Netatmo – Otthoni meteorológiai állomás

Szerző:

logoSosem gondoltam volna, hogy egy meteorológiai okosállomás ennyire hasznos tud lenni. Azt sem, hogy ez az előítéletem meg fog változni. Fordult a kocka.

Az Extreme Digitalnak köszönhetően alkalmam nyílt a Netatmo Company egyik okoseszközét, a Netatmo Weather Station-t nyúzni.

Eleve úgy álltam hozzá, hogy mi a francnak kell nekem ilyen eszköz, pláne ötven pénzért. Miért jó az nekem, ha az egyébként 99 helyről elérhető időjárásadatok mellett még ez is tolja nekem élőben, hogy hány fok van. Nos, ezt a részét már a manual és a specifikációk elolvasás után elég hamar megdöntötte a cucc.

Már csak arra voltam kíváncsi, hogy a sok rizsa mellett, mi az ami a valóságban is működik majd.

P1150872

A meglehetősen egyszerű dobozt kibontva minden azonnal előbukkant, ami kell. A külső, valamint a belső mérőállomás, plusz a belsőhöz szükséges – szabvány, microusb – adapter.

P1150858

Az első néhány percben gyakorlatilag csak negatívumok bombáznak minket. Először az, hogy a külső mérőegységhez nem mellékeltek elemet, sem akkumulátort – a két darab AAA elemet nekünk kell külön megvásárolnunk. Aztán az, hogy egyik egység sem kerülhet túl párás vagy esős közegbe. Nyilván napra nem teszem őket, hisz akkor nem a valós levegőhőmérsékletet méri, de az, hogy egy külső meteorológiai állomást nem érhet eső, egy kissé lehangoló. Lépjünk tovább.

P1150861

A csatlakozás alapvetően egyszerű és logikus. A beltéri egységre kell bluetooth segítségével rákapcsolódnunk egy android, vagy ios rendszerű telefonnal vagy táblagéppel. Ezt követően megadjuk, hogy az egység melyik wifi hálózatra csatlakozzon és létrehozunk egy netatmo accountot. Ez azért szükséges, mert az eszköz minden rögzített adatot élőben közvetít az internetes fiókba, és az okoseszközünkkel innen tudjuk leolvasni azokat.

Screenshot_2015-07-16-16-32-58

Szemét egy dolog ez a Google rendszere… Ha nem a gyári DPI beállításokat látja a telefonon, akkor nem engedi telepíteni a szoftvert sem. Gyári értékekkel engedte telepíteni, és gond nélkül működött tovább a vissza-módosítottal is. Ez nem optimalizálás, hanem korlátozás. Nagy különbség, de nem a netatmo hibája.

Screenshot_2015-07-17-07-03-30 Screenshot_2015-07-19-10-03-04

Amint a csatlakozást befejeztük, gyakorlatilag végére is értünk az eszközzel történő interakcióknak. Legközelebb csak akkor kell ilyennel foglalkoznunk, ha további kiegészítőket vásárolunk hozzá – például szél, vagy csapadék mérő modulokat, netán további bel-vagy kültéri mérőegységeket, hogy szobánként tudjuk figyelni az értékeket. Egyébként maga a szoftver használata szerintem amellett hogy egyszerű, rendkívül buta. Nem szépek az animációk és nem kényelmes a felépítése sem. Miért kell például a nyitóképernyőre egy ikon amivel új egységeket tudunk párosítani vele. Nem fogok mindennap ezzel foglalkozni. Logikátlan.

Screenshot_2015-07-19-10-03-47

Akkor kezdjünk bele. Amitől ez az állomás hasznosnak bizonyul: A beltéri egység a hőmérséklet mérése mellett mutatja a zajszintet, páratartalmat, CO2 szintet illetve a kinti hőmérsékletet, páratartalmat, levegő minőséget, és a levegő pollenszennyezettségét. Ezeket természetesen rögzíti és ráadásul generál nekünk 7 napnyi előrejelzést. Na azért ez már nem semmi.

Böngészőből is elemezhetjük az értékeket.

Böngészőből is elemezhetjük az értékeket.

