Samsung Galaxy Nexus – frissesség és lendület

Szerző:

altGyors, okos, szép. Pont olyan, amilyennek egy referencia modellt képzelünk. A legfrissebb Nexus telefon csalódást okoz. Pozitív csalódást. Szélsebesen teszi a dolgát, tökéletes a támogatottsága, és olcsóbb is, mint pár vetélytársa. Android 4.1 Jelly Bean-nel azonban még gyorsabb lesz. Lehet ezt még fokozni?

 

A közelmúltban sikerült egy Samsung Galaxy Nexust vásárolnom, így már két hete használom. Nem volt egyszerű beszerezni, ugyanis a legtöbb helyen a “Kapható Galaxy Nexus?” kérdésemre egy szomorú nem volt a válasz. Én azonban nem adtam fel, és tovább kutattam, minek hála ma már egy saját Nexussal büszkélkedhetek. Ez ugyanis egy olyan készülék, amire abszolút büszke lehet a tulajdonosa. Ennek egyik fő oka az, hogy ez egy Google telefon, aminek köszönhetően erre jelennek meg mindig elsőnként a legfrissebb operációs rendszerek. Így volt ez az Ice Cream Sandwich-el, valamint a legfrissebb Androiddal, a Jelly Bean-nel is. De nem csak ez teszi különlegessé a Nexust. Ott van például a dizájn is.

 

altA masina külsőre teljesen minimalista. Az előlap egy nagy fekete üveglap, nincsenek nyomógombok, nincs csicsa, csak azt kapjuk, amire szükségünk van. Az előlap nagyrészét a hatalmas 4,65 hüvelykes kijelző foglalja el, mely felett a hangszóró, a szenzorok és az előlapi kamera foglal helyet. A kijelző alatt csak egy LED található, amely bármilyen szinben képes világítani ha lezárt képernyőnél valamilyen értesítést kapunk. Míg ez az előlapi rész fekete, addig a készülék többi része fehér és szürke változatban is kapható. A fehér kicsit egyedivé teszi a készüléket, így nekem egyből arra esett a választásom. Ez a fehér tényleg fehér, nem olyan halvány szürkés, mint a hivatalos fotókon, így nem kell azon izgulni, hogy vajon hogy fog kinézni, de ez az itteni fotókból is kiderül. A masinát tovább vizsgálva látjuk, hogy baloldalon csak a hangerőt szabályzó gombpáros, míg felül semmi sem található. A kijelzőt záró gomb ugyanis nagyon helyesen jobb oldalra került, megkönnyítve ezzel a használatot. Jobboldalt ezen kívül csak a három érintkezős csatlakozó található, melynek akkor vesszük használt, ha veszünk a Nexushoz egy dokkot. Nagyon jól mutat, hogy nem egy nagy luk tátong a készülék oldalán eme feladatra szánva, hanem csak három aranyozott pont. Simán el tudnám képzelni jövőbeni szabvány csatlakozónak, így végre nem kéne a gyártóknak különféle ajtók mögé bujtatni a csatlakozókat, ha a teljesen letisztult dizájn a cél.

A Nexus alján a micro USB port, egy mikrofon, és egy 3,5mm-es jack aljzat található.

 

alt

Micro USB, hangszóró, mikrofon, Jack-csatlakozó

 

Újabb 90 fokkal elforgatva a masinát vizsgáljuk meg a hátlapot! Ez az a rész, amit olvasva a felhasználok egy része sikítófrászban tör ki, ugyanis műanyag, valamint ” pattintós”. A fanyalgóknak azonban nincs oka az aggodalomra, ugyanis nem csak az összeszerelési minőség kiváló, hanem a hátlap felülete is. Ez ugyanis HyperSkin technológiával készült, ami azt jelenti, hogy a felület nem egy hagyományos sima ujjlenyomatmágnes, hanem finoman recézett, puha a tapintása, valamint nem is csúszik ki a kezükből. Lehet sokan nem fognak velem egyetérteni, de bizonyos szituációkban bizony kellemesebb, mint a fém hátlap. Az anyaghasználat után térjünk is át a hátlapon található elemekre. Fentről lefelé egy másodlagos mikrofon, egy 5 Megapixeles kamera, egy ledes vaku, egy Google és egy Samsung felirat, valamint a hangszóró osztja meg a hátlapot. A kamerát és a LED -et egy keret öleli körül, ami a szürke verziónál fekete, míg a fehérnél krómszinű.

 

alt

 

alt

A hátlap egységesen szép

 

A hátlapot lepattintva a SIM-kártya valamint az akkumulátor tárul elénk. Igen, nincs microSD slot. Meg kell tehát elégednünk azzal a 16 GB tárhellyel, amit gyárilag a telefonnal kapunk. Ez nem kevés, azonban ma már sok olyan ajánlat létezik, ami ennek a dupláját kínálja. 

