OVERMAX MILE 6″ – a nagyarcú lengyel

Szerző:

wysoka-wydajnosc_1397546962A Conflex Kft jóvoltából került hozzám tesztelésre az Overmax cég legnagyobb méretű kijelzőjével büszkélkedő Vertis MILE. Négymagos, magonként 1.2 gigaherzes processzorral, Mali 400-as GPU-val, 1GB RAM-mal és 16 GB saját tárhellyel felvértezve, ami microSD kártyával további 32 GB-ig bővíthető. Igazi Góliát, mindennapi készüléknek nem mondható, már-már valódi munkaállomás az öltöny zsebében.

 

 

A csomag tartalma

Elegáns és minőségi csomagolásban, tartozékok egész hadával kapjuk a telefont: töltőfej, adatkábel, autós töltő, bluetooth headset, 3000mAh akkumulátor, flip-tok, plusz kijelzővédő fólia. A készüléken eleve felhelyezett védőfóliát találunk, az ismertető „matrica” alatt. Ezen kívül nyomtatott formátumú termékismertető (?), garanciafüzet, szerviztájékoztató lapul a dobozban. A telefonon egyébként PDF formátumban is megtaláljuk a többnyelvű használati utasítást.

diakep6 diakep5 diakep4
Lássuk, mit rejt a kincsesládika

Első benyomások

Hatalmas készülék. Az első reakciók hasonlóak voltak mindenki esetében, akinek bemutattam tesztünk alanyát. Először leginkább az „úristen…”, a „jézusom…” és a „nemááááár…” termékkategóriák jutottak mindenki eszébe. Volt, aki egyenesen plazma TV-nek titulálta versenyzőnket, vagy legalábbis monitorként tudta volna elképzelni otthon. Ezek a méretű „tábla-fonok” vagy „phablet-ek” (egyesek szerint tele-tabik) nem terjedtek el a hétköznapi használatban, ezért kiemelten kíváncsi voltam, hogyan lehet összebarátkozni az óriással.
Igényes, telefonhoz képest szokatlan méretarányú és méretű a doboz, ellenben kivételesen elegáns. Első ránézésre inkább táblagépet sejtenénk benne, és nem is állnánk túl messze a valóságtól. Bőségesen teletömték a termékhez mellékelt tartozékokkal.przyciaga-uwage_1397546920

Vegyük kézbe a telefont. A műanyag hátlap nekem kellemesnek ható, nem túl fényes, nem túl matt. A teljes feketeséget csak a bekapcsoló és a hangerő gomb fémes hatása töri meg. Nekem bejön ez a design. A hátlap könnyen levehető, de ez nem azt jelenti, hogy magától le is esne. Vertis Plus készülékemről vésővel kell lefeszíteni a hátlapot, a MILE ezzel szemben könnyen megadja magát, és máris hozzáférünk a belsejéhez. Dupla SIM kártya foglalat, még egy pozitívum, hiszen nem kell ezentúl külön céges és magán célú készüléket hordanunk. Itt bújik meg a microSD foglalat és a meglepően vékony 3000mAh-s tápegység is.
Az első és legérdekesebb képessége az érintés nélküli vezérlés, amit láttam már más prémium kategóriás készülék marketing elemeként, ezért izgatottan kezdtem próbálgatni, mi is ez. Szerintem csak nagyon kis távolságból működik. Használat és tesztelés közben jöttem rá, mi lehet ennek a funkciónak a létjogosultsága, ha csak ilyen közelről lehet irányítani a készüléket ezzel a módszerrel. A flip-tok becsukott állapotában az érzékelők szabadon maradnak, így behajtott állapotban is fogadhatjuk a beérkező hívást, pusztán egy kézmozdulattal, és máris beszélhetünk a mellékelt headset segítségével. A további lehetőségek, mint például a galéria lapozgatása, számomra továbbra is rejtély, amikor ekkora távolságból egyszerűbb lenne érintéssel működtetni a léptetést. Egyébként érdekes „fícsör”.

Méretéhez képest gyengécske, mindössze 960×540 pixeles QHD a kijelző felbontása, ami 6 collnál már nagyon határeset. Az indító ikonok az alapfelületen csúnyácskák, mintha túl lennének “zoom-olva”. Egy jó launcher/kezelőfelület (pl. Nova Launcher) letöltésével szebben rendezhető a kezdőképernyő, és használhatók hozzá magasabb felbontású (HD) ikonok, ezáltal nagyobb komfortérzés és sokkal szebb látvány tárul elénk.

