Újabb év telt el és ismét itt van egy újabb csúcs készülék a Samsungtól. A készüléket közel két napig sikerült birtokomba venni és tanulmányozni. Meg kell hagyni, hogy a koreai mérnökök tudnak valamit, mert ilyen vékony testbe ennyi mindent bele tudtak passzírozni. Ismét megmutatta a Samsung gépezet, hogy mennyire komolyan veszik a dolgot, és nem sokkal a bemutató után a szerencsésebbek már kézbe is foghatták az S4-et. A teszt készülékért külön köszönetet mondanánk a Samsung hazai képviseletének.
Külső
Egyszerű fehér doboz rejti az új üdvöskét, látszik rajta, hogy még nem a végleges csomagolás. A dobozban a szokásos akkumulátoron, USB kábelen, headset-en és töltőn kívül ne számítsunk másra. A teszt erejéig viszont csomagoltak mellé egy Smart Cover tokot is. A tok érdekessége, a rajta lévő kis ablak, ami lehetővé teszi, hogy kinyitás nélkül is megnézhessük a fontosabb információkat, illetve fogadhassuk hívásainkat. Sőt, ez már egy aktív Cover, ugyanis kinyitásra bekapcsolja a telefont.
Első alkalommal mikor kézbe vettem a készüléket az tűnt fel, hogy milyen pehely könnyű a méretéhez képest, pedig a 130 gramm csak 1 grammal kevesebb az előd súlyánál. Méreteit tekintve is kellemes csalódás, hogy nem lett nagyobb, 136,6*69,8*7,9 mm. A S3-ból megszokott és sokak által kritizált gömbölyded formát itt már határozottabb vonalak követik. A sarkak kevésbé lekerekítettek, a keretet szép fényes ezüst sávra cserélték, ami fémből készült. A kijelző szélei nincsenek lekerekítve, illetve kissé beljebb vannak a fém kerethez képest. Az elülső rész jelentős részét a hatalmas 5 colos Gorilla Glass 3-mal védett kijelző foglalja el. A felső részt telipakolták mindenféle érzékelővel, mint pl.: fényérzékelő, távolság mérő, infra érzékelő a kézmozdulatokhoz. Sajnos szegény LED visszajelző, majdnem a ház legszélére került. Szerintem kicsit gyengére sikeredett a fényereje, mert alig lehet látni, még sötétben is. A tetőn maradt a 3,5 colos Jack csatlakozó, a másodlagos mikrofon és az infra vezérlő. Megfordítva a telefont találjuk a 13 Megapixel-es kamerát és alatta a LED mobilfényt. A hangszóró ismételten alulra került, mint anno az S2 esetén.
Alul csupán a Micro USB port és az elsődleges mikrofon található. Az USB port-nak a töltésen és a számítógépre történő csatlakozáson kívül van másik két funkciója is, az MHL és az OTG. Az elsővel ki tudjuk vezetni HDMI csatlakozóval rendelkező TV-re a telefon képét, míg az utóbbival USB eszközöket köthetünk rá pl.: Pendrive, egér, kártyaolvasó stb.
A bekapcsoló gomb jobb oldalon kissé feljebb került és vékonyabb is lett, ezzel jobban passzolva az új vékonyabb design-hoz.
Az S4 Micro SIM kártyát képes fogadni. A Micro SD kártya az akkumulátor kivétele nélkül cserélhető maradt és most már hivatalosan is 64 Gb-ig bővíthető.
Az akkumulátor 2600 mAh-ra hízott. A rövid ismerettség alatt nem derült ki, hogy valójában mennyivel tovább vagy kevesebb ideig bírja, mint elődje.
Kijelző
A Samsung csúcskészülékek egyik gyöngyszeme, mindig a fenomenális kijelző. Ez most sincs másképp, az 5 colos Full HD felbontású (1080*1920) Super Amoled kijelző tű éles képet szolgáltat, annak ellenére, hogy a pixelek elrendezése Pentile mátrix maradt. Megjegyezném, hogy kicsit módosítottak a Pentile elrendezésen, talán azért is nem látszik már a szőrösödés. A kijelző színét különböző profilok segítségével állíthatjuk, így a túlszaturált színektől egészen a természetes színekig állíthatjuk az ízlésünknek megfelelően.
