A Huawei már itt van a spájzban, azaz nem is a spájzban, hanem a nappaliban! Tavaly volt szerencsém 2x is tesztelni a Mate 7-et és mi tagadás nagyon megszerettem. Akkuidőben egyszerűen nem tudja senki felvenni vele a versenyt. Aztán megérkezett a Mate S és ekkor már tudható volt hamarosan itt a Mate 8 is, ami idén a CES-en következett be. Szokatlan módon a hazai piacra is hamar megérkezett a készülék. Egy újabb jó pont. 🙂
.
.
.
.
Csomagolás és külső megjelenés
.
Mondhatni már a megszokott módon a Huawei igen nagy hangsúlyt fektet a csomagolásra. Elegáns fekete dobozban érkezett a tesztkészülék. Már a doboz tapintása is enged következtetni arra, hogy benne csakis felső kategóriás készülék lapulhat. A dobozon arany betűkkel olvasható a készülék neve.
A doboztetőt levéve ott találjuk a készüléket, mely mellett a „Huawei Design” felirat olvasható. A telefon alatt találhatóak a tartozékok szépen elrendezve fekete dobozban.
Tartozékok a szokásosak:
- haedset,
- töltőfej,
- USB kábel
- egy átlátszó tok
- SIM tartó kiadó tüske
A töltő még a hagyományos USB csatlakozással rendelkezik, ami egy kicsit szokatlan, azt a tendenciát figyelembe véve, hogy a gyártók szép lassan áttérnek az USB C re. Ami viszont jó pont, hogy a töltő képes gyorstöltésre, igaz ehhez a saját töltőjét kell használni.
Ami készüléket illeti: Első pillantásra is látszik, hogy prémium kategória, a készülék háza valóban fémből készült unibody házat kapott. Ez mostanában igen sok port kavart, hisz nem minden gyártó gondolja, hogy a fém az valóban fém. A készülék hátlapján kap helyet a 16 Mp-es, optikai stabilizátorral ellátott autófókuszos kamera. A kamera alatt helyezkedik el az ujjlenyomat olvasó, mellette pedig a dupla segédfény. A készülék jobb oldalán a bekapcsoló gomb és a hangerőszabályzó ül, a másik oldalon a SIM kártya tálca található, melybe vagy 2 nano SIM kártyát tehetünk vagy 1 nano SIM és a 1 Micro SD kártyát….. Jó, jó tudom. Az emberi leleményesség határtalan. Így ha valaki kedvet érez hozzá, és nem elégszik meg a 32 GB belső tárhellyel, akkor a Micro SD kártyára rá tudja ragasztani a nano SIM kártyát. Így dual SIM mellett elférhet a mico SD is. (http://www.phonandroid.com/un-hacker-invente-puce-integrant-micro-sd-nano-sim.html)
A készülék elején kapott helyet a Gorilla Glass 4-es védelemmel ellátott, kicsit kerekített (2,5 D) kijelző. A 6 colos IPS kijelzőt egy igazán keskeny káva veszi körbe, így a felületet 78%-ban kitölti a kijelző, melynek felbontása 1080p, azaz Full HD. Ami a csúcskészülékek körében egy kicsit kevés, de tolerálható. Mivel a Huawei már készített nagyobb felbontású kijelzőt a Google számára, így talán elvárható lett volna. De mint az már említettem ez hiányosság tolerálható, főleg, hogy az akkuidőben mindezt vissza fogjuk kapni. A készülék előlapjának tetején a közelítés szenzor és a 8 Mp –es kamera valamint a hangszóró kapott helyet. A fizikai gombok hiánya nem fájdalmas.
A töltő mellett kapott helyet a hangszóró, melyet kihangosításnál elvileg állíthatunk, hogy merre szórja a hangot. A fülhallgató bemenet a készülék felső részén található. A készülék fizikai paraméterei a következőek: 157,1 x 80,6 x 7,9 mm, azaz nem kicsi. Nem épp egykezes használatra tervezték, azonban a fogása kényelmes nem csúszik. Aki ilyen nagyságú készüléket vesz az tudja mit választ.
.
Hardver, szoftver
.
Ami a beltartalmat illeti a készülék hozza a kötelezőt ebben a kategóriában. A saját fejlesztésű Kirin 950-es processzor lekőrözi a Snapdragon 808-as és a Exynos 7420-as chipeket, de ne felejtsük el a kijelző csak 1080p felbontást tud. A Kirin 950 egy 8 magos processzor, melyben 4 nagyteljesíményű 2,53 GHz-es Cortex A72-es mag és 4 darab Cortex A53-as 1,8 GHz-es mag található. A SoC mellett egy Mali T880MP4 GPU is dolgozik, az adatkommunikációért Cat.64G LTE chip a felelős, ami a VoLTE-t is támogatja.
