Sajnos Amar Gopal Bose már nincs köztünk, azonban az általa 1964-ben alapított Bose Corporation termékei a mai napig az egyik legjobb audio berendezéseket gyártja. Így van ez a “modern világ” hordozható hangfalai közé sorolt SoundLink Mini-vel is.
Egy ismerősömnek köszönhetően alkalmam nyílt néhány napig az említett Bose készüléket tesztelni. Ennek azért is örültem különösen, mert én magam is – ugyan nem kizárólagosan, de – Bose fan vagyok. Jelenleg egy Studiokraft 300ST hangfalpárt használok és olyannyira kellemes a hangzása, hogy az összes egyéb – igen, elég sok van, főleg mivel hangfalakat is készítek – audioeszközömet kikötögetem. Közel tökéletes dinamikatartomány, sok mély, sok közép és sok magas. Minden a helyén van, mondanom sem kell, hogy ez mennyire érződik egy bakelit esetében.
Ebből kiindulva nagyon komoly érdeklődéssel álltam a Bose SoundLink Mini-nek. Az nyilvánvaló, hogy a HiFi szektorban tartották a minőséget, de kíváncsi voltam, hogy az úgymond “okosabb” eszközöknél is bólogathatunk-e: “Ez bizony Bose!”
Méretek, súly | 510 x 180 x 580 mm, 0,67kg |
Magassugárzó | 2 db 20 mm-es |
Mélysugárzó | 2 db 230 x 710 mm, passzív membrán |
A válaszom egy határozott igen. Tulajdonképpen már az első kézbevételnél feltűnik a minőség. A tervezők igazán odafigyeltek az elegáns külsőre és a tartalmas belsőre is. Ugyan csak egy 0,67 kilós eszközről beszélünk, azért azt meg kell mondani, hogy ilyen méretben ez egy elég jó súly, érezhetően nehezebb a társainál.
Arra is odafigyeltek a tervezéskor, hogy a tudása elegendő legyen bárki számára, a kezelhetősége mégis maradjon pofon egyszerű. Ezt úgy sikerült kivitelezni, hogy a 7.4 voltos 2330mAh-s beépített lithium-ion akkumulátor 2 óra töltést követően 6 óra folyamatos használatot biztosítson és olyan jól kidolgozták a multipoint párosítást, hogy akár 6 eszközt is csatlakoztathatunk rá. A csatlakozás pofon egyszerű, egy led és hangjelzés is tájékoztat bennünket, ha sikerül.
Az akkumulátor töltöttségi szintjét szintén leddel jelzi. Jó töltöttségi szinten zöld, 30% alatt sárga, 10% alatt pedig pirosan világít. A nálam járt készülék, már bőven használt volt, ennek ellenére az akksiideje még így is kihúzta a 6-7 órát úgy, hogy filmeket néztem megállás nélkül. Természetesen ugyanezt produkálta zenehallgatás mellett is.
A kezelőszervek mindent elmondanak magukról. Van bekapcsoló-, némító gomb, természetesen hangerőszabályzó illetve bluetooth-aux választó gomb, ezzel megadhatjuk a ketyerének, hogy kábelen vegye a jelet, vagy bluetooth-on keresztül.
A hangerő gombokról még annyit elmondanék, hogy az első leginkább aggasztó dolog. Persze pozitív értelemben. Mikor először beüzemeltem és kipróbáltam, hogy szól maga a ketyere, a telefonomon 90%-ra emeltem a hangerőt, így a Bose kellemesen, de nagyon hangosan szólt. Aztán elkezdtem nyomogatni a “hangerő fel” gombocskát a kis dobozka tetején. Csak nyomtam és nyomtam… és nem volt vége, a készülék pedig már annyira üvöltött, hogy kezdtem félni tőle. Végül csak sikerült elérni a maximum teljesítményt, ahol gyakorlatilag nyomnom kellett egy némító gombot, annyira sokkolt. Én általában próbálok kulturált maradni minden szituációban, de erre csak annyit tudtam mondani, hogy ba****g. Az első szó, ami kicsúszott a számon nem volt túl intelligens, de a mellettem álló kolléga csak annyit tett hozzá, hogy “pontosan”. Klasszikusan az a szituáció, amikor evés közben megállsz, kiesik a kezedből a kanál, majd halál nyugodtsággal felállsz, felmászol a tetőre és leugrasz, mondván – én már mindent láttam és nem hiszek el semmit.
Nem viccelek, ez az eszköz olyannyira brutálisan szépen, de még inkább elmebeteg módon hangosan szól, hogy simán rámerném fogni, ha az ember vesz egy ilyet, az mindenhol tökéletesen megállja a helyét. Lazán levált egy középkategóriás hifit is, de ha becsapom autóba, akkor sem kell szégyenkezni. Kipróbáltam, hogy hátizsákban hordom, de már fél hangerőn is úgy masszírozta a hátamat, hogy nem mertem megkockáztatni, hogy felhabosítja bennem a sört.
Ebből már teljesen logikusan következik, hogy a belső felépítése is nagyon jól átgondolt. Két kicsi, de annál nagyobb kitérési képességű, aktív hangszóró az ami hajtja a hangokat és emellé raktak még be, két darab passzív membránt – ez utóbbi felel a mélyekért, önálló mozgásuk nincs, a két kis hangszórók keltette rezgések hajtják.
Kipróbáltam tábortűz mellett, otthon filmnézéshez, a parkban zenéléshez és autókázáshoz is. Ez a ketyere kivétel nélkül mindenhol olyannyira jól teljesített, hogy az elsőre hallott 60ezer forintos árat mára már egyáltalán nem sokallom érte. Nagyon tisztán és rendkívül hangosan szól. A mélyek gyönyörűek a magasak pedig teljes hangerőn sem válnak kellemetlenné. Rendkívól jól átgondolt és legalább olyan jól legyártott kishangfal. Minden elismerésem a Bose mérnökeinek, hogy nem csak a prémium árat, de a prémium minőséget is megtartották. Ez az a kategória, amiért ha az ember megteheti és kiad ennyi pénzt, soha nem fogja megbánni.
Külön öröm volt egy Bose terméket tesztelni, remélem lesz még rá lehetőségem.
Legyen szép napotok!
[…] hogy magam is Bose hangfalakat hajtok odahaza, illetve pár hónapja tesztelhettem is egy Bose terméket – valamint több egyéb okból kifolyólag – tudom, hogy mit várhatok egy általuk gyártott […]
RT @pdafanclub: Bose SoundLink Mini – Letépi a fejed – http://t.co/9Joovs3VVN http://t.co/bjq24AJcAc