Screenshot_2014-01-01-06-14-42 Screenshot_2014-01-01-06-15-43
– Eredeti Android kezelőfelület –
A keresősáv sem felül, sem oldalt nem illeszkedik a képernyő méretéhez
– Nova Launcher a Play áruházból –
Minden képernyőelem a megfelelő módon helyezkedik el a kijelzőn

Egy kézzel szinte használhatatlan, még lapátkezűeknek is. Telefonálásnál a hatalmas méret kissé szokatlan, tekintve hogy legalább a fél arcunk eltakarja. Bluetooth headsettel kiegészítve elegánsabb és kényelmesebb a beszélgetés. Nadrágzsebben egyáltalán nem hordható.
A hátlapon található kamera kiemelkedik a hátlap síkjából, így az asztalra helyezett készülék pont a kamerán támaszkodik. Más gyártónál is láthattunk már ilyet, bár talán nem a legszerencsésebb megoldás a kamera védelmét illetően.

diakep2 diakep3
Készülékünk mindkét arca

Műszaki adatok

A készülék legszembetűnőbb összetevője a 6”-os, qHD kijelző, amely 960×540 pixel felbontással érkezik. IPS2-es technológia gyönyörű éles és kontrasztos képpel, jó betekintési szöggel. Színtorzulást egyik irányból nézve sem tapasztaltam. A központi processzor egy MTK6582M típusú négymagos, magonként 1.2 gigaherzen működő Quad Cortex A7-es egység. Az 1 GB RAM-mal és a Mali 400-as grafikus chippel megtámogatva minden akadályt könnyedén vesz, legyen szó multimédiáról vagy több alkalmazás egyidejű kezeléséről. A beépített, rendelkezésre álló 16 GB memória rengeteg adat tárolására elegendő, microSD kártyával plusz 32 GB-ig bővíthető. Az előlapon 2 Megapixeles kamera foglal helyet a videótelefonáláshoz, a hátlapon a kamera 13 Megapixeles képek készítésére alkalmas, 4:3 képarányú felvételeknél. A hátlapi kamera alatt egy viszonylag jó fényerejű led-villanó feszít. A készülék felső élén kapott helyet a microUSB és a 3.5 jack aljzat. A telefon jobb oldalán felül a bekapcsoló gomb, alatta közvetlenül a hangerőszabályzó található. A telefon 169mm magas, 84mm széles és mindössze 8mm vastag, 218g súlyú a gyári adatok szerint. A készüléken az Android 4.2.2 verzió terpeszt, ami nem a legújabb, de teljes értékű hátteret ad minden általunk használt alkalmazáshoz.

diakep1 diakep7
A MILE összehasonlítva egy nagynak számító 5″ Vertis Plus készülékkel

Mindennapi használat

Mindennapi használatra egy átlagembernek túl nagy készülék. Főleg üzletembereknek, utazás közbeni internet böngészés, PDF dokumentumok, egyéb dokumentumok jól átlátható megtekintésére kiváló.
Más szempontból nézve, pont a méretei miatt akár teljes értékű tabletként is használható, ekkora képernyőn már bármilyen multimédiás tartalmat megtekinthetünk.
A készülék véleményem szerint igen gyorsan indul el bekapcsoláskor, a rendszer hamar készen áll arra, hogy használatba vegyük ezt a titánt. A Wi-Fi modul gyorsan és biztosan kapcsolódik az internetre.
Aktív tesztelés-nyomkodás mellett a 3000mAh-s akkumulátor egy teljes napig tudta a 6”-os kijelzőt kiszolgálni, bekapcsolt Wi-Fi és 3G modullal, GPS-szel való navigáció mellett. A képernyő fényereje maximális erősségűre volt állítva.
Két aprócska negatívum a HDMI kimenet és az USB-OTG funkció hiánya. Ebben a készülékben nagy durranás lenne, hiszen ha valóban üzleti célú felhasználás lebegett a tervezők szeme előtt, akkor pont ez a két funkció nagy segítség lenne munka közben. Egy értekezleten mennyivel egyszerűbb lenne telefonunkat összekapcsolva egy nagyméretű kijelzőn bemutatni beszámolónkat, mellőzve a laptopunkat. Vagy adatokat, fájlokat „egy mozdulattal” áthelyezni akár külső merevlemezről vagy pendrive-ról.

Update 1: Harmadik napja használom, és barátkozom a MILE-lal. Az idegenkedésem kezd szertefoszlani, bár még mindig gondot okoz a telefon szállítása és elhelyezése, az ultra nagy kijelző kezdi belopni magát a szívembe. Ezen a méretű kijelzőn nagyon kényelmes és élvezetes a mindennapi hírportál olvasgatás, a Youtube videók nézegetése, az internetes oldalakon való böngészés. Eddigi 5 collos telefonom – amit mindenki csak úgy „le-behemótozott” – most kézbe fogva meglehetősen átlagosnak és filigránnak tűnik.
Update 2: Öt napot töltöttem el a MILE használatával, és már közel sem borzaszt el a mérete. A tárolásával, szállítással továbbra sem tudtam megbarátkozni. Azon agyalok, ha ilyen telefonom lenne, vennem kéne egy olyan táskát vagy hátizsákot, amit hétköznap bárhová magammal vihetek, hogy a telefont is magammal hordhassam.

