Mint azt már mindenki tudja, a Google Reader júliusban bezárja kapuit, és másik szolgáltatást kell keresnünk a kiváltására. Merre mozduljunk? Kell-e egyáltalán foglalkoznunk ezzel a kérdéssel? Az elmúlt napok eseményeit foglalom most össze néhány alternatívával karöltve, amelyekből ötleteket meríthetünk a továbbiakra vonatkozóan. Egyet senki ne felejtsen el: semmi szükség azonnal dönteni, nincs ok a kapkodásra, több mint három hónapunk van még az utódkeresésre.
Ahogy bejelentették, hogy bezárják, rögtön több frontot is nyitottak a felhasználók a maradásért, aláírásokat gyűjtenek (már 125.000 összejött), tömik a blogokat és a közösségi médiát összehasonlító elemzésekkel, de valószínűleg kár a gőzért.
A Google be fogja zárni a Readert, ez a folyamat már régen elkezdődött, hiszen a Google oldalakon látható fekete fejléc megújulásakor is már száműzve lett, és nem is illeszkedik abba a sorba, amely az egységesítés, központosítás jegyében zajlik jelenleg a szolgáltatónál.
A legvalószínűbb forgatókönyv a jövővel kapcsolatban az, hogy a hírfolyam megosztási és követési funkcióját a Google+ szolgáltatásba integrálják, ezzel is sulykolva annak használatát, abba az irányba terelve a felhasználókat. Történhet ez azért is, mert bizonyos használati adatok azt mutatják, hogy a G+t jelenleg még nem nagyon használja senki aktívan hírmegosztásra, így a híroldalakra érkező forgalom még mindig az rss olvasókból érkezik leginkább – bár sokak szerint ez az összehasonlítás inkább az alma-körte helyzetre hajaz.
Egy lelkes fotosopper meg is álmodta ezt vizuálisan, az alábbi képre kattintva megnézhetitek a koncepciót, én nem tiltakoznék, ha így folytatódna a történet.
Mik az útkeresés szempontjai?
Alapvetően kétféleképp használhatjuk az RSS-t. Az egyik trend az, hogy témákba rendezve olvasgatunk, célirányosan keresünk benne, és nézzük az éppen aktuális tech/fotózás/vesetranszplantációval kapcsolatos híreket. A másik lehetőség, hogy egyfajta népszerűségi rendezési elven keresztül magazinként tekintünk a hírgyűjtőnkre, ahol kiemelt (népszerű) hírek jelennek meg a fejlécben, ezt követik témákba rendezetten a népszerűbb, és kevésbé populáris hírek. Ez utóbbi megoldás inkább az újsághoz teszi hasonlatossá a rendszert, azonban egyik hátránya, hogy egy idő után beszűkíti jócskán a látóterünket, hiszen csak azok a hírek jutnak majd el hozzánk, amelyek a tömegeket érdeklik. Előny is ez, hiszen majdnem biztosan csak engem érdeklő cikkel találkozom, hátrány, mivel kizárok más nézőpontokat, más véleményeket. (Ezt a jelenséget “filter bubbles”-nak (szűrőbuborék) hívják, és egy nagyon jó, magyar feliratos videó szól a témáról, nézzétek meg, tanulságos!)
Szóval döntsük el, mit szeretnénk: egy online magazint, vagy egy natúr hírgyűjtőt. Ha ez megvan, következő kérdés, hogy mit használok most? Számtalan rss alkalmazás épül a Google Readerre, ezek között igen sok olyan is van, ami pénzbe került, megvettük. Ezt nem érdemes kidobni a kukába, a fejlesztők új platform felé fognak fordulni, várjuk ki, mi lesz az, és ha tetszik, mehet tovább minden, mintha mi se történt volna, végülis csak a feedforrás változik, az app nem.
Ha ezeket eldöntöttük, akkor jöhet az útkeresés utolsó fázisa, mikor válogatunk a meglévő alternatívák közül.
Ötletek a továbblépésre (Play linkek az appneveken)
Magazin-élmény
Zite – a rendkívül népszerű, eredetileg iOS-ra írt alkalmazás a minket érdeklő témák közül figyeli, melyikre kattintunk, és melyikre nem. Egy idő után szinte csak érdekes cikkel találkozhatunk. A legerősebb szűrőbuborék-elvű magazin, de ha erre vágysz, ám legyen. Erősen promózza most a tulajdonos, és beépítették a GR-ből származó feedek beemelését is, de még szerkesztés alatt áll, egyelőre döcög. Webes felülete nincs.
Flipboard – talán be sem kell mutatni, tipikus magazin, csillivilli, lapozgatós.
Google Currents – a Google magazin alkalmazása, egyszerű, szép.
Pulse – gyorsan fejlődő, igényes magazin, ez is hatékonyan használja a szűrőbuborék elvet, az érdekes cikkeket kiemeli a többi közül
Taptu – szintén magazin, a képekre helyezi a hangsúlyt megjelenésében, illetve szlogenjével (DJ your magazine) is arra utal, hogy megjelenésében is részletesen testre tudod szabni, ahogy te szeretnéd (színkódok csatornákhoz, sorrendek, stb.)
RSS-gyűjtő
Feedly – letisztult felületű alkalmazás, a bejelentés óta 500.000 új felhasználóval bővült, úgy tűnik, elég népszerű. Van külön Chrome alkalmazása is, jó alternatíva. Önreklámban jeleskednek, már az app nevét is kiegészítették (Google Reader News RSS) a Play-en.
The Old Reader – kakukktojás, nincs még appja a rendszerben, de izomból elkezdtek fejleszteni, hogy júliusra legyen.
NewsBlur – jelenleg nem javasolt, mivel ingyenes verzióban limitált a feedek száma, de gondolom hamarosan változtatnak ezen, mert elemi érdekük nekik is a felhasználók számának növelése.
Még egyszer, hogy ne felejtsd: van még bő három hónapod, nem kell most dönteni. Nézz szét, próbálgasd a különféle lehetőségeket, hogy mire eljön a nagy nap, egyszerűbb legyen a döntés. Van időd!
Legutóbbi hozzászólások