Samsung Galaxy Note 10.1 teszt III. – Szoftver

Szerző:

altTesztünk előző részében kifejtettük a hardver képességeit, azt, hogy mi mire elég. Most egy kicsit átnyargalunk a szoftveres vonalra, amely legalább olyan fontos, mint a kiváló hardver. Friss Android 4.0, TouchWiz, és rengeteg egyedi szoftver várja a Samsung Galaxy Note 10.1 iránt érdeklődőket. Nézzük meg kicsit közelebbről!

 

 

 

A teszt korábbi részei:

 

I. rész – Első benyomás

II. rész – Hardver

 

 

Felemás érzések

 


A Samsung legújabb táblagépe pazar hardverrel érkezik, melyre csúcseszköz lévén igyekeztek szoftveresen is valami különlegeset alkotni. A szoftver lelke a viszonylag frissnek mondható Android 4.0.4 ICS, de a Samsung ígéretei szerint már útban van a 4.1 Jelly Bean frissítés is. A 4.0.4-gyel sincs semmi komolyabb baj, viszont korántsem olyan fürge, mint amennyire a hardveres specifikáció átfutása után gondolnánk. Az az igazság, hogy még az ICS is nagyon pazarló volt az erőforrásokkal, így akármit raknánk alá, az meg-meg akadna néhol. 

 

 

alt

 


A felület nem egy szűz Android, hanem a Samsung saját TouchWiz névre keresztelt alkotása, ami egyszerre jó és rossz. Rengeteg plusz funkciót kapunk vele, amelyek leginkább az S Pen maximális kihasználására születtek, azonban ezeknek ára van. Nagyon visszafogják a sebességet. Az, hogy a RAM-ot teljesen felzabálják még egy dolog, hiszen az Android így működik, de a CPU-t is folyamatosan lefoglalják.  Ez egy jelentős probléma, amelyet némi optimalizáással könnyűszerrel orvosolhat a cég akár a következő frissítésben. 

 

 

alt

 


Szoftverekkel viszont bőven el vagyunk árasztva, ami nagy öröm. Ezeken érződik, hogy a Samsung nagyon fontosnak gondolta az S Pen-t. Másfelől tabletről lévén szó, olyan extra funkciókat kapunk, melyek segítségével a nagy kijelzőt tudjuk könnyebben kihasználni. Ilyenek pédául a kis méretben futtatható alkalmazások.

 

 
 
 

Alkalmazások kicsiben

– jó ötlet, de még van

mit fejleszteni

 

 
 

A Samsung észrevette azt, hogy az Android egy nagyobb kijelzővel még nem elég az üdvösséghez, főleg, hogy az alap szoftverek nem ilyen méretre lettek tervezve, egy nagyobb méretű telefonra meg semmi szükség. Ezért megvizsgálták, hogy hol tudnának hozzáadni némi pluszt a rendszerhez. Ekkor jött a mini appok ötlete. Ezek olyan alkalmazások, amelyek nem teljes képernyőn futnak, hanem annak kb. a felén. Ennek az az eredménye, hogy egymás mellett akár több is lehet nyitva, így nem kell egyfolytában váltogatni az appok közt. Ez egy nagyon okos ötlet, hiszen majdnem PC élményt kapunk, viszont ezeknek az ablakoknak nem úgy működik a kezelése, mint azt már a számítógépeknél megszokhattuk.

 

 

alt

 

Ezek a kis ablakok ugyanis egyrészt korlátozott számú belső alkalmazásoknál működnek, másrészt ha megnyitunk melléjük egy hagyományos appot, akkor az ezek mögé fog kerülni, és nem is lehet előrébb hozni. Ez sajnos egy nagy gond, és ilyenkor futottam bele abba, hogy a mini alkalmazást be kellett zárnom, vagy átvátani nagy méretre, majd úgy letenni a háttérbe. Ez egy égető probléma, amit sürgősen orvosolni kéne a koreai óriásnak. Az irány tehát nagyon jó, de még nem érzem késznek ezt a megoldást.

