Hosszú várakozás után lehetőségem nyílott tesztelni a Samsung 34 colos monitorát. Mióta megjelentek a 21:9-es arányú monitorok szerettem volna egyet kipróbálni. A Samsung jóvoltából hozzám is került egy példány. Egy hét használat alatt sikerült megbarátkoznom a modellel.
.
.
.
A monitor
.
A 29 colos változat számomra kicsi volt, ellenben a 34 colos méretű már érdekesebb, mert ugyanolyan magas, mint egy 16:9-es 27 colos monitor, viszont a szélessége hosszabb. Továbbra is azt a megoldást kerestem, ami képes lehet kiváltani két 27 colos FULL HD monitort.
Kicsit rémisztő volt az a hatalmas doboz, amiben érkezett. Szerencsére nem a sajátja volt és némi küzdelem árán sikerült belőle kiszabadítanom. Némi szerelgetés után sikerült beüzemelni. Ezen a monitoron már nem találunk sima VGA bemenetet, még a DVI is lemaradt rólam, így végül egy Displayport kábellel kötöttem össze a számítógéppel. Meglepetésemre a gép egyből felismerte és átváltott a megfelelő felbontásra. Viszont mielőtt ennyire előre mennénk, nézzük kicsit körbe is a monitort. Felépítésében hasonlít az előző 27 colos hajlított modellre. A hatalmas panelt egy ívelt talp tartja. A szerkezet a döntési szögek állításán kívül képes függőleges irányba is mozgatni az eszközt, ezzel mindenki beállíthatja a magának kedvező magasságot.
Az állvány rejt egy kis ajtót is, amibe a kábeleket rejthetjük el. Ha esetleg falra szeretnénk szerelni a monitort, az se gond, mert a VESA 100×100-al kompatibilis és könnyedén felszerelhető. Az enyhén matt panelt fényes fekete keret veszi körül, így a Samsung logón és állapotjelző LED-en kívül semmi sem került az elejére. A hátulja fém hatású műanyagból készült.
Itt találjuk a joystick szerű vezérlő gombot.
Nekem továbbra is tetszik ez a megoldás. 😀
Ellentétes oldalon sorakoznak az USB 3.0 portok. Összesen 3 bemeneti forrásunk van a számítógépünk számára. Két HDMI 1.4, és egy normál méretű Displayport 1.2. Ezenkívül még egy fejhallgató kimenetet is kapunk.
Most, hogy körbe jártuk kicsit térjünk vissza magára a panelre. A monitor lelkét egy 34 colos SVA típusú panel adja, mely enyhén hajlított és 178 fokos betekintési szöget kínál. Ehhez még hozzájön, hogy a felbontása 3440*1440 pixel és mindezt 8 bites színmélységgel tudja (alpixelenként). Némi keresgélés után rábukkantam a megfelelő beállításokra, amikkel szebbek lettek a színek a kijelzőn. Az alapbeállítás kissé világos volt és nekem némileg fakó. A hajlítás eleinte kicsit szokatlan volt, de pár napos használat után hozzá szokott a szemem. Amihez viszont nehezebben tudtam hozzászokni, hogy a felbontásból adódóan kiesebb volt minden betű és ikon.
.
Mire is lehet jó?
.
Ha már vesz egy ilyen kijelzőt az ember, akkor annak valami célja is kell, hogy legyen. Az első dolog – ami persze nem feltétlen indokol egy ilyen kijelzőt – az a filmnézés lehet. Rengeteg filmet és sorozatot nézek meg a gépen, így egy ilyen monitor remek választás lehetne nekem is. Normál mozifilmek esetén a legtöbb olyan, amely ezen a felbontáson teljesen kitölti a képet. Élvezett volt rajta filmet nézni. Még a sorozatok is elfogadhatóak, bár akkor már megjelenik némi csík a képernyő két szélén a 16:9 arány miatt.
Következő cél lehet esetleg a játék. Az általam tesztelt Far Cry 4 némi hegesztés után hajlandó volt kezelni a felbontást. Viszont, hogy valóban élvezhessük ezt a felbontást, nem árt a megfelelő teljesítményű vasat is a gép alá tolni. Ne felejtsük el, hogy ez a felbontás több mint a kétszeres a FULL HD felbontásnak!
Szóval játékra csak akkor jó, ha támogatja a játék és jó gépünk van.
Harmadik terület a munka lenne. Programozóként remekül ki tudtam használni az extra hely többletet. Egy probléma viszont akadt, míg két monitor esetén elég, ha ráhúzzuk a második monitorra a programot, teljes képernyőre állítva azonnal dolgozhatunk, ennél viszont, mivel egybefüggő a kép a teljes képernyős mód kényelme elmarad és némi állítgatás kell, hogy egymás mellett elférjenek a programok. Talán a Windows 10-ben megjelenő virtuális asztalok megoldást jelenhet erre a problémára is vagy némi segéd program is. Képszerkesztés terén azonban akadhatnak gondjaink a színhelyességgel. Szép a panel, de meg se közelíti egy profi IPS monitor képét.
Ezenkívül két extra funkció is van. Az első a PBP, ami lehetővé teszi, hogy egyszerre nézhessük két különböző jelbemenetből érkező képet a monitoron, vagyis akár két PC-t is rádughatunk egyszerre. A másik a PIP vagyis kép a képben, melynél a képernyő maximum 25% elfoglalva, akár egy filmet is nézhetünk, miközben dolgozunk.
.
Végszó
.
Ez a második hajlított kijelzős monitor, ami nálam járt és pozitívan kellett benne csalódnom. Egy hatalmas képernyős darab, mely remek lehet munkához és filmnézéshez egyaránt. Ami kissé visszatart a megvételétől, hogy kb. 300 ezer forint körül árulják. Ennyi pénzért bőven kapunk két FULL HD-s profi monitort is, de ahogy terjedni fog ez a kategória is, az árak is mérséklődni fognak.
.
Legutóbbi hozzászólások