Egy héttel ezelőtt kaptam meg a címben szereplő tesztalanyt a magyarországi forgalmazó Conflex kft-től. Ez alatt a 9 nap alatt kellő információ és tapasztalat gyűlt össze a készülékről. Ezeket szeretném most megosztani az olvasókkal. Amit érdemes tudni a StleelCore termékvonalról, hogy ezt az Overmax az üzleti szférába szánta. Ez meg is látszik az igényes külsőn és a prémium anyaghasználaton, de erre még bővebben kitérek később.
Az Overmax Magyarország 3 év garanciát vállal a termékre és 7 nap szervizszolgáltatást ad. Utóbbi annyit jelent, hogy 3 éven keresztül bármi baja a készüléknek a magyarországi szerviz 7 naptári napon belül vállalja a javítást. Figyelembe véve a nagy márkák magyarországi szervízelési kálváriáit úgy gondolom ez példa értékű. Először jöjjenek a száraz tények, specifikáció formájában (az adatok a gyártó oldaláról származnak).
TERMÉK JELLEMZŐK
Operációs rendszer: |
Android 4.2 |
Chipset: |
Rockchip RK 3188 |
CPU: |
Quad Core 4×1.6 GHz |
Kijelző: |
10.1″ IPS |
Felbontás: |
1280×800 px |
RAM: |
2GB DDR3 |
Beépített memória: |
16GB |
Más: |
2 kamera: elülső: 2Mpix, hátlapi: 5Mpix MicroSD 32 GB |
Akkumulátor: |
7000mAh |
Méretek: |
260mm x 171mm x 10mm |
Súly: |
612g |
Kicsit azért pontosítanék rajta, mert a System on Chip megnevezés nem egészen pontos és a grafikus gyorsító sincs feltüntetve. Ennek kiderítésére a népszerű CPU-Z alkalmazást használtam.
A száraz tények után jöjjön valami érdekesebb. Nézzük meg közelebbről mit is rejt a csomagolás?
Ami a szép csomagolásban rejlik az maga a készülék egy igényes műbőr mappába csomagolva. Egy hálózati töltő, USB adatkábel és egy OTG USB dugó. Papírok terén használati útmutató bal oldalt a lengyel nyelvű középen pedig a magyar nyelvű. A kép jobb oldalán pedig a jótállási jegy. A készüléket borító mappa szép és jó, fogásra kellemes és igényes üzletemberi külsőbe öltözteti a táblagépet.
Elölről:
Hátulról:
Az első képen azt a fület lepattintva majd kinyitva a mappát az ember azt várná, hogy ahogy egy füzetet, kinyitja a fed lapot és jobb oldalt a lapok – esetünkben a tablet – tárul elé a nagy 10 colos kijelzővel. Sajnos nem így van, hanem fordítva. Ez viszont megszokható kis hiba, mert többnyire a drága felső kategóriás vetélytársaihoz sem adnak ilyet. Van egy rendkívül hasznos tulajdonsága még ennek a mappának azon kívül, hogy védi a tabletünket. Kihajtva le lehet tenni az asztalra és kényelmesen lehet rajta pl filmet, fotókat nézegetni vagy akár irodai munkára használni.
Térjünk rá a készülékre. Túl sokat nem is szaporítanám a szót, a képek beszédesebbek. Elölről a nagy 10.1 colos kijelző és a bal alsó sarokban a 2mpx-es előlapi kamera látható.
Hátlap tetején közép tájt az 5mpx-es kamera, a vas közepén a gyártó logója és szlogenje. Alul pedig a certifikáció és ne dobjuk a kukába jelzések, termék típusa, illetve a gyártás helyszíne és időpontja van feltüntetve.
Időzzünk csak el egy kicsit ennél a képnél. Ejtenék pár szót az anyag használatról, mert azt nagy hiba lenne kihagyni. A hátlap teljes egészében alumínium. Ami talán a hölgyek körében népszerűtlenebb lehet a hideg fogása miatt. A jó anyagválasztás nagyon is fontos dolog egy ekkora eszköznél. Lehet, hogy a műanyag nem annyira rideg, mint a fém. Viszont egy ekkora felületnél egy gyengébb minőségű műanyag háztól már nyeklene-nyaklana, recsegne-ropogna a tablet. Az üzleti részlegbe szánt termékek jobban mutatnak egy igényesebb alumínium házban, nem utolsó sorban a hőt is jobban elvezeti. Egy ilyen kaliberű hardverrel rendelkező táblagépnél erre is gondolni kell.
