A Huawei FreeBuds 5i alkotóinak sikerült elődjének kisebb hiányosságait kijavítani, egyik legfontosabb változás, a beépített a Hi/Res kodek, ami magasabb bitrátával tudja megszólaltatni a fülhallgatót. Külső megjelenését is módosították, valamivel kompaktabb készülékházat kapott, így súlya is csökkent.
A Huawei FreeBuds 5i-t Kínába már tavaly bemutatták, ám hazánkba csak mos érkezett meg. Mostanában olyan mennyiségű fülhallgató jelenik meg a piacon, hogy Dunát lehetne velük rekeszteni. Így nincs könnyű dolga a Huawei-nek, ha a konkurenciánál jobb termékkel szeretnének megjelenni.
Külcsín:
A fülhallgató dobozában három különböző méretű füldugót találunk, egy jó minőségű USB-C adatkábelt és néhány dokumentációt.
Háromféle színben készül, Nebulafekete, isle Blue és kerámiafehér a választék.
A FreeBuds 5i hasonló felépítésű, mint elődje, ám annál hét milliméterrel rövidebb lett.
A következő képen elődjével szerepel, jól látható, hogy mennyivel hosszabb szára volt a 4i-nek.
A rövidített szár mellett még súlyát is sikerült csökkenteni, a 4i még 5,5 grammos volt, az 5i pedig csak 4,9 grammot nyom, amivel a piac egyik legkönnyebb fülhallgatója lett. A fülhallgató akkumulátora nem növekedett, maradt az 55 mAh, de ez is szép eredmény annak tükrében, hogy a készülékház térfogata csökkent. Ez az akku kapacitás elég kb. 5 órára bekapcsolt zajszűréssel, nélküle pedig ennél jóval többet tud. Hozzám a kerámiafehér változat jutott el, fényes fehér burkolatot kapott, amelyen az ujjlenyomatok nem látszódnak.
A fülhallgató jól simul a fülbe, a három gumiharang közül valószínűleg mindenki talál kényelmeset. A mikrofon dinamikája és a hangvisszaadás tisztasága nem az igazi, inkább mondhatnám átlagosnak. A gyártó a fülhallgató mikrofonjainak elhelyezkedését megváltoztatta, az elődnél a szár közepén és alján volt egy belőle, az 5i esetében pedig a szár aljára került egymás mellé ez az aprócska hardveres alkatrész. A nyílást pedig speciális szövet borítja, a víz és por bejutását megakadályozandó.
A termék IP54 minősítést kapott, ami majdnem tökéletes porállóságot, valamint fröccsenő vízzel szembeni ellenállóságot jelent, vízbe mártani viszont nem szabad. A gumidugók viszonylag jól helyükön tartják a fülest, így sportoláshoz is használható a FreeBuds 5i.
A fülhallgató 10 milliméteres dinamikus drivert kapott, amelyben a membrán egy speciális polimer kompozit anyagól készült.
A fülhallgató legnagyobb újítása a Hi-Res Audio Wireless tanúsítvány megszerzése, így hallgathatunk nagyfelbontású HD hanganyagot is. Persze ennek hátránya is van, jóval nagyobb ilyenkor a fülhallgató fogyasztása, és a kapcsolat is kevésbé stabil a telefonnal. Ez természetesen nem a FreeBuds 5i hibája, ez a nagyfelbontású adatátvitel hiányossága és bármely Hi-Res Audio kodekkel rendelkező fülessel előfordul.
A FreeBuds 5i töltőtokja megtartotta az előd, tojásra emlékeztető lekerekített formáját, alját lelapították, így az stabilan felfekszik az asztalon.
Sajnos ezt az egyenes felületet nem használták ki, nem került beépítésre vezeték nélküli töltéshez tekercs. Viszont jelentősen megnőtt az akkumulátor kapacitása, a 4i csak 215 mAh-val rendelkezett, ám az 5i tokjába be tudtak passzírozni egy 410 mAh-ásat. Ez bizony jelentősen, akár 6 órával is kitolja a fülhallgató üzemidejét. Ebben a kategóriában ez az érték kiválónak számít. A töltés visszajelző LED sem maradt ki a tokból, jó látható helyre a Huawei felirat alá került.
Használat:
Mint már fentebb említettem a füldugók jól illeszkednek a fülbe, komfortosak, hosszabb távon sem válik kényelmetlenné használatuk. A három féle méretű füldugó közül, bárki megtalálhatja a számára legtökéletesebbet. A FreeBuds 5i párosításához felnyitjuk a töltőtok fedelét és az oldalán található párosító gombot két másodpercig nyomva tartjuk, amíg a tok külsején, a Huawei felirat alatt lévő LED villogni kezd.
