Másfél évvel ezelőtt eljátszottam a gondolattal, hogy ülök a saját kísérleti laboromban, és a közeljövő készülékén gondolkodom. Ez még akkor történt, amikor csak pletyka volt a Full HD kijelző, vagy a 2GHz-nél gyorsabb négymagos proci. Meg is terveztem saját márkámat az IDEAs-t, amibe beleraktam mindent, ami a nagy cégeknél még csak fejlesztői fázisban volt, és persze fantáziával jól ki is színeztem jellemzőit. Ebben a cikkben összehasonlítom múltban alkotott képzeletbeli telefonomat a maiakkal, és megtudhatjátok mit is sikerült megvalósítaniuk belőle a fejlesztőknek.
A dőlt betűs részek tavaly áprilisi cikkemből származó idézetek, melyek az akkori elképzeléseimet tükrözik. Ebben a cikkben pedig összehasonlítom a mai készülékek paramétereit az IDEAs képességeivel. Az eredeti cikk itt olvasható.
Külcsín:
„A rádiójelek árnyékolásának elkerülésére, fém helyett inkább egy masszív kevlár hátlapot használnék, melynek kis súlya és acélnál erősebb anyagszerkezete alkalmassá teszi erre a szerepre. Kényelmi funkcióként a hátlapra kitámasztót is helyeznék, így mégiscsak kellemesebb a filmezés, vagy éppen a játék.”
A kevlár még mindig nem terjedt el a piacon, valószínűleg nehéz megoldani nagyüzemi gyártását. Azóta a Samsung végre próbálkozik mutatósabb készülékház gyártásával, pl. alumínium keretet kapnak legújabb termékei. Sajnos a hátsó traktust még mindig elhanyagolják, oda továbbra is csak műanyag jutott. Pozitív példa viszont a HTC One unibody alumínium háza, és a Sony Xperia Z1 üveg-alumínium kombinációja.
„A kijelzőt a Corning cég edzett Lotus üvegével védeném, melynek nagy áttetszősége, hajlékonysága, és keménysége minden téren megfelelő.”
A Lotus üveg laborban maradt, helyette már a harmadik generációs Gorilla Glass-nál tartunk. A Sony-nál még bejátszik a Dragon Trail edzett üveg. A zafír üveg jelenleg csak a fényképezőgép lencséit, és az iPhone 5S ujjlenyomat olvasóját borítják. Reményeim szerint lesz még a mobil piacon zafír üveg a teljes kijelzőn is.
„Vízállóságról, új nanotechnológiás bevonat segítségével gondoskodnék, az alaplap minden egyes alkatrészét ezzel a módszerrel védeném a folyadékok ellen. Így megspórolnám a csúnya csatlakozó fedeleket, gumidugókat, és a dupla hátlapos vízzáró megoldásokat.”
A nanotechnológiás védelemről azóta nem sokat hallani, a gyártók továbbra is a tömítésekben, csatlakozó fedelekben látják a vízhatlan készülék receptjét. Talán a Sony Z sorozatának nyitott jack aljzatába jutott egy kicsi ebből a modern anyagból. A vízállóságra és porállóságra nem lehet panasz, mivel egyre több IP58 védelemmel ellátott telefon jelenik meg.
„A készülékház méreteit 139,85 X 74,82 X 6.55 milliméterben határoznám meg, mindenféleképpen az egykezes használatot favorizálom, mivel munka közben, közlekedve, stb. praktikusabb a kisebb méret.”
Nagy meglepetésemre az LG Optimus G2-nek sikerült a szélességi és hosszúsági méretével alulmúlnia az IDEAs-t, csak a vastagsága lett valamivel nagyobb, 8,9 milliméter. A kijelzője viszont 5,2 hüvelykes, ami már majdnem akkora, mint az általam elképzelt 5,3. A vastagsági értéket a Sony valósította meg az Xperia Ultrával (6,5 mm), sajnos a többi mérete a nagy kijelző miatt erősebb lett. A Samsung Galaxy S 4 (136.6 x 69.8 x 7.9) is közel került az általam elképzelt mérethez, már csak egy faltól-falig kijelző hiányzik előlapjára.
Hardver:
„Négymagos 2.5 Ghz-en futó digitális szív dobogna az IDEAs belsejében,”
Itt egy hajszállal túllőttem a célon, mert jelenleg 2,3 GHz környékén járunk, bár ha ide veszem az iPhone 5S 64 bites architektúráját nem is ment messzire ez a találgatás.
„A videoprocesszor szintén a most divatos négymagos megoldás lenne, így nem okozna gondot a mai játékok számításigénye. Ehhez adagolnék 2GB RAM-ot, és 64 GB belső tárhelyet, mivel nincs annyi hely a világon, amelyet egy filmsorozat mániás ne tudna telepakolni. Persze a microSD foglalat sem hiányozhat, mivel Magyarországon a felhő csak eső előtti meteorológiai jelképnek számít.”
