Samsung Galaxy Note 3 teszt (külcsín) – elegáns bőrkötésben

Szerző:

kiskepA Samsung Magyarország újabb tesztkészülékkel lepte meg szerkesztőségünket, amely nem más, mint a Galaxy Note 3. Két évvel ezelőtt részt vettem az első Note bemutatóján, akkor is nagyon kíváncsi voltam az új kategóriateremtő okostelefonra. Most itt kopogtat a harmadik generáció, külcsín tesztemben igyekeztem körbejárni felületét, közelebbről is megmutatni az új full HD kijelző titkait, és a készülékház minőségét is górcső alá tettem.

 

cimkep

Technikatörténelemi kategória lett a phablet sorozat, amely a tablet és a telefon keresztezéséből született kategória. Amikor két évvel ezelőtt a Samsung felvállalta a kategóriateremtés kockázatos lépését, szinte minden szakújságíró a Note 1 csúfos bukását prognosztizálta. Ám a vevők ezt másképp gondolták, vásárlásaikkal szavaztak, így sikerült a Note 1-ből több mint tízmillió darabot értékesíteni. A sikeren felbuzdulva, tavaly kiadták a következő Note-ot, amely már az irdatlan mennyiségnek számító harmincmillió eladott példányszámmal dicsekedhet. Ezért magától értetődően, idén megszületett a sorozat harmadik tagja, a Note 3, amely megpróbál minden téren a legjobb lenni ebben a versenyben. Igen, ma már versenyhelyzet van, szinte az összes gyártó bemutatott már ebben az osztályban saját zászlóshajót. A teljesség igénye nélkül: Huawei Ascend Mate, Sony Xperia Ultra, LG Optimus Vu, vagy éppen a hamarosan megjelenő HTC One Max is ebben a mezőnyben indul. Kijelző méretében még túl is szárnyalták a Note-ot, akad az ellenfelek között még 6,3 hüvelykes megjelenítő is. Minden téren képesek versenyre kelni a Samsung digitális jegyzetfüzetével, leszámítva a Wacom tollas rendszerét, és a hozzá tartozó szoftveres támogatást. Novemberben újabb konkurens lép a szorítóba, az Asus Fonepad Note FHD 6, amelynek tolla az S Pen-nel azonos elven működik. A jövő titka, vajon versenyképesek lesznek-e az ellenfelek, de a Note 3 már itt van, és megpróbál azon a trónon megmaradni, amelyet elődei megszereztek.

 

A készülékház:

A Note 3 külalakja végre közelebb került a többi felsőkategóriás telefonéhoz. Anyagminőségével eddig sem volt baj, viszont a prémium megjelenést a csillogó műanyag hátlapok, és a kevésbé fémnek látszó keret miatt nélkülöznünk kellett. Forgassuk meg az egér jobbra-balra mozgatásával a telefont.

Kettős forgatóval összehasonlíthatjuk elődjével a Note 2-vel.

Hátlapját megújították, eltűnt a fényes műanyag, helyette bőrhatású mintázatot kapott.

bor_halap

Nagyon jól ráéreztek a valódi bőr hangulatára, valódiságát illetően képes bárkit megtéveszteni. A szélén lévő varrás is segíti a hiteles megjelenést, ami igazából csak fröccsöntött sorminta. Sok ember véleményét kikértem, s kivétel nélkül mindenki bőrnek gondolta.  Meglepő, de kárpitos cimborám is első látásra bőrnek érezte, csak megtapintása után jött rá a turpisságra, pedig látott már pár négyzetméter bőrt munkája során. A valódibb érzés kedvéért lehetett volna valamivel puhább is, viszont akkor nem lett volna ilyen kopásálló anyaga. Felülete nem gyűjti az ujjlenyomatokat, és nehezen tapad rá szennyeződés. Toronymagasan jobban sikerült elődjének fényes burkolatához képest.

hatlapok

Valódi anyagát akkor mutatja meg, ha rápillantunk a hátlap belső oldalára a polikarbonát műanyagra.

nfc_csati

Szerencsére a gyártó továbbra is kitartott a levehető hátlap, a cserélhető akkumulátor, és a mikro SD foglalat mellett, így nem kell aggódnunk az üzemidő vagy a tárhely elfogyásától.

Fémes keretét hosszirányú bemélyített csíkozás díszíti, ami valamelyest segíti a csúszásmentes fogást.

keret

Ez a keret egy rejtély, lakkozott felülete miatt nem férhetünk hozzá valódi anyagához, textúrája nagyon élethű, így nehéz megállapítani miből is készült. A kis súly fontos egy ilyen méretű készülékház esetén, így valószínű, hogy fémmel futtatott műanyagról van szó. Egy biztos, ha fém, ha nem, valóságosra sikeredett, ami elegáns hatást kölcsönöz a Note 3-nak. Lakkrétege viszont érzékeny, már a tesztkészüléken is találtam egy apró sérülést. A képen minden  egérkattintás után egyre közelebbről láthatjuk a karcot.

