Ez az év sem telik el úgy, hogy ne kapnánk meg az ez évi Note adagunkat. Idén viszont nagyon összeszedték magukat a Samsung-os fejlesztők, mert egy igen kellemes eszközt sikerült összerakniuk. Mint az az előző Note esetében is volt a készüléket ketten teszteltük, Szeszo a külcsínre összpontosította minden erejét, szerény jómagam inkább a belsőt boncolgattam. A teszt készülékért külön köszönetet mondunk a Samsung hazai képviseletének.
Külső
Az újrahasznosított papírdobozt famintázat borítja és ez az egyszerű, de mégis jól kinéző doboz rejti a fenevadat. A dobozban a szokásos akkumulátoron, USB kábelen, headset-en és töltőn kívül még találunk pár tartalék tollhegyet is. A telefonhoz képest némi csúszással jelent meg a Smart Gear,- egy okos óra, mely kiegészíti a készüléket és leegyszerűsítheti annak használatát- ezért azt nem kaphattam meg tesztelésre.
A hatalmas kijelző ellenére a tervezők igyekeztek minél kisebb készülék házat építeni, és ezt a lehető legkisebb súllyal megtoldani. Méreteit tekintve 151,2*79,2*8,3 mm és 168 gramm lett. Az elődhöz képest majdnem 1 mm-el lett kisebb és 15 grammal könnyebb. Ez nem hangzik túl soknak, de vegyük azt is figyelembe, hogy a kijelző 5,5 collról megnőtt 5,7 collra. A karcsúsítás miatt az egy kézben tartás is sokkal jobb lett. Az előd lekerekített formájához képest a Note 3 az S4-nél bemutatott szögletesebb vonalakat követi, illetve itt is megtalálható a fémhatású keret, mely körbeveszi a telefont. A kijelző szinte az oldalkeret széléig tart, míg alul és fölül csupán a leglényegesebb komponensek maradtak, mint pl.: fényérzékelő, távolság mérő, infra érzékelő a kézmozdulatokhoz és végül a LED visszajelző fény. A tetőn maradt a 3,5 colos Jack csatlakozó, a másodlagos mikrofon és az infra távvezérlő.
Megfordítva a telefont a 13 Megapixel-es kamerát találjuk és alatta a LED mobilfényt. Eddig ez nagyon hasonló az S4-hez, de azért alul találunk még egy-két érdekes dolgot is. Az első a micro USB 3.0-ás csatlakozó, amely segítségével gyorsabban tölthetjük fel és menthetjük le adatainkat az eszközről. Szerencsére az új csatlakozó lefele kompatibilis, vagyis működik a régebbi USB 2.0-ás kábellel és eszközökkel is. Továbbra is támogatja a csatlakozó az MHL és az OTG szabványt. Az elsővel ki tudjuk vezetni HDMI csatlakozóval rendelkező TV-re a telefon képét, míg az utóbbival USB eszközöket köthetünk rá pl.: Pendrive, egér, kártyaolvasó stb.
A hátlapot nagyon jól eltalálták, ugyan továbbra is műanyag, de már nem fényes. Egy kellemes, bőr tapintású redőzetet kapott, a szélein varrás imitációval.
A bekapcsoló gomb jobb oldalon kissé feljebb került és vékonyabb is lett, ezzel jobban passzolva az új vékonyabb dizájnhoz.
Érdekes megoldás az új SIM kártya foglalat, amely a hátán hordozza a Micro SD kártya foglalatot is. Az SD kártya elméletileg az akkumulátor kivétele nélkül is cserélhető, de ehhez nagyon ügyesnek kell lenni, mert nem egy könnyű feladat, kissé ugyanis szorul. A Note 3 akár 64 GB-os micro SD kártyával is bővíthető.
Az akkumulátor egy százassal több lett, 3200 mAh-ra növekedett a kapacitása. A rövid ismeretség alatt a készülék nagyjából az előd üzemidejét hozta.
Kijelző
A legélvezetesebb dolog a Samsung készülékekben mindig a kijelző. Az 5,7 colos Full HD felbontású (1080*1920) Super Amoled kijelző tű éles képet szolgáltat, annak ellenére, hogy a pixelek elrendezése Pentile mátrix lett megint. A kijelző színét különböző profilok segítségével állíthatjuk, így a túlszaturált színektől egészen a természetes színekig változtathatjuk az ízlésünknek megfelelően.