A videoprocesszorokba ma már több mint négy magot is bezsúfolnak, és a RAM is túllépte az általam elvártakat, a Note 3 esetében eléri a 3GB-ot. Nem sok kell hozzá, hogy megérkezzen a 4 GB RAM és akkor már lesz értelme a 64 bites processzornak.
„Megkapná a fényképezésnek dedikált gombot, amelyet a világ minden kincséért sem hagynék ki. Ezen a száz forintos mikrokapcsolón nem spórolnék, ha már egyszer az IDEAs készül, a vágyainknak ne szabjunk határt.”
Ez a kis kapcsoló még mindig túl drága lehet, merthogy a legtöbb gyártó továbbra sem teszi termékébe, pedig milyen hasznos tudna lenni.
„Na persze a legújabb 3D AMOLED technológiát is beletenném, amelyet külön nekem fejlesztene a Samsung.”
„Előre egy 8 megapixeles, hátulra pedig egy 12 megapixeles fotómasinát építenék be. A hátlapinál nagyon figyelnék a minőségre, minimum elérje az alsó kategóriás fényképezőgépek teljesítményét. A Vaku az tényleg vaku lenne, egy Xenon-ra gondoltam,”
Szerettem volna, ha divatba jön a 3D fotózás, de ez a forradalom sajnos elmaradt. A gyenge 3D kijelzők miatt nem vált túl népszerűvé, így a gyártók lassan elhagyták kínálatukból.
A 12 megapixellel szerencsére mellényúltam, a telefonokban ma már van 13 (Samsung SGS4), 21 (Sony Xperia Z1), sőt 41 megapixeles (Nokia Lumia 1020) fotómasina is. Minőségük pedig elérte, sőt le is hagyta az alsókategóriás kompakt fényképezőgépeket. Az előlapi kamera az általam elképzelt nyolc megapixelt meg sem közelíti, még csak kettőnél tartunk. A Xenon vaku pedig ritka, mint a fehér holló az iparágban, a Nokia vette a fáradságot és elővette a múltban divatos technológiát.
„Hangtechnikai megoldásokon is változtatnék egy kicsit, mindenféleképpen két mikrofonnal venném kamerázáskor a hangot, és a visszajátszást is sztereóban képzelem el. Esetleg valami kis térhangzású mini hangrendszer is tetszene.”
Hangszóró ügyben, „egy csak egy legény van talpon, e vidéken” s ez nem más, mint a HTC One, amely képes kiváló minőségű sztereó hangot előállítani, miközben ellenfelei megrekedtek a monó hangzásnál.
A belső hangrendszer viszont fejlődött, kikerült a stúdiókból a 24 bit/192 kHz-es hifi lejátszási minőség, amit valószínűleg nem a monó hangszórókon fogunk élvezni.
„Következzék a kijelző, mérete 5.3 inch-es, super AMOLED plus technológiával, 1920X1080-as felbontással készülne. Na persze a legújabb 3D AMOLED technológiát is beletenném, amelyet külön nekem fejlesztene a Samsung.”
Fentebb említettem, hogy az LG G2 és a Samsung GS4 már majdnem megvalósította az IDEAs külső méreteit, és még jókora kijelzővel is dicsekedhetnek. Érdekes tendencia, a gyártók zászlóshajói lassan elérik az első phablet (Samsung Note 1) kijelzőjének méretét, miközben készülékházuk kiterjedése jóval kisebb annál.
A kijelző felbontása mára elérte a Full HD-t, először a TFT majd az AMOLED készülékeknél is. Sajnos a Samsung nem gyártott számomra 3D AMOLED megjelenítőt, így meg kell elégedjek a hagyományos változattal.
„Másod kijelzőt is terveznék az IDEAs AMOLED-je alá, egy minimális fogyasztású, kapacitív érintésvezérelt változatot. Az én kijelzőm piktogrammal jelezné a töltést, nem fogadott hívást, e-mail -, SMS érkezését, és azt is kiírná, hogy kitől is kapom az üzenetet.”
Az extra kijelző nem úgy valósult meg, ahogyan azt elképzeltem. Nem külön megjelenítő csíkot kaptak a készülékek, a gyártók inkább lyukat vágtak az intelligens tokokra, és a kijelző egy részét hasznosították információs megjelenítőként. A következő képen kipróbálható a tok, az egérmutató jobbra illetve balra mozgatásával nyitogathatjuk fedelét.
Nem rossz megoldás, de így el kell viselni a tokot még akkor is, ha az nem tetszik. A Samsung bemutatott egy hajlékony kijelzős koncepció telefont, amelynek oldalára lehajló megjelenítője szolgáltatja a fontos információkat.
Erre rá lehetne mondani, hogy közel áll az IDEAs megoldásához, de még nem kapható a boltokban.