 

 

alt

 

 
 
 

S Note – Retro új

csomagolásban

 

 
 

Az S Pen kihasználásához szükség van profi alkalmazásokra, hiszen a régóta a Google Play áruházban megtalálható rajzoló programok megírásánál még nem is sejtették, hogy lesz egy ilyen pontos beviteli eszköz, szimplán ujjra optimalizáltak a fejlesztők. Az S Note azonaban az első Samsung Galaxy Note idején meghozta a megváltást az erre vágyóknak. A Samsung ugyanis egy olyan profi alkalmazást tett le elénk, amely bármikor megállja a helyét. Alkalmas jegyzetelésre, matematikai képletek bevitelére, rajzolásra, vagy simán csak egy kis szórakozásra. Rendkívül sokoldalú, hiszen ha csak a rajzolós részt nézzük is kapunk többféle eszközt a kezünkbe: ceruza, toll, ecset, kiemelő és radír. Ezek segítségével teljesen úgy éreztem magam, mint általános iskolás koromban, amikor rajzórán kaptam egy A4-es lapot, hogy engedjem el a fantáziámat. A lehetőségek tárháza végtelen, tényleg minden a fantáziánkon és a kreativitásunkon múlik. 

 

 

alt
 

 

A program viszont nem csak rajzolásra használható, hanem jegyzetelésre is kiváló. A program ezen részében nincs semmi olyan, amit más programban  ne látunk volna korábban. Fontos viszont megemlítenem a teljes rendszer szintű kézírás felismerést. Ez az előző részben már ugyan kivesézésre került, de olyan pluszt ad a rendszerhez, ami mellett nem lehet szó nélkül elmenni. 

 

 

alt


 

Az S Note harmadik nagyobb extrája, hogy általunk a vágólapra másolt képeket pakolgathatunk a jegyzetfüzet lapján, és természetesen ekkor is elérhetőek a korábban említett funkciók. Az S Pen-en található egy gomb is melyet nyomva tartva, és a tollat a kijelzőhöz érintve képernyőmentéseket készíthetünk, miután a szoftver egyből a szerkesztőképernyőre repít minket. Iyenkor a fentebb említett opciókat kapjuk, így a képernyőmentésre firkálhatunk, írhatunk, stb. Ez a másoknak való táv-magyarázásnál lehet nagyon hasznos. Nekem legalábbis az volt többször is.
 

 

alt

 

 

Az S Pen-en túl is gondolkodott a Samsung, hiszen a hardveres cikkben egy furcsa dolgot is olvashattatok: infra port. Amikor először kézbevettem a Note 10.1-gyet, akkor csak pislogtam a tábla tetejére, hogy “azmegmiaz”? Nem akartam elhinni, hogy ezt az Európában már régen kimúlt technológiát belepakolták az eszközbe. De mi is az az infra port? Egy adatátviteli megoldás, ami csak nagyon rövid távon, és lassú sebességgel működik. Bizonyára bennetek is él még a kép, amikor a telefonokat egymásnak nyomva küldtük egymásnak a fotókat és a zenéket? (Khm, csak fotókat, hiszen a zenék jogvédettek, mi pedig törvénytisztelő állampolgárok vagyunk 😀 ). Szóval ez a technológia bizony belekerült a tabletbe. Akkor mégis minek egy öreg technológia egy high-tech motyóba? Túl sok hely volt a tervezésre? Nem. Ez pontosan az a technológia, amivel a távirányítóink is működnek, és itt sincs ez másképp! Kapunk ugyanis egy távirányító programot, aminek a segítségével szinte minden ilyen eszközünket irányíthatjuk a fotelből.