A tesztelés időszaka alatt igyekeztem minden részletre odafigyelni és a legtöbb felhasználási területen megmérettetni a termék tudását.
Félre téve a tréfát mielőtt rátérnék arra, hogy mire is képes ez a vágódeszka. Először vessünk egy pillantást a rendszerre és az előtelepített programokra. Majdnem a legfrissebb Android verzióval érkezik a gyártószalagról, egészen pontosan a 4.2.2-vel, a kernelt illetően pedig 3.0.36-os verzióval. Jó pont, hogy nincs telepakolva mindenféle lim-lommal, amit a felhasználók többsége úgysem használna. Nem elhanyagolható az sem, hogy a rengeteg előtelepített program csak fut a háttérben, ha kell, ha nem és feleslegesen eszik az erőforrást. Ezeknek a törlése root jogosultság nélkül lehetetlen lenne. A letiltásuk ugyan lehetséges egyes szolgáltatásoknak, programoknak, de sajnos nem mindegyiké. Szóval az Overmax a lehető legjobban döntött mikor a Google által megálmodott tiszta Android rendszert választotta, azt a néhány alkalmazást leszámítva, amit telepítettek rá.
- 7digital (Ezzel az alkalmazással interneten keresztül lehet vásárolni zenéket.) Fut a háttérben, de leállítható és tiltható.
- Easy Call.pl (Ezzel az alkalmazással telefonálni lehet. Gondolom hasonlóan, mint a Skype-pal. Lengyel nyelvű) Ez is leállítható és tiltható.
- Kingsoft Office (Ez egy ingyenes irodai alkalmazás.) Tetszés szerint ez is eltávolítható és le is tiltható.
Ezzel végére is értünk az előtelepített alkalmazásoknak.
Most, hogy kiveséztük a szoftveres részét a vasnak, csapjunk a lovak közé és lássuk, mit tud nyújtani.
Multimédia:
Először a multimédiás képességeinek határait próbáltam feszegetni. Mivel nincs microSD kártyám és a pendrájvom is csak 8GB-os, így a nagyméretű filmek lejátszását csak hálózati megosztásról tudtam megnyitni, ám ez nagyobb erőforrást igényel. Az otthoni hálózatomra felcsatlakozva Wi-Fi-n keresztül az asztali gépemről nyitottam meg 350MB-os DivX videótól kezdve a 14GB-os 1080p full hd .mkv formátumú filmekig sokfélét. Volt olyan, amelyiknél több nyelv és DTS hangsáv is volt. Gond nélkül lejátszotta akadás mentesen. A Play Store-ból az ingyenes Dice Player alkalmazás volt segítségemre. Az asztali számítógépem megosztásainak eléréséhez pedig a Solid Explorer file kezelőt használtam,.amiből létezik Pro verzió, és tudásában verhetetlen és nagyon megéri az árát. Ráadásul a fejlesztője ugyancsak lengyel akárcsak a tesztalanyunk gyártója. A beépített sztereó hangszórók minősége nem a legjobb. Az előző tesztalanyomé (Overmax Solution 7) szebben, hangosabban szólt. Ehhez a részhez tartozik még a micro HDMI bemenet is, amit volt alkalmam tesztelni egy jó barátom 104 centis LED TV-jén. Az élmény leírhatatlan. Van a beállításokban egy HDMI menüpont ahol a kimeneti felbontást lehet állítani. Négyféle felbontás közül lehet választani. Ezen belül is felbontásonként 50 és 60 Hz képfrissítési frekvencia közül lehet válogatni.
Van még lehetőség a HDMI port ki-be kapcsolására, képernyő zoom-ra és képernyő időtúllépés beállítására. Ez annyit tesz, mennyi tétlenség után kapcsoljon le a kijelző, vagy éppen ne kapcsoljon le soha. Egyetlen egy negatívumot tudnék felhozni. Ha a tabletet aludni küldjük, akkor a TV-ről is eltűnik a kép. Ez zavaró lehet, mondjuk filmnézés közben, hogy a tábla képernyője is világít. Megoldás van rá: hajtsuk rá a tok fedelét! Bár a kijelző ugyan továbbra is világítani fog, már nem fog zavarni. Attól függetlenül, hogy a kijelző csak qHD felbontású akadás mentesen küldte ki a Youtube videókat a TV-re 1080p felbontásban. Ahogyan egy 350MB-os DivX videó sem kottyant meg a hardvernek. Egyes játékoknál viszont a Full HD felbontásban már meg-megakadt.
