A Samsung Magyarország jóvoltából két okosórát is tesztelhetünk, a második generációs Gear 2-t és Gear2 Neot. Elődjükhöz képest inkább csak ráncfelvarráson estek át, külsejük elegánsabb lett, hardverük combosodott, szoftverük pedig megújult. Sokak véleménye szerint nincs szükség okosórára, a gyenge üzemidő, lassú processzor, és a használhatatlan óra szoftverek miatt. Változni látszik a helyzet, a gyártók óriási összegeket költenek a fejlesztésükre, ez meg is látszik az elkészült termékek minőségén. Jó példa erre a fejlődésre a Samsung okosóra családja.
Az okosóra piac élénkülni látszik, az egyre gyakrabban megjelenő modellek is ezt mutatják. A Samsung első szeretne lenni ebben a szegmensben, ezért minden lehetőséget megragad a piacelsőségért, ennek jegyében született a Gear 2 és a Gear 2 Neo.
Külcsín:
A következő kép segítségével teljesebb képet kaphatunk a Gear 2 külleméről, az egér jobbra-balra mozgatásával forgathatjuk.
Az órákhoz kapunk hálózati töltőt, töltő adaptert és a szokásos dokumentumokat.
Készülékházuk stílusa nem sokat változott, követték az előd jól bevált formáit, egy picit finomítottak csak vonalaikon. A műanyag burkolatú Gear Neo takarékos anyaghasználata révén, fémes tesójánál alacsonyabb árral indít. A műanyag készülékház nem ront megjelenésén, sőt egységes sportos összehatást eredményez. Kialakításának köszönhetően szépen kézre simul, női csuklón viszont nagy előlapi felülete miatt apró televízió képzetét kelti.
A Galaxy Gear 1 óraszíja ergonómiai szempontból nem túl jól sikerült, a szíjába épített kamera modul miatt merev gyűrűként veszi körül a csuklót, és még egybe is építették az óratokkal. A Neo és a Gear 2 esetében megszüntették ezt a merev kapcsolatot az óra és szíja között, így stílusunknak megfelelő színt és anyagot választhatunk, és viselete is kényelmesebb.
Az óraszíj csatját nem egyszerűsítették le, mint azt tették a Gear Fit esetében, amely kifejezetten rossz konstrukciójú lett.
A csaton lévő Samsung felirat lézergravírozással készült, a következő nagyított képen, az M betűn lévő apró égési kráterek láthatók.
A Gear család készülékházán nincs mikroUsb aljzat, így hálózati táplálásukat kisméretű töltő bölcsővel tudjuk megoldani, amely a hátsó burkolatra rápattintható.
A Neo mellé tettem egy karórát, és a Sony SmartWatch MN2-t, előlapi felülete jelentősen meghaladja azokét.
A következő képen összehasonlíthatjuk a három Gear külső méreteit.
Az óratokok térfogata alig tér el egymástól, szélességük két milliméterrel nőtt, vastagságuk viszont egyel csökkent.Ez kiváló teljesítmény annak tükrében, hogy a Gear 2 készülékházában hordozza a kamera modult is. A Galaxy Gear 73,8 grammos, a Gear 2 hat grammal kevesebb, a Neo pedig 55 grammos „pehelysúllyal” dicsekedhet. A Neo közeli részleteiről készült néhány mikroszkópos kép is.
A Gear család tokozása por- és vízálló (IP67), félórát félméteres vízben kibírnak, egy rövidke fürdőzésre én is elküldtem a Neot, amelyet videón is megörökítettem.
Szépen kiállta a próbát, a kövér vízcseppek sem okoztak zavart működésében.
A Gear 2 és Gear 2 Neo készülékháza pozitív változásokon esett át, valamivel vékonyabbak lettek elődjüknél, merev szíjukat pedig átalakították, hagyományos cserélhető szíjasra. A Gear 2 Neo műanyag burkolata nem rontott kinézetén, sőt sportos megjelenést kölcsönöz neki, ennek ellenére mégis elegánsabb a Gear 2. Az alulra helyezett Home gomb jó ötlenek bizonyult, bár elég nehéz megszokni, állandóan az oldalán keresgettem bekapcsoláskor. Mindent egybe vetve, sikerült finomítani az előd hiányosságain, és használhatóbbá tenni mindkét okosórát.
Kijelző:
A kijelző panelje nem változott, maradt az 1,63 hüvelykes 320×320-as felbontású Super AMOLED. Ez a kijelző méret ideális hordozható eszköz esetében, ujjunkkal nem nyomunk rá egyszerre két ikonra, nincsenek véletlen érintések. A Gear 2 Neo megjelenítőjének pixelelrendezése RGB S-Stripe, ezt használja a Gear sorozat minden tagja.
Mintázatuk teljes értékű RGB, annak ellenére, hogy a piros és zöld alképpontjai mellé merőlegesen állították oda a kék alképpontot. Napfényben is jól látható marad a kijelző, színei teltek, feketéje pedig tökéletes.
Hardver:
Az első Gear egymagos 800 MHz-es hardveres szívet kapott, az újoncok kétmagos 1 GHz-es processzorral, 512 MB RAM-mal, 4 GB belső memóriával érkeztek. A jelentős proci frissítés szépen meghajtja a Tizen operációs rendszert. A következő kép segítségével benézhetünk a Gear 2 belsejébe.
Akkumulátora 300 mAh-ás (Lítium-Ion), ami úgy két nap erős használatot garantál.
Szoftver:
Az Androidos operációs rendszert lecserélték, felváltotta a Tizen, ami szépen muzsikál az erős hardveren. Sikerült az óra kompatibilitási listáját is bővíteni, ma már szinte az összes megjelenő közép- és felső kategóriás Samsung telefonnal össze tudnak kapcsolódni. Számomra érthetetlen, miért nem támogatják a többi cég telefonját, hiszen így bővíthetnék vásárlói bázisukat.