A készülék ereje elegendő, hogy meghajtsa az Android 6.0-ás rendszert, a rendelkezésre álló 3GB RAM is megfelelőnek bizonyul ahhoz, hogy a EMIU 4.0-es saját fejlesztésű szoftver akadás mentesen elfusson.
A Huawei mindig is ügyelt a szoftveres optimalizációra és a személyre szabhatóságra. Ez most sincs másként, a készülékre rengeteg témát tölthetünk le ingyen.
A szoftveres gombok természetesen átszabhatók. Külön menüpont van a dual SIM kezelésére is. Ha már dual SIM, akkor ki tudjuk választani melyik eszközön fusson a mobil internet és melyiken a hanghívás. Továbbá az adott számokat az adott kártyáról indíthatjuk, ha szeretnénk. Telefonálás közben, ha a másik SIM aktív adatkapcsolattal rendelkezik a net elérhető marad.
Ahogy az a képeken is látszik különböző mozdulatokkal is tudjuk vezérelni a készüléket. Fel tudjuk venni, tudunk hívást indítani, elutasítani és a képernyőmentésekhez elegendő 2x koppintani a kijelzőre. Természetesen van egykezes használat is, melyhez elegendő a virtuális gombokon elhúzni az ujjunkat.
A telefonkezelés menü is régi ismerős a Huawei készülékekben. Ez a funkció felelős többek között a rendszer optimalizálásért, az akkumulátor kezelésért és itt találjuk a mobil adatforgalom számlálót is. Zaklatásszűrő menüben be tudjuk állítani azokat, akitől nem szeretnénk sem SMS-t, sem hívást fogadni. Az értesítési központban az egyes alkalmazások értesítésének a helyét tudjuk személyre szabni.
A 16 Mp-es kamera nem okoz csalódás, mely Sony 16 Mp képszenzorral, f/2.0 blendével és 1/2.8-as szenzormérettel rendelkezik. Mivel a P8 híresen jól szerepelt a kamera teszteken így joggal várjuk el ezt a Mate 8-tól is. A szenzor rendkívül érzékeny és hatékony képzajcsökkentést biztosít a tisztább és élesebb fotóhoz. Talán csak a 4k-s videofelvétel hiányzik a repertoárból. A fényképező beállítási lehetőségei között találunk teljesen manuális lehetőséget is.
.
Akkuidő, összegzés
.
A végére hagytam azt, ami a legjobban tetszett a készülékben. Ez pedig az akkuidő. Elég régóta használok érintőképernyős készülékeket, azonban eddig csak a Huawei készülékek (Mate 7, Mate 7 prémium, P8) bírták ki több mint egy napig az én setupommal. Bátran állíthatom, hogy nagyon erős használat mellett is kibír egy napot, de ha csak szimpla kütyübuzi vagy, akkor a 2 nap simán vállalható. Aki csak átlagos user, annak a 3 nap sem lehetetlen.
Ha már fogyóban a nafta a 4000 mAh aksiból, akkor csak átkapcsolsz az ultra módra és még simán eltelefonálsz pár órát.
Tudom, hogy az aksiidő egy nagyon szubjektív adat, inkább csak egy érzés. Azonban a tesztelés nem egy napot tartott és általában azonos programokat használok. Gmail, IMAP-os mail, Facebook, Messenger, Twitter, Wifi, 2 Sim kártya stb… csomó app, ami eszi az aksit. Az enegriagazgálkodási profilok közül az intelligenset választottam. Tapasztalatom szerint nem maradok le így sem semmilyen fontos eseményről, azaz az emailek jönnek, Facebook is küld értesítést. Ha játékra kerül a sor, akkor is van elegendő erő a készülékben.
Összességében nagyon jól átgondolt és összerakott készülékről van szó. A fémháznak köszönhetően nem recseg, nem ropog. A nagy kijelző ugyan csak full HD minőségű, de ha ezzel együtt tud élni valaki és szeretne egy olyan készüléket, amit csak kép naponta kell tölteni akkor bátran javasolom.
Ami az értékelést illeti, nálam 10 pontból 8,5 ami a kijelző felbontása, a belső tárhely kompromisszumot kívánó bővíthetősége és a USB C hiánya miatt van.
A tesztet a Telenor Hipernet támogatta.
Legutóbbi hozzászólások