„A Note esetében nagyon megkedveltem az S pen-t, így a Wacommal legyártatnék egy jó kis érzékelőt a kijelző alá, és egy olyan tollat, amely bluetooth headsetként is működik. Telefonáláskor csak előkapnám felső zsebemből, és könnyedén lebonyolíthatnék bármilyen hosszú beszélgetést.”
A telefon-toll kombó megvalósult, opcionális tartozéka lett a Note sorozatnak.
A Sony nem tett telefont cerkájába, mivel XPERIA Ultra készülékéhez bármilyen fémtárgy vagy grafitceruza megfelel a rajzoláshoz. Egyetlen hátránya az S Pen-hez képest, a nyomásérzékenység hiánya.
Lassan terjed a ceruzát kezelő mobileszközök száma, pedig a Samsungnak sikerült az S Pen-nel ellátott Note-okból 35 milliót eladni, ami azért nem kis mennyiség. Érdemes lenne ezen az eredményen elgondolkodnia a konkurenciának is.
„A multimédiás kedvtelés legnagyobb gyengéje az akkumulátor, ezen a téren is beerősítenék, és lenyomnám a konkurenciát. Azonnal rendelnék egy 3500 mAh-ás LiPolymer akkumulátort, amelyet a készülékház vékonyságának megőrzése érdekében, laposra terveznék.”
Ezt a vágyamat egyedül a Motorola Droid MAXX és MAXX HD valósította meg, amelyek valóban rendelkeznek 3500 mAh-ás akksival. Az SGS Note 3-ban csak 3200 mAh-ás fért bele, pedig Full HD felbontásához jól jönne minden csepp plusz energia.
Ebben a táblázatban összehasonlítottam az IDEAs és néhány aktuális készülék paramétereit (a zöld jelölés a legerősebb értéket jelöli).
A táblázat jól mutatja mennyire versenyképes még ma is az IDEAs PDA, pedig másfél évet öregedett a projekt. Annak idején igyekeztem úgy elrugaszkodni az ötletelésben a valóságtól, hogy reálisak maradjanak vágyaim. Úgy érzem, a jelen igazolta, nem voltak túlzottak az elvárásaim. A mai készülékek már közel állnak, sőt néhány tulajdonságukkal le is hagyják saját fejlesztésű okostelefonomat, már nem sok kell hozzá, hogy elavuljon az IDEAs.
Én múltkor a HTC ONE X-emmel belefutottam egy problémába, mégpedig hogy rátettem a telefonra 24bit 192 khz-es zenéket, és alig találtam progit ami lejátssza, de mikor meglett az sem volt akkora élmény mint amire számítottam sajna…
Emiatt én a hangnál valami nagyon fullos high-end minőségi DAC-ot építenék a telefonokba, hogy 24bit 192khz-es zenéket ténylegesen abban a minőségben lehessen hallgatni ahogy kell…
Hangban még van mit fejlődni nagyon is…, ahhoz képest, hogy az fiatalok nagy része telefonos fülhallgatóval mászkál az utcán…
Úgy tudom a Samsung Galaxy Note 3 és az LG Optimus G2 is 24bit 192khz-es DAC-ot kapott.
Az előlapi kameránál nem 2-nél tartunk hanem 5-nél
Huawei Ascend P6 személyében (feleségemnek ilyen van, úgyhogy ez egyből feltűnt) 🙂
Elszórtan előfordulnak néhány készüléknél azok a fejlesztések amelyeket az IDEAs esetében elképzeltem, de sajnos még nem terjedtek el. A Huawei előlapi kamerájának felbontása is ritka mint a fehér holló. Bár most az Oppo N1 forgatható elő-hátlapi kamerával jött ki, amelyet 206 fokos szögben forgathatunk és még 13 megapixeles is lett. Ez már megelőzte az IDEAs-t valamivel. 🙂
Jó a kevlármintás hátlap. Az meg Motorola lett. 😉
Ez is hasonló mint a csoda zafír üveges telefon, ami egy készüléknél felbukkan, aztán a többiek nem mennek utána. Egyelőre nem tudják olcsón megoldani az üveg vékonyra vágását A kevlárt is csak a Motorola erőltette, aztán eltűnt a süllyesztőbe a dolog, a többi cég meg sem próbálta. Az lenne az igazi ha komplett készülékházat készítenének belőle.
Egyik vágyad máris teljesült. Már van zafír üveges pda, csak kicsit mélyen kell a pénztárcába nyúlni a megszerzéséhez. 🙂 http://pdafanclub.com/iphone-5-black-diamond-modding-10-millio-angol-fontert/
Sajnos nincs ilyen mély pénztárcám. 🙂
Áááhh. iphone-t amúgy sem vennék. 🙂 Viszont kérhetnénk egyet terheléses tesztre. Mennyire bírja az a zafír üveg………. ;D