A Gear VR gyenge pontja a túlmelegedés, egy erősebb játék az óriási számítási teljesítmény miatt fél órára is csökkentheti a sisak üzemidejét. Elég kellemetlen, amikor teljes beleéléssel harcolunk egy repülőgépes bevetésen és kiírja a telefon, hogy túlmelegedés miatt várakoznunk kell. A civil közösség, mint mindig, most is lépett, elkezdődött az otthoni fejlesztés. Ebben a cikkben szeretnék a problémára egy megoldást bemutatni, amit együtt készítettünk el barátaimmal.
A telefon hűtésére kétféle módszer terjedt el, az egyik passzív a másik aktív. A passzív esetében, az akkumulátorhoz hűtőbordát ragasztanak, a hátlapon pedig lyukat vágnak, amin keresztül kikandikál.
Egyszerűbb megoldás a kutyahűtő nyakpánt, ami hideg zselével van töltve, így képes csökkenteni a Note 4 hőmérsékletét.
Hátránya a hirtelen lehűlés miatti páralecsapódás, ami gondot okozhat a Note 4 és a Gear VR elektronikus rendszerébe is. Az aktív hűtéshez ventilátort használnak, amit a sisak előlapi borítójába építenek be, és ide teszik az akkumulátort is. Az aktív hűtéshez ventilátort használnak, amit a sisak előlapi borítójába építenek be, és ide teszik az akkumulátort is.
Van, aki sajnálja tönkretenni a gyári fedelet, ezért inkább más módszerhez folyamodik. Egy 3D nyomtatós oldalon találtam tervet a Gear VR sisak hűtésének elkészítéséhez, amelyet .stl formátumban innen töltöttem le. Ilyen a kinyomtatandó alkatrész terve.
Óriási szerencsémre, egyik barátom éppen most épített saját kezűleg 3D nyomtatót, ami kapóra jött az aktív hűtés megvalósításában. Íme az ügyes kis szerkezet.
A letöltött .stl fájl át lett konvertálva a „házi” nyomtató nyelvezetére, és egy „spulniról” érkező műanyag szálból meg is alkotta a VR sisak borítóját.
Készítettem néhány mikroszkópos képet is a kinyomtatott anyagról, a képen lévő szürke körökre kattintva, felnagyítva látható.
Eredetileg harminc milliméteres ventilátort tervezett alkotója, és az akkumulátort is előre helyezte.
Kinyomtatás után jöttem rá, hogy a kis ventilátor zajos, és az előre helyezett akkumulátor már túl nehézzé teszi a hűtőrendszert. Módosítottam a terven, nagyobb ventilátort tettem rá, és az akkumulátort hátulra szereltem, ami így nem növeli az arcra nehezedő nyomást. A ventilátort egy régi processzorhűtőről szereltem le, és mivel 12 Volt helyett 5 Voltról tápláltam, hangtalanul működik. Az akkumulátorhoz egy másik barátom készített tokot, amivel könnyedén hozzá lehet rögzíteni a sisak hátsó fejpántjához.
A ventilátorra forrasztottam egy rövidke USB dugós kábelt, amit így hozzá tudtam kapcsolni az akkumulátorhoz.
Felpattintottam a borítót a sisakra, az akkut összekapcsoltam a ventilátorral, s így összeállt a komplett hűtési rendszer.
A bal oldalon látható Oculus logót és a ventilátort körbevevő keretet már én terveztem 3D-s szoftver segítségével. Videót is készítettem a munkafolyamatokról, a 3D nyomtatásról és az elkészült szerkezetről.
Először arra voltam kíváncsi, mennyi ideig tudja az akkumulátor meghajtani a ventilátort, elindítottam a hűtést és lemértem a működési időt. Több mint három órán át folyamatosan működött a ventilátor, mivel ennyi üzemidő bőven elég a VR sisak normál használatához, tovább nem folytattam a tesztelést. Ember legyen a talpán, aki ilyen sokáig tud játszani ezzel a kütyüvel a fején. Ezután a gyakorlati teszt következett, szerettem volna megtudni, mennyire tudja az új hűtési rendszer leszorítani a telefon túlmelegedését. A teszteléshez egy Full HD-s filmet használtam, ami egy óra után okozott túlmelegedést. A hűtési rendszerrel simán lejátszotta a kétórás Full HD filmet, és még fél óra játékra is marad lehetőségem. Ekkora a teljes töltöttségű akkumulátorban már csak 10 százaléknyi energia maradt, vagyis jól vizsgázott a szerkezet. A ventilátor az üzemidő meghosszabbításán kívül még besegít a légkondicionálásba is, mivel a telefon melletti réseken kellemesen hűvös levegőt fúj arcunkra. Sajnos a VR sisak súlya a vastag anyagból készült borító miatt megnőtt, így viselete valamivel kényelmetlenebb az eredetihez képest. A plusz ventilátor sokat ront még a sisak megjelenésén is, úgy néz ki az ember benne, mint egy roncstelepre szánt kiborg, ezért közterületi használata nem ajánlott.
Összegzés:
Az erős hűtéssel sikerült a Gear VR sisak üzemidejét meghosszabbítani, s így jelentősen javítani a termék használati értékén. Az sem elhanyagolható, hogy erős nyári melegben kissé lehűti a szerkezetet, így kényelmesebb hosszú távon a használata. Az Oculus fejlesztőcsapatának kissé besegítettünk a fejlesztésbe, a megszokott magyar barkácsmódszerekkel.
Kissé robotikus (kiborg) a buhera, de biztos nem rossz. Hibána na, minden megoldható. 🙂