2012-öt írtunk és a Google kiadta a Nexus sorozat negyedik tagját a Nexus 4-et. Egy év elteltével eljutott hozzám is a telefon. Sokan a mai napig használják nagy megelégedéssel e készüléket, így valószínű nekik semmi újat nem tudok írni róla, de talán szóljon azoknak ez a kis villám teszt, akik még csak fontolgatják a telefon beszerzését. A készüléket a hazai LG bocsájtotta rendelkezésünkre, ezért köszönet érte.
Külső
Az egyszerű fekete dobozban a készüléken kívül a szokásos töltő és USB kábelen mellett egy SIM nyitó segédeszközt találunk. A telefont körbe nézve, egyből látszik, hogy minőségi anyagokból szerelték össze. Két Gorilla Glass 2 lap közé „szorították” a készülék belsejét. A kijelzőt védő üveg széleit lekerekítették, míg a hátlap üvege mögé 3D hatást keltő mintázatot rejtettek. A két üveg között, vagyis a telefon szélein kellemes, gumi érzetű borítást kapott. Méreteit tekintve 133,9*68,7*9,1 mm-el és 139 grammos súllyal rendelkezik.
Az elején a kijelző felett találjuk az előlapi kamarát és pár érzékelőt, míg a kijelző alatt középen helyezkedik el a fehér visszajelző LED. Alul csupán a micro USB port és az elsődleges mikrofon található. A bekapcsoló gombot jobb oldalra helyezték.
A Nexus 4 micro SIM kártyát képes fogadni.
Az akkumulátora 2100 mAh Li-Po, amivel közepes használat alatt a készülék közel egy napot bírt ki nálam.
Kijelző
A kijelző egy True HD IPS panelre épül, aminek a felbontása eltér a szokásostól, ugyanis 1280*768 pixel lett. Szép színeket és nagy betekintési szöget kínál, de napsütésben csak közepesen látható. Fényereje elég nagy, viszont sötétben a fekete színeknél látszik a háttérvilágítás. Az érintőfelület és a kijelző között nincs semennyi rés, ezáltal jobb a kép minősége.
Hang
A beépített hangszóró hangereje és minősége jónak mondható, bár ha letesszük egy sík felületre jelentősen csökkenhet a hangerő. Jó minőségű fejhallgatót használva szép tiszta hangja van.
Belső
A Nexus 4 egy 1,5 Ghz-es 4 magos Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 processzort kapott. A grafikus mag szerepét egy Andreno 320 látja el. A jelenlegi készülékek közül GHz tekintetében az alját képviseli a mezőnynek. Mivel teljesen gyári Androidot kapunk a sebesség optimalizáció minimális és ez meg is látszik a szintetikus teszteken. Ettől függetlenül a készülék használata közben semmi panaszom nem lehetett a sebességre. Gyorsan és gördülékenyen tette a dolgát.
A készülékbe 2 GB RAM került. Bekapcsolás után kb. 1400 MB memória áll rendelkezésünkre, ami jelenleg a legtöbb szabad memória, amit 2 GB-os készülékben eddig láttam.
A hozzám érkezett készülék 16 GB belső tárhellyel rendelkezett. A 16 GB-ból kb. 12,95 GB-ot használhatunk fel. Erre telepíthetünk programokat is vagy használhatjuk más egyéb hasznos vagy haszontalan fájlok tárolására. Sajnos micro SD kártyával nem bővíthető tovább a memória.
Kommunikáció
Az internet sebessége maximálisan 42 Mbs letöltés és 5,76 Mbs föltöltést érhet el HSDPA+ hálózaton. A WI-FI terén a szokásosnak számító B/G/N szabvány kapjuk.
Kapunk még DLNA-t és Bluetooth 4.0-t is. A szokásos kütyüket itt is megtaláljuk, mint a gyorsulásmérő, fényérzékelő, távolságérzékelő, barométer és digitális iránytű.
Android
A készüléket Android 4.2.2-vel kaptam, de hamarosan megjelenik rá az új 4.3. Ez a nagy előnye a Google által forgalmazott készülékeknek, hogy mindig azok kapják meg leggyorsabban a legújabb Android verziókat. Pár napnyi használat után visszamenekültem a jól megszokott S3-amhoz. Nekem sajnos nem jön be ez a csupasz Android. Rengeteg kényelmi funkció hiányzik belőle. Persze biztos vannak rá egyedi romok kibővítve mindenféle lehetőséggel.
GPS és navigáció
A GPS vétellel különösebb gond nem akadt. Érdemes arra is figyelni, hogy a kijelző felbontása miatt egyes navigációs programokkal meggyűlhet a bajunk.
Videó és fényképező
A 8 megapixeles fényképezővel közepes minőségű képeket tudunk készíteni. A készülék már az új gyári Androidos szoftver kapta. Minimalista dizájn jellemezi. A képernyő közepén található fókuszáló gyűrűre hosszan nyomva jönnek elő a gyorsmenük, amivel különböző beállításokat hajthatunk végre, mint pl. a HDR fotózás, vagy a vakunak a ki- és bekapcsolása. Új panoráma funkció segítségével nem csak jobbra balra foroghatunk, hanem függőleges irányba is.
Videót maximálisan 1920*1080 felbontással vehetünk fel. Sajnos a bitráta csupán 12 Mbps lett, ami igen alacsony részletességet eredményez.
Végszó
Alapvetően egy jó készüléket kapunk azért a 80-90 ezer forintért, amit mostanában kérnek érte. A gyári Androidot teljesen az igényeinkhez szabhatjuk más forrásokból származó programokkal. A készülék gyors és gördülékeny használatot biztosít. Sajnos bővíthetőség terén ne számítsunk sokra, mert se memóriakártyával nem bővíthető, se az akkumulátora nem cserélhető.
Igy 3/4 ev utan nem valami aktualis a tema.Valoban nem S600 van benne hanem S4 Pro. nervy kollega javitasa helytallo:)
kis helyesbités:
a proci az általad irt “Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600”
helyett egy “Qualcomm APQ8064 Snapdragon S4”