 

alt

Lecsupaszítva

 

 

 

Kijelző

 

A Nexus egyik legkedveltebb része a kijelző. Amikor megjelent, akkor még nem volt divat mobilokba ilyen felbontású képernyőt pakolni. Most, pár hónap elteltével már majdnem minden gyártó piacra dobott egy, vagy több HD kijelzős telefont. A képernyő mérete 4,65 hüvelyk, ami egyáltalán nem kicsi. Számomra teljesen jól használható akár egy kézzel is, de számottevően többet használom a Nexust két kézzel, mint anno a ZTE Blade-t. Ez valamelyest betudható annak is, hogy még nagyon féltem, és nem szeretném, hogy egy elhibázott mozdulat miatt vége legyen az álomnak. 🙂

 

alt

Nova IPS az LG Optimus L7-ben és a Nexus Super AMOLED kijelzője



A megjelenítő technológiáját tekintve egy Super AMOLED panelről van szó, amely az élénk színeiről, tökéletes feketéiről, és a Pentile Matrix nevű subpixel elrendezésről ismert. Nem is fogunk csalódni, ugyanis pontosan ezt kapjuk. A fekete az fekete, nem pedig szürke, mint az LCD megjelenítőknél. Ugyan nem 100% fekete, mivel a képpontok áramellátása generál némi háttérfényt, de ez abszolút nem zavaró, valamint csak akkor vehető észre, ha teljesen sötét szobában fekete képet nézünk, ami valljuk be, nem túl gyakori eset, valamint még ígyis ez a legfeketébb fekete, amit a mai technológia kínál. A színek is nagyon szépek, noha nem olyan túlszaturáltak, mint egy Super AMOLED Plus panel színei. Ez nem feltétlen jelent gondot, hiszen a vásárlók egy rétegének pont ez volt a gondja ezekkel a megjelenítőkkel. A betekintési szög egyszerűen fantasztikus: akármerről nézzük a telefont mindig ugyanazokat a színeket látjuk. A felbontás 720 x 1280, ami ilyen méretben tűéles képet ad, Pentile Matrix ide vagy oda. Az AMOLED kijelzőkkel bővebben ebben az írásunkban foglalkozunk.

 

 

 

Audió

 

A Nexus audio részével is teljesen elégedett lehet a majdani vásárló. A saját Sony fülhallgatómat csatlakoztatva valami fantasztikus minőségben csendül fel a zene. A mélyek dobhártya szaggatóak, a magasak szépek és élesek, de mindeközben a középtartomány sem vész el. Ez főleg akkor érződik, ha egy kicsit játszunk az equalizerrel. A gyári fülhallgató nem egy rossz darab, de tökéletesnek se mondanám. A 7000 ft-os Sony fülesem sokkal szebben adja vissza a zenék minden porcikáját, szóval erre fektethettek volna egy kicsivel nagyobb hangsúlyt a Samsungnál. A külső hangszóró azonban nem nagyon dicsérhető. Ahogy ez lenni szokott, a mély tartomány teljesen megszűnik létezni, és valami cinegés próbál utat törni a készülék hátlapján át a külvilágba több-kevesebb sikerrel. Ezt mondjuk nem is zenehallgatásra találták ki, hanem arra, hogy kihangosítva lehessen hívásokat bonyolítani, amire viszont megfelel. 

 

 

 

Videó

 

A videó résszel semmi gond nincs, köszönhetően a lenyűgöző kijelzőnek, és az erős processzor – videochip kombónak. Egy élmény a Nexuson a filmnézés. Nyugodtan próbálkozhatunk HD és fullHD felbontású mozikkal is, mert a készülék ezeket is megeszi reggelire. FullHD felbontásnak tulajdonképpen akkor van értelme, ha már eleve olyan felbontásban van meg egy filmünk, mivel ilyenkor nem kell bajlódni a konvertálással. Csak felmásoljuk a telefonra és már játszható is.

 

 
 

Kamera

 

A Samsung Galaxy Nexusba egy 5 Megapixeles modul került, ami remekül teljesít szolgálatot. Felbontásban ugyan van nála számtalan jobb ajánlat, elég csak a Sony Xperia S -re gondolni a maga 12 Megapixelével, azonban a minőségébe nem nagyon lehet belekötni. Az elkészült képek ragyogó színekkel, nagy dinamikatartománnyal, és minimális zajjal rendelkeznek optimális körülmények között. Éjszaka már kicsit más a helyzet. Az optika láthatóan nem szereti ha kevés a fény, mivel ilyenkor erős zajosodás figyelhető meg. A színek azonban ekkor is rendben vannak, valamint a fókuszálással sincs gond. A képkészítés a Nexussal egyébként abszolút a pillanat műve. Ezt büszkén hirdették is a bemutató konferencia alkalmával a Google emberei. Ahogy lenyomjuk a képernyőn a kamera gombját, már kész is a felvétel és közben egy pillanatra sem áll meg a keresőablak. Egyszerűen fantasztikus! Beállításokkal annyira nem vagyunk eleresztve, mint mondjuk a Sony Xperia S estében, de a fontos opciókat természetesen megkapjuk. 

