Az elmúlt egy évben Samsung Tab-ok hadai özönlötték el a vásárlókat. Alsó és közép kategóriában eddig is voltak már bőven versenyzőik, de a felső kategóriában csak a Note széria volt jelen. Jelenleg 7 coltól 12 colig mindenhol van a Samsungnak versenyzője. A mostani tesztmodellünk az eddig megszokottól eltérően 10.5 colos kategóriában próbálkozik. Lássuk, hogy hogyan teljesít.
Külső
Kellemes drapp színű kartondobozban vásárolható meg a készülék, aminek az elején virít az új Tab. Nálam a fehér színű változat járt. Én egy Note 10.1 2014 Edition használok, ezért ehhez mérten néztem a változásokat. A gép elején a káprázatos 10.5 colos Amoled kijelző ragadja magához a tekintetünket. Az eszköz méretei alig haladják meg a Note 10.1 méretét annak ellenére, hogy 0,4 collal nagyobb kijelzőt kapott. Széleken vékony keret néha már nehézkessé teszi a stabil fogást. Ezen még ront, hogy a tablet mindössze 6,6 mm vastag és a szélei is le vannak kerekítve. Az ezüst színű keret arany színűre változott. Sajnos továbbra is műanyagból van. A hátlap az S5-nél bemutatott pöttyös textúrát kapta meg, nem gyűjti az ujjlenyomatokat és kellemes a tapintása is. A hátoldalon két kör alakú csatlakozó hívja fel magára a figyelmet. Ezek Tab-hoz kapható tok rögzítésére szolgálnak. A 8 megapixeles fő kamera nem sok változást hoz, se a mellette lévő LED fény, de rendesen teszik a dolgukat.
Kissé térjünk vissza a készülék elejéhez, mert a kezelő gombok némileg megváltoztak. A bal oldali menü gomb most már a programok váltására szolgál, míg a középső gomb ujjlenyomat olvasót rejt. A kijelző felett 2.1 Megapixeles kamera teljesít szolgálatot. A tetején megmaradt az infra port, a bekapcsoló gomb és a hangerő szabályzó gombok. A hangszórók továbbra is a jobb- és baloldalon vannak. A micro USB 2.0 portot száműzték a jobb oldalra és mellette találjuk a microSD kártya helyét is, ami 128 GB-ig képes fogadni a kártyáinkat. A baloldal kissé „unalmasabb” lett, mert ide csak a jack dugó került.
Belső
A készülék 247,3*177,3*6,6 mm méretekkel rendelkezik. Ebben a kategóriában szinte pehelysúlyúnak számít a 465 grammos súly. A kijelző Super Amoled panelre épül, mely rendkívül szép képet ad. A színek gyönyörűek, a betekintési szögek kimagaslóak és a fekete végre fekete. A felbontása 2560*1600 pixel. A meghajtó erő kissé már idejétmúlt a mai szörnyekhez képest. Két féle változat létezik. Az LTE nélküli változat, ami nálam járt a 8 magos Exynos 5420-ra épül. A 4 Cortex 15-ös mag 1,9 Ghz jár, ami mellé társul az energiatakarékosabb A7-es mag, mely 1,3 Ghz-en ketyeg. A GPU Mali T628 MP6-ra épül. Az LTE változat ezzel szemben Snapdragon 800-at tartalmaz Adreno 330-al. Sajnos ehhez a felbontáshoz mindkét GPU kevés. Adreno 330 ugyan majdnem kétszer olyan gyors, mint a Mali, de még így is elég kevés. Valószínű a Note 4 hardvere képes lenne kihajtani ezt a kijelző méretet is. Kétségbe azért ne essünk, mert a teszt programokon kívül a legtöbb mostani játéknál ez nem lesz érezhető. Szerencsére a 3 GB memória megmaradt, ami mellé 16 vagy 32 GB belső tárhely tartozhat.
Az akkumulátor mérete némileg csökkent és be kell érnünk csupán 7900 mAó-val. Ezzel is böngészhetünk 8 és fél órát vagy 12 órán keresztül nézhetünk filmet.
Kapcsolatok terén nincs sok változás. A Wi-Fi támogatja a b/g/n/ac szabványt. A Dual Band-nek köszönthetően egyaránt tud 2,4 és 5 GHz-en is üzemelni. A tarsolyban van még a Bluetooth 4.0 is. Az infra porttal irányíthatjuk az előre beprogramozott készülékeinket is.
Rendszer
A Tab S Android 4.4.2-t futat. A Samsung jóvoltából a legújabb TouchWiz UI mellett tartalmazza a Magazine UI-t is. Gyakorlatilag ez teljesen lecseréli a gyári androidos kezdőképernyőt. Az új kezdőképernyő elrendezése a Tab Pro 10.5-ből már ismerős lehet, a flat ikonok viszont az S5-ből köszönnek vissza. Nekem kissé vegyes érzéseim vannak ezzel az új Magazine UI-val. Annak, aki ki tudja használni nagyon jó lehet, de nekem személy szerint teljesen felesleges, hogy folyamatosan fusson és frissítgesse magát a háttérben. A Magazine UI-t teljesen testre szabhatjuk. Meghatározhatjuk, hogy mi jelenjen meg rajta, illetve milyen elrendezésben. A kategóriák, amit használhatunk: Hírek, Szociális hálóztatok és applikációk, mint naptár, email vagy galéria.
A rendszer egyébként gördülékenyen fut, nem jellemzőek az akadások. A Multi Windows-zal egyidejűleg két programot is megjeleníthetünk egymás mellett. Kicsit már olyan érzés, mintha egy normál Windows-t futtatnánk a tableten. Az új gép is megkapta az S5-ben debütált ujjlenyomat érzékelőt. Jelenleg az eszköz felébresztésére, Paypal-es fizetésre vagy a Samsung Account-ba történő bejelentkezésre használhatjuk.
Teszt eredmények:
AnTuTu 4 | 33900 pont |
GFX 3.0 Manhattan (off screen) | 5.6 fps |
GFX 3.0 Manhattan (on screen) | 2.9 fps |
BrowserMark 2.1 | 1515 pont |
Az eredményekből is kitűnik, hogy a CPU-val intenzív feladatoknál nincs gond, mert elég gyors a szerkezet, viszont erősebb 3D grafika esetén már kissé nehézkesen mozog, ehhez hozzátesz még egy lapáttal a nagy felbontású kijelző is.
Videó és fényképező
A tablet hátulján egy 8 megapixeles kamera teljesít szolgálatot. Szoftver tekintetében a Samsungtól elvárható jó minőséget kapjuk. Videó tekintetében a full HD-t hozza a rendszer. Ebben a felbontásban kb. 16 Mbit-el rögzít. Minősége tabletekhez képest elég jó.
Végszó
Remek tablet gyönyörű kijelzővel. Engem már önmagában a kijelző levesz a lábamról. Mindennapjainkban a hardver is bőven elég lesz, de aki a legújabb 3D-s játékokkal szeretne játszani, annak inkább a Tegra K1-el szerelt készülékeket ajánlanám. 160 ezer forintos ára kissé soknak hathat a sok olcsó kínai táblagép között, de az biztos, hogy sokkal jobban megéri.
Értékelés:
Legutóbbi hozzászólások