Bekapcsoló gombja jobb oldalára került valamivel lejjebb, mint a Note 1-é, így kényelmesen elérhetjük hüvelykujjunkkal.

gomb_pozicio

Legnagyobb bánatomra csak mono hangszórót építettek a Note 3-ba, pedig már itt lenne az idő a fejlődésre, hiszen a sztereó technika nem igényel különösebb fejlesztési bravúrt a gyártóktól. A hangszóró elhelyezését jól oldották meg, a keret alsó részére került, így hátlapjára téve, nem fogja csökkenteni a hangerőt.

hangszoro

A készülékház felületéről készítettünk mikroszkópos képeket, a szürke körökre kattintva megnézhetitek azokat közelebbről is.

Csatlakozók szempontjából világelső újítást hozott a Samsung, az alsó fertályra épített speciális USB 3 aljzatot. A következő képen az egeret a dugó fölé helyezve, foglalatába illeszthetjük azt. Szerencsére a micro USB csatlakozóval kompatibilis, így hagyományos kábellel továbbra is tölthetünk.

Az apró részletek után térjünk át a készülékház kiterjedésére, a következő képen összehasonlíthatjuk kategóriatársaival méretének alakulását.

kulmeret

A Note 3 térfogata azonnal szembetűnik a 99,40 köbcentiméterével, nagy képernyőméretéhez képest kisméretű a készülékháza (Na persze, csak a phablet kategóriában). A többiek nyomába sem érnek, bár a Sony Ultra 6.5 milliméteres vastagságának segítségével, óriási mérete ellenére is kellemes térfogatértéket produkál. A koreai mérnökök a második Note méreteivel vetélkedtek, az újonc szélessége 1,3 milliméterrel kisebb, hosszúsága pedig csak egy tizeddel nőtt. A következő képen az első Note-tal eresztettem össze, a Note 3 minden méretében kisebb mint elődje, kivéve hosszúságát. A képre kattintva láthatjuk a különbséget.

Készítettem még néhány fotót a két generációról egymás mellett is.

osszehasonlito_a

osszehasonlito_b

A Note 1-et kellemes kézben fogni, mivel lekerekítették keretét, a Note 3 szögletesebb formái miatt nem simul annyira tenyerünkbe.

A retro életérzés kedvéért előkerestem a múlt egyik note-ját 2007-ből, amely még eredeti bőrrel dicsekedhet, és az 5 hüvelykes (640×480) kijelzőt is megkapta. A HTC által gyártott T-Mobil Ameo-ról van szó. A következő képen múlt és jelen összetalálkozik.

ameo

A kép jobb oldalán kijelző nagyítások láthatók, szinte „alig” van különbség pixeleik mérete között.

Megmértem a három Note káváját, a széle és a kijelző első aktív oszlopa közötti távolságot véve alapul. 

kava

A Note 3 hozta a legkisebb értéket, a Note 1-nél 1,7, a Note 2-nél pedig 1,3 milliméterrel kisebb kávaszélességgel dicsekedhet. Eme érték nem csak saját kategóriájában jelent dobogós helyet, lássuk a többi készülék ellen miként szerepel a Note 3.

kava_tablazat

Az ezüstérmet sikerült bezsebelnie, csak egy márkatárs (SGS4) tudta megverni a maga 3,8 milliméterével. A következő táblázatban szeretném megmutatni néhány készülék esetében a készülékház előlapjának, és kijelzőjének egymáshoz viszonyított százalékos arányát. Egyszerűbben fogalmazva, mennyire tölti ki a kijelző az előlapi felületet.

kepernyo_arany

Ezen a pályán mindenkit maga mögé utasított, még az előző versenyben aranyérmes SGS4-et is. Kijelzője majdnem 75 százalékban borítja be a készülékház felületét. A következő animáción a Note 1 kijelzőjére kattintva láthatjuk a méretkülönbséget a két generáció között.

Hétköznapi használatnál zsebben hordozásra nem éppen ez a méret a legjobb. Az első nadrágzsebben még csak-csak elfér, bár egy kicsit kényelmetlen bizonyos ülési pozíciókban. A farzsebből viszont kikandikál a vége, így könnyen elveszíthetjük, vagy nagy mérete miatt ülés közben megroppanthatjuk kijelzőjét.

zsebes

Súlyával nincs gond, a 168 gramm akár egy átlag méretű készüléknek is megfelelne. Elképesztő módon sikerült lefaragniuk az előző Note 183 grammos tömegéből 15 grammot, ami a mobil iparágban igen szép teljesítménynek számít.

