Mostanában aktívan foglalkoztatja az emberek egy részét a nemrég megjelent iphone 6s illetve a 6s plus. Szerencsére alkalmam is volt kipróbálni, így ejtenék is néhány szót róluk.
Első körben aki még nem olvasta volna, annak előzményként ajánlom az “Android fejjel iOS földön” címmel megilletett firkálmányomat, ahol levezetem, hogy én mint aktív android user, hogyan állok az iOS-hez. Egy dolgot szeretnék minél hamarabb leszögezni.
Az új iPhone 6S és nagyobb testvére a 6S+ szó szerint ránézésre teljesen megegyeznek a sima iPhone 6-al, annyi különbséggel, hogy a hátukon ottvan az S betű és a plus egy kicsit nagyobb. Kizárólag a nagysága miatt, az utóbbi fizikumáról szólnék pár szót.
Az közismert tény, hogy az apple még fiatal a tepsi telefonok világában épp ezért várható volt, hogy valamit elbaltáznak és nem javítják. Ez márpedig a gombok elehelyezése.
Ez egy nagy telefon, mégis tartották a méretarányokat. A power-, hangerőszabályozó gombok valamint a némitó kapcsoló az élek tetejére került. Én magam kényelmesen navigálok nagy készülékeken is, de az android szvéra már nagyrészt rájött eme hibára és lejjebb pakolták a kezelőszerveket. Naszóval emiatt az iPhone 6 plus komoly hátránnyal indul az én szememben. Ennyi pénzért elvárnám, hogy a tervezés átgondoltabb legyen – eddig ez volt az Apple nagy pozitívuma. Ráadásul a készülékház lekerekített-csúszós, nem tudom biztonságosan fogni. A szintén 5,5 colos kijelzővel megáldott 1+1 példának okáért halálbiztosan fogható számomra.
Egyéb tekintetben mind külalakra mind a rendszerhasználatot értve nem meglepő, hogy ismét visszautalok a sima hatos típusra. Tök ugyanaz – akárcsak az igények. Már fellelhető a neten több videó is arról, hogy hogyan lehet/nemlehet elhajlítani, eltörni, átszúrni, szétkalapálni és beáztatni a telefont. Meglepően jól bírja. Aki térdekel a téma annak ajánlom figyelmébe a youtube keresőjét.
Elérkeztünk tehát az újdonságokhoz. Másfélszer gyorsabb processzor és az eddigi egy giga ram helyett már kettőt kapunk. Mégszuperebb kijelző, mégfrankóbb kamera. Mégsem láttam különbséget. Gyors ígyis-úgyis. Ahol meg nem, ott ezen a készüléken sem.
Feltalálták a 3D touch nevezetű fícsört, ami tulajdonképpen egy előnézeti mód, de leginkább arra hasonlít, “amikor az egeret rávisszük valamire”. Röviden arról van szó, hogy pl az animált fényképeket csak akkor játssza le, ha ezt a “technológiát” használjuk, böngészőben egy linknél felugró ablakban megmutatja a linkelt tartalom előnézetét, a legtöbb helyen pedig amolyan “jobb gomb”-ként működik és feldob egy jól effektezett menüt. Mindent épp csak addig mutat, amíg a kijelzőhöz érünk. Ezt egyébként elég gyorsan teszi, nem zavaró. A “technológia” pedig úgy aktíválható, ha egy picit jobban nyomjuk a kijelzőt. Ötletes, nekem nem hiányzott, de van benne jövő, ha az alkalmazásokon belül is elérhető lesz.
A kijelzőről semmit nem tudok mondani, nincs észrevétel, szép-mint-mindíg. Ellenben a kamera. Mégsem, a kameráról sem tudok egyelőre mit mondani. Bevezették itt is a 4K videózást és elterjesztették, hogy bizony bealáz egy DSLR gépet. Természetesen, csak és kizárólag tökéletes fényviszonyok és egyéb körülmények között, álványról. Nekem sajnos nem volt időm ezt teljesen kivesézni, de biztos ami biztos lőttem pár képet. Ami a “hétköznapi” használatot illeti, nem estem hasra ettől a kamerától – félreértés ne essék, nagyon jó, de a sima 6-hoz képest nem láttam előrelépést. Az újonnan bekerült Live Photo viszont rendkívül meglepett. Az első három percben fogtam a hasam és kacagtam, mint a mikulás. Főleg a hülye hype miatt amit kapott, hisz ez a “fotózás előtti néhány másodpercet betszi a kép elé videóként” funkció sok-sok kéve létezik a kínai telefonoknál – pl a concorde egyik telefonjánál készítettem is egy ilyet, igaz itt effekt módban, de ugyanaz azon az elven -, de majd 2 éve az ismertebb androidos készülékgyártók is alkalmazzák (pl HTC One széria).
Néhány kép 6S-el.
És még néhány a 6S+ készülékkel.
