Egy indiai cég alkotta meg a mintegy 100-150 dollárba kerülő lábbelit, ami szeptemberben kerülhet a boltokba, de már előrendelésben is több tízezer darab elkelt belőle. Kijelző nincs rajta és kamerát sem építettek bele, de vibramotorjával elnavigálja az úti céljához a tulajdonosát. Az okoscipő nagy segítség lehet a látássérültek mindennapjaiban.
Az indiai Ducere Technologies felismerte, hogy amíg egy okosórát vagy egy fitnesz karkötőt otthon felejthetünk, ha sportolni indulunk, addig a cipőnk mindig a lábunkon lesz. Mennyivel egyszerűbb, ha abban vannak a szenzorok és rögzítik a pulzusunkat, lépésszámunkat stb. és begyűjtött adatokat Bluetooth kapcsolaton keresztül továbbítva az okostelefonunkra. De a mindennapokra is tartogat hasznos funkciót az okoscipő. Induljunk el gyalog és a cipő beépített vibramotorja egy a Google Maps térképeit felhasználó okostelefon alkalmazás segítségével hol a jobb, hol a bal oldalán rezegtetve a lábunkat, pontosan elirányít bennünket az úti célunkhoz, mutatva hol, mikor kell irányt változtatni, anélkül hogy a telefont elő kellene venni. Ez egy kocogónak, kerékpárosnak vagy egy veszélyesebb környéken sétáló turistának is segítség lehet. Az okoscipő az emberi test természetes kiterjesztéseként működne.
A 24 nemzetközi és indiai szabadalmat tartalmazó okoscipő kifejlesztésekor azonban a fő szempont a világon élő 285 millió látássérült mindennapi életének segítése volt, akik ezután a számukra ismeretlen helyekre is könnyebben eljuthatnak. Krispian Lawrence a cég társtulajdonosa és vezérigazgatója elmondta, hogy míg a fehér bottal a látássérültek feltérképezik a körülöttük lévő akadályokat, az okoscipő azt is meg fogja mondani, hogy merre menjenek.
A cipőn kívül készült egy kivehető talpbetét is, amely hasonló tudással bír, mint a cipő.
A Ducere nagy üzletet lát a cipő és a talpbetét értékesítésében. Fél év alatt 100000 darabot akarnak eladni belőle. Jelenleg befektetőket keresnek, hogy tovább növelhessék a termelésüket.
Mr. Lawrance arról is beszélt, hogy keresik a kapcsolatot non-profit szervezetekkel és egyéb intézményekkel, hogy a látássérülteknek kedvezőbb áron árusíthassák a cipőt.
Forrás: WSJ
Mi az, amit sose hagyunk otthon? Itt az okoscipő! Nagy segítség lehet a látássérültek mindennapjaiban. http://t.co/zXWr9Ik8kH