Ritka típust képvisel a Motorola Milestone 2, mivel Android platformon alig néhány billentyűvel ellátott PDA található. Elég szegényes a felhozatal, ha PDA vásárlásnál szempontjaink között szerepel a billentyűzet megléte. Mint már teszt előzetesemben említettem, örömmel fogadtam a Milestone 2-őt, hogy kíváncsiságom kielégíthessem az újonc minőségét illetően. Igyekeztem a szokásos dolgokat beilleszteni tesztembe, forgató, mikroszkóp, stb, kezdjünk is neki.
Bevezető:
Annak idején a Milestone 1, és az Android tökéletes kombinációja mentette meg a csődtől a Motorolát, lerágott csontnak számít már ez az információ, annyi helyen írták már meg. A gyártó összeszedte magát, és több olyan készülékkel is előállt, ami legalább egy különlegességgel szolgál. Ilyen a Defy amely, strapabíró, vagy a már említett billentyűzettel ellátott Milestone sorozat is ide sorolható. Ebben az évben is számíthatunk néhány különlegességre pl. a Motorola Atrix, 1GHz-es kétmagos procival, és nagyszerű dokkolóval érkezik, amely tökéletes multimédiás segédeszközzé emeli a Motorola legújabb fejlesztését.
Érezhető probléma viszont, hogy a cég teljesen az amerikai piacra koncentrál. Európában kissé elhanyagolja a terjesztést, későn érkeznek meg készülékei, nem kerülnek be a szolgáltatók kínálatában vagy csak igen rövid időre, kifelejti a rádiót több termékéből is. A többi PDA gyártó komolyan veszi az európai piacot, vannak készülékek melyek előbb jelennek meg itt (pl. HTC HD2), mint az amerikai kontinensen. Remélhetőleg amikor már nyeregben érzik magukat a hazai pályán, akkor már az európai területekre is kiterjesztik figyelmüket.
Nézzük körbe a készülékházat az egér jobbra-balra mozgatásával:
Csomagolás:
Szépen megtervezett dobozban bújnak meg a Motorla Milestone 2, és csomagolt tartozékai. A tesztkészülék mellé néhány tartozékot nem küldött el a SpeedShop, természetesen új készülék vásárlásakor megkapjuk azokat is.
A dobozt tartalma:
– Szinkronkábel
– Akkumulátor
– Dokumentáció
– Hálózati töltő adapter
– Sztereó headset
– 8 GB-os microSD kártya
Külcsín:
Elődjéhez képest kevésbé szögletes, oldalait lekerekítették, és az alsó szélén lévő furcsa letörést kellemes kis hullámmá finomították. Talán már túl sok is a fémes kerekdedség, és a csillogás az előlapon. Kényelmes a fogása, gumírozott hátlapja jól tapad a tenyérhez, nem lötyög, zörög rajta semmi. Külső méretei (60.5 x 116.3 x 13.7) rendben vannak, egykezes használathoz tervezték. A súlya (169 gramm) rendesen érezhető, az anyagminőséget súlyban mérők, örömmel konstatálhatják ezt a jó tulajdonságát. Röntgenezésnél bőven találtam fémet a készülékház minden szegletében, alig lehetett átvilágítani.
Illesztései rendben vannak, mindenhol precizitás jellemzi, erről meggyőződhetünk az alábbi mikroszkópos flash segítségével. Kattintsunk a villogó körökre, és már indul is a nagyított kép.
Előlapja különlegesen mutat, az alsó fémesen csillogó hullámos lekerekítéssel. Megvan a szokásos négy dedikált kapacitív gomb is, amelyek megbízhatóan működnek.
Kijelzője 3,7 inches, a Motorlolától már megszokott 480X854 felbontású TFT panellel szerelték. A Multitouch Visualiser teszt szerint egyszerre csak két érintést képes érzékelni. Edzett üveggel védik a sérülésektől, jó döntés volt, mert a nálam járt Milestone 1 bemutató készülék kijelzője tele volt erős karcokkal. A zsíros szennyeződések is könnyen eltávolíthatók felületéről.
A mikroszkóppal készített kijelzőfotón rögtön látható, hogy hagyományos TFT megjelenítőt építettek a Milestone 2-be.