A Note 3 készülékháza végre elérte azt a szintet, amelyen már érződik a prémium minőség. Sikerült a hátlapot és a keretet elegánsra gyártaniuk, a Gorilla Glass 3 üveget sem spórolták le, a súlyát ideálisra tervezték. Szélességi méretének lefaragása jótékony hatással van az egykezes érintési műveletekre. A Samsung megtalálta az ideális phablet méretet, amely kedvez a hordozhatóságnak és a multimédiás tartalmak megjelenítésének is.

 

A Kijelző:

A gyártó továbbra is ragaszkodik saját AMOLED technológiájához, sokan szeretik, de azért vannak ellenzői is. Elmondhatjuk, mindent megtesznek LED-es megjelenítőjük minőségének, és energiatakarékosságának javításáért. Kijelzői egyre jobb színvilággal és alacsonyabb fogyasztással dicsekedhetnek. A Note 3 Full HD (1920×1080) felbontást kapott, ami ebben a mérettartományban pixelmentes megjelenítést eredményez. Mozis képernyőarányát (16:9) a Note 2-nél kezdte és meg tartotta az utódnál is, multimédiás tartalmakhoz igen kedvező megoldás ez. Kijelzője a Galaxy S 4-el megegyező pentile mátrix pixel elrendezéssel készült.

rgb-rgb s-tripe-diamond

A fenti képen jól látható, a Samsungos mérnökök kísérletezésben fáradhatatlanok. Eddig négyféle pixelelrendezést használtak okostelefonjaikhoz, a Note 3 megjelenítőjénél a diamond pentile lett a nyerő. Ennek lényege a jóval több zöld pixel, amely javítja a fényerőt, és csökkenti a fogyasztást, mivel ez a szerves anyag több fényt képes emittálni kisebb energiával. A Diamond Pentile kijelző 26 százalékkal kevesebbet fogyaszt, mint Note 2-es elődje. További előnye a könnyű vezetékelrendezés, mivel ebben a miniatűr világban már alig van hely a vezetősávoknak. A következő képre kattintva előtűnik e rejtett világ.

A három Note pixeleiről is készítettem mikroszkópos képet.

harom_pentile

A Note 2-nek mindhárom alpixele megvan, a harmadik Note csak a zöldből kapta meg a teljes mennyiséget. Táblázatba szedtem néhány készülék felbontását, képernyőméretét, kijelző-technológiáját.

ppi_tabalazatItt nem kerülhetett élbolyba a Note 3, mivel szubpixelből elég keveset birtokol, ám megjelenítésének minőségéből ez semmit sem von le. Full HD felbontásnál szabad szemmel normál nézési távolságból már észrevehetetlen marad e hiányosság. A „play szatyrokról” készített képen csak azért láthatóak a pixelek, mert makróval fotóztam.

market_szatyorEgymás mellé helyeztem a HTC Ameo és a Note 3 egy-egy ikonját, fantasztikus meddig, jutott a felbontás néhány év alatt.

ikon_osszehasonlito

A nagyítóra nyomva megnézhetjük, miként jeleníti meg a Note 1 és a Note 3 ugyanazt a szöveget.

A Display Mate által a Note 3-ról készített mérések eredményeit szeretném megosztani veletek néhány sorban. A kijelző teszteléssel foglalkozó csapat eredményei meglepőek lettek. A Note 3 megjelenítője automata üzemmódban az eddigi legerősebb 660 nit fényerőt szolgáltatta, ami óriási eredmény, mivel a LED-es technológia ebben mindig gyengén szerepelt. A Note 2 automata üzemmódban csak 353 nit fényerőt tudott produkálni. Erős napfényben tettem ki a Note1-et és Note 3-at s bizony megmutatta erejét az új kijelző.

napfeny

A kijelző tartalma jobban látható, több fényt tudott magából kiszorítani, mint régebbi társa. Újdonságként megjelent a képernyőmódok között az Adobe RGB szabvány is, ami a fotósok számára lehet nagy segítség.

A színhelyes megjelenítés terén is sikerült javítaniuk a mérnököknek, az sRGB/ Rec. 709 szabvány színterétől csak 13 százalékkal nagyobb, amely érték a Note 1-nél 34 százalék. Vagyis a túlszaturáltság már nem olyan erős, mint előd modelljeinél. A következő képen a Note 3 megmutatja, mennyivel realisztikusabb színekkel jeleníti meg a képi tartalmat.

kijel_osszehas

A fehér szín megjelenítését Kelvinben mérjük, a szabvány a 6500 K értéket tekinti etalonnak, ezt közelíti meg a Note 3, amely 6612 Kelvint tud. Lapos betekintési szögeknél is jól szerepel, harminc fokos szögből nézve is alig veszít néhány százalékot fényerejéből.

betekint5

 

A képernyőmódok közül a film ad színhelyes megjelenítést, tehát ha valaki ragaszkodik a valósághű színvilághoz, akkor felejtse el a szokásos és a dinamikus beállítást.

