Első hónap a Nexus 4-gyel

Szerző:

Nexus_4Ebben a cikkben az egy hónap alatt szerzett tapasztalataimat szeretném veletek megosztani a Nexus 4-gyel kapcsolatosan. Az írás végére talán segítséget adhatok azoknak, akik készülékvásárlás előtt állnak és vagy érdeklődnek iránta.

Kezdeném egy kis bevezetővel. A múlt havi telefonváltásom nem volt éppen betervezett. Az előzőből sikerült téglát csinálnom egy rosszul sikerült kernel miatt. Mivel nem bírtam már telefon nélkül muszáj volt valamit vennem. Merül fel a kérdés miért éppen Nexus 4? Elsők közt az ár/érték arány. Ennyi pénzért ugyanis nem kapni a piacon flagship terméket. Másod sorban pedig már rég óta szerettem volna egy olyan vasat, ami gyártótól független így esett a választás a Google legújabb referencia modelljére. Kicsit féltem tőle, mert be kell, valljam, én nem szeretem, az elöl hátul üvegpárosítást. Aludtam rá egyet és úgy voltam vele, hogy lesz, ami lesz, nekem telefon kell, mert már jelentkeztek az elvonási tünetek rajtam. Eljött a vásárlás napja. Irány a bolt első találkozás a N4-gyel. Körbeforgattam majd megjegyeztem, hogy ez valami gyönyörű, egy mérnöki csoda. Az üveg hátlap abszolút nem volt zavaró mint ahogy azt korábban gondoltam. Az oldalán lévő teflon, gumiborítás is nagyon rendben volt. Ahogy a peremén a füst színű króm csík is. A vas bekapcsolása után a kijelző már nem hozta azt a hatalmas különbséget, mint tavaly a HD2-ről One X-re való váltás során. Vásárlás után ki a boltból. Találkoztam egy fórumtársammal, gondoltam megmutatom neki az új szerzeményt. Fél óra beszélgetés után már elő is került az USB kábel és ment a fastboot oem unlock parancs a bootloaderben 😀

Mivel én mániákus buheráló vagyok ezért én sosem szoktam megelégedni azzal, amit a gyári szoftverek adnak. Szeretem kihozni a vasból a maximumot. Többek között ezért is esett a választás a referencia modellre. Ugyanis itt nincs garanciavesztés mivel egy fastboot OEM lock paranccsal és egy gyári képfájl vissza flashelésével már vissza is kapom a garanciát. A gyári szoftverről így nem tudok sokat nyilatkozni, mivel az addig volt fenn míg a boltból oda nem értem TaRsY-hoz. Első ROM ami felkerült rá az a Paranoid Android. Nagyon meglepett, hogy az akkor még csak 3 hónapja piacon lévő készülékre már ilyen jól működnek a custom romok. Aztán beugrott, hogy hééé ez google, itt nem ülünk 3 hónapot egy forráskódon, hiszen ez egy fejlesztői vas nem pedig egy szappantartó. Hazaérve még vagy éjjel 2-ig nem tudtam letenni a kezemből annyira lenyűgözött. Mi történt az óta? Az első pár napban vártam a kihívásokat mikor lesz már egy random reboot, bootloop, reggel nem ébresztés, mert éjszaka lefagyott, de semmi ilyesmit nem tapasztaltam. Leültem és elkezdtem olvasni az XDA-t. Ledöbbentem azon, hogy már mennyi szoftver és kernel van rá mikor ez még csak egy 3 hónapos vas. Aztán megint eszembe jutott az amit már fentebb is írtam. Kénytelen voltam beletörődni, hogy Nexuséknál ez már csak így működik:) Nem volt nehéz. A jót ugyanis könnyű megszokni szokták mondani. Még a vásárlás hetében kiadta a Google a 4.2.2-es factory image-et rá. Gondoltam tegyük fel, mert a rádió szoftvere is frissült, és mint azóta kiderítettem a bootloader is. Fogtam visszazártam a bootloadert és pár perc múlva már a friss gyári rendszer fogadott. Ami természetesen azonnal kiváltotta nemtetszésemet. Mondván ez nekem túlságosan fapados. Így ment is vissza a Paranoid Android. Azóta persze fény derült arra is, hogy nem kellett volna visszapakolni az egész gyári rendszert. Itt ugyanis minden megoldható custom recoveryből, semmihez sem szükséges számítógép. Kivéve ha vissza szeretnénk állítani a gyári állapotot. Nem voltam ehhez hozzászokva így hát ismét egy nagy piros pontot adtam neki. A kijelző szín kalibrálása gyárilag kicsit fátyolosra sikerült, de ez kiküszöbölhető egy franco kernellel. Az update-er programjában van lehetőség a gamma testre szabására. A sebesség az valami észveszejtő. Már-már kezdem azt hinni, hogy egy átmenő csavarral kell az asztalhoz rögzíteni, hogy ne szálljon fel helyből 😀 Ilyet eddig még nem tapasztaltam. Napokban ért az a kellemes meglepetés, hogy meg volt nyitva Dolphin Browserben 9 tab, mert kerestem dolgokat az interneten. Idő közben a böngésző a háttérbe került. Majd kb. fél óra múlva újra szükségem volt rá és megnyitottam. Ott volt mind a 9 weboldal. Végignéztem az összest és egyiknél sem tapasztaltam újra rajzolást. Mindegyik ott volt ahol az olvasást abbahagytam. Még annak ellenére is, hogy a két használat között számos alkalmazást megnyitottam. Ahogy az akku fogyasztás területén is igen csak kellemes meglepetések értek. Inkább beszéljenek a képek helyettem.