Hang
A beépített hangszóró, majdnem a duplájára nőt, ami jótékony hatással van a hangerejére a készüléknek. Hívás közben különböző módón állítgathatjuk a szűrőket a jobb hangminőség elérése érdekében.
Az erő, ami a motorház alatt van
Alapvetően kétféle változat létezik a készülékből, ami eljuthat hozzánk. Ebből ami már most kapható itthon az az i9505 változat, ami 4 maggal rendelkezik, míg a másik az i9500, ami az Samsung Exynos 8 magos processzort tartalmazza.
Az i9505-ben 1,9 Ghz-es 4 magos Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 processzor van. A grafikus magot az Andreno 320 látja el. A jelenlegi csúcs készülékek közül ennek a legmagasabb az óra jele, így az ember elvárná, hogy ez legyen a leggyorsabb. Persze, mint sem ér a nyers erő, ha nem optimalizálják hozzá a szoftvert. Az teszt készüléken még elég vegyes volt a kép. Voltak olyan részek, amik szárnyaltak és voltak olyanok is, amik némileg akadoztak.
A készülékbe 2 GB RAM került. Bekapcsolás után kb. 1000-900 MB memória áll rendelkezésünkre, de ez használat közben rohamosan csökkeni fog. Átlagos napi használat mellett kb. 500-300 MB lesz szabadon.
A hozzám érkezett készülék 16 GB belső tárhellyel rendelkezett, de a későbbiek során lesz 32/64 GB változat is. A 16 GB-ból kb. 9,15 GB-ot használhatunk fel. Erre telepíthetünk programokat is vagy használhatjuk más egyéb hasznos vagy haszontalan fájlok tárolására.
A készülék kezeli a szokásos videókat, mint DivX, Xvid, MKV (720p és 1080p). Itt már nagyon jók a 720p, 1080p videók a kijelző felbontása és mérete miatt. Szerencsére a kernel most már kezeli az exFAT fájlrendszert, így nem kell lemondanunk a 4 GB-nál nagyobb filmekről sem. Hang esetén a DTS kezelése továbbra sem megoldott, de alternatív lejátszóknak ez se okoz gondot. A feliratokat is lejátssza.
A benchmark eredmények érdekessége, hogy összehasonlítva más népszerű oldalakkal, nekem jóval kevesebb pontot adnak. Többszöri lefuttatás után néha még az előzőnél is kevesebbet. Persze, ez nem befolyásolja azt a tényt, hogy maga a telefon nagyon gyors. Volt pár alkalom ugyan, ahol némileg várakozik vagy beszaggat, de ez más Androidos telefonokon is előfordul.
Kommunikáció
Az internet sebessége maximálisan 42 Mbs letöltés és 5,76 Mbs föltöltést érhet el HSDPA+ hálózaton. A készülék ezen változata támogatja az LTE hálózatot is, ahol az elméleti letöltési sebesség 100 Mbs a feltöltési pedig 50 Mbps. A WI-FI terén a szokásosnak számító B/G/N szabvány mellé a legújabb AC szabványt is megkapjuk.
A következő okosság a DLNA (Digital Living Network Alliance). A lényege, hogy a hálózaton megosztott fájljainkat le tudjuk játszani a telefonon vagy a telefonról le tudjuk játszani az arra képes TV készüléken.
A Bluetooth 4.0 mellett támogatja a WI-FI direct-et, és van benne NFC chip is.
A szokásos kütyükön, mint a gyorsulásmérőn, fényérzékelőn, távolságérzékelőn, barométeren és digitális iránytűn kívül még van benne hőmérő és páratartalom mérő. Utóbbiak kihasználásához jelenleg az S-Health nevezetű programot ajánlott.
Az FM rádió sokak bosszúságára kimaradt.