 

       alt       alt       alt

A képek kattintásra nagyíthatóak. Mégtöbb kép itt!

 

A készülékkel akár fullHD videók is készíthetőek. Ezesetben a rögzítés azonban nem harminc, hanem csak 24 fps-sel történik, amely ugyan nem ad olyan tökéletes élményt, mint ha 30 fps-sel történne, azonban így is teljesen tökéletes, lévén, hogy a mozifilmek is ilyen sebességgel kerülnek rögzítésre. A felvételek minősége kitűnő, a színek pontosak, és a fókusszal sem kell sokat bajlódni. Érdekes opcióként megemlíteném még a time lapse funkciót is, melynek segítségével gyorsított videókat vehettünk fel például a felhők vonulásáról, vagy egy virág nyílásáról. Örömteli, hogy ilyenre is gondoltak a mérnökök! 

 

 

 
 

 
 

A Galaxy Nexussal lehetőségünk nyílik panorámafelvételek készítésére is. Ez egy szögegyszerü művelet, ugyanis csak balról jobbra kell pásztáznunk a telefonnal, a képek összeillesztését a rendszer automatikusan elvégzi. 

 

 

alt

 

 

 

Szoftver

 

A Samsung Galaxy Nexussal debütált az Android 4.0 rendszer, mely az Ice Cream Sandwich művésznév alatt fut. Ez egy hatalmas lépés volt az Android életében, ugyanis rengeteg területen kerültek bele fejlesztések. Sokkal gyorsabb lett a rendszer szintű grafikus gyorsító támogatással, teljesen megújult a felület, frissültek a google alkalmazások. 

Ez lesz azonban az első telefon is, ami megkapja az Android legfrissebb verzióját is, a 4.1 Jelly Bean-t. A JB is egy hatalmas ugrás, elég ha csak a Project Butterre, az új értesítési rendszerre, vagy a megújult kamera felületére gondolnunk. Az mindenképp nagyon jó hír, hogy az előd Samsung Nexus S is megkapja az Android 4.1 -et, hiszen ez egyben azt is jelenti, hogy a Galaxy Nexus szinte biztos, hogy frissül majd a következő verzióra is.

 

 Üzemidő,

adatkapcsolatok

 

Én ugyan nem számítok egy átlagos felhasználónak, hiszen állandóan az interneten lóg a telefonom, állandó használatban van a Foursquare, a Chrome, a Kamera, a Google plus meg végképp. Youtube -ot nézek, email -eket olvasok, szóval kihasználom rendesen. Ilyen tempóban reggel 8-tól kb. este 10-ig szokta bírni a gyűrődést. Ez nem rossz eredmény főleg, ha azt vesszük, hogy egy hatalmas HD kijelzőt kell táplálnia az 1750mAh-ás telepnek. 

Adatkommunikációs téren teljes a felhozatal, ugyanis az NFC-től a HSDPA-n át a Bluetooth 3.0-ig minden megtalálható.

  

Kinek ajánlanám?

 

Összegzésképp elmondható a Samsung Galaxy Nexusról, hogy egy fantasztikus telefon. Szimplán minden benne van, ami a sikerhez kell. Fejlesztők körében egy nagyon népszerű készülék: érződik rajta az Android hagyomány, viszont mert újat mutatni, és például kidobta az előlapi gombokat. A vele bejelentett rendszer is új élményt ad, ami ráadásul nem is egy egyszeri történés: heteken belül a Jelly Bean-nel, majd a következő verzióval is kompatibilis lesz a legfiatalabb Nexus telefon. Tehát remek választás még most is egy Samsung Galaxy Nexus, hiszen a hardver is kellőképp erős, valamint az ára sem rugaszkodott el nagyon a földtől. Az a tudat, hogy garantáltan nem hagy minket cserben a Google a frissítésekkel szerintem nagyon sokat ér a hozzám hasonlóan gondolkodók szemében, hiszen így jóval értékállóbb is a Nexus.

 

alt

alt

alt

alt

alt

1 hozzászólás a cikkhez

  1. […] piacvezető céggel is készíttették a Nexus telefonokat. A sort a HTC kezdte, majd kétszer a Samsung jött és újabb kétszer az LG. Sokan szeretnék, ha most megint gyártót váltanának és újra […]

Vélemény, hozzászólás?