Kesztyűt használóknak kényelmetlenséget okoz, ha telefonjuk kezeléséhez le kell venniük kezükről. A beállításokban érzékenyebbre vehetjük a kapacitív teret, így kesztyűben is tudjuk nyomogatni a készüléket. Le is teszteltük ezt az új beállítást, egy halom kesztyű segítségével.

kesztyu

A fenti képen lévő vékonyabb kesztyű (narancsszínű) érintéseit még érzékelte, de a vastag (csíkos) még a képernyőzár feloldására sem volt képes. A vékony kesztyűk tulajdonosai fellégezhetnek, nem kell többé a hidegben elgémberedett ujjakkal simogatni kedvencük kijelzőjét.

 

S Pen:

A Note sorozat védjegyévé vált az S Pen, ami nem is csoda, mivel eddig csak a Samsung használt ilyen tollat ebben a kategóriában. Továbbra is a Wacom E-Pen G5SP érzékelőt építik a készülékbe, a toll pedig az elektromágneses rezonanciát hívja segítségül működéséhez. Eddig a készülék gombjaihoz hiába érintettük hozzá a tollat, nem reagált rá. A Note 3-nak már ide is építettek szenzort, így nem kell ujjunkat használni ahhoz, hogy pl. egyet visszalépjünk a menüben. A toll apró részleteit a következő képen nézhetitek meg, a szürke körökre kattintva.

Az S Pen hosszabb lett, és valamivel vastagabb, mint az első Note tolla, s egy hajszállal vékonyabb, mint a Note 2-é.

tollak

spen_tolomero

Szárát ellapították, így ujjunkkal könnyebben rátapinthatunk a gombjára, a régi hengeres formánál szemmel kellett megkeresni helyét. A toll hegye folyamatos evolúción megy át, az első S Pen vége még nem kapott gumírozott borítást, így sokkal nehezebb vele a precíz írás. A második és harmadik Note hegyét már beborították a tapadós anyaggal, ezzel csökkentve csúszósságát. A tollhegy formája is megváltozott a kúpostól a nagy rádiuszú lekerekítésig jutott.

toll

A gumiréteg egy idő után lekopik, de szerencsére a tartozékok között akad több póthegy is. A Note 3 tollának használata már majdnem megközelíti a valódi írás élményét, szerencsére itt már a hardver és a szoftver jól együttműködik, és nagyon pontos pozicionálást tesz lehetővé. Jól döntött a Samsung, amikor befektetett a Wacom cégbe, mivel szakembereik tudják, mire vágyik a rajzolni szerető ember.

Zárszó:

A készülékház elkészítésénél tökéletesre fejlesztették a műanyagok gyártástechnológiáját, megszólalásig hasonlítanak arra az anyagra, amelyet másolni kívánnak. A Note 3 hozta azt a szintet, amelyet elvárt tőle vásárlóközönsége, erősebb hardvert, szebb készülékházat, használhatóbb szoftvereket, ez a tuti siker receptje. Véleményem szerint Note 2 tulajoknak még nem érdemes váltani, olyan szintű fejlődés nem történt, amiért megérné kiadni plusz százezer forintot. A Note 1 tulajdonosoknak viszont ajánlanám, mert magasan túlszárnyalja annak minden paraméterét. Akinek még soha nem volt phablet kategóriás készüléke, érdemes vásárlás előtt egyet kézbe fogni, és barátkozni vele, szokatlanul nagy mérete miatt. Remélem a többi gyártó is megérti a kategória filozófiáját, és a Note 4 megjelenésekor már erősebb konkurencia harcra számíthatunk. Ez a gyártókat erősebb fejlesztésekre sarkallja, ami nekünk vásárlóknak kedvez.

 

 

A tesztkészüléket a samsung_logo  biztosította számunkra. Köszönjük.

 

 

Egy kis extra videó, a Samsung Galaxy Note 3 hard reset (factory reset):

 

 

 

 

 

 

 

2 hozzászólás a cikkhez

  1. […] Mint az az előző Note esetében is volt a készüléket ketten teszteltük, Szeszo a külcsínre összpontosította minden erejét, szerény jómagam inkább a belsőt boncolgattam. A teszt […]

  2. Rizsi szerint:

    Szokasos egyedi cikk a mester kollegatol! Hibatlan! Hova lett a rontgen gep?:-)

Vélemény, hozzászólás?