Szóval akor tudna valaki segíteni a wifis problémámmal kapcsolatban?
Nézd, az első mondatban leírom, a további félreértések elkerülésének érdekében, hogy nem kioktatás következik!Nem akartam rá eredetileg válaszolni, de ha már újra rákérdeztél...
Aki egy WLAN-t üzemeltet, az nem azért csinálja, hogy bárki más az ő számlájára, az IP-jéről tudjon netezni. Ez az első dolog, amit el kell fogadj. Te sem hiszem, hogy free WLAN állomást üzemeltetsz otthon, önzetlenségből, hadd használja már mindenki más, ha Neked jó, legyen másnak is. Ez egyrészt kellemetlenségeket (nagyon is!) is okozhat, amikor pl. egy narkófutár a Te IP-det felhasználva beszéli meg a találkákat, a rendőrök meg figyelik az illető kommunikációját.
Remélem, erről nem kell többet írnom, végig tudod gondolni a teljes gondolatmenetet.
Ez az egyik oldal, és ezért ne haragudj meg valakire, aki nem engedi, hogy ismeretlenül használd a netjét.
A másik, hogy az a kérdés csak kezdőkben fogalmazódik meg, hogy ha egy WLAN-azonosító nem WEP vagy WPA-PSK titkosított (magyarul freenek látja készüléked), akkor azon TUTI lehet netezni.
Aki ért a routerek beállításaihoz, az be tudja azt úgy állítani, hogy ne legyen titkosítva az azonosító, de az arra nem jogosultak mégse tudjanak egyetlen bájtot se forgalmazni. Lehet engedélyezni a jogosultak Mac Address-ét, lehet fix IP-ket kiosztani (és csak azokat felengedni). A titkosítással ráadásul sok régebbi kütyüt kizárnának a használat lehetőségéből, a MacAddress alapú védelem pedig használható bármilyen régi készüléknél is.
A másik lehetőség (szintén a free csatornák védelmére) a jelszavas beléptetés. Ilyen esetben egy előre beállított IP-ig (szerverig) gond nélkül megy a kommunikáció, azon túl viszont már csak egy belépőkód/jelszó párossal lehet jutni. Ha böngészni akarnál, akkor az ilyen védelemről azonnal értesülsz, mert minden URL kérést a belépőoldalra irányít át a router. De ha pl. skype-pal, viber-rel (vagy bármi mással, ami nem böngésző) akarsz ilyet igénybe venni, akkor csak azt látod, hogy tökéletes a térerő, a készülék csatlakoztatva is van mégsem megy a net.
Tehát összefoglalva:
Ha az utcán sétálva egy WLAN-t a telefonod free-nek lát, az esetek 60-70%-ában nem fog engedni forgalmazni a már ismertetett okok miatt.
Nem kell reklamálni emiatt, semmi nem jár ingyen, ha esetleg találsz néha működő netet, annak örülni kell...
De tudni kell, hogy minden adatodat otthagyod, ha belépsz ilyen helyre, amivel azonosítani tudják a készülékedet. A másik, ami ezzel összefügg, hogy az ilyen rácsatlakozás bűncselekmény. NEM, nem mondom, hogy lecsuknak érte, csak azért írom le, hogy tudd ezt is.
Rettenetesen kicsi az esélye, hogy valaki épp azért üzemeltessen egy free WLAN-t, hogy lesitteltessen embereket. De ebben a mai idióta világban sajnos semmi sem lehetetlen...