A Samsung jóvoltából újra szerkesztőségünkbe érkezett az SGS4, a mindent átfogó teszt helyett szokásomhoz híven a külcsínre koncentráltam. Tesztem során az új „harcosnak” alaposan átnézem minden kis zugát, egyetlen milliméterét sem hagyván ki. Összehasonlításra megjelenik cikkemben még a Galaxy S 3, a HTC One és az LG Optimus 4X is. Galaxy S3 tesztemben a felső kategóriás S sorozatot Dumas három testőréhez hasonlítottam, ezért kapta a Samsung Galaxy S 4 a D’Artagnan nevet.
Az újonc sikert sikerre halmoz, eladási adataival megdöntött minden korábbi Samsung rekordot, két hónap alatt húszmillió példányt adtak el belőle. Ezzel korábbi testvérét az SGS3-at is legyűrte, amely ezt a mennyiséget csak száz nap alatt tudta teljesíteni. Úgy látszik, megtalálták a receptet a vevők ízléséhez, mivel egyre gyorsabban fogynak az S sorozat újabb tagjai. A készülékház kinézetén is próbáltak változtatni, végre megjelent a fém is, mint építőanyag. A jövőre is gondol a cég, ezért Koreában egymilliárd dolláros költségvetésből újabb kísérleti központot létesítenek, amely fontos szerepet fog betölteni a készülékház fejlesztésében is. Remélhetőleg a Galaxy S rajongók nagy megelégedésére sok újítás kerül majd ki ebből az intézményből.
A készülékház:
A Samsung mobil termékeinél sarkalatos pont a külső megjelenés, nem túl sok panaszt hallottam még a hardverre, viszont a készülékházzal kapcsolatban sok a fanyalgó vélemény. Először forgassuk meg az egér segítségével, így mindenki maga döntheti el milyen is lett az újonc.
Összehasonlításra a HTC One-t választottam, mivel a két termék hasonló célközönség kegyeiért harcol.
Gyakran hangzott el fórumokon a Galaxy S sorozat eddigi darabjairól, miszerint a sok csillogó műanyag miatt nem kapják meg vásárlóik a prémiumérzést. Magam is hasonló véleményt alkottam az SGS 3-ról, nem a felhasznált műanyagokkal (polikarbonát) volt a gond, inkább annak fényes, lakkozott textúrájával, és álfém keretével. A sarkok túlzott lekerekítését is sok kritika érte, a felhasználók nagy része ragaszkodik a szögletes formákhoz, és nem vágynak annyira a természet ihlette kavicsra. A Samsungnál felfigyelhettek erre az igényre, mert az SGS 4-nél már jelentősen kisebbek lettek a rádiuszok, s ezzel komolyabb megjelenésre tett szert.
A hátlap textúráját is komolyabb alapokra helyezték, a térhálós mintázat sokkal jobban mutat, mint elődjéé, bár a lakkfényes felülettől nem bírtak szabadulni. A karcálló HyperGlaze bevonat véleményem szerint még mindig fényesebb a kelleténél.
A hátlap anyaga továbbra is polikarbonátból készült, ami jól tűri a hajlítgatást, alakját könnyedén visszanyeri, és súlya elhanyagolható. A fényképező lencséjét valószínűleg erős edzett üveg védi, mivel egyetlen karcot sem felfedezem fel rajta, pedig ezüst színű műanyag keretén rengeteg sérülés látható.
Előző tesztemben a HTC One lencsevédője nem szerepelt ilyen jól, azon bőven akadt karc. Az új készülékházon kedvenc részem a körbefutó alumínium keret, amelynek felületét extra védelemként erős lakkal is bevonták. A készülék kávájának mérése érdekes eredményt hozott.
A SGS 4 ebben a mérkőzésben minden általam megmért készüléket felülmúlt, szó szerint lealázta a többi versenyzőt. Majdnem másfél milliméterrel vékonyabb lett a kávája, mint a második helyezett LG Optimus 4X HD-é, nem is beszélve az utolsó helyezett Samsung Galaxy Note-ról, amelyet 2,1 milliméterrel előzött meg. Ezen eredmények előrevetítik a következő táblázat győztesét is, hiszen ilyen kis kávaszélesség mellett a készülékház előlapjának, és kijelzőjének egymáshoz viszonyított százalékos aránya az SGS 4-nek kedvez.
