A Telenor jóvoltából szerkesztőségünkbe látogatott a hajlított kijelzős óriás, amely Európában a Samsung Note 5-öt helyettesíti, amíg az meg nem érkezik. Nem hiszem, hogy aki a Note család bármely tagját is birtokolta, az lecserélné erre a telefonra. Vannak olyan spekulációk is, ami szerint az iPhone 6S Plus vetélytársának szánták. Specifikációja és külső megjelenése miatt egy felfújt Samsung Galaxy S6 Edge-re hasonlít, kíváncsi voltam, valóban csak ennyi lenne az újonc vagy esetleg új értékeket is rejteget.
Elemzők szerint a Samsung mobilüzletága stagnál, ennek több oka is lehet, felsőkategóriás telefonjaik túlárazottsága, a patinás régi gyártók konkurenciateremtő ereje, a kínai mobilok versenyképes minősége és nyomott árai. A koreai gyártó sokat remélt az S6-os szériától, ám az eddig nem hozta meg a várva-várt eladási eredményeket, pedig prémium anyagokból készítették, beépítették a jelenleg kapható legjobb kijelzőt, s rengeteget csiszoltak a TouchWiz felületén is. A vásárlók viszont elégedetlenek a hiányzó microSd foglalat és a beépített akkumulátor miatt, valamint a szigorú memóriakezelésre is sok a panasz. A Samsung mérnökeinek figyelembe kellene venniük, hogy az Android rajongók nagy része ragaszkodik a növelhető tárhelyhez és a cserélhető akkumulátorhoz, ezek hiányában könnyen átpártolhatnak a konkurenciához.
Csomagolás:
Csomagolása követi az eddigi csicsamentes koncepciót, amely nagy feliratokkal hívja fel a figyelmet tartalmára. A dobozban találhatunk fülhallgatót, adatkábelt és hálózati töltőt.
Külcsín:
Az oldalra lehajtott kijelző magasan kiemelkedik a megszürkült telefon dizájnok közül. A következő ábrán az egérrel megforgathatjuk a készüléket. (Az animáció lejátszásához néhány böngésző esetében Flash plugin szükségeltetik)
Az S6 edge plus már a phablet osztályban indul, mivel készülékháza jelentősen megnőtt az S6 sorozat kisebb tagjaihoz képest. A következő képen összehasonlíthatjuk külső méreteit néhány vetélytárséval.
Az S6 Plus Edge készülékháza kompaktabb, mint a Samsung GalaxyNote 4-é, mivel annál kisebb a szélessége és vastagsága is. Szélességének csökkentése megszüntette a phablet kategóriáról kialakult előítéletet, amely szerint nagyon nehéz egy kézben stabilan tartani. Ez a telefon pontosan kézbe passzol, de fogása kevésbé kényelmes, mint a vastagabb keretű telefonoké .
Kisebb tesójának az S6 Edge-nek éles oldalszélei miatt kényelmetlen volt a fogása, az S6 Edge Plus élét már lekerekítették, így jóval kellemesebb a tapintása. Továbbra is minőségi alumíniumot használtak az oldalkerethez, és üveget az elő- és hátlaphoz, így törölgethetjük mindkettőt, mivel mágnesként vonzzák az ujjlenyomatot.
Az S6 Edge előlapja valamivel védettebb a sérülésekkel szemben, mivel az oldalkeretnél alacsonyabbra szerelték előlapi üvegét. Az S6 Edge Plus már nem óvja ennyire a megjelenítőt, egy síkban van a keret és a kijelző üvege.
A telefon kávájának mérése meglepő eredményt hozott.
Az általam eddig mért összes telefon közül az S6 Plus produkálta a legkeskenyebb kávát a maga 2,636 milliméterével.
Egyetlen telefon sem tudott a 3 milliméteres határ alá jutni, amely érték megmagyarázza, miért végzett előkelő helyen a következő táblázatban is. Ebből a készülékház előlapjának, és kijelzőjének egymáshoz viszonyított százalékos arányát ismerhetjük meg.
Ha győzni nem is tudott, de a dobogó harmadik helyén ott feszít a Samsung hajlított kijelzős telefonja, 76,4 százalékos eredményével. Kíváncsiságból összehasonlítottam a Note 4 és az S6 Edge Plus alsó és felső kávájának méretét is.
