Tesztalanynak jelentkezett a Samsung HM5000, el is fogadtam a jelentkezését, és alapos vizsgálatnak vetettem alá. Érdekes készülékről van szó, a klasszikus headset kifejezés nem is illik rá, mivel nem rögzítjük a fülünkhöz, csak oda tartjuk, mint egy aprócska telefont.
Nem túl népszerű a fül mögé rakott mono headset, valamiért nem kedvelik az emberek a látványát, fontoskodónak, nagyképűnek tartják a használóit. Valószínűleg ezt a Samsungos közvélemény kutatás is alátámasztotta, mert kijöttek ezzel a toll-minitelefon öszvérrel. Amikor használtam, többen is kérdezték, hogy mi is ez, arra hogy headset is lehet, senki sem gondolt. A Csillagok háborúja villantotta fel a jövő headset-jét, mai szemmel már elég furcsán néz ki, ehhez képest a mostanság használtaknak csak mérete csökkent, a kinézet viszont maradt.
A HM5000 koncepciója egy kicsit eltér a Star Wars jövőképtől, ami nem is olyan nagy baj.
csomagolás:
Szépen megtervezett csomagolást kapott, az átlátszó burkolat kiemeli a készülék elegáns kivitelét.
A tartozékok listája egészen rövidke: mikro USB töltőt és használati útmutatót pakoltak a dobozba, egy apró tokot még el tudtam volna képzelni melléjük.
külső:
Formája kilapított tollra emlékeztet, de ahogy a fülünkhöz emeljük, átlényegül (legalábbis kinézetre) mini telefonná. Az egér segítségével körbenézhetjük a készülékházát.
A koreai gyártó kedvenc alapanyagát, a műanyagot használta megépítéséhez, amely szokás szerint jó minőségű. Mikroszkóp alatt érdekes részletek kerülnek elő felületéről, a szürke körökre kattintva.
Röntgen fénnyel is átvilágítottam, így láthatóvá váltak a „belsőségek”.
Tollra emlékeztet a rajta lévő csíptető miatt, bár az átlag írószerszámhoz képest rövidebb és szélesebb is.
Elegáns és egyedi lett a formája, bárki zsebbe teheti, nem fog furcsán kinézni vele.
használat:
Könnyű kézben tartani, bár keskeny formája miatt először furcsa érzést kelt, ez idővel megszokható. Azoknak lehet praktikus a használata, akik tabot nyúznak, és szeretnék kihagyni a kihangosítós telefonálást, vagy rengeteg bejövő hívást kapnak, és sokáig kell tartani telefonjukat. Kiváló segítőtárs lehet egy Samsung Galaxy Note mellett, mivel könnyebb elővenni a headset-et, mint az óriási tepsit.
Használata egyszerű, a bluetooth (3.0) párosítás után már készen is áll a telefonálásra. Bejövő híváskor sajnos hangjelzést nem tud adni, viszont nagyon erős vibra motor üzemel benne, amelynek rezgését biztosan észrevesszük. Kétpontos (Multi pont) csatlakozásra is képes, vagyis akár két készülékünkkel is kommunikálhat egyszerre. A multifunkciós hívás gomb több célt is szolgál:
– utolsónak hívott szám újra hívása
– név bemondásra elindítja a hívást
– hívás elutasítása
– hívásfogadás
– a multifunkciós hívás gomb és a hangerő fel vagy le esetében, a mikrofont kikapcsolja
A legnagyobb probléma a híváskezdeményezéssel van: sajnos a névbemondásos profil nem minden telefonnál indul be, magyar nyelvű tárcsázó hangfelismerés pedig még nincs, így ha ezt a módszert akarjuk használni, akkor meg kell tanulnunk angol kiejtéssel kontaktjaik nevét. Ember legyen a talpán, aki ezt bevállalja. J Egy körülményes megoldás marad: telefonon indítjuk a hívást, majd headset-en folytatjuk a beszélgetést. Sajnos időnként bejövő hívás esetén azt mutatja, hogy kapcsolódott a telefonhoz, de nem tudjuk vele fogadni a hívást. Nem gyakori eset, de elég bosszantó tud lenni, amikor feleslegesen nyomogatjuk a felvevő gombját, majd miután rájövünk, hogy nem jön össze a dolog, kénytelenek vagyunk előkotorni a telefont, és azon intézni a dolgunkat.
töltés:
Töltése egyszerű, szabványos mikro USB csatlakozót kapott, így akár telefonunk töltőjére is rábízhatjuk a táplálását.
A teljes feltöltéséhez két órára van szükség, bár napi gyakoriságú töltés esetén elég neki pár perc is. A gyári adatok szerint 200 óra készenléti időt tud, és 8 óra beszélgetést bonyolíthatunk rajta. Sajnos ilyen mennyiségű telefonhívásom egy évben sem jön össze, így ezt tesztelni nem tudtam. Töltöttségének állapotát a hangerő le, és a hívásindító gomb együttes megnyomására mutatja meg, különböző színű LED világítással.
hangminőség:
Hangminőségével elégedett vagyok, elég hangos, és tiszta beszédhangot produkál, a visszhang és zajcsökkentéshez DSP technológiát használ, hangerejét pedig automatikusan a külső környezet zajához igazítja.
összegzés:
A headset koncepciója kiváló, a mai óriás telefonokat, tabokat egyre nehezebb kényelmesen hosszú ideig kézben tartani, így elkél a segítség. A HTC is készített ilyen tartozékot, amely a headset funkció mellett még távvezérlőként is működik. Sok okosságot raktak bele, ám mérete túl nagyra sikeredett, így inkább egy plusz telefonnak tűnik, amit a HTC Butterfly mellé csomagoltak.
Érdemes lenne átvenni a HTC Mini egynéhány jellemzőjét, pl. a monokróm LCD kijelzőt, amely megjeleníthetné telefonkönyvünket, ezzel segítve a telefonálást, esetleg néhány multimédiás nyomógomb is előnyös lehetne a PDA távvezérléseshez. A két szerkezet praktikus tulajdonságait egybe gyúrtam, és ebből készítettem egy fantázia headset-et, amely kicsi és okos is egyszerre.
Jelen állapotában azoknak ajánlanám, akik rengeteg bejövő hívást fogadnak, és egész nap kezükben csüng telefonjuk, vagy egyszerűen csak lusták azt állandóan előkotorászni. Ők egy kényelmes, könnyű kis eszközt kapnak a pénzükért, ami szó szerint megkönnyíti (csak 23 gramm a súlya) az életüket. Sajnos a cikk címében szereplő mini telefon jelzőt inkább költői túlzásnak nevezném, mintsem a valóság meghatározásának.
Jól értem, hogy ez végül is egy vezeték nélküli telefonkagyló?
Pontosan ez a lényege, csak headset-nek álcázták. 🙂