Samsung Galaxy Note 8.0 – a 8 colos jegyzetfüzet – teszt

Szerző:

camera3Az első Note bevezetésével, egy új kategóriát alkotott a Samsung. Persze előtte is voltak ceruzával vezérelhető PDA-ak, de azokat elég körülményes volt ujjal működtetni. A Samsung volt az elsők között, aki felismerte, hogy igény lehet olyan eszközre is, ami egyaránt kezelhető ujjal és tollal egyaránt. A sorozat legújabb tagja hívatott betölteni azt az űrt mely eddig a Note 2 és a Note 10.1 között tátongott. Első találkozásom a Note 8.0-al vegyes volt, kicsit zavaró volt, hogy inkább egy nagyra nőtt telefonra, mint egy tabletre hasonlít, de az egy hét során, amíg nálam volt, apróbb hiányosságai ellenére egészen megszerettem.

Külső

FRONTKészülék megjelenése egy az egyben olyan, mint egy nagyra nőtt kilapított Note 2. A nálam járt darab, a rádió résszel ellátott fehér színű N5100 volt. A tablet elejét a 8 colos TFT kijelző foglalja el, felette a telefonálásra alkalmas hangszóró, pár érzékelő és az előlapi kamera virít. Tabletektől szokatlan módon a kijelző alatt találjuk a Samsungtól megszokható vezérlő gombokat. Érdekesség, hogy az eszköz függőleges elrendezést kapott. A vezérlő gombok is függőleges pozíció aljára kerültek, de búcsút mondhatunk a kijelző szélein található hangszóróktól is, ugyanis szintén egy oldalra, alulra kerültek. A szép fehér hátoldalt csupán a kamera kidudorodása töri meg. Sajnos ezzel megnehezítik síkfelületre letéve a használatot. A kellemesnek mondható 338 grammos tömeg mellé egy 210,8*135,9*8 mm-es méret társul. A ceruza szintén alulra került és kicsivel kisebb lett, mint a 10 colos változat esetén.

Az USB portból a szabványos micro USB portot kapjuk. A töltésen és a számítógépre történő csatlakozáson kívül van másik két funkciója is, az MHL és az OTG. Az elsővel ki tudjuk vezetni HDMI csatlakozóval rendelkező TV-re a telefon képét, míg az utóbbival USB eszközöket köthetünk rá pl.: pendrive, egér, billentyűzet, kártyaolvasó stb.

A bekapcsoló gomb jobb oldalra került, alatta a hangerőszabályzó gombok és az infra port. Másik oldalt van a Micro SD kártya helye és a rádiós változaton a Micro SIM kártya tartója. Mindkettőt kis műanyag fedél védi.

Az akkumulátor 4600 mAh, ami rengeteg használati időt biztosít számunkra méretéhez képest. Erősebb használat mellett is elment 2-3 napig, de ha csak normál módon használjuk, akkor 4-5 napig is biztos ki fogja bírni. A használati időt SIM kártya nélkül mértem.

Kijelző

A kijelző felbontása 1280*800 pixel lett, mindez igen jó minőségű TFT panellel, aminek széles betekintési szögei vannak. Az értékes kijelző területből szerencsére itt nem vesznek el helyet a virtuális vezérlő gombok. A kapacitív technológiát használó kijelző 10 ujj érzékelésére alkalmas egyidejűleg. A kijelző ceruza érzékelése Wacom technológiára épül. A technológia elektromágneses rezonanciát használ, és mivel az ehhez szükséges energiát a kijelzőből nyeri, a tollnak nincs szüksége energiaforrásra. A technológia lehetővé teszi a nyomás érzékelését is, ami 1024 szintet képes megkülönböztetni.both

Hang

A beépített hangszóró remekül szól és kellően hangos. Kár hogy alulra került. Persze, kérdés, hogy hogy fogjuk használni a tabletet. Film nézésnél, ez nem túl előnyös. Érdekesség, ha két kézzel megfogjuk vízszintes helyzetben, akkor a kezünkről visszaverődő hangot hangosabban fogjuk hallani.

Belső

A gép központi lelke a Note 2-ből vagy a Note 10.1-ből megismert 4 magos Exynos 4412 processzor. A sebesség alapból 1,6 Ghz. A grafikus részt a MALI-400MP látja el. A Note 10.1-hez képest a sebessége, ha nem is látványosan, de nőtt.cpu_z1cpu_z2

A készülékbe 2 GB RAM került. A készülék indítása után kb. 1,1 GB memória áll rendelkezésre, hogy minél több alkalmazást tudjunk egyszerre futtatni.

Ram

A hozzám érkezett készülék 16 GB belső tárhellyel rendelkezett. A 16 GB-ból kb. 9,87 GB-ot használhatunk fel. Erre telepíthetünk programokat is vagy használhatjuk más egyéb hasznos vagy haszontalan fájlok tárolására. Természetesen 64 GB-ig bővíthetjük Micro SD kártyával is.

Storage

A tablet teljesítményéről összefoglalva annyit lehet nyilatkozni, hogy elég gyors.