Színei természetesek, egészen szép feketéi vannak, és kinti napfényben is elég jól látható marad.
A készülék felső részén lévő rács alatt búvik meg a hangszóró, tőle jobbra egy zöld üzenetjelző LED található, balra pedig a fényerő szabályozó, és a proximity szenzor.
Billentyűzetének kitolásához kisebb erő kell, mint elődjénél, de még így is ideálisnak mondható, érezhetően minden a helyére került benne. A gombok nyomáspontja jó, kissé kidomborodik felületük, így könnyebb rátapintani. A felső gombsor használata nehezebb, mert ujjaink szabad mozgását gátolja a készülék oldala. A tervezők kihagyták a régi készüléknél bevált stílusos négyállású bronz gombot, és az így nyert helyet a billentyűfelület növelésére használták fel. Megmértem az előd és az utód gombjainak méretét:
A különbség 0,64 mm a Milestone 2 javára, kevésnek tűnhet, de ilyen kis felületnél jelentősen javítja a gépelési hatékonyságot ez a néhány tizedmilliméter is. Így néz ki a billentyűzet térben, az egér jobbra-balra mozgatásával megismerkedhetünk vele.
A négyállású gomb kurzor nyilakká alakult, így megőrizték annak funkcióját. Az ALT gomb lenyomásával előkerülnek a speciális karakterek is, sajnos a magyar é betűt, és társait csak képernyőtapizással érhetjük el. Remélem, egyszer eljön a teljes magyar billentyűvel szerelt PDA-k világa is.
Hátlapjának elrendezésén semmit nem változtattak a tervezők, színvilágát bronzról kékre módosították, a hangszórórács pedig ezüstszínű lett. A régi bronzos hangulat, valahogy elegánsabbnak hatott, az újabb összeállítás inkább a fiatalos ízlést követi.
A bal felső csücsökben ott ül az 5 megapixeles fényképezőgép lencséje, és a két LED-es villanó. Középen pedig egy szép nagy Motorola logó feszített, de az én tesztkészülékemen már megvált szeretett gazdájától, egy szakító mozdulat miatt.
A hátlap fémből van, jó minőségű gumírozott anyaggal borítva, így nem látszanak rajta az ujjlenyomatok. Itt található a SIM és microSD kártya foglalata, a kártya cseréhez ki kell venni az akkumulátort is. Nem valami combos áramforrás került a készülékbe, egy 1420 mAh-ás tellett csak a tervezőktől.
A szabványos micro USB (5-pin micro-USB 2.0) csatlakozót baloldalra tervezték, mellé pedig fehérszínű töltésvisszajelző LED került.
A fényképezésre szánt hardveres gomb ritka, mint a fehér holló, de ennél a készüléknél tettek jobb oldalra egyet, a hangerő gombok társaságába.
Alulra került a mikrofon.
Felül van a power gomb, elhelyezkedésével elégedett vagyok, mert a jobb szélre került (balkezesek bánatára), így könnyen elérhető. A készülék felületéből megfelelő mértékben emelkedik ki, nyomáspontja jó.
Egy kis meglepetéssel is készültünk, a szkennert megragadva, és balra húzva, egyszerű módon nézhetjük meg a két Milestone közötti különbséget.
Nézzünk körül a hardver és a szoftver háza táján:
Magától értetődő módon Android fut a vason, ebből is a 2.2 Froyo, remélhetőleg nemsokára frissítés is kerül rá és akkor már Gingerbreadnek örülhetünk. Végre belepakolta a megfelelő elektromos „szívet" is a Motorola, egy 32 bites Texas Instrument OMAP 3636-as 1 GHz-es változatot. A Quadrant benchmark 1324 pontot adott neki, a Neo Core pedig 40,3 FPS-t mutatott. Egy-két kisebb belassulást leszámítva gyorsan dolgozik rajta az Android. A proci mellé még került 512 MB RAM, és 8 GB ROM is, ehhez még ott az ajándék 8 GB-os microSD kártya (32 GB-ot is lekezeli), ennyi memóriával már könnyedén elgazdálkodhatunk.
