Ha most hirtelen megkérdeznék, hogy melyik gyártó tud minőségi készüléket összerakni, akkor gondolkodás nélkül rávágnám, hogy az Oppo. Ismét egy újabb készülékkel ismerkedhettem meg tőlük, köszönhetően a hazai Oppo nagykövetnek. A minőségi összeszerelés és anyagválasztás felső középkategóriás hardvert rejt.
Külső
Nagy harc folyik az okostelefon piacon. Valaki a méretre gyúr, valaki arra, hogy minél vékonyabb legyen. Az R5 a második kategória követe lett. Lehetne vitatkozni arról, hogy jelenleg melyik készülék a legvékonyabb, az viszont biztos, hogy ez a telefon nem egy tégla. Inkább egy fejszére hasonlít. Olyan vékony, mint annak a pengéje, de egyaránt nagyon kemény is. Láttam egy videót, ahol tesztelték az R5 szilárdságát, és különböző tárgyakat „vágtak” el vele. Ezek között volt alma, dinnye és egy dió is. Sőt a végén még egy szöget is bevertek vele – persze nem a kijelzővel, hanem az oldalával – és semmi baja nem lett. Tanulhatna tőlük a Samsung az új alumínium szélű szériájával, az ugyanis nagyon sérülékeny.
Íme a videó:
Az elején már írtam a teszt alany minőségről, amire a csomagolás még egy lapáttal rátesz. Minőségi műanyag dobozban érkezett a készülék. A tartalma egy gyorstöltő, egy USB-3.5 jack átalakító, egy SIM tüske és egy sztereó füles. Sőt a dobozba pakoltak még egy kinyitható tokot is, aminek a minősége nem volt rossz, de egy kicsit hiányoltam a kisablakon lévő védőüveg hiányát.
No de térjünk a lényeges információkra. A készülék egy 5,2 colos Super Amoled kijelző köré épül (1080*1920, pentile matrix), amit a 148,9*74,5*4,9 mm-es ház vesz körül 155 grammos súllyal. Az oldalak fémből készültek. A hátlapot a középső részen fém, míg a felső és alsó részen műanyag takarja. A vékonyságot csupán a kiálló kamera töri meg.
Fussuk még egyszer körbe a darabot. A kijelző fölött találjuk az egyedüli hangszórót és mellette a távolság és fényérzékelő társaságában az előlapi kamerát. Alul a szokásos Android vezérlőgombokat helyezték el. Itt még a menü gombot találjuk a bal oldalon. Jobb oldalra került a bekapcsoló és hangerőszabályzó gomb, míg bal oldalt a SIM tálca rejtőzik. Kapunk hozzá kis Oppo „tüskét” is. Alul az USB port mellett egy mikrofon figyel, míg felül a második mikrofon kivételével semmit nem rejt a ház. Két dolog, ami nagyon hiányozott, a microSD kártya foglalat és a 3,5 jack aljzat. A 3,5 jack még megbocsájtható, mert mellékelnek hozzá egy USB-3,5 jack átalakítót, viszont annak ellenére, hogy a kártya foglalat bőven elfért volna, nélkülöznünk kell majd.
A masina belsejébe egy karcsú 2000 mAh-ás akkumulátor fért. Bár az egyik legújabb generációs processzort kapta, ez kicsit karcsú lesz erősebb használat mellett. Folyamatos videó lejátszás mellett maximum 5 és félórát bír. A böngészés ennél kicsit karcsúbb a maga 4 órájával.
Belső
A belső rész a jelenlegi legújabb középkategóriás Snapdragon 615-re épül. A CPU 4+4 A53-as magot vonultat fel, ahol is az egyik négyes 1,7 GHz-en fut, míg a másik 1 GHz-en. A középkategóriában az első olyan processzor, ami 64 bites támogatással rendelkezik. A grafikus mag terén be kell érnünk az új 405-ös Andrenoval.
A fedélzeti memória 2 GB lett, amiből kb. 1 GB használható indulás után. A belső tárhely 16 GB, amiből kb. 10 GB szabad.
A középkategóriás processzor tökéletesen meghajtotta a rendszert. Játékok tesztelésénél már kissé vegyesebb a helyzet. Erősebb játékok mellett már kissé akadozik. Ennél zavaróbb lehet, hogy ilyenkor rendesen tud melegedni.
Szintetikus teszteknél a középmezőnyt képviseli. Az Antutu 31 ezer pont körül, míg a GFX 3.0 csupán 5,8 fps-t ér el.
Az internet sebessége maximálisan 42 Mbs letöltés és 21 Mbs föltöltést érhet el HSDPA+ hálózaton. Készülék maximum a Cat 4-es LTE hálózatot kezeli. A WI-FI terén B/G/N szabványokat támogatja. Természetesen a dual-band antennával rendelkezik.
A DLNA mellett a Bluetooth 4.0 is megbújik a készülékházban. Sajnos az OTG támogatást nélkülöznünk kell.
Rendszer
A Color OS 2.0-ás verziója már az Android 4.4-re épít.
Sokat viszont nem fogunk a gyári felületből látni, mert az Oppo mérnökei jelentősen átdolgozták. Sajnos App drawer külön nincsen, így minden a kezdőképernyőkre kerül ki.
A felület témázható és szabadon le is tölthetünk jó párat |
4*5-ös a kezdőképernyő elrendezése, ahova a programok ikonjai mellé mappákat is létrehozhatunk, vagy akár widgetekkel is kidíszíthetjük azt.
A rendszer gördülékenyen futott, viszont egy hibát találtam, amikor a billentyűzet beállítását szerettem volna módosítani. Nem sikerült és egy sötét képernyő lett a jutalmam, ahonnan csak némi küzdelemmel tudtam túljutni.
Videó és fényképező
A kamera az Oppo Find 7a/7-ből megismert Sony IMX214. A 13 megapixeles hátsó megvilágítású szenzor szoftveresen akár 25 megapixeles kép gyártására is képes, de ha ez nem lenne elég, lehet RAW képeket is lőni.
Sajnos az időjárás nem tette lehetővé napos képek készítését, ettől függetlenül az elkészült képek minősége még így se lett rossz. Egyedülálló funkciót a 15 másodperces exponálás is, állvánnyal jó kis éjszakai képek készíthetőek.
A videó kicsit rosszabb minőséget képvisel. Az eredetileg beharangozott 4K rögzítés nem került bele a szoftverbe, legalábbis a teszt idején még nem volt benne. A Full HD felbontású videók 10 megabit/sec körüli adat mennyiséget tárolnak. Ez kicsit a részletek rovására megy. A minősége elfogadható, de távol áll a jótól.
Végszó
A külső terén elsőrangú, míg a belső még némi fejlesztést igényel főleg a szoftverek terén. Talán inkább üzletembereknek ajánlott, mint a multimédiát vagy játékokat kedvelő felhasználóknak. Az ára is tükrözi a minőségét, ha az 500 dolláros kezdőárát nézzük. Másik fájó pont lehet az aprócska kapacitású akkumulátor, amit sajnos még bővíteni sem lehet.
Értékelés:
Legutóbbi hozzászólások