Íme a Lenovo jelenlegi csúcskészüléke, ami kétség kívül bebizonyítja, hogy egy 1440×2560 felbontású készüléknek nem kötelező szaggatnia, még akkor sem, ha nem a legerősebb hardver dolgozza ki a megjelenítendő képet. Ezt eddig sem az LG sem pedig a Samsung nem tudta véghezvinni.
Rengetegszer futok össze olyan ketyerékkel, amikben a legújabb legnagyobb hardverek villognak, mégis képesek megakadni még akár fullHD felbontással is. Ez leginkább azért égő, mert ezek a készülékek gyakran a gyártók zászlóshajói. Esetünkben ezt a problémát a Lenovo valamilyen módon hibátlanul kivitelezte hardver és szoftver irányból egyaránt. Ahogy azt már az X2 esetében tapasztaltuk, a rendszert sikerült egyedi és kiemelkedő módon átszabniuk, de mégsem túlozták el. Sikerült egy olyan kezelőfelületet megalkotni, amin könnyen eligazodnak a bonyodalmakat nem igénylő és a rendszert jobban ismerni szerető felhasználók is. Ez ritka.
A specifikációk
Bejelentés dátuma | 2014 szeptember |
Méretei | 156 x 81.3 x 7,7 mm; 179g |
Kijelző | 6″ IPS, 1440×2560 (490ppi), Gorilla Glass 3 |
Processzor | Qualcomm MSM8974AC Snapdragon 801 – 4×2,5 Ghz |
Grafikus processzor | Adreno 330 |
RAM/ROM | 3GB/32GB |
Kamera | 16MP, Optikai kép stabilizátor, 2160p@30fps, 1080p@30fps |
Akkumulátor | 4000mAh |
Egyéb | Nem szétszedhető, két simkártyás, 4G képes |
A szoftverre külön nem fogok kitérni, ugyanis az teljesen megegyezik a fentebb említett Lenovo Vibe X2-re felpakolttal. Annyit külön kiemelnék, hogy az UC Böngészőnek ezen a készüléken külön a Lenovo készülékeire szánt verziója található meg. Amellett hogy tényleg villámgyors – a chrome elbújhat – integrálták bele a youtube alkalmazást. Ezt azért emelem ki, mert nagyon jól sikerült. Ha youtube videót nyitok meg, a képernyő bal oldalán fel-le húzva az ujjamat a fényerőt változtathatom, jobb oldalon a hangerőt, ha pedig jobbra-balra húzom az ujjam, akkor tekerhetek a videóban – teljesen megegyezik a VLC androidos változatával. Grátiszba kaptunk egy letöltés gombot is, ami az adott videót letölti.
Meglepő módon ebbe a készülékbe nem egy 810-es Snapdragon került, pedig ilyen felbontás mellett simán mondhatnánk, hogy “az lenne a minimum”. Korábban volt is némi nézeteltérésem egy úriemberrel, hisz az LG G3 szinte ugyanilyen hardver mellett, nálam az első Lollipop frissítést követően borzasztóan akadozott jobbra-balra. Engem nem érdekel, hogy milyen verziót kapott és hogy béta-e. Ha köti egy gyártó a karót az ebhez, és megfenyeget, hogy ha saját sys-t pakolok fel, akkor bukom a garit, akkor bizony elvárom tőle, hogy szakadjon bele mind az összes fejlesztő és mocskot ne adjon ki a kezéből egy 100+ezer forintos telefonra. Itt ezzel nem lesz gond, ugyanis a Lenovo gyári rendszere tényleg gyönyörűen fut és hiába, hogy az én Oneplus One telefonom hardverére tettek rá egy brutális felbontású kijelzőt egymás mellé téve a kettőt, semmilyen sebességbeli különbség nem tűnik fel.
Egyébként benchmarkolást követően sem kap rossz pontszámokat, de azt ki kell emelnem, hogy használat során ez a gép azonnal csinál mindent, még belakott rendszer mellett is. Real Racing 3 és a Nova 3 is hiba nélkül hasít. Összehozták: a jól bevált Snapdragon 801, négyszer 2,5GHz-n, 3 giga rammal és a szokásos Adreno 330-al, nagy kijelző alatt, remek optimalizálással.