Android
A készülék Android 4.2.2-vel érkezik, és ezzel együtt megkapjuk a legújabb TouchWiz-t is. Némileg megváltozott a Touchwiz felülete, képernyőzárnál a színek teljesen egybe olvadnak a státusz bar-ral. A buborékos effekt helyett egy csillogó effekttel lehet feloldani a kijelzőt. Látszik, hogy a Samsung mérnökei nem elégedtek meg csupán egy erős hardver építésével, hanem a szoftver terén is rengeteg hasznos és haszontalan funkcióval töltötték fel okos telefonunkat.
Újabb Smart gesztusok készültek:
– Air View: a Note II-ben debütált szolgáltatás lényege, hogy a kijelző fölé helyezett ujjunkkal tudunk belenézni egy éppen futó videóba, vagy kinagyítani egy fényképet, egy naptári eseményt stb.
– Air Gestures (max. 7 cm-el a kijelző felett kell elhúznunk a tenyerünket):
- Quick Glance: kikapcsolt állapotban a kijelző előtt elhúzzuk a tenyerünket és a kijelzőn megjelenik az óra, nem fogadott hívások és SMS-ek.
- Air Jump: a gyári böngészőben tudunk lapozni a kezünk mozgatásával
- Air Browse: képek, zeneszámok között lehet vele váltani
- Air Move: app-okat és a naptár bejegyzéseit tudjuk átpakolgatni
- Air Call-Accept: hívásainkat tudjuk fogatni a kezünk mozgatásával
– Smart scroll: fejünk mozgatásával tudjuk görgetni a weboldalakat
– Smart pause: filmnézés közben, ha elfordítjuk a fejünket, abba marad a lejátszás
– S-Health: elméletileg az egészségünk felügyeletére készült szoftver, lehet hozzá venni külön kütyüket, mint Bluetooth-os mérleget vagy vérnyomásmérőt. A program képes megállapítani a páratartalomból és hőmérsékletből, hogy hogy érezzük magunkat.
– Samsung WatchON: segítségével távirányítóvá alakíthatjuk telefonunkat
GPS és navigáció
A GPS vétellel különösebb gond nem akadt. Érdemes arra is figyelni, hogy a kijelző felbontása miatt egyes navigációs programokkal meggyűlhet a bajunk.
Videó és fényképező
Az új modell, új kamerát kapott, aminek 13 megapixel a felbontása. A képek minősége egész jó lett egy telefonhoz képest. A manuális beállítások számát csökkentették, így például nem lehet állítani a fókuszt se, hogy Auto vagy Macro mód legyen. Ettől függetlenül 10 cm-ről lehet Macro képeket készíteni. Rengeteg előre programozott beállítás van a szoftverben. Egyik érdekes lehetőség a Burst Shoot, amikor folyamatos képet készít egy mozgó testről a kamera és végül egy képen jelenítni meg a mozgást. Természetesen lehet HDR fotókat is készíteni, illetve lehetőség van kétszereplős kép lövésére is. Ez esetben mindkét kamera be van kapcsolva, az első és hátsó is. Elég nehéz így az arcunkat a képbe tenni.
Videó estén a maximális felbontás 1920*1080. Videózás közben készíthetünk álló képeket is, de bekapcsolhatjuk a képstabilizálás funkciót is. Ennél a készüléknél is elérhető a videózás alatt az újra fókuszálás is. A videók jó minőségűek, és sok részletet tartalmaznak.
Végszó
Megvallom tavaly jobban vártam a Samsung új üdvöskéjét, mint idén az S4-et. Sokan arra vártak, hogy valami véletlen folytán hazánkban is lehessen kapni a sima 9500 változatot a 8 magos processzorral. Alapvetően egy elég jól összerakott készülékről van szó, mind hardverileg és mind szoftverileg. Méltó utódja lehet az S3-nak. Kezdeti ára, ami itthon kb. 230 ezer forint, kicsit sok érte. Anno az S3 kb. 180 ezer forint körül kezdett. Igaz jelenleg az egyik legjobb, ha nem a legjobb készülék, de ez nem indokolná azt az 50 ezer forint különbséget.
Végezetül még néhány kép vegyesen a készülékről:
A cikkben található összes képet eredeti méretben megtalálod a Dropbox linken, illetve a G+ linken.
Legutóbbi hozzászólások