A rendszer ugyebár brutális sebességet ígér. Erre azt tudom mondani, hogy eddig sem azzal volt a baj, hogy szaggatott volna. Inkább azzal, hogy mindent túlanimálnak és baromi lassan indulnak az appok. Ez az animációs mizéria sajnos áttört androidra is a retard google-nak köszönhetően. Már az összes google alkalmazás egy logóval indul majd szépen megjelenik maga az app. Tetülassu minden és rendkívül bosszantó, hogy emiatt kell megint mókolnom a telefonomon. Nem érdekel a Google+ logója 2 másodpercig teljes képernyőn, mikor ennyi idő alatt már 3 oldalt legörgetek és meg is nyitom ami érdekel. Erre tudnék írni egy-két szót. Magyarul is és angolul is. Mindkét nyelven F-el kezdődik – fantáziátokra bízom.
Ahol a sebességgyorsulást komolyabban észrevettem, az az ujjlenyomat olvasó. Érezhetően gyorsabb lett, hisz ha megnyomom a home gombot, mire elengedem, már unlockolta a képernyőt. Gyors, viszont így nem lehet megnézni a notifokat mielőtt kioldom. Kinek-mi, szerintem hártány és csak ezért nyomogatni az oldalsó gombot … kényelmetlen na. Amennyit másoktól nyúltak – csak hogy tisztán lássunk, példaként: leszólták a lehúzható notifsávot és a multitaszkingot is, majd HAndrás szavaival élve az “androidos hülyegyerekek miatt” mégiscsak berakták a rendszerbe –, igazán betehették volna a duplakoppra éberdést is. A másik szektor, ahol feltűnt némi nemü sebesség emelkedés az bizony az LTE mobilnet. Az igazság az, hogy ez nem köthető biztosan a telefonhoz, de ahol a sima 6 igaz fennakadás nélkül, de lassabban dolgozott, átlagos 70/40 sebességgel, ott a 6S minden netet érő alkalmazásban egyszerűen csak berobbantotta a tartalmakat és tényleg nulla másodpercig legózott. Az halmozottan igaz, hogy egy LTE készülék processzorán sok múlik, ami a netsebességet illeti.
Van egy app, amit ha felteszek androidra, akkor közvetlen wifi kapcsolattal a két készülék között “mindent átmásol androidról, és iOS-en csak a jelszavadatt kell megadni”. Na ez abban kimerül, hogy naptár, kontaktok, jegyzetek … és fényképek. Természetesen választható, hogy mit kérek és mit nem, de alapjában csigalassú és egyszerűbb, ha belépek a gmail-os accommal iPhone-on. Megaztán mire azt a 35 giga képet áttolná wifin, nem egyszer menne le a nap – főleg, hogy 16gigás példányt kaptam. Ez utóbbihoz még annyit, hogy 12megapixeles 3-4 megás képek, valamint 4K videózás mellé 16gigát adnak? És 32 gigás példány nincs, tehát akinek ez kevés az kapásból 64-eset kell hogy vegyen. Az elv jó, csak az ár ugye nem mindegy. Visszatérve, szerintem nem lett volna túl nehéz, hogy a gmailos accot ellenőrizze az Apple userek címei között és feldobja az Apple ID logint, valamint, hogy készítsen egy app listát és amiből elérhető az iOS verzió azt opcionálisan választva természetesen, de feltolná az iTunesból akár bejelentkezést követően automatikusan. Bár az is igaz, hogy a programjaim és az alkalmazásaim “egyéb” adatai is simán túlnőnék azt a 16giga belső tárhelyet. 😉
A lényeg tehát annyi, hogy megint változott egy picit. Tényleg jobb lett. De tulajdonképpen nem nagy különbség. Az 5S óta nem volt nagy újítás – dobáljatok ha akartok. 😀
A ritka jó lehetőséget pedig a Telenor Magyarországnak köszönhettem, mivel ők adták a gépeket.
….Röhögő görcs ide vagy oda, de úgy tudom a Live Photo-val eddig csak az Apple érte el azt, hogy JPEG formátumban tarolja azt… Való igaz nem teljesen újdonság és vannak hasonló próbálkozások droidon is. Az önteltséget ha mellőzné, talán még jó cikk is lehetett volna.
Elnézést, ha megbántottalak. De azt ne feledd, hogy ugyanezt, noname kínai gyártók megoldották (igen .. androidon) és úgy, hogy azt se mondták, foglalkoznak vele. Applenél ez hatalmas újdonság. (Mint az említett, lehúzható notif bar és a multitasking… pl .. ) Hogy JPG-ben menti-e vagy sem, szerintem nincs jelentősége, egy 1080p vagy 4k felbontsában rögzített videónál. Plusz mivel videó-sokjpg-gif (nevezd aminek/ahogy akarod) … ezért amúgysem használjuk másként, mint mozgókép. Különben minek rögzítenénk mozgóképet, ha csak egy állóképet akarunk. Kicsit nem értem a lényegét.
Egyrészt nyugodtan tegezhetsz, másfelől pedig nem önteltségről van szó. Inkább arról, hogy vannak akik vakon imádják a híresztelt technológiákat/találmányokat/programokat … ezért emelem ki külön az ilyen dolgokat. Nem azért mert az android jobb, vagy azért, mert én jobban tudom.