Az akkumulátor idejét szintén csak dicsérni tudom. Kifejezetten aktív használat mellett, tényleg ha meg szakadok se merül le egy nap alatt – reggel 6-tól este 10-ig egész nap filmezek-játszok és netezek rajta, mégis 20% körül ketyeg nap végére. Az igaz, hogy csaptak bele egy 4000mAh akksit, de ettől függetlenül főleg a kijelző miatt nem néztem volna ki a ketyeréből ezt. Normális – értem ezalatt hogy nem szándékos akksipusztítós – használattal simán kihúz két napot is. Ha pedig bekapcsoljuk az űbertakarékos módot, akkor akár egy hetet is – értelemszerűen ilyenkor csak fotózni, smsezni, telefonálni tudunk.
A kamera az, ami az anyaghasználat mellett, számomra kiemelkedően lényeges egy készülékben. Az alap elvárásokat tekintve a Lenovo itt is lenyűgözött. A digitális vízszintező rendkívül jól működik és megmondom őszintén én ezt kötelezővé tenném minden kamera alkalmazásban. Az, hogy a szokásos “osszuk 9 részre a kijelzőt” megoldás mellé kaptunk egy aranymetszetet is az külön ajándék. Nyilván az emberek többsége a létezéséről sem tud, nemhogy arról, hogy egyáltalán azok a kockák mire valók – nem megsértődni.
Amint rányomok az ikonra, azonnal berobban a kamera képe, és ezt követően is tartja ezt az irányelvet. Úgy fókuszál, mint a villám és a képeket is hasonlóképp rögzíti. Kényelmes és gyors a használata, a manuális beállítások is kényelmes felületet kaptak, de sajnos a maximális lencsenyitvatartás 1 másodperc, ami édeskevés.
Próbáltam külső alkalmazásokat ráerőltetni playből, valamint a gyári és egy erőteljesen moddolt cameranext progit is rápróbáltam. Nem jött össze sehogy a hosszabb lencsenyitvatartás. Nálam ezen bukik el. Minden területen tetszik a készülék, de miután már hozzászoktam, hogy kicsit mókolva ugyan, de a saját telefonommal 64 másodperces nyitvatartással iso100 mellett tudok fotózni, nem lépnék ekkorát visszafelé.
Videózás terén is so-so rendben van, de a lassított felvétel tulajdonképpen egy felvett felvétel lassítása. Akad. Íme két videó, elméletben mindkettő 120FPS-el lett rögzítve. Az első a Lenovo Z2 Pro, a második pedig a Oneplus One.
A végére hagytam azt a nem is annyira apró problémát, hogy a ház bevonata kopik. Sajnos elkevertem a képeimet valahova így nem tudom ezt megmutatni nektek, de higgyétek el, nagyon látványosan és zavaróan kopik a készülék hátlapjának két szélső éle. Szürke fémes-műanyag villan ki a szálcsiszolt mintázat mögül.
Ettől függetlenül az összeszerelési minőség szinte hibátlan, nagyon masszív ketyere és ugyan emberfüggő, azért alapvetően a fogása is kényelmes. Ha kötelező lenne Lenovot vennem, azért inkább az X2-re pályáznék, az valahogy menőbbnek tűnt, de nem utolsó sorban kisebb és foghatóbb gép, közel ugyanilyen gyakorlati tudás mellett. Csupán az akksiideje az, ami gyengébb.
A tesztkészüléket természetesen köszönjük szépen a Lenovo magyarországi képviseletének, várjuk a következő áldozatot. Csak így tovább!
Köszi a tesztet! Én is most ezzel a mobillal szemezek, de még meg akarom várni a Google I/O-t, hátha előbukkan egy két SIM-es Nexus 5/6. Az lenne az igazi. Írtátok hogy kopik. Sajnos ez a fém cuccok hátránya, a Series9 notim is nagyon kopott. Fellelhető ehhez itthon tok amibe belerakható? Illetve a mérete miatt autós tartót is gondolom elég kihívás hozzá vadászni.
Egy univerzális autós tartó szerintem simán befogadja. Amúgy hogy itthon mi mennyibe kerül azt nem annyira követem figyelemmel mivel minden baromi drága. Egy marék ismerősöm telefonjához nézegettünk tokokat, idehaza ami valamennyire is elviselhető az 2-4-6 ezer forint. aliexpress.com -ról meg oké hogy 2 hetet várunk rá, de 1500-3000-ért olyan akár gyári tokokat lehet rendelni ami aztán minden igénynek megfelel.. Nem mindegy. Xperia Z3 Compacthoz is mikor vettük ajánlottak mezei gumitokot NÉGYEZERÉRT! 🙂 Három ezerért rendeltem 3 különböző tokot. Nyitott, csukott, natúr, strapabíró. És szépek is, nem csak olcsóak. Az itthoni tokok minősége meg vagy ugyanolyan vagy még gyengébb. :