Az Extreme Digital ránk bízta néhány napra az 1936-ban alapított Ricoh Company Ltd. egyik legújabb készítményét, a GW30 típusszámmal bélyegzett víz, por és ütésálló fényképezőgépét. Kissé szubjektíven állok a dologhoz: a rossz reklám is reklám.
Őszintén megmondom szívem szerint leírnám, hogy ez a gép gagyi és baromira drága, beilleszteném a róla és vele készült képeket majd hazamennék. Híres vagyok tapintatlanságomról, valamint meglepő helyzetekben tanúsított pofátlanságomról, de azért mégis inkább írnák pár sort erről a hogyishívjákról. Egyrészt sajnos már minden ismerősöm elment nyaralni, mikor kézhez kaptam, így eleve nagy részét nem is sikerült letesztelni a ketyerének, másrészt hétköznapi-jó fényviszonyok között sem teljesített túl jól, tehát az első állításomhoz hozzáfűznék annyit, hogy fölösleges is lett volna.
A gyártó oldalán olvasható adatok arról árulkodnak, hogy ez egy remek masina. Sőt az ott közzétett tesztfotók is bizonyítják ezt. Nálam valahogy mégsem szuperált ilyen jól. Lehet, hogy rossz szigeten vagyok. A készülék mint látjátok, masszív, gumírozott vázat kapott, ami tényleg elég jól védi az ütődésektől. A belső mechanika kialakítása is jól bírja, ahogy a Ricoh kézjegye alatt készült Pentax gépek is, amik nem éppen mondhatók gagyinak.
Egy kád vízbe tettem 30 percere, majd csap alatt mosdatást követően csupán ráztam párat és máris csont száraz volt. Természetesen nem ázott be. A fagyállóságot nem tudtam tesztelni, hiszen papíron -10 fokig bírja, a fagyasztóban pedig -18 körüli a hőmérséklet.
Rengeteg mód van benne, és természetesen ahogy az ma elvárható, tudunk csatlakozni vele wifire is. Ez utóbbit használhatjuk fényképek szinkronizálására és emailben, vagy facebookon történő fénykép megosztásra is.
Az egyetlen érdekesnek tűnő mód az a mikroszkóp mód. Ez amolyan mega makró, ami 1 centi távolságról képes éles képet készíteni, nagy felbontásban. A fókusztávolság valóban egy centi, azonban az elkészült kép digitális nagyítást kap, tehát ha alapból véletlenül jó kép készülne, azt esélyünk nincs utólagosan, komoly szoftverrel felnagyítani, azt mindenképpen elvégzi helyettünk előre a Ricoh, nem túl kifinomult szoftvere. Az eredmény egyébként jól mutat a fényképező kijelzőjén, de monitoron már túl zajos és a fehéregyensúly is borzasztó, hiába hogy ilyen módban 6 darab gyenge-matt fehér fényű led segíti a képkészítést.
Íme néhány, mikroszkóp módban készült kép.
Most pedig következzen néhány kép ami nem mikroszkóp módban készült.
Valamint egy timelapse videó amit 20 percen keresztül csináltattam vele, forgatás közben – mechanika forgatta nem én. Telefonnal jobbat és folytonosabbat csinálok. Egy kínai telefonnal.
Nyilván ha átlag szemmel nézzük a képeket, azt mondjuk elmegy. De azért egy 80 pénzért árusított géptől ez elég kevés még akkor is, ha mellé vízálló. A Nikon AW100-as széria bármelyike sokkal jobb képeket készít ugyanilyen ár kategóriában és tulajdonságok mellett. Valamint az is sokat elárul a termékről, hogy az Extreme Digital oldalán is látható, hogy csak előrendelést követően lehet megvásárolni. Magyarul nem ér annyit, hogy készletet tartsanak belőle.
A GW30-al egy időben teszteltem az LG G4-et is, ami finoman szólva sokkal gyönyörűbb képeket lő – direkt nem a “szebb” kifejezést használtam. Néhány példakép a G4-től befejezésül – érdemes elolvasni az arról készült tesztet is.
Legutóbbi hozzászólások