Az újonc valamivel nagyobb kávát kapott, mert kompenzálni kellett a szélesség csökkenésével elvesztett térfogatot. Készítettem néhány képet a két telefonról több nézőpontból is.
Az S6 Edge bekapcsoló gombját néhány milliméterrel lejjebb hozták, ami kényelmesebbé teszi használatát.
A készülékházról néhány közeli képet is szeretnék megosztani.
A telefont röntgennel is átvilágítottam, a közepén szépen kivehető a vezeték nélküli töltő csigavonalú mintázata.
Sajnos a fenti képen nem található meg a microSd kártya fészke, vagy a levehető hátlap fülecskéi, mivel ezek kimaradtak belőle. A telefon oldalkerete olyan vékony, hogy a SIM-tálcát oda már nem tudták besuvasztani, így a felső részébe építették be.
A hátlapból jócskán kitüremkedik a fényképező apró objektíve, ami nem is csoda, mivel a vékony készülékházba fizikailag képtelenség lett volna beszorítani egy ilyen bonyolult lencserendszert.
A kijelző:
A Samsung nem növelte 4K-ig a kijelző pixeleinek számát, ennél a generációnál is maradt a 2560×1440-es felbontás, amelyet 5,7 hüvelykes méretben prezentáltak. A Flexibilis AMOLED megjelenítő PenTile mátrix, gyémánt elrendezésű alpixeleket kapott.
A következő táblázatból megtudhatjuk, hol is áll az egy hüvelykre jutó pixelek számával a Samsung Galaxy S6 Edge Plus.
A zöld alpixelek 518 pixel/inch-es értékével bekerülhetne az élbolyba, ám a PenTile mátrix miatt jóval kevesebb zöld (366ppi) és kék (366ppi) alpixellel rendelkezik. Ilyen magas felbontásnál nem sok jelentősége van az alacsony ppi értéknek, mivel szabad szemmel már láthatatlan marad a foghíjas alpixelhalmaz. A Google Play ikonját felnagyítva láthatóvá válik a szubpixel készlet.
A következő videóban egymás mellé tettem a Note 4 és S6 Edge Plus kijelzőjét.
Az S6 Edge Plus kijelzőjének fényereje nagyobb, mint a Note 4-é, ám minden más tekintetben azonos minőségű megjelenítőkről van szó.
Különböző betekintési szögekből nézve is kiválóan teljesít, színhűsége példás, fogyasztása pedig 21 százalékkal alacsonyabb, mint a Note 4-é. Egy furcsaságot viszont tapasztaltam az S6 Edge Plus fényerő kezelésében, ha kikapcsolom az automata fényerő szabályozást, és sötét környezetbe teszem a telefont, a kikapcsolt funkció ellenére is csökkenti a kijelző fényerejét. Ennek leállítására nem találtam megoldást, persze megvan az a vitathatatlan előnye, hogy sötétben nem süti ki szemünket a kijelző fénye. Ebben a rövidke videóban megfigyelhető a jelenség.
A hajlított kijelző kiváló dizájnelem, de a gyakorlatban zavaró tud lenni, amikor a megjelenített szövegek nehezen olvashatóak az élen. Sokkal jobb megoldás a Samsung Galaxy Note Edge-é, amelynél a lehajló felületre 160 plusz sort iktattak be, és ez a kijelző csík, extra információkkal lát el bennünket.
Összegzés:
Az S6 Edge Plus készülékháza jó példa arra, hogy a dizájn felülírhatja a funkcionalitást, különleges egyedi megjelenése könnyen elfeledteti ergonómiai hibáit. Azt leszámítva, hogy a telefon megalkotásánál nem mindenben vették figyelembe az Android rajongók igényeit, ez a telefon mégis a formatervezés csúcsa lett. A Samsung kijelző részlegén dolgozó mérnökök is kitettek magukért, jelenleg nincs ennél jobb megjelenítő a piacon.
A tesztkészüléket és a hipernet hálózatot a biztosította számunkra. Köszönjük.
Bónusz videók:
Legutóbbi hozzászólások