Egy régi képregény került kezembe a Mozaik sorozatból. Jóleső érzéssel gondoltam arra, valamikor mennyi kellemes percet szereztek nekem ezek a kis képes irományok. Nagy örömmel vártam mindig az újabb izgalmas részek megjelenését. Elgondolkodtam, mit is lehetne kezdeni velük, hogyan lehetne újra előhozni őket a múlt homályából, egy kis nosztalgia reményében.
Előkotortam hát a többit is szekrények elfeledett zugaiból, s módszeresen szétszortíroztam az előkerült kincseket. A Mozaik sorozatra, és az Újvidéki kiadó által kiadott Asterix és Obelix újságokra esett választásom, mivel ezeket még ma is szívesen újra olvasom.
Végiggondoltam a lehetőségeket, és az elektronikus archiválás mellett döntöttem. Előkaptam ősöreg lapszkennerem, és nekiugrottam Asterixék számítógépbe préselésének.
Jó darabig elmatattam, de végül összegyűlt egy jelentősebb archivált mennyiség.
Munkánk gyümölcsöztetésére létezik egy nagyszerű képregény olvasó PDA-ra, a Comics Reader Mobi v2.0.3. Nemrégiben olvastam legújabb változatának megjelentéről, így kipróbáltam, mit tud a fizetős verzió.
Nem ok nélkül választottam ezt a programot képregény olvasásra. Annak idején már az Omnia I-en is bevált ingyenes verziója, így nagyon elégedett voltam vele. Az új változatot grafikailag is rendbe kapták, így megfelel a ma követelményeinek. Kitehetjük a lapozó füleket a képernyő szélére, így könnyebben tudunk olvasás közben tovább jutni.
Csúszkásra is tervezhetjük a beállító sávot, így ujjunk csúsztatásával válthatunk képregényt, oldalt, vagy kiléphetünk a programból stb. Kényelmes megoldásnak találtam ezt a beállítási formát.
Legnagyobb előnye a praktikus szövegkezelés, csak rányomunk egy szóbuborékra, s azt felnagyítja könnyen olvasható méretre.
Ügyesen el is menti az utolsó olvasott oldalt, így legközelebb onnan folytathatjuk, ahol abbahagytuk.
A HD2 4.3′ képernyőjén még éppen olvashatóak a szövegek, de az én szememnek már kell ez a nagyítós kényeztetés.
Újságonként könyvtárba szortíroztam, sorszámoztam minden egyes beszkennelt oldalt. Ezek után winrar-ral újságonként külön-külön tömörítettem őket. Az elkészült tömörített adatállomány .rar kiterjesztését átírtam .cbr-re. Így kompatibilis lett a Comic Reader Mobi olvasóval. Aki zip-be tömöríti képregényeit annak a zip-et .cbz-re kell átírtnia. Egy kicsit jobban körülnéztem a beállítások között, és rájöttem, hogy erre az átnevezgetésre már nincs is szükség. A beállításokban, csak be kell pipálni a .zip, és .rar kiterjesztés elérését, és azonnal értelmezi is a Comic Reader Mobi. Ez tényleg praktikus újítás, mert megtakaríthatunk egy lépést archiválás közben.
Elkészült újságaimat felmásoltam a PDA-ra és már indulhatott is az olvasás.
Természetesen internetről innen-onnan lehet szerezni képregényt, képenként szkennelt formában, azokkal hasonlóan eljárva újabb olvasnivalóhoz juthatunk. Angol nyelvterületen olyannyira elterjed a Comic Reader Mobi, hogy .cbz, és .cbr formátumban vásárolhatunk a csodahősök képes történeteiből.
Jelenleg nagy élvezetem lelem a nosztalgikus újraolvasás örömeiben, és remélem sokan kapnak még kedvet hasonló időtöltéshez.
Legutóbbi hozzászólások