 

 

alt

 

 

Fülig érő szájjal próbálgattam az otthoni kütyükkel, és egyedül az egyik hifimet nem ismerte fel, ment viszont a tv-vel, a másik hifi-vel és a másik tv-vel is. Az ötletet fantasztikusnak tartom, hiszen ki akarna 5 távirányítóval az ölében ülni a fotelban, amikor még ott van a Samsung Galaxy Note 10.1 is? Ami viszont némi hiányérzetet keltett bennem, az az, hogy ehhez nem kaptunk minialkalmazást. Pedig itt lett vona nagyon nagy értelme ennek, és ezzel egy nagyon nagy helyzetet hagyott ki a Samsung két méterre a kaputól.

 

 
 
 

Multimédia

 

 
 

Ez az a terület, ahol semmiféle panaszkodásra nem lehet okunk. A készülék tökéletes filmnézésre, internetezésre, zenehallgatásra. Mi kell még ide?

 

 
 
 

A kamera többet nyújt,

mint gondolnánk

 

 
 

A Samsung Galaxy Note 10.1- be egy 5 Megapixeles modult sikerült a Samsung mérnökeinek beépítenie, amely meglehetősen jól teszi a dolgát. Az optika ugyan nem a jelenlegi csúcs, azonban lévén, hogy egy tabletről van szó, ez egyáltalán nem lényeges. Nem hinném, hogy az emberek tablettel akarnának fotózni. Én is elég viccesen nézhettem ki a tesztképek készítése közben. 😀 A tablettel készült képek minősége egyébként kellemes. A színek rendben vannak, a kontraszt jó, a vonalélesség nagyjából megfelelő, zaj pedig nem nagyon lelhető fel köszönhetően a bivaly zajszűrő algoritmusnak. Ennek hatására kicsit olajfestményesek a képek, de nem vészes a probléma. 
 

 

altalt

 

altalt

A képek kattintásra nagyíthatóak!

 

A táblával videókat is lehet rögzíteni, aminek hatására a videózott alany garantáltan vigyorogni fog. Ezt 720p-ben, azaz 1280×720 pixelen tehetjük meg.

 

 

 

 
 
 

Zenében erős

 

 
 

A tábla elején nagy örömünkre egy sztereó hangszóró páros található, amely már arra enged következtetni, hogy jó zenei élményben lesz részünk. Ez így is van. A beépített hangszórók is elég korrektül szólnak, hiszen hangosak, és egy enyhe mélyebb tartományt is hallhatunk belőlük felcsendülni, azonban ha komolyabb élményre vágyunk, akkor be kell dugjunk egy fülhallgatót a 3,5-ös jack aljzatba. Ilyenkor a színvonal nagyot ugrik, amitől dobhatunk egy hátast. Ez ugyanis szépen szól. Szép mélyek és tiszta magasak mellett a középtartomány sem tűnik el. Ez mindenképp egy fontos része a tabletnek. Nyilván nem az utcán sétálva fogunk rajta zenét hallgatni, hanem otthon rákötjük a hifire, és jöhet, ami a csövön kifér!

 

 
alt
 
 

A zenelejátszó szoftver egy átlátható és jól használható felületet kapott, viszont ha a Google Play áruházban nézelődünk, akkor sok olyan ajánlatba futhatunk, amelyek sokkal jobb hangminőséget adnak egy kis plusz pénzért.

 

 
alt
 
 
 

A videólejátszás terén szokásosan hatalmasat alkotott a Samsung mérnöki gárdája. A készülék szépen lejátszotta azokat a formátumokat, amikkel bepróbálkoztam nála, azonban, ha mégis találunk olyant, ami nem megy, akkor ott a Play Store-ban fellelhető MX Player, ami saját kodekjeivel szinte mindent megeszik. A történet itt nem áll meg, hiszen a Samsung Galaxy Note 10.1 is megkapta a videók kis méretben való lejátszásának lehetőségét, minek hála SMS-ezés közben is nézhetjük tovább a Barátok közt-öt. Ez valóban hasznos tud lenni, hiszen sokszor járok úgy, hogy filmnézés közben eszembe jut, hogy valamit meg kellene néznem a neten, és ilyenkor annyira irritáló, hogy ki kell lépni, rákeresni az adott dologra, és már ki is estem a film világából. A filmek nagyon gyönyörűek a hatalmas kijelzőn, szinte életre kel ilyenkor minden amit látunk.

