A mobiltechnológia a hobbim, így az idő múlását készülék megjelenésben mérem. Egy évet megint magunk mögött hagytunk, hiszen itt tartom kezemben a Samsung legújabb zászlóshajóját a Galaxy S 5-öt. Virtuális boncolása tartogat néhány technikai nyalánkságot: ujjlenyomat olvasót és pulzusmérőt, készülékházának és kijelzőjének alapos vizsgálata sem marad el a teszt folyamán.
A Galaxy sorozat jelentős sikereket könyvelhetett el eddigi pályafutása során, több tízmillió kelt el belőle. A Galaxy S 5 európai premierjén itt-ott már sorbaállás is volt az újdonságért, ami nem kis meglepetés. A Samsung is eljutott arra a pontra ahol túlzott elvárásokat támaszt vele szemben rajongó tábora. Olyan innovatív technológiákat várnak, amelyekben tükröződik a jövő, és meglepetést tud szerezni az újdonságokra kiéhezett vásárlóknak. A fejlesztőmérnököknek főhet a feje e vágyak kielégítésén, mivel a rövid, egyéves fejlesztési ciklusok megnehezítik dolgukat. A következő képen a szürke háromszögekre kattintgatva végigkövethetjük a Galaxy-sorozat készülékházának változásait az időben előre és hátra.
A készülékház:
A Samsung továbbra is ragaszkodott az eddig megszokott dizájnhoz, nem próbált semmi újat becsempészni a készülékház tervezésébe. Ha a cél az volt, hogy bármikor megismerhető legyen a terméke, akkor sikerült teljesítenie, mivel alig lehet megkülönböztetni az utóbbi három generáció változtatásait. Először forgassuk meg a készülékházat az egér segítségével, így képet kaphatunk a külsejéről.
A kettős forgatónál összehasonlításra a Nexus 5-öt választottam, az egér gombját nyomva tartva, körbe nézhetjük mindkét készüléket egyszerre.
Készítettem egy rövidke videót is külsejéről.
A készülék keretét megváltoztatták, három bordát húztak körbe, amelyek domborított felülete csökkenti a csúszás veszélyt.
Elődjénél kevésbé csúszós felületet kapott, viszont a praktikum oltárán feláldozták a szépséget. Az SGS4 szálcsiszolt fémre hajazó kerete véleményem szerint sokkal elegánsabbra sikerült. Annak tesztjénél erősen gondolkoznom kellet, miből is készült a keret, most az SGS5 könnyen megadja a választ: fémmel futtatott műanyagból. Hátlapjánál szerencsére nem követték az előd fényes mintázatát, inkább a Note 3-nál bevált elegáns gumírozott felületet részesítették előnyben.
A hátlap polikarbonátból készült, ezt futtatták be a gumírozott anyaggal. Az újdonsült lyukacsos textúra nem fotogén, képeken nem mutat túl jól, viszont élőben egész kellemes ez az új. dizájn. Nézzük meg mikroszkóppal az apróbb részleteket a készülékház felületén, a szürke körökre kattintva.
Alul USB 3 aljzatot találunk, amelyet a Samsung a Note 3-nál vezetett be először, most az SGS5 is nagy sebességre váltott. A hagyományos micro USB dugóval is kompatibilis, így az elterjedt kábellel továbbra is tölthetünk.
Az újonc kávája is megmérettetett, így bekerült „káva-adatbázisomba”, lássuk hol szorított helyet magánnak a listán.
Eddig minden generációnál sikerült egy kicsit lefaragni ebből a méretből, ám most a megnövelt készülékház mellett nem fektettek túl nagy hangsúlyt ezen méret csökkentésére. Elődjéhez képest majdnem egy milliméterrel növekedett kávájának szélessége, ami meglepő az eddigi trendhez képes.
A negyedik helyre került, még a Note 3 is megelőzte, néhány századdal vékonyabb keretével. Az előd káva méretének megtartása keskenyebb készülékházat eredményezett volna. Persze az is igaz, hogy rossz híre van az SGS4-nek, mert annak kijelzője könnyen törik a keskeny keret miatt, mégis elegánsabb megoldás lett volna, ha ezt a részt most vékony, de erős anyagból készítik. A következő táblázatban a készülékház előlapjának, és kijelzőjének egymáshoz viszonyított százalékos arányát láthatjuk.