Ekkor a Huawei AI live applikáció segítségével csatlakoztathatjuk is a fülhallgatót, amit a Huawei AppGalery-ről érdemes letölteni.
A Huawei EMUI telefonjaival még könnyebb a párosítás, már a töltőtok fedelének felnyitásakor érzékeli, hogy csatlakozni szeretnénk. Ajánlott letölteni a Huawei AI life appot, mert ezzel tudjuk a legjobban testre szabni a fülhallgató használatát, a szoftver frissítését is tudjuk vele intézni, valamint beállíthatjuk, mely gesztushoz milyen funkciót szeretnénk. Ha nem érdekelnek bennünket az extra szolgáltatások, akkor hagyományos módon a normál bluetooth csatlakozási protokollt követve is kapcsolódhatunk a telefonhoz. Gesztusokkal bőven megtűzdelték az 5i-t, a 4i soványka felhozatalához képest. A gesztusvezérlés pontos és megbízható irányítást ad a kezünkbe, jól kidolgozták az érzékelő rendszerét. A kettős koppintáshoz a lejátszás/szüneteltetés van rendelve, de átállíthatjuk a következő vagy előző dalindításhoz és a hangsegéd elindításához is. Az igazi újdonság a hangerő állítási lehetőség, amit a száron való le-fel való simítással tudunk elérni. Ezt kiváló hangerő szabályozási lehetőséget, még a felső kategóriás fülesek sem mindig tudják prezentálni.
A nyomva tartás gesztussal tudunk váltani a zajszűrés be, zajszűrés ki és éberség üzemmód között. A termék kiváló aktív zajszűrést (ANC) kapott, ami kifejezetten jól teszi a dolgát, többféle környezethez is tudjuk igazítani beállításait. A zajszűrésért felelős chip, nemcsak a külső zajt figyeli, hanem a hallójárat belsejében lévő többlet zajt is érzékeli, és akár 42 dB-es zajszűrést is képes végrehajtani, az előző még csak 20 dB-t tudott. A gyakorlatban ez a szolgáltatása már közel áll felsőkategóriás fülesekéhez, ha így javul a zajszűrő rendszerük a következő generáció be is éri azokat.
Az ANC mellett még EQ üzemmóddal is rendelkezik, valamint a Dual Device Connection funkcióval egyszerre két kompatibilis eszközhöz is képes csatlakozni, függetlenül attól, hogy Android vagy iOS alapú készülékekről van szó. Ez a funkció eddig leginkább a Huawei PRO modelljeiben volt elérhető.
Hangminőség:
A gyártónak sikerült javítani a hangminőségen, fejlődött a mélyhangzása is, de még mindig nem ez az erőssége, bár ha bekapcsoljuk a mélyhang kiemelést sokat javít a hangzáson. Megérte a 10 milliméteres meghajtót beépíteni a fülhallgatókba, mert sikerült jól behangolni a mély, magas és közép hangfrekvenciákon is. Ebben az árkategóriában kifejezetten jól teljesít hangminőségével a Huawei FreeBuds 5i. Azzal, hogy van Hi-Res kodek támogatás, szintet ugrott a hangminőség is, hiszen az LDAC képes akár 990 kbit/s sebességgel továbbítani az adatokat, lehetővé téve a nagy sávszélességű minőségi zenehallgatást. A FreeBuds Pro 2 Devialet hangzását nem tudja hozni, de közel áll ahhoz.
Összegzés:
Már a Huawei FreeBuds 4i hangzása is meglepett, nem számoltam ebben az árkategóriában ilyen minőséggel. Most újra azt kell, hogy mondjam, ebben a kategóriában az egyik legjobb hangminőséget kapjunk a pénzünkért, a Huawei FreeBuds 5i megvásárolásával. A Hi-Res kodek különösen javít a füles megítélésén, jobb minőségű zenei anyagainkat is tudjuk élvezni általa. Gesztusvezérlése a felsőkategóriás fülhallgatókat is megszégyeníti, nagy választék és személyre szabhatóság jellemzi. Üzemideje kiváló, különösen elődjéhez képest. Kialakítása ergonomikus lett, kis súlya és jó megtervezett formája kényelmessé teszi használatát. Kissé gyengébben teljesít mikrofonjainak minőségével, de ez is csak azért tűnik fel, mert minden más területen jól teljesít. A vezetéknélküli töltés hiányzik belőle, valamin azért kellett a gyártónak is spórolni. Ha nincs pénzünk csúcskategóriás fülesre, de szeretnénk sok olyan szolgáltatás kapni, amihez eddig csak drágán lehetett hozzájutni, és nagyon a hangminőségből sem szeretnénk engedni, akkor a Huawei FreeBuds 5i kiváló választás.
Legutóbbi hozzászólások