MIUI, az Android újradefiniálása, azaz Android nagyon másképp 3. rész

Szerző:

MIUIv5_3MIUI – Ejtsd: “Me You Eye” – Ez egy rövidítése a szavaknak, ami az Andrid felhasználói felületére vonatkozik. A MI (Xiao)Mi, vagy Mission Impossible, a felmerült akadályok leküzdése, és az UI, ami az Android felhasználói felülete. Az Android éra jelenleg legelterjedtebb custom (utángyártott, módosított) firmware. Ez NEM az az”óccsóosztjó” kínai után gyártott valami, ez azon kevés dolgok egyike a mai világunkban, amiből a kínai ez eredeti…

Ebben a részben elérkezünk a rendszeralkalmazásokhoz. Részletesen megismerjük a telefon beállításait, az üzenetkezelést és elektronikus levelezést, a böngészést, a naptár és jegyzet kezelést, az időjárás előrejelzést és a 13 GB-os MiCloud felhő alapú tárhelyet.

 

Az 1. részt, mely egy általános áttekintést nyújtott a MIUI-ról és a rendszer alapjait ismerhetted meg belőle, itt olvashatod el.

A 2. részben a kezelőfelületről, a biztonságról és a teljesítményről volt szó.

 

Rendszeralkalmazások:

Csak azok a tulajdonságok, részletek, amik újak lehetnek:

Telefon:

Semmi extra…

43 43-1

illetve… 🙂

– Híváslista szűrő. Akár ismeretlen, vagy újonnan hozzáadott névjegyek alapján is. Országkód hozzáadása a telefonszám alapján, ha esetleg nem lenne meg a rendszerben. Nyugi megvan. És, ha hívnak, fogod látni, milyen országból keresnek mobilon, vagy ha vezetékesen, akkor mi a település neve, amihez ez a körzetszám tartozik.

– Névjegyek megjelenítése a listában, egyszerű módban, automatikus, vagy általad beállított képpel. Hívás közben, akár egész képernyős képpel is.

– IP alapú telefonálás.

– Tárcsázó hangja a megszokott, vagy zongora. De, persze lehet csendes is a tárcsázás.

– Hangrögzítő. Ugyan nem kernelből, de van megoldás rá.

– Nem fogadott hívásról, ha nem vennéd észre, automata emlékeztető.

– Csengetéskor, ha nem hallanád, automatikus hangerő növelése 30mp után, (ha nem küldöd a hívást a hangpostára) a legnagyobb hangerőig.

– Hívás közben jegyzet felvétele, amiben szerepelnek a hívás paraméterei, ki, mikor, és amit lejegyzetelsz.

– Bejövő hívások háttere módosítható.

– Dupla névjegyek összefűzése, bármely egyező paraméter alapján.

– Spam, ill. ismeretlen hívások keresése internetes adatbázisban.

– Névjegyek csoportosítása intelligens módon: Munkahely (cégnév alapján), helyszín, ill. gyakoriság szerint.44

Üzenet:

45 46 47

Snassz…Na… 🙂 Kicsi extrák. Szintén MIUI-t futtató ismerősödnek tudsz a MiCloud-on keresztül üzenetet küldeni. Elküldött SMS hangja, azaz, nem kell bújnod a telefont, ha a csajod (pasid) ki van kapcsolva, amikor megkapta az SMS-t, Te azonnal tudni fogsz róla… 🙂 A képernyő bal alján lévő kis + jellel 1-2 hozzáadható aprósággal kényeztet minket a MIUI.  Sablonüzenetek.48Abban az esetben, ha a névjegykártya opcióiban a becenév sor ki van töltve, a  „név” ikonra bökve becenév szerint kereshetsz a kontaktok között.49 Még 1-2 küldhető elem…50 Én ezt kedvelem a legjobban: előre időzített SMS küldés.51Egy újabb titok, de ez maradjon köztünk. Az SMS listát lefelé húzva kezd előbújni egy másik, a lista „alatt” lévő oldal.52 Próbáld még1x, menni fog az. Ott gyűlnek a privát sms-eid.53 A beállításokra kattintva ez a kép fogad. Itt tudod paraméterezni.54 A fontos partnerek üzeneteit, függetlenül az időrendi felsorolástól, tárolhatjuk a legelső helyen.

