Nemzetbiztonsági kockázatot jelent az iPhone

Szerző:

iphone_chinaLegalábbis ezt állította a kínai állami televízió egy műsorában. Arra hivatkoznak, hogy az iPhone készülékek nyomon követik és rögzítik a tulajdonosaik mozgását és ezzel kényes adatokat, akár államtitkokat is megszerezhetnek az adatokhoz hozzájutó személyek vagy szervezetek.

 

 

 

Az iPhone kb. 6 %-os részesedéssel bír a kínai okostelefon piacból és igen népszerű az állami és gazdasági vezetők között is. Még az ország First Ladyjét is lefényképezték tavaly iPhone-nal a kezében.

china_first_lady_iphone
Fotó: Reuters

Az iOS 7 helymeghatározó funkciója követi és rögzíti az időt és a helyet, amerre a tulajdonos járt. Elméletileg ez a funkció kikapcsolható, de pont az Apple oldalán olvasható, hogy:

Megjegyzés: Biztonsági okokból az iPhone helyadatai segélyhívások esetén a segítségnyújtás megkönnyítése érdekében akkor is felhasználhatók, ha nem engedélyezte a Helymeghatározás funkciót.

Szóval bárki, bármikor, bárhol megtalálható.

Nem csak az iPhone-tól óvja a kínaiakat a média. További hét nagy amerikai céget soroltak fel az Apple mellett, akikről úgy gondolják, hogy fontos információkat tudhatnak meg az emberekről, illetve veszélyt jelentenek a kínai számítógépes hálózatokra.

“He’s Watching You”

Ez megelőzendő a Kínai Tudományos Akadémia már kifejlesztett és bemutatott egy saját mobil operációs rendszert is, bár elemzők szerint kicsi rá az esély, hogy az ténylegesen elterjedjen a mobil piacon, ahol hatalmas harc dúl a gyártók között.

Az Apple Adatvédelmi Szabályzatát átolvasva egyáltalán nem nyugodtam meg, annyian hozzájuthatnak az adatokhoz. Társult partnerek, szerződött cégek, licencengedélyesek, szolgáltatók, közigazgatási hatóságok, kormányzati szervek, egyéb szoftvergyártók, de szerintem ez senkinek sem újdonság már és a többi platformnál sincs ez másképp. Ráadásul bármelyik mobil készülék pillanatok alatt megtalálható bárhol a világban a cellaadatok alapján. A kínaiakat nem is ez zavarja, hanem, hogy az adatok az Apple szerverein landolnak, ahol esetleg az USA kormány valamelyik három betűs cége áll neki elemezgetni őket. Persze nem kell félteni a kínaiakat, mert ők sem mennek a szomszédba ötletekért, ha egy jó kis kémkedésre van lehetőség.

Forrás: The Wall Street Journal

1 hozzászólás a cikkhez

  1. […] a spájzban, de a telefonjainkban már ott fülelhetnek a kici kivánci kínaiak. Alig egy hónapja adtunk hírt róla, hogy Kínában eltanácsolják az embereket az iPhone telefonok használatától, mivel az […]

Vélemény, hozzászólás?