Navigáció, multimédia

Készülékünkre az általam előszeretettel használt Be-On-Road ingyenes (!) navigációs alkalmazását már előre telepítették. Nem a legtökéletesebb, de mindenképp az egyik legjobb ingyenes útmutató a piacon.
A saját beépített hangszóró – navigáció közben is – maximális hangerőnél kissé recseg-ropog. A hangereje az átlagosnál erősebb, navigáció közben autóban is tisztán hallható. Méretei miatt egyébként is remek navigációs eszközként teljesít, bár speciális autós tartó ajánlott hozzá, természetesen méretei miatt. Az én autómban nem tudtam úgy elhelyezni a szélvédőre erősített tartóban, hogy elférjen a telefon álló helyzetben, pedig nem Polski Fiatot hajtok, ha ugyan bárki emlékszik erre a típusra. Vagy a szélvédő, vagy a műszerfal volt útban, ráadásul a töltés eközben teljességgel kizárt, hiszen a microUSB aljzat a készülék tetejére került. Fekvő behelyezésnél ilyen gond természetesen nincs. (Zebránál simán kitakar minimum két gyalogost. :)) A GPS vevő a legelső alkalommal viszonylag hosszú ideig keresett műholdat, de a többi alkalommal már kedvező sebességgel kapcsolódott a szatelitekre, és stabilan tartotta is a kapcsolatot.
Tekintve, hogy készülékünk full HD videót képes rögzíteni, fekvő helyzetben felhelyezve a szélvédőn lévő tartóban tökéletes fedélzeti kameraként használható. Azon csodálkozom, hogy ilyen opciót eddig egyik navigációs alkalmazásba sem építettek be, ha én voltam az ötletgazda, kérem majd a fejlesztőket, keressenek meg, hogy megadhassam a számlaszámom! :))

HD videóknál tökéletesen teljesít, a lejátszott videó sűrűn változó, akció dús jeleneteknél sem esik szét. A kép gyönyörűen éles, kontrasztos. A letöltött MX Player segítségével bármilyen DivX videóval megbirkózik. A Full HD videó tesztet ugyanilyen rideg nyugalommal tűrte, az 1080 pixeles próbavideót “rezzenéstelen” kijelzővel játszotta le, bármilyen fennakadás vagy probléma nélkül.

hd_video

Hangrögzítő és zenelejátszó funkció természetesen helyet kapott a szoftverek között, és FM-rádiónk is van. A zenelejátszó az alap Androidos lejátszó, extra funkciókat ne várjunk tőle, a feladatát tökéletesen ellátja. A lejátszónk rendelkezik hangszínszabályzóval is, a gyári beállítások mellett kedvünk szerint is készíthetünk saját beállítási sémát.
.

Fényképezés, kamera

A kamera 4:3-as képarányban teljesíti az ígért 13Megapixeles képméretet, 16:9-es képátlónál a maximálisan elérhető képméret 10Megapixel. A kamera menüjében lehetőségünk van GPS helyzet tárolására a képekhez, de még expozíció korrekció és fehéregyensúly beállításra is. Képes arcfelismerésre, lehetőségünk van késleltetett önkioldó használatára, ezenkívül sorozatfelvétel funkció (40 illetve 99 felvétel) és még ISO érzékenység állítására is. Videó felvételnél négyféle képminőséget kapunk (alacsony, közepes, magas és finom) és képstabilizátor is használható a felvétel közben. A telefon alkalmas full HD felbontású, 1920×1080 pixeles felvételek rögzítésére. A készülék lehetőséget nyújt HDR képek és akár panoráma képek készítésére, de mosolyfelismerő funkciót is tartalmaz a kamera szoftver.

teszt1a teszt3a teszt6a
teszt4a teszt2a teszt5a
A MILE kamerájával készített tesztképek

Tapasztalatok

Sokadszorra is csak ismételném magam, de a készülék számomra egyetlen “hátránya” másnak előnyként mutatkozhat meg. A 6 collos kijelzőt magába foglaló készülék mindent képes nyújtani, ami szükséges lehet akár munkaidőben, akár szabadidőben. Elfogadnám saját használatra? Most már azt mondom, igen. Egy jópofa táska amúgy is jól jönne… :))

Kinek ajánlom?

Az Overmax MILE nem középiskolások “villongó” telefonja. Egyet kell értenem a gyártóval, ez a készülék főleg, sőt szinte kizárólag üzletembereknek, vagy olyan személyeknek készült, akiknek szüksége van az extra méretű kijelzőre. Ilyen készülékek más távol-keleti gyártó(k) repertoárjában is szerepelnek, de a MILE árának 3-4-szeresét kell kifizetni értük. Az aktuális kb. 60 ezer forintos ár egy ilyen telefonért szinte égbe kiáltóan alacsony, ennyiért teljes értékű személyi asszisztens állhat rendelkezésünkre.

4 hozzászólás a cikkhez

  1. Tamás Korcsok szerint:

    Üdv
    “960×540 pixeles QHD”
    az 540×960 az qHD, QHD az 2560×1440

  2. Gábor Kurucz szerint:

    a sygic tud fedélzeti kamera funkciót

  3. Alexno1 szerint:

    Lehet, hogy a száraz adatok alapján ez jön le.. de a valóság nem igazolja ezt.

  4. Endless Nameless szerint:

    Szerintem ez a felbontás ultra gáz. Ez 4 colra való.

Vélemény, hozzászólás?