helyezett el. Ezt a gombot hosszan vagy röviden is lehet nyomni, így más-más funkciók érhetők el. Az óra hátlaján a szokásos dolgokat találjuk. Pulzus mérő – ami végre folyamatosan is mér -, valamint a töltő csatlakozóját ami egy dokkolón kersztül tudja csak tölteni az órát.
Első lépések
Aki már használt ilyen órát annak nem lesz meglepő, hogy le kell tölteni a marketből az Andrid Wear nevű applikációt. Ha ez kész akkor párosíthatjuk az órát a telefonunkkal. A készülék működik telefon nélkül is, de ki akarja így használni? 🙂 Sajnos ezek a Google alapú órák nem működnek más operációs rendszerrel (iOS, Windows Phone). Maga a kapcsoldás viszonylag gyorsan lezajlik de a szinkronizáció egy kis időt vesz igénybe. Ha sikerült szinkronizálni akkor indulhat a felfedezés….
Mindennapi használat
Az óra számlapja természetesen érintésérzékeny azaz a számlapot simítva is mozoghatunk a menüben, azonban kétfajta mód is van arra, hogy ne kellejen kezelés közben hozzáérni a kijelzőhöz. Az egyik a csukló fordítása és a kar megunk elé emelése. Elsőre a menüben lehet lépkedni a másodikkal pedig felvillan a számlap. Azonban van egy harmadik módszer is az óra vezérlésére ez pedig a hang. Sajnos magyarul csak korlátozottan tud. A beállítást követően a számlapon megjelenik az “Ok, Google!” szöveg ami arra ösztönzi a felhasználót, hogy elsuttuggja a titkos jelszót: “Ok, Google!”.
Ha sikerült jól kiejteni a szavakat akkor akár hanggal is irányithatjuk az órát. Ha párszor elsuttogjuk a titkos jelszót akkor az idegesítő szöveg eltűnk – bekapcsolás-Ok Google-kikapcsolás. Ezt addig ismételjük amíg el nem tűnik a felirat. Szerencsére ezt csak teljes ujraíndítás után kell megtenni. Ha már belaktuk az órát akkor csak a megfelelő számlap kiválasztása marad. Kapunk pár használható számlapot, de a netről rengeteg ingyenes számlapot tölthetünk le. Ha ezek sem tetszenek akkor a fizetős számlapok küzül is választhatunk :).
Rengeteg alakalmazást lehet telepíteni a készülékre. Aki sokat sportol azoknak számtalan sportapp ad lehetőséget a teljesítményük követésére. Találunk többek között időjárás alkalmazást és utazással kapcsolat appot is. Mindenkinek más a fontos, de egy biztos: Senki nem szeretné ha az órája napközben lemerülne. Nos ez az Urbane esetében nehezen következik be. Az akku ideje az eddig megjelent Wear oprendszert futtató okosórák kozül a legjobb. Végre olyan óra ami kibírja a napot azzal együtt is, hogy folyamatosan mutatja az időt – dim mód. Ezt úgy éri el, hogy ha nem nyomkodod akkor elhalványítja az számlapot és csak a fontosabb infók látszanak teljse kontraszttal – számok/mutatók. Az egy nap természetesen 14-15 órát jelent bár nap végére még így is marad szufla.
Összegzés
Már a megjelenés előtt is nagyon vártam. Nagyon ígéretesnek tűnt a fényképek alapján is. Amikor kézbe fogtam sem csalódtam és használat során is csak pozitív tapasztalataim voltak. Talán ha gyárilag kapható lenne hozzá fém szíj, az némileg emelné a megjelenést. De természetesen szabvány csatlakozónak köszönhetően, bármelyik órás üzletben tetehetünk rá nekünk tetsző szíjat. Élvezet volt használni a készüléket és rendkívül élveztem, hogy még bőven este is volt benne szufla, ha netán még munka után elugrottam sörözni. Éppen ezért nehéz szívvel adtam vissza a Telenornak.
[…] megfizethető árú LG Watch Urbane tesztje itt […]