Lássuk milyen szoftverek, segítenek bennünket:
Előző tesztemben a Motorola Defyvel foglalkoztam, ott már alaposan körbejártam a Motoblur felületet, és a feltelepített programokat. Aki részletesebben is kíváncsi a PDA szoftveres részére, annak ajánlom a Defy teszt elolvasását.
A Milestone kapott gyári feladatkezelőt, mely nyomába sem ér szolgáltatásaiban pl. az Astronak, de legalább van.
Nagyon tetszett a QuickOffice, amely megbirkózott a pps, pdf, word, és xls formátumokkal is, a képekkel teletűzdelt dokumentumok sem tudták megakasztani. Segítségével akár át is szerkeszthetjük táblázatainkat és szövegeinket.
A GPS helyzet:
Sajnos a Motorola nem csomagolt Motonav navigácós programot a kettes verzió mellé, pedig ez a kiváló szoftver nagyot dobott volna a készülék használati értékén. Így sajnos külső szoftverek (Navigon, Sygic) segítségévével kell megoldanunk ezt a problémát. Az ingyenes Google Maps azért rendelkezésünkre áll, amíg nem gondoskodunk egy komolyabb program beszerzéséről.
A GPS chip jól működik, rendben találtam minden téren, könnyedén megtalálja a műholdakat, és meg is tartja azokat.
Nemcsak Defy dicsekedhet a CarDock nevű autós felülettel, itt is segítségünkre siet ez a remek megoldás. Akkor van szükségünk rá, ha kocsiban szeretnénk a készüléket könnyedén, és biztonságosan kezelni.
Multimédiás áttekintés:
Öt megapixeles CCD-t, autofókuszt,és két LED-es villanót szereltek a készülék hátlapja alá. Szolgáltatásai nem valami széleskörűek, kapunk valósidejű színeffektektet, GPS koordinátákat a kép mellé, arcfelismerő rendszert, és néhány témamódot.
Az elkészült tesztképek kissé zajosak és életlenek lettek, de sikerült az elődhöz képest a minőségen javítaniuk. A makróval viszont elégedett voltam, egész jól sikerültek a fakéregről készített képei. A fókuszkeretet itt nem „odabökéssel" kell beélesíteni a kívánt tárgyra, hanem ujjunkkal vonszolva. Jóval kényelmesebb a bökdöséses módszer.
A fényképező részen még csiszolhatna a Motorola egy picit, nem ebben áll az erőssége a Milestone 2-nek. Következzék néhány tesztfotó:
http://img151.imageshack.us/g/20110210151310198.jpg/
A videó felvétel már 720p-ben is történhet 30 képkocka/másodperc sebességgel, ami megfelel a mai trendnek. Minősége teljesen átlagos, kissé életlen, és a zajos lett a felvétel, viszont sztereó hangot kap aláfestésnek. Egy rövidke teszt videót feltöltöttem a YouTube-ra.
Képnézegetésre a Gallery programot használhatjuk, felülete nem túl szép, egyszerűen csak megmutatja a képeket, semmi extra grafikai kunszt. A kétujjas nagyítást, és az egyujjas koppintást is használhatjuk fotóink képernyőre méretezéséhez.
A külső hangszóró hangereje, és minősége jó, jelentősen több hangerő szorult a Milestone 2-be, mint pl. a HD2-be. A fülhallgató minősége az átlagnál valamivel jobb, de nem éri utol a komolyabb füles gyártók minőségét. Javíthatunk is zenéink hangzásán, előre beállított gyári hangzásképek segítségével.
A Defynél már volt szerencsém találkozni a Motorola nagyszerű multimédiacenterével, szolgáltatáskínálata elég széleskörű.
– zenelejátszó,
– netes rádió
-YouTube videoklip kereső
– GoTV zenei csatorna
– dalkereső (számcímet, vagy előadót beírjuk, és már meg is szólal kedvenc zenénk)
– Top 50 slágerlista (megadjuk az országot, és megtudhatjuk, mit hallgatnak ott éppen)
– Hot Playlist (Facbook, Twitter slágerek gyűjteménye)
– SoundHound (zenefelismerő rendszer)
-Music Map (választunk egy várost, a megjelenő térképen rábökünk valamelyik rádióadó ikonjára, és lejátssza az ott éppen aktuális slágert)
Sajnos a hardveres rádióvevő kimaradt belőle, pedig itt Európában (nem győzöm elégszer hangsúlyozni) szeretjük ezt a szolgáltatást.
