Évekkel ezelőtt amikor Androidra váltottam, elkeserített, hogy az addig összegyűjtött kedvenc programjaimról le kell mondanom. Akkor még nem volt minden Windows Mobile szoftvernek kompatibilis változata a robotos oprendszerre. Az idők folyamán változott a helyzet, szinte minden megjelent erre a platformra is, ebben a cikkben szeretném megmutatni, milyen programokat is használok manapság.
Először kedvenc videó lejátszó programom szeretném bemutatni. A Samsung, a Note 3-nál kitiltotta a médialejátszójából az AC3-as kodekek kezelését, így filmjeim nagy része némaságba burkolózik. El kellett gondolkodnom egy jó alternatíván, így esett a választásom az MX Playerre. Ez a program minden létező formátumot kezel, hangban és videóban egyaránt, a megfelelő kodek letöltése esetén még a DTS hangokat is képes lejátszani. A kodek letöltését a program beállításokból tehetjük meg. Beállítási lehetőségből kazalnyi van, felirat kezelése tökéletes, rendben vannak a kényelmi funkciói is.
Zenelejátszóként a ProPlayert használom, mivel hangminősége és szolgáltatásai kiválóak. Széleskörűen lehet vele rendezni kedvenceinket, megadhatjuk számára kedvenc zenei könyvtárainkat, tölthetünk le hozzá kiváló hangszínszabályzót, mélyhang kiemelőt, és szabadon bőrözhetjük is.
Képnézegetésre is van favoritom, a QuickPic , mivel rettenetesen gyors, kezelése könnyű, és beállítható mely könyvtárakból olvassa be a képeket. Így nem kell végignézem egy kép keresésekor az összes mp3-as zenei borítót, vagy bármely érdektelen fotót. Ismeri a felhő tárhelyeket, ha kell még a videókkal is megbirkózik. Előfordult olyan is, amikor 16000 képet tároltam egyszerre a telefonomon, és gond nélkül megbirkózott e hatalmas állománnyal.
Olvasásra három programot is használok, mert mindegyiknek van valami előnye. A .pdf kiterjesztésű olvasmányaim megjelenítéséhez EzPDF Readert használok.
Kifejezetten gyorsan tölti be az állományokat, rengeteg szolgáltatást nyújt, legfontosabb tulajdonsága, hogy képernyőre tördeli a szöveget, s így kényelmesebb vele az olvasás. Képes felolvasni magyarul, bár kissé gépies hangon, ez kiküszöbölhető, ha feltelepítünk egy másik felolvasó motort. Erre a célra, a jelenleg legjobb felolvasó rendszert használom, a SVOX Classsic keret programot, és a hozzá tartozó magyar hangot, Mariskát. Vicces neve ellenére sincs tájszólása, egész szépen beszéli a magyart.
Érdemes megvásárolni a beépülő felolvasót, mert bármely erre alkalmas programmal együtt működik. Elmondhatja a pontos időt, olvashat fel SMS-t, a Speak programmal még weboldalak felolvasására is képessé válik. Az oldal linkjét bemásoljuk a programba, megnyomjuk a speak gombot és Mariska már mesél is. A szöveget későbbi hallgatásra el tudjuk tárolni mp3 formátumban.
Olvasáshoz, használom még az ingyenes Cool Readert, amely sok ekönyv-formátumot ismer, szép grafikai felülettel rendelkezik, tudja a magyar elválasztási szabályokat, kezeli a hangos felolvasás funkciót is.
A biztonság kedvéért tartok még egy olvasó progit a telefonomon, a Moon+ Readert, amely sok dolgot tud, hasonló módon a Cool Readerhez, de ez még a .pdf kiterjesztésű könyveket is kezeli. Sajnos nem ez a fő profilja, így még nem tudja kiváltani az EZpdf Readert. Szerencsére ez is ismeri a magyar elválasztási szabályokat, beállítási lehetőségéből pedig szintén rengeteget van. Calibre szerverhez is képes csatlakozni, így a „felhőkönyvtárakba” is bejáratos.
A Note 3 különleges S-Penjének képességeit, az Autodesk Sketch Book Mobiljával tudjuk legjobban kihasználni. Ez egy kiváló rajzoló program, amelyben ott a létező összes grafikai segédeszköz, kezeli a rétegeket is. A programot ajándékba kapjuk a Note 3-hoz, de bárki megvásárolhatja a Google Playen. Inkább az ujjal rajzolásra van kihegyezve, így az S-Pen nélkül is lehet vele nagyokat alkotni. A következő rajzot ujjal készítette a fiam, egész jól elboldogult az S-Pen mentes világban.
Képregényeimhez a Comic Reader Mobit használom, erről már régebben írtam egy rövidke cikket: itt.
Első körben ennyi programot szerettem volna bemutatni, következő írásomban, kedvenc felhasználói programjaimat és emulátoraimat mutatom be.
[…] Előző írásomban kedvenc multimédiás és olvasó programjaim mutattam be, most következzenek a felhasználói szoftverek. Ezek is fontosak a mindennapjainkban, mivel hasznos kényelmi funkcióikkal segítenek bennünket. Jóval időállóbbak, mint pl. a játékok, amelyek használat után süllyesztőbe kerülnek. Egy jól megválasztott felhasználói szoftver több Android generáción keresztül is képes a felhasználókat kiszolgálni. […]
Kedvenc Androidos programjaim (II. rész) – http://t.co/chSHqrU8wh http://t.co/zEd0eXTK5M
Szuper… Nagyo jó ötlet…
köszi