Most nem szerepelt itt sem túl jól a Galaxy-sorozat újonca, még a Galaxy Note 2 is megszorongatta kijelző-készülékház arányával. A következő kép segítségével összehasonlíthatjuk méreteit néhány vetélytárséval.
A 8,1 milliméteres vastagság térfogatát alacsonyan tartja, mégsem mondható cseppnyi készüléknek. Most nem sikerült a bravúr, mint az SGS4 esetében, amikor az elődhöz képest a kijelzőt növelték változatlan készülékház mérettel. A következő illusztráció az utolsó két Galaxy méretkülönbségeit mutatja, a zöld nyilakra kattintva előtűnnek az értékek.
Öt és fél milliméterrel hosszabb lett, mint elődje, ezért fájdalomdíjnak kaphattunk volna legalább sztereó hangszórót, mivel a nála rövidebb (137,4 mm) HTC One készülékházába sikerült belepréselni két hangszórót. Legfontosabb méretét a szélességét is majdnem három milliméterrel növelték, ami csökkenti a stabil fogást. Súlya 145 gramm lett, 15 grammot hízott, elődjéhez képest, ez a kis plusz viszont nem túlzottan befolyásolja használatát. A következő képsorozaton mellé raktam néhány Samsungos készüléket (SGS1 Plus, Note1, Note 3).
Az SGS5 mérete már erősen közelít a phablet-sorozatéhoz, lassan kijelzőben is utoléri azt. Abban az esetben, ha így folytatódik a méretnövekedés, elképzelhető, hogy összemosódik a két kategória.
Burkolata megkapta az IP67 minősítést, ami maximális porállóságot (6) jelent, valamint vízállóságot (7), félméteres vízben kibír fél órát beázás nélkül. Ha fél órát nem is, de pár percre azért vízbe merítettem tesztalanyom, a következő nyúlfarknyi videón megtekinthető e kellemes fürdőzést.
Kiemelése után levettem hátlapját, a víz nem okozott gondot, nem folyt a szigetelő gumi által védett területre.
A hangszóró is kapott a vízből, ám szépen átvészelte a tesztet.
Az USB 3-as aljzatot gumírozott fedő óvja a folyékony rombolástól, ez a kupak viszont a napi használatban kényelmetlenségekkel is jár, mivel töltéskor körömmel kell kikapirgálni a helyéről.
Két érdekességgel gyarapodott a készülék szolgáltatáskínálata, egyik az ujjlenyomat szkenner, amit a Home gombba építettek, a másik pedig a hátlapon elhelyezett pulzus szkenner.
A következő videó az ujjlenyomat érzékelőről, és annak használatáról készült.
Nem győzött meg ez a technológia, a gyártónak több időt kellett volna fordítani a fejlesztésére. A készülék bekapcsolására nem használható, vagyis ahhoz, hogy belépjünk a menübe, hardveres gombot kell nyomni, majd ujjunkkal végigsimítani az érzékelőn. Ezzel a megoldással megúszta a szkennerbe szerelt kapacitív érzékelőt, ami folyamatosan működik, s várja érintésünket. Az egykezes ujjlenyomat ellenőrzés kissé körülményes vele, inkább két kézre optimalizálták.
A pulzusmérő működésével elégedett voltam, ha a leírásnak megfelelően helyeztem az ujjam a szenzorra, akkor pontos mérést hajtott végre.
Létjogosultságát viszont megkérdőjelezném, mire is jó a napi használatban? Nehéz a válasz, sportolás közben nem túl kényelmes előkapkodni vagy kézben tartani a telefont és méricskélni vele szívünk ritmusát, erre érdemes inkább céleszközt használni pl. a házon belül gyártott Gear Fitet. Egy kis videó a pulzusmérő használatáról.
Bekukkanthatunk a készülék belsejébe is, a lefelé mutató nyílra kattintgatva a hardveres finomságok is felszínre kerülnek.
A készülékház hozza a szokásos Samsung minőséget, műanyagokban a legjobbak között van. A felületek elég jól ellenállnak a kopásnak, és textúrájuk is megfelel a kor elvárásainak. Műanyag kedvelőknek sem lehet panasza a minőségre, a fémmániások pedig nézzenek körül a konkurenciánál.