Filmjeinket az erre a célra fejlesztett Media Playerrel nézhetjük meg, beállítási lehetőségekből nem sok akad, viszont cserébe lejátssza az Xvid, DiviX tömörítésű filmeket, valamint a Final Fantasy teszt videójával (720p) is megbirkózik. Négyféle teszt videót próbáltam ki, amelyek adatait táblázatba rögzítettem, mondanom sem kell mindegyiket lejátszotta a legkisebb akadás nélkül.
Irány az internet:
Adatkommunikációban erős a Milestone 2: GPRS, EDGE, 3G, HSDPA (12.0 Mbps), HSUPA (2.0 Mbps) WiFi-ből megvan a b / g/ n szabvány, bluetoothból a 2.1-es. Az Androidos böngésző gyorsan dolgozik, az elindított ACID 3 internet böngésző kompatibilitási tesztjén 93 pontot teljesített. A legbonyolultabb flasht is tökéletes pontossággal jelenítette meg.
A Milestone 2 összes eltárolt multimédiás tartalmát nehézségek nélkül küldhetjük tovább PC-re, konzol játékra, TV-re, esetleg másik PDA-ra. Ehhez a Motorola biztosított minden lehetőséget, itt van mindjárt a DLNA (DIGITAL LIVING NETWORK ALLIANCE), melynek segítségével pl. lejátszhatjuk vezetékes összeköttetés nélkül kedvenc filmünket a TV-n.
A Motorola Mileston 1-ben már találkoztam Moto Phone Portal szolgáltatással, szerencsére az utódnál sem hagyták ki. Vezetékes (USB), vagy vezeték nélküli hálózaton (WI-FI) csatlakozhatunk asztali számítógépünkhöz. Beírjuk a Milestone által kiírt IP-címet PC-s böngészőnkbe, és szerkeszthetővé válik a készülék tartalma. Hozzájuthatunk, üzeneteinkhez, névjegyzékeinkhez, képeinkhez. Módosíthatjuk háttérképeinket, csengőhangjainkat, és még sok hasznos dologban segíthet bennünket.
Telefonáljunk egyet:
A telefonáláshoz megkapunk minden szoftveres támogatást, tárcsázót, nem fogadott hívások kijelzését, kontaktok keresését, hangtárcsázást (Voice Dialer). A telefonálás hangminősége tökéletes, nagyon kellemesen szólal meg a hívott fél hangja, valamint a kétmikrofonos (Crystal Talk) rendszer segítségével jobb minőségben hallhatnak bennünket mások is.
Üzemidő:
Üzemideje átlagos használat mellett egy napra rövidül, ha csak telefonként üzemeltetjük, akkor az 1420 mAh-ás akkumulátor több mint két napig is kihúzhatja. Találhatunk egy jó kis beállítási lehetőséget az akkumulátor fogyasztásának csökkentésére, ez a Battery manager. Segítségével beállíthatunk három gyári, és egy saját takarékossági profilt.
Zárszó:
Aki billentyűvel ellátott PDA-t keres annak nyugodt szívvel tudom ajánlani a Motorola Milestone 2-őt. Billentyűzete jól használható, mechanikája nagyon erős, így nem kell attól tartani, hogy a kezünkben adja meg magát. A nálam járt Milestone 1 is bizonyítja állításom igazát, mert kiállítási próbadarabként rengetegszer nyitogatták mechanikáját, és mégis példásan működik, mintha csak tegnap került volna ki dobozából. Hardveresen a jelenlegi csúcsot képviseli, bár itt vannak a feltörekvő, kétmagos processzorral szerelt készülékek is, mégis megállja helyét a piacon. A Motorola Milestone jól sikerült készülék, de úgy érzem nem sikerült mérföldekkel lehagynia konkurenseit. Inkább csak hozta a ma használatos technológiákat, és belepréselte azokat a Milestone 1 kerekdedre polírozott, „megkékített" készülékházába.
Legutóbbi hozzászólások