Repkedtünk kicsit – Salvation 36 RC helikopter teszt

Szerző:

heliKicsit megtörjük most ezt a PDA – PNA – Tablet és telefon vonalat, és egy újfajta készüléket, avagy inkább játékot igyekszünk bemutatni nektek. Bizonyára sokatok (nekem mindenképpen) gyerekkori álmaim közé tartozott, hogy legyen egy RC helikopterem (vagy repülőm, vagy autóm, mindegy, csak száguldozzon valahol), amivel lehet garázdálkodni a levegőben. Most, hogy ezek egyre elterjedtebbek lettek, szereztem is egyet egy hétre a Speedshop-tól, hogy kipróbálhassam, és leírhassam a véleményemet róla. Nos…

 

 

 
Ám mielőtt még kivesézném a jövevényemet, hogy milyen élményt nyújtott, kicsit járjuk körbe azt, hogy mi is ez az RC helikopter. Nézzétek el nekem, ha valami szakszót esetleg hibásan írok véletlen le, vagy esetleg felhördül a modell társadalom, hogy úristen, mi ezt nem így mondjuk. Nem vagyok egy RC guru, de azért megpróbálom összeszedni a dolgokat.

 

A helikopterek között is különböző féléket találunk. Ott van rögtön az igazi, amivel a nagyok repülnek, permeteznek, szállítanak, harcolnak. Ezeknek a működése merőben más, mint a kicsiké. Itt található a gép tetején egy főrotor, hátul pedig egy kisebb farokrotor. A főrotor felel az emelkedésért és süllyedésért, valamint a legtöbb esetben a haladásért is, ugyanis annak dőlésszögének változtatásával mozog előre hátra. Hátsó rotor a forgásért és az egyensúlyért, felel. Ha nem lenne rajta hátsó rotor, akkor a főrotor forgási energiája miatt az egész helikopter az ellenkező irányba kezdene el forogni, vagy valami ilyesmi.

Az RC helikopterek is hasonló módon működnek, ám mégsem. Itt koaxiális helikopterekről beszélünk, amilyen a tesztalanyunk is. Ennek a felépítése úgy néz ki, hogy a tetején két rotor található, melyek egymással ellentétes irányba forognak, és köztük egy egyensúlyért felelős rúd van (flybar). Ennek a két rotornak szerepe abban rejlik, hogy az alsó rotor körül kialakuló légáramlatok energiáinak nagy része elveszik, ezért felülre is került egy rotor, ami ezt kihasználva javítja a gép teljesítményét, csökkenti az energia veszteséget. Másik szerepe a két, egymás felett elhelyezett rotornak a forgás. Ugyanis ezen gépek úgy forognak, mint a tankok a lánctalpakon. Amikor fordulni szeretnénk, az egyik rotor lassabban kezd el forogni, aminek hatására a heli elfordul. Az előre-hátra haladásért a hátsó rotor felel.

A két főrotor között található flybar az egyensúlyt hivatott szolgálni. Igazából ez nem más, mint egy rúd, a végén egy-egy súllyal. Ezeken felül még mindegyik RC gépben van egy beépített giroszkóp, ami pontosan ugyanazért felel, mint a rendes helikopteren a hátsó rotor. Megakadályozza, hogy a főrotorok hatására az egész gép forogni kezdjen, ezzel gyakorlatilag irányíthatatlanná téve azt. Így működik egy hagyományos, 3 csatornás helikopter.

 

Flybar

 

Mit is jelent a 3 csatorna? Azt, hogy képes mozogni előre-hátra, fel-le, valamint képes megfordulni a saját tengelye körül. Vannak azonban 4 csatornás gépek is. Ezek oldalirányba is képesek mozogni úgy, hogy a főrotorokat döntik megfelelő szögben. Ezeken hátsó rotor sincsen, hiszen az előre-hátra mozgást is döntéssel oldják meg.

Ezeken kívül még vannak egyéb megoldások is RC helikopterek terén (egy rotoros, robbanómotoros…), de ez a legelterjedtebb mind közül, illetve általában a gyerekének is ilyet vesz az ember (hacsak nem óriási modell fan).