Az eszköz kezeli a szokásos videókat, mint DivX, Xvid, MKV (720p és 1080p). Itt már nagyon jók a 720p, 1080p videók a kijelző felbontása és mérete miatt. Szerencsére kezeli az exFAT fájlrendszert, így nem kell lemondanunk a 4 GB-nál nagyobb filmekről sem. A feliratokat is lejátssza.

És íme pár benchmark eredmény:

quadrant geekbench

Kommunikáció

A rádió sebessége maximálisan 21 Mbs letöltés és 5,76 Mbs föltöltést érhetünk el HSDPA+ hálózaton. A WI-FI terén a szokásosnak számító B/G/N szabványt kapjuk. Valóban elég gyors, és látja az 5GHz-es hálózatokat is.dialer

A következő okosság a DLNA (Digital Living Network Alliance). A lényege, hogy a hálózaton megosztott fájljainkat le tudjuk játszani a telefonon vagy a telefonról le tudjuk játszani az arra képes TV készüléken.

A Bluetooth 4.0 mellett támogatja a WI-FI directet is.

A szokásos kütyük ebben is benne vannak, mint a gyorsulásmérő, fényérzékelő, távolságérzékelő, barométer és digitális iránytű.

Android

A készülék az Android 4.1.2. futatja alapból. A sok memóriának és a gyors processzornak köszönhetően a tablet reakció ideje nagyon jó lett még Touchwizzel együtt is.

note2

S-Note: A Note-okra jellemezően, itt is megkapjuk eme remek alkalmazást. Többféle rajzeszköz közül választhatunk, mint toll, ecset, ceruza stb., változtathatjuk a színűket, méretüket, és ha mindez megvan, akkor el is tárolhatjuk őket, hogy legközelebb ne kelljen újra beállítani. Most már lehetőség van arra, hogy a tollon a gomb megnyomásával radírozhassunk is.

Sima kézíráson kívül írhatunk be képleteket, de egyszerű alakzatok rajzolásánál is segítségünkre lehet a program. Természetesen sima szöveget is lehet beírni, különböző színekkel és betűtípusokkal is. Ha ez mind nem lenne elég, be is szúrhatunk képeket, térképet, alakzatokat, clipartokat. Lehetőségünk van a háttér megváltoztatására is. A rajzolásaink menetét fel is vehetjük, majd később ezt visszajátszhatjuk.

A toll mérete kicsit kisebb lett, mint a Note 10.1 esetén, de még így is használható maradt. Használat közben még ez az a méret, amin normálisan lehet írni. A készülék vékonyságából adódóan nem zavaró a széleken írni sem. Sőt, mintha javítottak volna a képernyő szélén az érzékenységen is.

 A tollnak van egy új tulajdonsága, hogy a kijelző nem csak azt érzékeli, ha rajta van, de azt is, ha csak fölötte van. Ezt a lehetőséget használja ki számos Samsung alkalmazás is. A naptár esetén elég a kívánt nap fölé helyezni a tollat és máris megjelennek aznapi bejegyzéseink. A galéria esetében kinagyítja a toll alatt lévő képeket, videó lejátszás közben pedig belenézhetünk a filmbe anélkül, hogy meg kéne szakítanunk a lejátszást.calendar

GPS és navigáció

A GPS érzékenysége egyaránt megfelelő autó és gyalogos navigációhoz is, bár autós navigációra nem túl ajánlott a mérete miatt, de egy kirándulás alkalmával egy kisebb kézi táskában már jól elfér. Az alap Google navigáción kívül használhatjuk más gyártó programját is, mint pl. Sygic-et. Az Oruxmap kiváló lehetőséget nyújt azoknak is, akik hétvégén inkább az erdők mélyét járnák be.

Videó és fényképezőcamera1

A kamera egy 5 megapixeles modell. Csodát ugyan ne várjunk tőle, de azért pár képet lehet készíteni vele. Sajnálatos tény, hogy a vaku lemaradt a készülékről. A kamera szoftvere is kielégít minden igényt. Rengeteg beállítási lehetőség van, mint pl. az ISO állítás, az arc felismerés, HDR fotó készítés, panoráma funkció vagy a folyamatos kép készítési lehetőség.camera

Videó estén a maximális felbontás 1280*720. Videózás közben készíthetünk álló képeket is, vagy ha erre nincs szükségünk, akkor bekapcsolhatjuk a képstabilizálás funkciót is. Ennél a készüléknél is elérhető a videózás közbeni újra fókuszálás is. Külön látványosság, mikor visszanézzük a videóinkat és a kis előnézeti képek mozognak.

20130706_160410 20130706_160415
20130706_160447 20130706_160546
20130706_160438 20130706_160622

20130706_160426

Végszó

A méret láttán az hihetné a vásárló, hogy ez egy gyengébb modell, de ennek ellenére erősebb, mint a Note 10.1. Sajnos ez az árcédulán is meglátszik, potom 120 ezret kell kicsengetni a sima, míg 140-150 ezret a rádióval ellátott változatért. Ettől függetlenül szerintem nem sok érte, főleg ha figyelembe vesszük az ár-teljesítmény arányát. Én mindenképpen tudom ajánlani annak, aki egy jó jegyzetelő társat keres és nem mindegy neki a teljesítmény sem.

2 hozzászólás a cikkhez

  1. Zagor szerint:

    Tetszetős kis gép. 😀

Vélemény, hozzászólás?