MIUI – Ejtsd: “Me You Eye” – Ez egy rövidítése a szavaknak, ami az Andrid felhasználói felületére vonatkozik. A MI (Xiao)Mi, vagy Mission Impossible, a felmerült akadályok leküzdése, és az UI, ami az Android felhasználói felülete. Az Android éra jelenleg legelterjedtebb custom (utángyártott, módosított) firmware. Ez NEM az az”óccsóosztjó” kínai után gyártott valami, ez azon kevés dolgok egyike a mai világunkban, amiből a kínai ez eredeti…
A következő napokban egy négy részes sorozatban mutatjuk be a MIUI rendszert. Az első részben ismerkedjünk meg az előzményekkel és az alapokkal.
A MIUI-t a XiaoMI Tech. vállalat (Kína, Pekig) fejleszti, ami a nyílt forráskódú AOSP Android, és CM alapokon nyugszik. Kinézetében, megjelenésében nagyon hasonlít az IOS-re. Lin Bin, a Xiaomi elnöke azt nyilatkozta, megcsináljuk a kínai IOS-t. Megcsinálták. Ezt a rendszert sikerült annyira elkülöníteni az alapoktól, hogy szinte már semmiben nem hasonlít az eredeti, érintetlen Androidra, ami nekünk MIUI fanoknak csak jó.
A mindössze 4 éve, 2010. júniusában alapított Xiaomi Tech. vállalat alacsony árfekvésű, ám mégis komoly tudással megáldott készülékei már hazáján kívül is rendkívül népszerűek, mely a cég eladásain is rendesen meglátszik, 2013-as évben ugyanis 15,1 millió Xiaomi gyártotta mobil talált gazdára, míg ez a szám egy esztendővel korábban csupán 4,1 millió volt, megjegyezném, hogy idei előirányzat 40 millió készülék. Ebből az idei év első felében 26,1 milliót! már értékesítettek. A gyártó ezzel az okostelefon-világ 5,1 százalékát uralja, alig elmaradva a negyedik helyen álló Lenovo-tól (5,4 %).
A globális terjeszkedés jól átgondolt stratégiáját Hugo Barra irányítja, akit a Google alelnöki székéből segíttek át a Xiaomi alelnöki, nem kevésbé párnázott alelnöki székébe. Bár, például az Indiai értékesítés megindulásával az eladási számok, amik itt másodpercben, és tízezres nagyságrendben mérhetők, még a nagyon sokat látott Barrát is meglepték. Az értékesítés első 5 másodpercében eladták az első készlet 20.000 db Mi3 készüléket.
A cég az árképzési stratégia terén is páratlan, mindenképp szem előtt, és kézben tartja a fogyasztóhoz eljutó készülék árát. Hiszen, a Xiaomi gyakorlatilag reklámokra nem költ, és nívósan berendezett bolthálózatokat sem üzemeltet. Országonként nagyjából egy értékesítő központtal, ultramodern szervizzel számolnak. A szervizben a cél, fél óra alatt lokalizálni a hibát, legyen akár szoftveres, akár hardveres, döntést hozni, és ha szükséges, két órán belül szoftvert, vagy alkatrészt cserélni.
A MIUI Kínában
Nagyon komoly fejlesztőcsapat, fórum, és, támogatottság van a hátuk mögött, az egyébként is az európaitól teljesen eltérő, más alapokon nyugvó kínai okostelefon kultúrában. Kínában Európához képest a telefonok jóval nagyobb %-a nem az eredeti szoftverrel fut. A neves kínai gyártók (Xiaomi, Huawei, ZTE, Oppo) egymás készülékeire kötelezően írnak szoftvert. A felhasználók egy bizonyos rétegében, szinte már csak „vasat” veszel, hiszen, a szoftvert úgyis Te fogod rárakni magadnak.
A Xiaomi csúcskészülékei nyitott bootloaderrel (rendszerbetöltő) kerülnek értékesítésre, és alkalmasak két rendszer „egyidejű” futtatására (dual boot).
A MIUI, mint OS
A MIUI, egy „lélegző”, élő rendszer, ami folyamatosan változik. A romok lehetnek stabil, fejlesztői, és portolt romok. Stabilak jellemzően csak a Xiaomi készülékekre készülnek, és havonta egyszer frissülnek. Az általunk használt fejlesztői, vagy portolt romok verziói hetente frissülnek, amelyek részben hibajavításokat, optimalizálásokat, és az újonnan integrált funkciókat tartalmazzák. Ezeket a frissítéseket követik, 1-2 nap eltéréssel az európai multilang (többnyelvű) változatok is. A heti kiadásoknál a fejlesztők, szakmai és fórum moderátorok, a béta teszterek ajánlásokat tesznek a frissítésre, az update-re. Abban az esetben, ha olyan rendszerszintű változás van, mint a mostani 4.8.1-nél, 100%, vagy közel ennyi az ajánlás, úgyhogy frissítésre fel…
Nézzünk kicsit bele…
MIUI_V6: Az Android 4.4.4 (4.4.3; 4.4.2) (és Andriod L?) alapokon nyugvó változat Jelenleg még csak béta állapotban van. (Bár, az XDA-n volt egy Lg_G2_D802_V6_alfa_001, de a fejlesztő megunta a passzivitást, vagy a fejére koppintottak, és zárta a topicot.) A fórum híradások alapján, hivatalosan, csak aug. 16-tól lesz kiadva, zártkörű béta tesztelésre.
MIUI_V5: JB, és KK alapokon nyugszik. Leginkább már csak Kitkat. Épp a napokban olvastam jó pár készülékről, amelyre a romfejlesztés leáll, mivel nincs hivatalos, gyártói KitKat támogatottsága.