Az SGS 4 itt is a dobogó tetejére állhatott 71,53 %-os kiváló eredményével, hihetetlen jól kihasználták a készülék előlapját, így vált lehetségessé az SGS 3-hoz hasonló előlapi felületen jóval nagyobb kijelző beépítése. A következő táblázat segítségével összehasonlíthatjuk méreteit néhány vetélytárséval.
Térfogata versenytársaihoz képest jóval alacsonyabb, köszönhetően 7,9 milliméteres vastagságának, ami rendkívüli bravúr, mivel nem unibody készülékházat kapott. Lekerekített hátlapja szépen tenyérbe simul, vékonyságánál fogva pedig nem tűnik nagynak, alkalmas a zsebben hordásra, és egy kézzel is jól kezelhető. A tesztkészüléket a Samsung Galaxy Note, és az LG Optimus 4X HD mellett fotóztam le.
Most pedig nézzük meg mikroszkóppal az apróbb részleteket a készülékház felületén.
A tesztkészülék mellé kaptam egy opcionális tartozékot is, az S View Cover nevű kinyitható tokot, amely védelmet nyújt az SGS 4-nek. A képernyőre hajtható részén átlátszó, fóliával védett nyílás található, amelyen keresztül fontos információkat láthatunk a készülék kijelzőjén. Megmutatja az időt, a hívásinfót, fogadhatjuk hívásainkat a képernyőfedő kinyitása nélkül. A következő képen kipróbálható a tok, az egérmutató jobbra illetve balra mozgatásával nyitogathatjuk fedelét.
A fedél aktívan kapcsolgatja a készüléket, a mérnökök fogtak egy mágneses érzékelőt, betették a kijelző alá, a borítóba pedig mágnest helyeztek, amely ha közel ér az érzékelőhöz, zárja annak áramkörét, elindítva ezzel a program által előírt folyamatot. Az érzékelő helyét egy apró mágnessel határoztam meg, addig csúsztattam a kijelző szélén, amíg be nem kapcsolt a speciális kijelzési mód.
Személy szerint nekem nem jött be ez a tartozék, mivel vastagítja (10,75mm) a készüléket, ami ezzel elveszíti kecses vékonyságát (7,9 mm). Az emberek többségének viszont tetszett az „okos” tok, mivel védi a kijelzőt, és fontos információkkal is ellát bennünket a teljes kijelző bekapcsolása nélkül. A Samsung megtesz mindent annak érdekében, hogy mobiljai megfeleljenek a hétköznapok kihívásainak. Komoly teszteknek veti alá elkészült termékeit, leejti, fürdeti, extrém hőmérsékleten és páratartalom mellett is kipróbálja, a poros környezettől sem félti, valamint elektromos kisülésekkel sokkolja.
Érdemes megnézni a következő videót, mert bepillantást nyerhetünk a gyártó féltve őrzött tesztlaborjába.
A Samsung Galaxy S 4 készülékházával jó irányba mozdult a gyártó, közeledik ahhoz a tervezési szinthez, amelyet elvárhatunk egy felsőkategóriás terméktől. Nem is annyira a minőségen, mint inkább a stílusukon kellene csiszolniuk. Kíváncsian várom a Samsung Galaxy Note 3-at, amelyen remélem, végre bemutatják mit is tudnak igazából a külsőségekért felelős mérnökeik.
A kijelző:
Ipari pletykák szerint a Samsungnak sok gondot okozott a Full HD AMOLED kijelző létrehozása, azt is rebesgették, ki sem tudnak jönni az új LED-es megjelenítővel. Nos, a rémhírterjesztők tévedtek, az SGS 4 időben érkezett, 4,99 hüvelykes Full HD (1920X1080) kijelzővel. Igyekeztek minden kritikának megfelelni, a túlszaturált színekre az RGB fényszenzor a válaszuk, mellyel minden fényviszony mellett a megfelelő színhűséget kapjuk. Elődjeihez hasonlóan több színprofil közül választhatunk (film, fénykép, szokásos, dinamikus), a legérzékenyebb szeműek is megtalálhatják a megfelelő beállítást. A következő képen a HTC One a Samsung Galaxy S 3 és újdonsült testvére az S4 színmegjelenítését hasonlíthatjuk össze.