Egyébként én analóg módon is elég jól meg szoktam tippelni a rövidtávú, minimum aznapi időjárást. Egyrészt élő műholdas képekből és mért adatokból, másrészt rengeteg emberrel tartom a kapcsolatot az ország és Budapest több pontján. Beszélgetés közben az időjárást is néha említjük egymásnak így mindenki tudja mire számítson. A legutóbbi atomvihar megérkezését is sokkal pontosabban tippeltem meg ezek alapján, mint ahogy azt több élő blogjelentsében is tették képekkel. Ennek megfelelően hasonló szituációkban tudom értesíteni az ismerőseimet, ha esemény van. Egy barátom például semmilyen kapcsolatban nincs a külvilággal, én telefonáltam rá délután, hogy ha már egy hónapot otthon tölt szabin és felújítgatja a garázst, pakolja el a cuccait, mert kb 40 perc múlva lenulláz mindent arrafele a cunami. Így történt, 3 percet tévedtem. Na ezt a tehetségkutatást megteszi ez a ketyere is, és ráadásul szól is. Egyébként saját szociális hálózatot is csatoltak a történethez. Persze ne gondoljunk sokat a dologba. Meg tudjuk osztani a mért adatainkat a barátainkkal olyan módon, hogy ha valamilyen érték átlépi a határértéket, akkor nemcsak nekünk, hanem a kitűzött személynek is jelez. Ha például külföldön vagyunk mobilnet nélkül és a beltéri hőmérséklet 60 fokra szökken, talán időben kiér egy ismerős a tűzoltókkal.

P1150871 P1150867

Jut eszembe mért értékek. A számomra leghasznosabb a lakás CO2, vagyis szén-dioxid szintjének mérése volt.

Screenshot_2015-07-17-15-23-29

A normális mennyiség 500ppm körül van. Ha ez az érték eléri az ezret, kapunk egy értesítést a telefonra – ideje szellőztetni. Itt például kapásból jól jön a kinti mérőegység pollenszint adata, ugyanis, meg tudjuk ítélni, hogy a kevés levegő, vagy a kinti pollenszennyezettség beeresztése a rosszabb nekünk. A következő szint a 2000ppm, ami az a bizonyos “fejfájós” határérték. Olyannyira pontos ez az érték, hogy mikor az asszony kijelentette kávégyártás közben, hogy “húúú, de megfájdult a fejem”, abban a pillanatban zizzent a telefonom, hogy 2007ppm a benti levegő CO2 koncentrációja. A másik hasonló történet, hogy reggel, mikor kijövök a hálóból, nyitva hagyva magam mögött az ajtót, kidől a sok használt levegő – pedig nyitva van egész éjjel az ablak – körülbeül 3 perc alatt 300-ról 1400-ra emelkedik ugyanez az érték. Szintén érdekesség, hogy hétvégén, ha csúcsforgalom idején kinyitom az ablakot, a benti 700ppm hipp-hopp felugrik 2400ppm-re. És én még egy huzatos városszéli lakótelepen lakok. Elég nagy baj ez. Nyilván ezket a dolgokat magamtól is tudtam, de egészen más ugyanezt konkrét adatokkal alátámasztva látni. Az érzés, amikor azért szól a ketyere, hogy “CSUKD BE AZ ABLAKOT MERT MEGHALSZ”, felbecsülhetetlen. Amúgy úgy olvastam, 5000ppm -nél már halottak vagyunk, avagy legalábbis azok leszünk.

Összességében negatívan álltam a dologhoz, mégis úgy adtam vissza, hogy simán megéri azt az 55 ezer forintos árat. És nem csak hasznos adatokkal szolgál, de az egészségünket is óvja, sőt még lakástűz esetén is azonnal értesít. Nem csak egy szimpla hőmérő – ezt fontos tudni róla. Ha lenne rá keretem és megbíznék az emberekben simán vennék egy ilyet és kölcsönadogatnám mindenkinek 2-2 hetekre felváltva, hogy lássák, mi az amiben élnek.

P1150859

Vélemény, hozzászólás?