Az erő, ami a motorház alatt van
Lassan már szokássá válik, hogy a Samsung készülékekből legalább kétféle változat kapható. Az egyik az LTE képes változat, ami főleg Európában jellemző, míg a másik csupán 3G sebességre képes. Az N9005 változat, ami 4 maggal rendelkezik és a Qualcomm csúcs processzorát tartalmazza, míg az N9000-es változat a Samsung saját készítésű Exynos 8 magos processzorát használja.
A 4 magos Qualcomm Snapdragon 800 processzor 2,27 Ghz-en dübörög. Mellette a grafikus mag szerepét az Andreno 330 látja el. Ezzel az összetevővel az egyik leggyorsabb készülékek közé tartozik.
A készülékbe elsőként 3 GB RAM került. Bekapcsolás után kb. 1000-1400 MB memória áll rendelkezésünkre, és ezt a rendszer igyekszik a legoptimálisabban kihasználni. A telefon nem zárja be idő előtt a programjainkat, így remek multi tasking-ra (több program egyidejű futtatására) nyílik lehetőségünk.
A hozzám érkezett készülék 32 GB belső tárhellyel rendelkezett, de a későbbiek során lesz még 64 GB-os változat is. A 32 GB-ból több mint 22 GB-ot használhatunk fel. Erre telepíthetünk programokat is vagy használhatjuk más egyéb hasznos vagy haszontalan fájlok tárolására.
A készülékben az első csalódásom az, hogy a gyári videó lejátszó programból kihagyták a Divx és AC3 kódeket. Az MKV-t továbbra is le tudja játszani, bár sok értelme nincs, mert se AC3 se DTS támogatás nincs benne. Külső videó lejátszó programmal természetesen lejátszik mindent. A jelenlegi romoknál ugyan megfigyelhető egy hangyányi akadozás, de ez valószínűleg a frissítések során javulni fog. A 720p és 1080p-n felül megbirkózik már a 2160p-vel is.
A benchmark eredmények jól mutatják, hogy egy igazi szörnyet tartunk a kezünkben. Mindegyiknél az első helyre került a pontszáma.
Félretéve a szintetikus teszteket a készülék elég gyors volt. A memóriakezelés is sokat javult.
Kommunikáció
Az internet sebessége maximálisan 42 Mbps letöltés és 5,76 Mbps föltöltést érhet el HSDPA+ hálózaton. A készülék ezen változata támogatja az LTE hálózatot is, ahol az elméleti letöltési sebesség 150 Mbps a feltöltési pedig 50 Mbps. A WI-FI terén a szokásosnak számító B/G/N szabvány mellé a legújabb AC szabványt is megkapjuk.
A következő okosság a DLNA (Digital Living Network Alliance). A lényege, hogy a hálózaton megosztott fájljainkat le tudjuk játszani a telefonon vagy a telefonról le tudjuk játszani az arra képes TV készüléken.
A Bluetooth 4.0 mellett támogatja a WI-FI direct-et, és van benne NFC chip is.
A szokásos kütyükön, mint a gyorsulásmérőn, fényérzékelőn, távolságérzékelőn, barométeren és digitális iránytűn kívül még van benne hőmérő és páratartalom mérő. Utóbbiak kihasználásához jelenleg az S-Health nevezetű programot ajánlott.
Az FM rádió sokak bosszúságára kimaradt!
Android
A készülék Android 4.3-al érkezik, és ezzel együtt megkapjuk a legújabb TouchWiz-t is. Némileg megváltozott a Touchwiz felülete, képernyőzárnál a színek teljesen egybe olvadnak a státusz bar-ral. A buborékos effekt helyett egy csillogó effekttel lehet feloldani a kijelzőt. Látszik, hogy a Samsung mérnökei nem elégedtek meg csupán egy erős hardver építésével, hanem a szoftver terén is rengeteg hasznos és haszontalan funkcióval töltötték fel okos telefonunkat.
Smart gesztusok:
- Air View: a Note II-ben debütált szolgáltatás lényege, hogy a kijelző fölé helyezett ujjunkkal tudunk belenézni egy éppen futó videóba, vagy kinagyítani egy fényképet, egy naptári eseményt stb.
- Air Gestures (max. 7 cm-el a kijelző felett kell elhúznunk a tenyerünket):
- Quick Glance: kikapcsolt állapotban a kijelző előtt elhúzzuk a tenyerünket és a kijelzőn megjelenik az óra, nem fogadott hívások és SMS-ek.