 

Na de térjünk a lényegre, mégpedig, hogy a Salvation 36 elnevezésű gép hogyan is szuperált az életben. Igen nagy dobozocskában érkezett hozzám, amin meglepődtem, mivel maga a gép kicsi. A doboz eleje  átlátszó, így rögtön szerephez jut a heli és annak távírányítója. A doboz tartalmazott mellette még egy USB kábelt, amin keresztül tölteni lehetett, illetve egy kártyaolvasót, ugyanis gépünk rengelkezik egy VGA felbontású kamerával is, amivel repülés közben képeket és videókat lehet készíteni. Ezen felül kapunk még egy kis csavarhúzót, valamint két lapátot a főrotorokhoz, ha esetleg sérülne, vagy szerelni kellene valamit, legyen mivel (és valószínűleg kelleni is fog).

 

 

A készülék távirányítójáról rögtön egy játékkonzol kontrolere jut eszembe. Van rajta két joystick. A bal oldalival az emelkedés sebességét, erejét szabályozhatjuk, a jobb oldalival pedig jobbra-balra, valamint előre-hátra mozgathatjuk a kis gépet. Középen van egy kis tolókapcsoló, amivel három különféle frekit válaszhatunk a gépnek, hogy melyiken működjön. Tőle lefelé van két nagy csúnya pirosas gomb. Ebből csak a bal oldalinak van szerepe, de annak rögtön kettő is. Ha az egyik felét nyomjuk meg, akkor fotókat lőhetünk a gépen lévő kamerával, ha a másikat, akkor pedig a világítást kapcsolhatjuk ki és be, ugyanis jó pár LED kapott helyet a helikopteren. A távírányító elején a mutató ujjaknál is van gomb. Egyikkel lehet elindítani és leállítani a videó felvételt, a másik gomb a nitro. Ennek hatására ugyanis lényegesen gyorsabban indul meg a kicsike.

 

 

Méreteit tekintve nem túl nagy. Gyakorlatilag elfér a 7 colos Galaxy Tabomon, nem lóg le róla semerre (maximum csak a főrotorok). Éppen ezért a súlya is igen kicsi, ami miatt kültérre nem ajánlott kivinni, mert egy kicsi szellő hatására is rögtön a szomszéd almafáján köthet ki, miközben Buksi mérgesen ugatja azt, minket meg nem enged be érte, mert nem szeret. Viszont pont a méretei miatt igazából nem is nagyon tud kárt tenni semmiben. Nagyon könnyű, nem üt nagyot, rotorok sem csapják le az ujjunkat. Persze vigyázni kell, mert a virág leveleit azért megnyesik (tapasztalat).

 

 

Sajnos pont a kis méret miatt elég hamar lemerül. Egy töltéssel (ami kb. 50 perc) örülhetünk, ha 5-6 percet röpködünk. Ám ennek az 5-6 percnek a végén inkább már csak a talaj közelében tudunk manőverezni, mert felemelkedni már nem fog. Teljes hatásfokkal jó, ha 2 percig elmegy. Nyílván vannak ennél sokkal jobbak is, ám azok drágább árkategóriában vannak. Valamint vannak a robbanómotoros nagytesók, amig pedig addig mennek, amég ki nem fogy belőlük az üzemanyag.

Az irányíthatósága eleinte rendkívül nehéz (volt nekem). Rá kellett érezni, hogy mikor meddig szabad felnyomni az emelkedésért felelős kart. Ám utánna már könnyedén ment. Jól fordul, gyorsan megy előre hátra, persze amíg bírja szuflával. Ha elindítjuk a videóröügzítést, akkor lelassítja magát, ezzel próbálva stabilabb, rázkódásmentesebb videót felvenni.

 

 

Összegezve a Salvation 36-ot, aranyos, jó kis gép, irtó jó szórakozást nyújt az egész családnak, csak rettentő gyorsan lemerül, és aztán lehet dugni töltőre. Ám azért nem árt vigyázni rá, mert könnyen sérül, és bizony használni kell majd azt a csavarhúzót. Én is megtettem sajnos. Ám szerencsére a Speedshopban minden alkatrészt be lehet hozzá szerezni, valamint rendkívül sok modellbolt van szerencsére hazánkban, így könnyű a megfáradt elemek pótlása. És végezetül álljon itt egy videó, amit megmondom férfiasan, nem én készítettem, hanem a speedshop videója a heliről. Ők ugyanis lényegesen ügyesebben repültek vele, mint jómagam, és jobban visszaadja egy gyakorlottabb pilóta élményeit.

 

 

PDA Fan Club

Vélemény, hozzászólás?