 

Nexus_4_1 Nexus_4_2 Nexus_4_3

  

Azóta már sikerült elérnem majdnem 5 óra képernyőidőt. Ami az előző telefonomhoz képest fényév különbség. Ott ugyanis 3-3.5 óra screen on time volt a maximum ilyen nyúzás mellett viszont mar 5-7 óra alatt kilehelte a lelkét 100 %-ról 0-ra. Szóval üzemidő szempontjából is ját a nagy piros pont. Ami meglepett az a telefonáláskor kimagasló hangminőség. Nagyon hangos az előlapi hangszóró. Ennek köszönhetően nincs többé „Ismételd meg légy szíves, mert nem hallottam.” még különösen zajos környezetben sem. A másodlagos hátlapon lévő hangszóró elég hangos. Mivel egy síkban van a hátlappal ezért figyelni kell, hol fogjuk meg a telefont, mert könnyen ráfoghatunk. Azt gondoltam, hogy asztalra téve vagy olyan felületen ahol szinte teljesen elzáródik, (ágyon lévő takaró) majd halk lesz nem fogom hallani. Csökken valamelyest a hangerő, de nem zavaróan. Kamerája nem a legjobb minőségű, de szerintem hozza a szintet azért. Személy szerint én azt vallom, hogy a telefon az elsősorban nem fényképező. Néha viszont jól jön egy két helyzetben mikor gyorsan meg szeretnénk örökíteni az adott pillanatot. Különösen tetszett még az elején alul középen az RGB led. Amit akár alkalmazásonként konfigurálhatunk, hogy milyen színnel villogjon. Erre ad nekünk segítséget a Play Store-ból a lightflow alkalmazás. Kijelzője nagyon szép erős napfényben is jól látható.

 

Végezetül jöjjön a zárószó. Kinek ajánlom a telefont? Azoknak, akik ár/érték arányában a ma egyik legjobb készüléket szeretnék maguknak. Akik mániákus mókolók mint én. Akik szeretnének egy minden gyártói sallangtól mentes szoftvert. Végül, de nem utolsó sorban, akik elsőként szeretnék megkapni a legfrissebb Android 5.0 frissítést a májusi google i/o konferencia után. Cikkem végén remélem segítettem azoknak, akiket érdekli ez a csodálatos telefon és vásárlás előtt állnak. Engem mindenesetre annyira meggyőzött ez alatt az egy hónap alatt, hogy nem is szeretnék többet gyártói készüléket.

 

Szerző: Rizsi

2 hozzászólás a cikkhez

Vélemény, hozzászólás?