Olybá tűnik, mintha a Samsungnál összegyúrták volna az SGS 3 és a HTC One jó tulajdonságait, így létrehozva az SGS 4 kijelzőjét. A fenti képen a tulipánokat gyönyörű színekkel jeleníti meg, nincs eltúlzott, vagy éppen fakó szín. A szirmok részleteit hibátlanul visszaadja, nem mosódnak egybe, mint az SGS 3 esetében. Aki még ezt a színintenzitást is sokallja, az akár a HTC One tulipánjaihoz hasonló kevésbé erős színeket is beállíthat magának. Különböző betekintési szögeknél is nagyszerűen teljesít a LED-es Full HD megjelenítő, szinte bármely szögből változatlan képet láthatunk rajta. A következő illusztráción a HTC One társaságában tűnik csak fel igazán, mennyire jó is ez a technológia, a képre kattintva lapos szögből is láthatjuk a három készülék megjelenítőjét.
A LED-es technológiának meg sem kottyan a kisebb betekintési szög, míg a HTC One sokat veszít fényerejéből. Az új kijelző a fehéret fehérnek mutatja, nem kékes árnyalatúnak, mint az SGS3, a feketéje pedig tökéletes. A pentile mátrix kiosztást megtartották, ám egy kicsit módosítottak az elődökhöz képest. A zöld pixelek száma jóval magasabb lett, mint a kéké vagy a vörösé. A Samsung ezzel a módszerrel alacsonyabban tudja tartani a gyártási költségeket, javítja a fényerőt, csökkenti a kék alpixel öregedésének hátrányait. Képek, videók megjelenítésekor nem látható nagy különbség az RGB kiosztáshoz képest, viszont szövegek és részletgazdag grafikák esetében a kisebb felbontású pentile mátrix „szőrösebbnek” mutatja az íveket. A Samsung Galaxy Note és az SGS 4 kijelzőjére kiraktam néhány aprócska betűt, majd felnagyítva egymás mellé helyeztem azokat. Itt látszik csak igazán, mennyivel részletesebben tudja megjeleníteni még a kisméretű (1,287 mm magas) betűket is a Full HD kijelző. A nagyítóra nyomva elindul az összehasonlítás.
A Galaxy S 4 egyszerű megoldást kínál a pentile mátrix problémára, olyan nagy a felbontása, amelynél szabad szemmel már nem vehető észre a kisebb mennyiségű kék és vörös alpixel, valamint az apró ívelt felületek „szőrösödése” is láthatatlanná válik.
A zöld alpixelek erősebb fényt bocsátanak ki magukból, és mindezt jóval kisebb hő veszteséggel teszik, így a kijelző fogyasztása jelentősen javul. A Dislplay Mate Technologies mérései szerint a Galaxy S 3 fogyasztása 0,83 W, míg a Galaxy S 4 beéri kevesebbel is, 0,70 W bőven elegendő számára, a Full HD felbontás fényében ez remek eredménynek számít. A laboratórium az iPhone 5-nél 0,66 W fogyasztást mért, viszont annak jóval kevesebb képpontot (1136×640) kell táplálnia. A következő táblázatban összevethetjük néhány készülékkel a SGS4 felbontását, képernyő méretét, kijelző-technológiáját.
A szubpixel felbontása „csak” 312 ppi lett, ám a zöld alpixelek 441 ppi eredményével együtt már észrevehetetlen a pentile mátrix kijelző technológia. A mikroszkóppal felnagyított market szatyrok is részletgazdag képet mutatnak a Full HD megjelenítésnél.
A gyártó a kijelző védelmére is gondolt, ezért a Gorilla Glass 3 technológiát választotta, amely a Corning szerint háromszor ellenállóbb, mint elődje, és a felületén keletkező karcokat speciális fénytörési tulajdonságának köszönhetően eltüntetni szem elől.
Összegzés:
A Samsung kijött Full HD megjelenítőjével, és bizony nagyon jól sikerült. Kifogástalan színmegjelenítés, felbontás, fekete és fehér megjelenítés, kis fogyasztás jellemzi. Egyetlen hibát sem tudnék felróni neki, kijelzőről ilyet még soha nem állítottam, de ez megérdemli.
Külső méretei még pont ideálisak az egykezes használathoz, és a zsebben hordásnak is kedveznek. A készülékház stílusa sokat fejlődött, de textúrája, formája még mindig nem tükrözi azt a tökéletességet, amit hardvere és kijelzője képvisel. Mindent egybe vetve a Samsung jó felé vette az irányt, mobiltechnológiai piacvezető szerepének megerősítéséhez.
Legutóbbi hozzászólások