Mindkét óra személyre szabásához szükség van a Gear Manager programra, amelyet a Samsung boltban szerezhetünk be. Ennek segítségével formázhatjuk a kezdőképernyőt, az óra számlapokat, háttérnek akár saját képet is beállíthatunk vele.
Az értesítések beállítása klasszisokkal jobb, mint a Galaxy Gear 1-nél, itt szinte minden program tud kommunikálni az órával. Az összes közösségi (pl. Facebook, Twitter), üzenetküldő (Hangouts, Viber, Skype) szolgáltatással együttműködik, a hívásértesítés sem jelent számára gondot.
Programokat is telepíthetünk rá a GooglePlayről, vagy a Samsung Appsról, nagyjából kétszáz áll rendelkezésünkre, amelyek között van számológép, játék, képnézegető, médiavezérlő, és néhány kezelést könnyítő alkalmazás is. A Gear Manager segítségével megcsörgethetjük telefonunkat, ami a feledékeny tulajdonosoknak hasznos szolgáltatás lehet. Az órákon található segélykérő funkció is, ami vészhelyzet esetén egy általunk megjelölt személynek küld fényképet, és tartózkodási helyünk adatait. Ehhez egymás után háromszor kell megnyomni a Home gombot. Apró dolognak tűnik ez a szolgáltatás, de képzeljünk el, egy karambolt, amikor a balesetet szenvedett személy ily módon kér segítséget. Az órákat készenléti állapotból a Home gomb megnyomásával vagy kezünk befelé forgatásával ébreszthetjük fel, megszokást igényel a bekapcsoló mozdulat, de viszonylag hatékonyan funkcionál. Az óra menüje egyszerű, mint a faék, semmi felesleges cicoma, mindent alárendeltek a használhatóságnak. A főmenüből balra és jobbra vízszintes mozdulatokkal tudunk lapozni. Külön oldalt kapott a sportolás, ahol beüzemelhetjük a pulzusmérőt, lépésszámlálót, alvás aktivitás ellenőrt valamint különböző sportágakat (futás, gyaloglás, kerékpározás, túrázás) jelölhetünk be. Lépésszámlálója nem a legpontosabb, de hozzávetőleges adatokkal azért szolgál a megtett távolságokról.
Az új Gear sorozat pulzusmérőt is kapott, ami kissé érzékeny kezünk mozgására, pontos adatokkal akkor szolgál, ha erősen csuklónkra rögzítjük.
A pulzusmérő belsejébe is bepillanthatunk a következő kép segítségével.
A sport beállításokból egyet visszaléphetünk, ha ujjunkat a képernyő tetejéről lefelé húzzuk, a kezdőképernyőhöz pedig a Home gomb segítségével juthatunk el. A kezdőképernyőtől balra ott az S Voice, amely továbbra is csak angolul ért, a hangjegyzet, ami egyszerre ötpercnyi felvételt készít, valamint a zenelejátszó. Ez a kis médiavezérlő hasznos újítást kapott, a zene megszólaltatásához már nincs szüksége a telefonra, az óra memóriájába töltött számokat önállóan is képes lejátszani. Sportoláskor bluetooth-os fülhallgatót használva, a telefont nyugodtan otthon hagyhatjuk, és közben mégis hallgathatunk zenét.
Kényelmes emberek számára van infra távvezérlő, sokféle elektronikus eszközt irányíthatunk ily módon. Sajnos több készüléket egyszerre nem programozhatunk rá, így egy kicsit korlátozott a használhatósága.
Telefonos funkciói között ott a hívásnapló, a névjegyzék, és a tárcsázási lehetőség is. Kihangosítással telefonálni is tudunk is, sajnos zajos környezetben nem elég a hangereje, és praktikuma is megkérdőjelezhető. Az viszont nagyon jó, hogy egyetlen ujjmozdulattal elutasíthatunk egy hívást, amelyre éppen nincs időnk. Bejövő híváskor rezgéssel vagy csengőhanggal jelez, a kettőt együtt sajnos nem tudja.
A Gear 2 fényképezni is tud, aprócska kamera modulját készülékházába rejtették, elődjénél még az óraszíjban volt.
A fényképezés beállítási lehetőségei szűkösek, van auto- és makro fókusz, választhatunk 1280×960, 1080×1080 vagy 1920×1080 pixel felbontást.
Hangjegyzetet és helyadatot csatolhatunk a kép mellé, és hangvezérléssel is működtethetjük. A fotózáskor hallható zárhangot kikapcsolni nem lehet, így a lesifotózás kimarad életünkből. Szoftveresen rendben van mindkét okosóra, a Tizen operációs rendszer bevezetése jó választásnak bizonyult, hasít az új vason.
Összegzés:
A Samsung mostanság nem a forradalmi újítások korát éli, inkább a már meglévő eszközeit csiszolgatja, egyre közelebb kerülve a tökéletességhez. A Gear órák esetében is követi ezt a receptet, nincsenek nagy átalakítások, inkább a fogyasztó igényeit figyelembe véve, használhatóbb szoftvert írt, erősebb hardvert épített be, kényelmesebben hordható óratokot és szíjat alkotott. Második generációs óráik jelentős javuláson estek át, ha ilyen tempóban fejlődnek tovább, és áruk jelentősen csökken, utódjaik akár populáris termékké is válhatnak.
A tesztkészüléket a biztosította számunkra. Köszönjük.
[…] megjelölésére kezdte el használni a Samsung. Így van ez az új okosórájuknál a Galaxy Gear Neonál, és úgy tűnik, hogy a Galaxy S5-nél is látják a dél-koreaiak azt a vásárlói réteget, […]