Ezt használjuk mi az LG G2-nkön.
Egy pár link, az eligazodáshoz… ha még nem lenne meg:
Hivatalos, kínai oldal: http://www.miui.com/
Hivatalos kínai MIUI fórum: http://www.miui.com/forum.php A 3nyelvű (2féle kínai+angol), originál MIUI és más (akár módosított stock, CM, többnyelvű) romok lelőhelye.
Hivatalos európai oldal: http://en.miui.com/
Hivatalos európai fórum: http://en.miui.com/forum.php
Európai fórum letöltési oldal: http://en.miui.com/download.html
Abban az estben, ha eddig nem, itt valószínűleg lesz a készülékedre rom: http://en.miui.com/thread-7898-1-1.html
Nem hivatalos, de nagyon is létező európai MIUI támogatói oldal: http://xiaomi.eu/community/ Ezen az oldalon készülnek, és publikálódnak az általunk is használt multilang romok.
Hivatalos magyar oldal, Hungarian MIUI Fansite: (végre) http://miuiandroid.hu/
Itt kell, hogy megemlítsem, egy magyar MIUI fejlesztő nevét, akit „csak” vagyula néven ismerünk. Az ő áldozatos munkája nélkül, nem lenne magyar nyelv a MIUI-ban.
A MIUI hatékony használatához elengedhetetlen Mi Cloud cím: https://i.mi.com/
Ez egy 13GB-os felhő alapú tárhely, ami a regisztráció után automatikusan jár. Ide kerülnek mentésre a névjegyek, képek, üzenetek, felhasználói programok, képek, letöltött zenei állományok paraméterei. Természetesen, ezt Te fogod szabályozni, hogy óhajtasz-e valamit a felhőben tárolni, avagy sem.
Miért a MIUI
Gyakorlatilag évek óta változatlan a recept. Testre szabni a készüléket, hogy kényelmi funkciók sorát adja a használója számára, mindezt úgy, hogy amit csak lehet, integrálni a rendszerbe. A nagy gyártók késve ugyan, kezdik átvenni 1-2 hasznos dolgot, ami a MIUI-ban már évekkel ezelőtt megvolt. (gondolok itt pl. a rezgésre, amikor a másik fél felveszi a telefont; várakoztatás közbeni jelzés állításra; vezetés üzemmód, amikor automatikusan, 3 csöngés után bontja a vonalat, és egy SMS-sel tudatja a hívóval, hogy pl: Vezetek, amint lehetőségem van, visszahívlak. De, persze, azt is be lehet állítani, hogy én értesülni akarok-e a hívásról, és/vagy az SMS-ről, vagy majd mondjuk, ha megálltam és kikapcsolom a vezetés módot, a hívás – SMS listából megtudom)
Rendszer, és praktikák
Itt csak azokat a tulajdonságokat tudom felsorolni, ami a mostani LG G2-re írt romban megtalálhatóak. Én az eredeti kínai romot használom, saját magyarítással.
Mivel a rom első kiadása július 4-én jött ki, 4-5 frissítési alkalmon vagyunk túl, ill. a Xiaomi modellekre írt romokban van olyan funkció, ami pl. ebben a romban még nincs benne.
Képernyőzár: A legfontosabb, ill. az általad testre szabott információkat jeleníti meg.
A kétszer képernyőzár közepére koppintva a zenelejátszó alkalmazáshoz ugrunk.Majd még két koppintás, és újra a képernyőzár.
A következő részben a kezelőfelületről, a biztonságról és a teljesítményről lesz szó. A cikkel kapcsolatban a kérdéseidet tedd fel bátran itt a portálon vagy a fórumon!
Szokták mondani (szinte mindig) hogy a MIUI egy csupasz (…) , vagy stock (gyári) romhoz képest zabálja a RAMot, és az akkumulátort. Én, ha erre reagálok, csak annyit: És…? 🙂Az Androidban a RAM azért van, hogy használja a rendszer. Ezzel a simaságát, esetleg instabilitását finomítják a mérnökök. És, ha nem bír ki 2 napot, csak 1,5-et, egy ilyen felöltöztetett rendszer… túlélem… 🙂 |
[…] Az 1. részt, mely egy általános áttekintést nyújtott a MIUI-ról és a rendszer alapjait ismerhetted meg belőle, itt olvashatod el. […]
[…] Az 1. részt, mely egy általános áttekintést nyújtott a MIUI-ról és a rendszer alapjait ismerhetted meg belőle, itt olvashatod el. […]
Biztosan dolgoznak az akkumulátor üzemidőn… de, ez így csak fél igazság… 🙂 A zabálós alkalmazások között mindig az élmezőnyben van a Google, pedig csak keret, a Play, Drive és a Keep van fent. Van jó pár szolgáltatás, amit a rendszer automatikusan, online frissít. (Cluod mentés, böngésző előtöltés, push email, vírus definíciók, vagy egy új zene valahonnan, hozzá az albumkép, szöveg automatikusan…)
A rendszer ezzel szolgáltat nekünk, nyilván ez kerül valamibe. jelen esetben akkumulátor időbe. Ezért is írtam, a tapasztalataim alapján is kevesebbet eszik, egy csupasz CM, vagy egy stock. De, pl. egy rendesen kiszuperált CM11, modokkal, és programokkal… csatába merném küldeni a MIUI-t akár memória, akár üzemidő tekintetében.
A memória zabálással még nem lenne gond, mert az tényleg azért van, hogy ki legyen használva. Viszont az akksi kezelése tényleg aggályos. Ezen lenne mit javítani a kínai srácoknak.