Pár évvel ezelőtt még senki nem hitte volna, hogy ennyire belejön az LG. A G2 már nem volt egy rossz modell, mikor kijött. Kevesebb, mint egy év után megjött az utód. A hardver még ütősebbre sikeredet és a szoftveren is sokat csiszoltak.
Külső
A szokásos LG tasakban a telefon dobozán kívül egy sztereo Bluetooth headset is lapult. Hozzám a szolgáltatói verzió érkezett arany színű kivitelben. A független verzió némi plusz memóriát és tárhelyet tartalmaz, de erről majd kicsit később. Már az LG bemutató alkalmával is megállapítottam, hogy nagyon kellemes kézben tartani a készüléket. A hatalmas kijelzőt keskeny keret veszi körbe és mivel az Android vezérlő gombok a kijelzőre kerültek így az alsó és felső káva is minimális maradhatott. Elmondható, hogy napjaink készülékeihez viszonyítva a G3 a maga 5,5 colos kijelzőjével kis készüléknek számít. (a képernyő és ház arányát tekintve). A képernyő felett az érzékelő szenzorok, előlapi kamera, értesítő LED és hangszóró kivételével mást nem is találunk. A G2-höz hasonlóan az oldalán egy darab kezelő gomb sincs. A hátulja műanyag, ami szálcsiszolt fém mintázatot imitál, ide került a bekapcsoló- és hangerő szabályzó gombok. Az előd modellhez képest még jobban használható, könnyebben kitapinthatóak. Felettük az új 13 megapixeles kamera a Dual LED-es villanó és a fókuszálást segítő „lézer” szenzor társaságában. Szintén hátulra került az 1 Watt-os hangszóró is.
Belső
A készüléket sikerült belepréselni egy 146,6*74,6*8,9 mm-es házba. A 149 grammos súly se számít túl soknak. Hosszasan lehetne vitatkozni, hogy ez volt-e az első telefon QHD kijelzővel vagy az Oppo Find 7, de az már biztos, hogy az első készülékek között jelent meg a piacon és az 5,5 colon tű éles képet produkál az 1440*2560-as felbontású remekmű. A True HD-IPS panelt gyönyörű színek és nagy betekintési szög jellemzi. Napfényben is remekül használható annak ellenére, hogy kissé tükröződik a Gorilla Glass 3-as üveg.
Bár az elsők között voltak a kihozatalban az LG-ék, egy kicsit elsiették a dolgot a hardver tekintetében. A telefont egy Snapdragon 801 processzor hajtja meg az Andreno 330 társaságában. A magonként 2,5 GHz néha kevésnek bizonyul ehhez a kijelző felbontáshoz, főleg a 3D játékok esetében. Jobban belegondolva egy normál PC esetén is az átlag felhasználó ritkán merészkedik Full HD felbontás fölé, főleg azért mert rendkívül nagy a hardver igénye egy komolyabb 3D játéknak. Telefon esetében sincs ez másképp. Az extra pixel szám nagy terhelést ró a grafikus magra és itt a PC-vel ellentétben még a hűtésre sincs elég hely. Remélhetőleg jövőre a 4K felbontás után nem csak a kijelzőre, hanem egyéb más komponensre is koncentrálnak a gyártók. Példának okáért fejleszthetnék az akkumulátor kapacitását is! Szerencsére a telefon hátlapja eltávolítható és cserélhető a 3000 mAó-s telep.
Sőt mi több, a hazai modellek egy részét ajándék vezeték nélküli töltővel is árulták. Egy töltés kb 6-7 óra netezésre vagy majdnem 10 órányi videó megnézésére elég. Az első körben kiadott modellből két féle változat született. Az egyik 2 GB RAM-mal és 16 GB tárhellyel rendelkezik, míg a másik 3 GB RAM-mal és 32 GB tárhellyel vásárolható meg. Nálam a „kisebb” modell járt. Anno a bemutató alkalmával mindkét modellt megtekinthettem és a 3 GB-os jobban hasított.
Hálózat terén szinte semmi nem tud kifogni a készülékkel, maximális sebessége 4G hálózaton 42 Mbs. A WiFi támogatja a b/g/n/ac szabványt. A Dual Band-nek köszönthetően egyaránt tud 2,4 GHz és 5 GHz-en is üzemelni. A tarsolyban van még a Bluetooth 4.0 is. Az infraporttal irányíthatjuk az előre beprogramozott készülékeinket is, illetve lehetőség van olyan készülékek betanításra, ami nincs az előre beprogramozottak között.
