Samsung Knox Out?

Szerző:

knox_outAz elmúlt közel másfél évben, aki kicsit is foglalkozott a Samsung új okostelefonjaival, elkerülhetetlenül hallott a dél-koreaiak KNOX néven futó biztonsági megoldásáról. A mi köreinkben jellemzően negatív felhanggal emlegették a KNOX-t, hiszen a rendszer lényege, hogy a magán- és vállalati felhasználást egyetlen készülékben egyesíti, különválasztva a két területet, viszont alapvetően megakadályozva, hogy a készülék tulajdonosa, vagy bárki más rendszer szinten belepiszkáljon az okostelefon lelkébe büntetlenül, pl. a garancia elvesztése nélkül. Pont ez lenne a lényege a KNOX-nak, védve a készüléket és az azon található fontos adatokat az illetéktelenektől. Amit sérelmeznek vele kapcsolatban, hogy nincs választási lehetőség, nem kérdezik meg a tulajdonostól, hogy akarja-e használni a KNOX-t, vagy sem. Most mégis olyan hírek terjednek, hogy felhagy a Samsung a KNOX alkalmazásával.

A Forbes Magazine internetes portálján jelent meg a hír, miszerint a Samsung végleg felhagy a megnövelt biztonságot szolgáló rendszerének, a KNOX-nak az okostelefonjain történő alkalmazásával. Ennek egyik oka a már hosszabb ideje tartó, de most újabb mélypontot elért értékesítési mutatók lehetnek, melyekről már mi is írtunk. Vagyis valószínűsíthető, hogy nem ért célt a Samsung marketingje, nem sikerült az üzleti- és kormányzati szerveknek a kiemelt biztonságra hivatkozva olyan mennyiségben értékesíteni készülékeket, mint ami ellensúlyozta volna a KNOX miatt a Samsungtól elpártolt „mezei” felhasználók elmaradt vásárlásait.

Ez a döntés azért is érdekes, mert az USA Védelmi Minisztériuma csak pár nappal korábban hagyta jóvá a KNOX használatát.img_knox_04_thumb.jpg

És akkor mi lesz ezután, hogy garantálják az üzleti felhasználók biztonságát? Egyik feltételezés szerint a Samsung úgy ahogy van, átadja a KNOX-t a Google-nak, aki majd beépíti azt az Android operációs rendszerbe. A másik, hogy a Google maga fejleszt ki egy biztonsági megoldást. A lényeg, hogy valamilyen szervesen beépülő biztonsági rendszerre mindenképp szükség van, ha az üzleti felhasználók között piacon akarnak maradni az Androidos készülékek és ezt a törekvést a gyártók is támogatják. Ezután jönnek persze a kompatibilitási problémák, hogy a rengeteg Android verzióra hogy lehet majd egyszerűen kiadni frissítéseket, mert a Google Nexus sorozatán kívül, amelyiken a tiszta Android rendszer fut, minden gyártó belepiszkált és a saját szája íze szerint módosította az operációs rendszert. Csak a Samsung közel 150 féle Android verziót használ még mindig.

Sokan örömmel fogadták a hírt, hogy a Samsung felhagy a KNOX-szal, de reálisan gondolkozva egyből felmerült a kérdés: – akkor ezzel most jól járunk, vagy még rosszabbul? Elvégre, ha a Google fog beépíteni már az alap rendszerbe egy hasonlóan szigorú biztonsági opciót, az már minden gyártó, minden készülékére ki fog hatni és megszűnik a nyulka-piszka.

Szóval ez egy hosszabb folyamat lesz és fel van adva a lecke a Google-nak. Az Android L korai verzióiban egyelőre nincs jele, hogy valamilyen komoly biztonsági képességek jelennének meg az új operációs rendszerben az adatok és az alkalmazások védelmére.

Forrás: Forbes

1 hozzászólás a cikkhez

Vélemény, hozzászólás?