A kijelző:
A következő táblázatban összevethetjük néhány készülékkel a SGS4 felbontását, képernyő méretét, kijelző-technológiáját.
Szubpixel felbontása 305 ppi lett, mivel a kékből és pirosból kevesebbet kapott, ám a zöld 432 ppi-s eredményével azért ott van a szeren. Hasznos a zöld alpixel, mert javítja a fényerőt, és csökkenti a fogyasztást, mivel ez a szerves anyag több fényt képes emittálni kisebb energiával. A kisméretű alpixelek miatt már semmi hátránya a pentile mátrixnak. Az SGS5 megjelenítőjénél újra a diamond pentile elrendezés mellett döntöttek, amely már bevált az elődnél is.
Az SGS5-öt és a Note 3-at különböző színhőmérséketű lámpákkal ellátott fény szimulátorba tettem, erről videó is készült.
Sokaknak okozott csalódást, hogy a kijelző „csak” Full HD lett a várt 2K helyett. Ám a Samsung új kijelzőjével más stratégiát követett, addig csiszolta ledes technológiáját, mígnem sikerült kihozni belőle a maximumot. Megszabadította a túlszaturált színektől, csökkentette fogyasztását, növelte fényerejét, így már kinti körülmények között is jól szerepel. A Display Mate mérései szerint az új megjelenítő 22 százalékkal fényesebb, mint az előd, sőt automata fényerő szabályozásnál eléri a 698 nit-et, ami lenyűgöző eredménynek számít, még az LCD technológiát is megszégyeníti. A nagy fényerőt én is tapasztaltam, amikor a Note 3 mellé tettem, az SGS5 kijelzője jóval világosabb volt.
A megnövelt fényerő mellett is 27 százalékkal tudták csökkenteni a fogyasztását, ilyen mérvű javulás csak úgy képzelhető el, ha teljesen új alapokra helyezték a gyártástechnológiát. A két készülék kijelzőjét kikapcsolt állapotban is lefotóztam, teljesen más színűek a megjelenítő felületek, a Note 3-é kék színű, az SGS5-é pedig barnás árnyalatú. Ez a színkülönbség utal a más típusú megjelenítő panelre.
Az SGS5 kijelzője alacsonyabb látószög esetén is megállja helyét, alig veszít fényerejéből. A következő képre kattintgatva lapos szögből is megnézhetjük a két kijelzőt.
A fehér megjelenítését már a Note 3-nak is dicsértem, ám egymás mellett látva a két kijelzőt, meg kell állapítanom az SGS5 sokkal szebben hozza a fehér színt.
Ha a kijelző-képernyőmódban, a film beállítást választjuk, megkapjuk a jelenleg legjobb megjelenítőt, amelybe egyszerűen nem tudtam komolyabban belekötni. A ledes technológia már nem gyerekcipőben jár, felnőtt feladatához, s úgy tűnik még nincs vége fejlődésének.
Összegzés:
Igazi kimagasló innovációt a Samsung Galaxy S 5 csak a kijelző terén tudott hozni, bár ott nagyot durrantott. Az extra sallangokat, az ujjlenyomat olvasót vagy pulzusmérőt, inkább „az elfér a készüléken” funkciónak tartom. Készülékházának minősége a műanyag világban kiválónak számít, ám más gyártók tarsolyában azért vannak ennél különlegesebb megoldások is. Az SGS4 tulajoknak még nem igazán ajánlanám megvételét a kis különbség miatt, aki viszont SGS3-ról váltana és Samsungban gondolkodik, annak érdemes elgondolkodni megvásárlásán.
Régi szokásom, hogy kezdő okostelefon tulajdonosoknak készítek hard reset (factory reset) videót, amely szorult helyzetből is kisegítheti őket. Most először be is linkelem ide a cikk végére, hogy könnyen rá lehessen lelni, ha szükség van rá.
Szeretnék köszönetet mondani Termike fórumtársunknak, aki nélkülözte készülékét a teszt idejére.
[…] néz ki a készülék és mennyire használható. A külcsínről már korábban olvashattátok Szeszo remek tesztjét. Most foglalkozzunk a […]
Samsung Galaxy S5 teszt (külcsín) – szívügyekben otthon van http://t.co/oVTMxd03M8