E-mail:

Tudod… Eddig egyetlen alkalmazásnak sem sikerült beállítani magától a céges IMAP rendszert, felhasználónév, és jelszó alapján. A MIUI-nak ment. Amit nagyon szeretek, az e-mail push funkció, azaz, amikor a fiókod szerverén landol a leveled, amíg az interneten megtalál, annyi idő múlva megjelenik a készüléken is. Nyilván csak akkor, ha a leveledet fogadó szerver támogatja. Az is nagyon klassz, hogy az alapértelmezett válasz mód, a válasz mindenkinek. Mellékleteket jól kezeli, a programban egy kattintással előhívható az összes letöltött melléklet. A levelezési listában van lehetőség a feladót fényképpel jelölni abban az esetben, ha a névjegyéhez van kép társítva. A listanézetben, egy jobbra húzással olvasatlanná teheted a fontos, vagy végig nem olvasott e-mailt, egy balra húzással törölheted, amennyiben úgy állítod be, akár megerősítés nélkül is.

Böngésző:

Megnyitva ez a kép fogad.55 Természetesen, az oldalon található kedvenceket egy kattintással átrendezhetjük, törölhetjük56 és újakat vehetünk fel.57 A címjegyzékben

58 59
60 61

kedvelt oldalak közvetlen elérését biztosítja nekünk a MIUI. Talán le sem kell írnom, hogy itt is mindent variálhatunk. Jól kezeli és jeleníti meg a webes tartalmakat.62 Egyszerű a lapok közti váltás

63 64

és jól testre szabható a program.

65 66

Az előzményeket időrendben tárolja és jeleníti meg.67 Van éjszakai és olvasó mód,

68 62-1

és éjszakai olvasó mód,68 (2) ami tényleg hasznos. Olvasó módban69egy képernyőre való koppintással vagy a hangerő gomb egyszeri megnyomásával pont egy képernyőt ugrik előre, ill. vissza a lap. Természetesen, itt is szinte minden megjelenítési paraméter testre szabható.

70 71

Az olvasó módban is van fekvő helyzet, ez még kényelmesebbé teszi a böngészést, olvasást.

Van egy a rendszerbe integrált letöltés vezérlő és sávszélesség növelő motor. Külön jelzi, hogy mennyi +-t tud hozzátenni nekünk a szimpla letöltési sebességhez.

71-1 71-2

Naptár:

Használható.88 Beállítások

89 90

 

Jegyzetek:

107-4 Egyszerű megjelenés. Különböző mellékletek csatolása107-5 és a jegyzetek továbbítása az arra alkalmas programmal.

107-6 107-7

Időjárás alkalmazás:

Nekem a kínai rendszer után megy, meglepően pontos.107-1 Van lehetőséged különleges időjárási körülmények esetén állapotsori értesítést kérni. Persze azt Te szabod meg, hogy mi számodra különleges körülmény. Az időjárási előrejelzést továbbíthatod,107-2 szöveges résszel együtt bármelyik arra alkalmas programmal.107-3

MiCloud:

Egy 13 GB nagyságú felhő alapú tárhely, automatikusan, akár figyelmeztetéssel, ill. előre megadott paraméterek alapján, a telefonon található adatok mentésére, szinkronizálására. Webes felületről is elérhető, kétlépcsős azonosítás után.98-1 Az ott tárolt adatok szerkeszthetők, módosíthatók.

99 100

Természetesen lehetőségünk van az éppen vagy régebben használt alkalmazások mentésére is, annak minden beállításával együtt. Ezek bármikor visszaállíthatóak. Elhagyott, elveszett, vagy csak kallódó telefon keresése a webes felületen keresztül. Ott, ha akarom, egy térképen láthatom, éppen hol a készülék, vagy a telefon hanggal jelzi, ha épp a közelemben van. Lezárhatom vagy akár törölhetem az összes adatomat róla, úgy, hogy a felhőben minden megmarad.

 

A MIUI sorozat utolsó részében elérkezünk az elmaradhatatlan multimédiához és a rendszer egyéni ízléshez igazításához. A cikkel kapcsolatban a kérdéseidet tedd fel bátran itt a portálon vagy a fórumon!

 

Szokták mondani (szinte mindig) hogy a MIUI egy csupasz (…) , vagy stock (gyári) romhoz képest zabálja a RAMot, és az akkumulátort. Én, ha erre reagálok, csak annyit: És…? 🙂Az Androidban a RAM azért van, hogy használja a rendszer. Ezzel a simaságát, esetleg instabilitását finomítják a mérnökök. És, ha nem bír ki 2 napot, csak 1,5-et, egy ilyen felöltöztetett rendszer… túlélem… 🙂

Vélemény, hozzászólás?