- Air Jump: a gyári böngészőben tudunk lapozni a kezünk mozgatásával
- Air Browse: képek, zeneszámok között lehet vele váltani
- Air Move: app-okat és a naptár bejegyzéseit tudjuk átpakolgatni
- Air Call-Accept: hívásainkat tudjuk fogatni a kezünk mozgatásával
- Smart scroll: fejünk mozgatásával tudjuk görgetni a weboldalakat
- Smart pause: filmnézés közben, ha elfordítjuk a fejünket, abba marad a lejátszás
- S-Health: elméletileg az egészségünk felügyeletére készült szoftver, lehet hozzá venni külön kütyüket, mint Bluetooth-os mérleget vagy vérnyomásmérőt. A program képes megállapítani a páratartalomból és hőmérsékletből, hogy hogy érezzük magunkat.
- Samsung WatchON: segítségével távirányítóvá alakíthatjuk telefonunkat
Air command
– A toll gombját benyomva és a kijelző fölé tartva előugrik egy félkör alakú parancssor.
A parancssorról a következő funkciók érhetőek el:
-
Action Memo: segítségével gyorsan készíthetünk jegyzeteket, majd a későbbiek során ezeket át is alakíthatjuk a telefon számára értelmezhető formátummá, pl: felírunk kézzel egy telefonszámot és a gép szám felismerője segítségével máris hívhatjuk.
-
Scrap booker: lényege, hogy bármely tartalom fölött rajzolunk egy kört és az általa kijelölt részt elmenti a program és egy gyűjtemény készít belőle.
-
Screen Write: készít egy képernyőmentés, majd arra írhatunk és végül elmenti azt.
-
S finder: a gépünkön kereshetünk dolgokat
-
Pen Windows: rajzolnunk kell egy négyzetet, amiben meg fog jelenni pl.: egy számológép.
GPS és navigáció
A GPS vétellel különösebb gond nem akadt. Érdemes arra is figyelni, hogy a kijelző felbontása miatt egyes navigációs programokkal meggyűlhet a bajunk.
Videó és fényképező
Az új modell, új kamerát kapott, aminek 13 megapixel a felbontása. A képek minősége egész kiváló lett egy telefonhoz képest. A manuális beállítások számát csökkentették, így például nem lehet állítani a fókuszt se, hogy Auto vagy Macro mód legyen. Ettől függetlenül 10 cm-ről lehet Macro képeket készíteni. Rengeteg előre programozott beállítás van a szoftverben. Egyik érdekes lehetőség a Burst Shoot, amikor folyamatos képet készít egy mozgó testről a kamera és végül egy képen jelenítni meg a mozgást. Természetesen lehet HDR fotókat is készíteni. Tetszett a panoráma mód is, főleg, hogy elég nagy felbontású képet lehet vele készíteni. Tájkép esetében szinte tökéletesen összeillesztette a képeket, viszont az a pár ember a képen némileg elcsúszott.
A videózás terén a Samsung egy nagyot lépett és teljesen kiaknázta a processzorban rejlő lehetőségeket. Ez az első telefon, amely képes 4K-ban vagyis a full HD négyszeresével rögzíteni. Pixel szám szerint ez 3840*2160-at jelent. Mindezt teszi 47 Mbit/sec sebességgel, ami igen szép érték egy telefonhoz képest. A videó minősége egészen megdöbbentően jó. Jelenleg az emberek többsége még nem rendelkezik 4K TV-vel vagy monitorral, de ez nem is baj, mert egy full HD-s megjelenítőn még élesebbnek tűnik a kép. Alacsonyabb felbontásokban lehetőség van gyorsított vagy lassított felvételek készítésére is, vagyis full HD mellett max 60 fps érhető el, míg kisebb felbontáson 720p-ben 120 fps-el is képes rögzíteni a masina. A youtube videók esetében ne felejtsük el átállítani a felbontást!
Végszó
Ismét egy brutális telefon sikerült összerakniuk a Samsungosoknak. Remek minőség, szuper kijelző és villámgyors sebesség jellemzi. Az akkumulátor is legalább addig bírja, mint az előd esetében. A pár milliméterrel kisebb ház egy kézzel könnyebben kezelhetővé teszi a készüléket. Erősen ajánlott minden kütyü mániásnak. A bevezetési ára kicsit magasan kezdődött, de most már 180 körül is lehet kapni, ami elfogadhatóbb.
[…] a kijelző fölött, előtt „hadonászik”. Elképzelhető, hogy ez a Samsungnál megismert Air funkcióknak egy felturbózott változata és a négy kamerával valósítják meg a mozdulatok leképezését. […]