 

 
 
 

Internet és adatátvitel-minden,

mi szem-ujjnak ingere

 

 
 

A készülék internetezésre született. Amikor a kezünkbe vesszük, szinte könyörög, hogy “Nyiss meg velem egy weblapot! Légyszíves!” Rendben, há tegyünk így, az élmény garantált. A hatalmas kijelzőn szinte egy asztali gép előtt érezzük magunkat, a weblapok kezelésében pedig remek partner az S Pen. Sokkal egyszerűbb vele a netezés, hiszen nem csak pontosan kattinthatunk, hanem a kijelző felett lebegtetve a lenyíló menüket is megnyithatjuk vele, pont mint azt az egérrel tennénk számítógép esetében. A mobileszközökre tervezett oldalakat az eszközön végre végleg elfelejthetjük. A nagy kijelző és az S Pen tökéletes desktop élményt kölcsönöz. A masinán az oldalak betöltése nagyon gyors, a görgetés és a nagyítás sem szaggat jobban, mint bármelyik Android 4.0-ás eszközön. Ez annyit jelent, hogy semmi vészesre nem kell számítani, mindössze olyan mikrolagok vannak, amiket csak az vesz észre, aki használt már Jelly Bean, vagy iOS rendszerrel szerelt eszközt.

 

 

alt
 
 
 

Adatátvitel terén érdekes a helyzet, hiszen azt mondhatjuk, hogy mindent megkapunk, amire egy tabletben szükségünk lehet, ez azonban azon is múlik, hogy melyik modellt választjuk. Létezik ugyanis kizárólag WIFI-s, és WIFI-s + mobilnetes verzió is.

 

 

Összességében a Samsung Galaxy Note 10.1 egy remek tablet, amely kirobban a hardveres erőtől. Ennek a tetejére pakolta rá a koreai cég a saját felületét, amely rengeteg olyan funkciót ad, ami megkönnyíti a mindennapjainkat. Az egyetlen probléma csak a külsővel van, az ugyanis nem méltó a belsőhöz. A vékonyka műanyag hátlap, ami szinte vonzza  az ujjlenyomatokat nem erre a szintre való. Egy ötven ezres készüléknél simán csak legyintünk, de itt erről szó sem lehet. Nem értem, hogy mi a pontos oka ennek, mert nyilván valamivel meg tudnák magyarázni, de remélem, hogy leszoknak erről az anyagról, és csúcsmodelleknek komolyabb házat adnak legközelebb. Amin még valamicskét lehetne fejleszteni, ha a tabletek képzeletbeli trónja a cél, az a kijelző. Nehogy pont a Samsung ne tudjon odavágni a piacnak kijelző téren! Ezek viszont az én érzéseim, és lehet, hogy másnak fel sem tűnnek, esetleg más számára lényegtelenek. Mindenképp meg kell nézni, ki kell próbálni a Note 10.1-gyet, hiszen úgy ismerhető meg csak igazán!

 

 
 
 

Kinek ajánlanám?

 

 
 

Mindenkinek, aki egy remek tabletre vágyik, rengeteg funkcióval, piacelső hardverrel. Főleg azoknak lesz tökéletes eszköze, akik már eleve birtokolnak valamilyen Androidos eszközt.

 

alt

alt

alt

alt

alt

 

Véleményed/kérdésed van? Oszd meg velünk egy komment formájában!

 

 

A készüléket a Samsung Magyarország biztosította, melyet ezúton is nagyon köszönünk!

Vélemény, hozzászólás?