Rendszer
A G3 Android 4.4.2-t futat. A felületét erősen átalakította az LG. Az Optimus felület minimalista dizájnnal rendelkezik és tartalmaz pár ötletes megoldást is. Ilyen dolog, hogy mi határozhatjuk meg a virtuális alsó gombsor felépítését vagy a Samsunghoz hasonlóan két appot is futtathatunk egyszerre a kijelzőn egymás mellett.
A felület többnyire folyamatosan futott, némi megakadást azonban tapasztaltam egy-egy intenzívebb program használat során, mikor vissza kellett térnem a kezdő képernyőre. Lehetséges, hogy szűkös volt a 2 GB RAM, de az is lehet, hogy még van mit optimalizálni a szoftveren.
A teszteredményekből is kitűnik, hogy a CPU intenzív feladatoknál nincs gond, mert elég gyors a szerkezet, viszont erősebb 3D grafika esetén már kissé nehézkesen mozogatja meg a pixeleket a kijelzőn a magas felbontás miatt. Pánikba azért nem kell esni, mert a mai játékok többsége még el fog futni rajta.
Számottevő melegedést nem tapasztaltam, inkább csak kellemesen langyos volt viszont szomorúan tapasztaltam, hogy egyik kedvenc játékom futtatása közben szépen újraindult a készülék. Koreában már kapható a 805-ös processzorral szerelt változat is.
Multimédia
A cikk elején említettem, hogy a telefonhoz csomagoltak egy sztereo Bluetooth headsetet, név szerint az LG HBS-800-ast. Az előd modellhez, a HBS-720-hoz már volt szerencsém. Nagyon tetszett és kényelmes volt a használata is. A 800-as modellel viszont több problémám is akadt.
Az első dolog, hogy zenehallgatás közben akadozott az átvitel. Több programmal is kipróbáltam, de azoknál is ugyanaz volt az eredmény. Teszteltem egy Sony Z2-vel is, aminél kevesebbszer, de azért előjött az akadozás. Az új modellnek a fülbe dugható része kb. 20%-al nagyobb lett, ezért használat közben könnyebben kiesett a fülemből. Ezen kívül a mágneses tartója is könnyebben elengedte a füleseket. Sajnos a kezelő gombok mérete és elhelyezkedése sem lett túl ideális. A fent leszámított problémákon kívül szépen szólt.
Videó és fényképező
A bemutató során nagy hangsúlyt kapott a G3 új kamerája. Ami különlegessé teszi a 13 megapixeles egységet azon kívül, hogy optikai stabilizátort kapott, az új lézeres rásegítésű, fázis eltolódáson alapuló fókuszálási rendszer. Röviden a lényege, hogy nagyon gyors fókuszálást tesz lehetővé. A teszt során valóban elég gyors volt. A kijelzőn nézett képek minősége is jó volt, azonban számítógépre áttöltve már látszik, hogy kevésbé részlet gazdagok a képek. Kissé olyan, mintha a képekre ráküldtek volna egy zajszűrőt és utána még élesítettek is rajta. A színekkel nem volt gond szépek és élénkek.
A videó rögzítés 1080p-ben 19 Mbit/s, minősége elég jó. A 2160p videó viszont csupán 29 Mbit/s, ez egy kicsit karcsú, ha azt nézzük, hogy a versenytársak ezt 45-60 Mbit/s körül teszik.
Végszó
Kicsit vegyesek az érzéseim a telefonnal kapcsolatban. Egyfelől egy remek és gyors készülék, nagy tudással és remek kijelzővel. Nálam negatívum, hogy a szolgáltatói verzió 1 GB RAM-al kevesebbet tartalmaz, míg a független többet. Nem ezen a pár ezer forinton kéne spórolni. A szoftverre még ráférne némi optimalizálás az akadások és újraindulások javítására. (lehetséges, hogy a tesztelés óta már az újabb szoftver javította ezeket a problémákat). Ár-érték arányban viszont nagyon jó a telefon. A kezdeti ár is alacsonyabb volt, mint a konkurens cég csúcs készülékeié.
Értékelés:
Akiket érdekelnek az LG G3 bemutatójának részletei, azok az alábbi nagyobb lélegzetvételű videón ezt is megnézhetik.
Legutóbbi hozzászólások