Kamera:
A hátlapi 5mpx-es kamerával készítettem pár képet. LED villanó nem került mellé így csak nappal fényképeztem vele. Ebben a kategóriában szerintem ezek a képek elfogadható minőségűek.
Benchmark (Teszt) programok:
Mivel sokakat érdekel melyik tesztprogrammal milyen eredményeket ér el a vas, ezért ezt sem hagytam figyelmen kívül. Saját vélemény: Engem a szintetikus tesztek nem hoznak lázba. Sokkal inkább érdekel, helyezem előtérbe a használat közben tapasztalt élményt, gyorsaságot. A tesztek ugyanis nem minden esetben adják vissza az eredményeikben azt, amit az eszköz nyújt valójában. Most pedig következzenek a képernyőmentések az eredményekről.
Antutu Benchmark 4:
CF-Bench Pro 1.1:
GeekBench 3:
Linpack Pro 1.2.9 Single thread:
Linpack Pro 1.2.9 Multi thread:
Quadrant Advanced 2.1.1:
Irodai felhasználás és Web böngészés:
Mivel business line up a termék ezért kezdjük az irodai felhasználással. Ekkora kijelzőn már kényelmesen írhatunk, szerkeszthetünk dokumentumokat, táblázatokat. Szerencsére már az androidos office alkalmazások is egyre többet tudnak. Az OTG támogatásnak köszönhetően csatlakoztathatunk USB-s billentyűzetet így a szövegbevitel még egyszerűbbé válik. Készítettem két képernyőmentést álló nézetben teljes képernyős beállításnál elfér egy A4-es oldal a kijelzőn. A képeken az OfficeSuite Pro alkalmazás látható.
A web böngészése is kényelmesebb egy ekkora kijelzőn.
A kijelzőről a véleményem a következő: Bevallom féltem a qHD felbontástól 10.1 colos méreten. Ekkora kijelzőn már azért jobb a full HD-s felbontás. Használat közben viszont nem volt zavaró. Így is elég sok tartalom fér a kijelzőre. Az IPS panelnek köszönhetően színek a valósághoz közelibbek. Nem érezzük magunkat meseországban, mint egy AMOLED panel esetében. Betekintési szöge hibátlan. Nagy szögből is jól látható, olvasható a tartalom. Egyetlen hibát tudnék felróni. Lehetne nagyobb fényereje, mert nap közben pl. mikor a teszt képeket is készítettem alig látható.
Távoli asztal – Remote desktop
Majdnem napi szinten használom a távvezérlést a számítógépekhez, ezért gondoltam 10″-on le kellene tesztelni ezt a funkciót is – főleg a business line up miatt. Két alkalmazást vettem górcső alá. Egyik a közismertebb Logmein, a másik pedig az Xtralogic fejlesztette Remote Desktop Client alkalmazás. Utóbbi támogatja a VNC távvezérlést is és még nagyon sok más szerver oldalról elvárt autentikációs megoldásokat. Ekkora kijelzőn már nem szükséges az (egér rángatós) mouse control módszer. Sokkal kényelmesebb a touch vezérelt módszer. Itt tappolással tudjuk az egeret vezérelni. Ahova tappolunk ott rögtön történik az interrakció. Az egész távvezérlés simán és gördülékenyen működött.
Akkumulátor:
Az akku idő engem lenyűgözött. Az alábbi két képen közepes használat esetén is kibírt két napot és 4.5 óra képernyő időt maximum fényerőn.
Ha nagyon nyúzzuk a csempét, akkor is simán kibír 16-24 órát.
Végszó:
Végezetül néhány gondolat kinek is ajánlanám ezt a terméket? A nagyon kedvező ár/érték aránya miatt gyakorlatilag mindenkinek, aki egy jó táblagép vásárlásán gondolkodik, aminek a szerviz háttere is biztosított a hazánkban. Nem is akármilyen minőségben! A táblagép kiskereskedelmi ára 60-65 ezer Ft. A tesztkészüléket köszönjük a Conflex kft-nek.
Nagyon jó a teszt, köszönöm!
Egy kérdés: jól látom, hogy normál hdmi kimenet van rajta és nem micro hdmi?
Ha ez így van, akkor az szuper, mert nem kell hozzá külön kábelt vennem.
Nagyon korrekt teszt lett. Tetszetős gép, akár csak az elődje!
Koszonom.