Különleges lehetőséget kaptunk a ConCorde Elektronik KFT-től: egy bevezetés előtt álló strapatelefont nyúzópróbának vethettünk alá. Ennek ismeretében meg is tettem mindent, hogy térdre kényszerítsem az új jövevényt. Készülékházát a végsőkig terheltem, átesett por,- víz,- és ejtési teszten, odacsaptam farönkökhöz és még sárban is dagonyázott. A tesztből megtudhatjátok, hogyan vizsgázott az újonc Raptor.
A telefon magyar menüs, zárt operációs rendszerrel érkezik, így a ROM-ot farigcsálók nem fogják bizalmukba fogadni. Ám célközönsége, a poros, vizes környezetben dolgozók, tisztelni fogják időtálló külső borításáért. Kijelzője 2 hüvelykes, 220×176 képpontos, mikro SD kártyával bővíthető 16 GB-ig, hátsó kamerája 0,3 megapixeles, akkumulátora pedig 1700 mAh.
Készülékház:
Először forgassuk meg a sérülésmentes P40-et az egér segítségével, érdemes jól megnézni, mivel itt még nem esett át nyúzópróbán. A teszt végére már látható nyoma lesz a nálam tett látogatásának.
Készülékházát összevetve a P50 Raptoréval, azonnal szembetűnik kecsesebb alkata, ami moderné teszi megjelenését.
Külső méretei csak néhány milliméterrel kisebbek a P50-től, de jól megtervezett készülékháza optikailag jóval karcsúbbnak mutatja.
Szélességi mérete öt milliméterrel lett kisebb, így kényelmes a fogása, keretének rovátkolt széle pedig nedves környezetben jöhet jól. A két készülék előlapja szöges ellentéte egymásnak, az újonc szögletes formájú, míg a P50 inkább íves, kissé bumfordi alakkal rendelkezik. Személy szerint, nekem jobban tetszik a P40 kialakítása, mert férfiasabb és modernebb a megjelenése. Gombjainak nyomáspontja tökéletes, feliratait bemélyítették, így kopásra nem lesz gond, elrendezésük megegyezik a P50-nel, csak kicsit átformálták, hogy harmonizáljon a sarkos készülékházzal.
Mindkét telefon ütésálló burkolatot kapott, erős műanyag keret védi az előlapi felületüket, ami túllóg a billentyűzeten és a kijelzőn is, ezzel garantálva a biztonságukat.
A hátlapnál már van egy kis eltérés, a P50 kerete itt is magasabban fut, mint a hátlap felülete, így védettebbé teszi ezt a részt. A P40 az erőhatásokat inkább a teljes hátlap szerkezetére vezeti át, így valamivel sérülékenyebb.
Az akkumulátor fedele mindkét készüléknél túllóg a védőkeret magasságán, ezért nagyobb igénybevétel esetén ennek minősége döntő tényező lehet. A P50 akkufedele erősebb, gumírozott külső felület, beépített acéllemez, és rezgéselnyelő szivacs óvja a készülék belsejét. A P40, pusztán vastag falú műanyag fedelére számíthat, ami erős igénybevétel esetén valamelyest csökkenti a strapabírását.
Hátlapjának lecsavarozásakor rendszeresen kipottyant gumiszigetelése a vájatából, így minden alkalommal vissza kellett tömködni a helyére, a P50-nél beragasztották, így nem kell ilyesmivel bíbelődni. Valószínűleg a kereskedelmi forgalomba kerülő P40-nél már javítanak ezen az apró hiányosságon.
Az új készülékház szögletes felépítése, férfias megjelenést kölcsönöz az újoncnak. Csökkentett szélessége, redős oldalsó kerete még extrém körülmények között is segíti a stabil kézbentartást. Elsőre kiválónak látszik a készülékháza, de valódi védettségét a nyúzópróba folyamán kellett bizonyítania.
Nyúzópróba:
A készülék nagyobb testvéréhez hasonlóan megkapta az IP67-es minősítést, így fél órát ki kell bírnia fél méterese vízben, és maximálisan meg kell felelnie bármely poros környezet kihívásainak. Lássuk, eleget tesz-e ennek a szigorú követelménynek a fiatal Raptor. Első próbáján porállóságát kellett bizonyítania, ez egy doboz finom szemcséjű port jelentett, amivel jól nyakon zúdítottam.
Ami az összes nyílását el is tömítette, ám egy folyóvizes lemosás után minden nyomógombja tökéletesen működött. Következett a vizes medence, ahol ázni hagytam, hogy a por teljesen kioldódjon réseiből.
Ezután por és víz egyvelegébe, sárba küldtem dagonyázni, cipőtalppal még segítettem is neki minél mélyebbre jutnia. Olyan jól sikerült letaposni, hogy negatív lenyomata is megjelent a sárban.
A sárfürdő után külső erőhatásoknak tettem ki, készülékházára 13 kilogrammnyi súlyt helyeztem.
Ez sem feküdte meg a gyomrát, könnyedén kibírta, így fokoztam a terhelést. Felkötöttem egy madzagra, és néhányszor gyengébben egy farönknek lódítottam, miután ezt kibírta, teljes erőből odacsaptam. Félelmetes csattanással ütődött a fához, mégsem sérült burkolata.
Mivel ezt a próbát is túlélte, keményebb ellenfél, a beton következett, jó néhányszor leejtettem, pattogva érkezett a felületre, ám ezt is kibírta. Ennél a tesztnél, mivel hátsó oldalát nem védte a körbefutó keret, már keletkezett a felületén néhány sérülés. Legtöbb sérülést az élein szenvedte el, ez az ára a szögletes megjelenésnek. Egyik sem befolyásolta a működését, csak esztétikai hibák akadtak rajta.
A P40-es megpróbáltatásairól videó is készült, amelyben részletesen rögzítettem mindent.
A legnehezebb próbát a végére hagytam, egy robot vasmarkának szorítását is ki kellett bírnia. 😉
Összegzés:
A ConCorde Raptor P40 készülékháza megfelelt a beígért IP67 minősítésnek, kiállta a vizes és poros tesztet is. Külső burkolatát ért minden erőhatást átvészelt, és néhány kisebb sérüléssel megúszta a strapatesztet, amelyek működésében rendellenességet nem okoztak. Így bátran ajánlom minden olyan szakma képviselőjének, ahol e jó tulajdonságait hasznosítani tudják. Sajnos megjelenésére várni kell egy kicsit, mivel piaci bevezetése még folyamatban van.
A tesztkészüléket a biztosította számunkra. Köszönjük.
Most vettem át, első benyomás abszolút pozítiv!!!
Nem ártott volna a szoftverről is ejteni egy két gondolatot, hogy miben tér el az elődjétől 🙂
Jelentős változásokon nem esett át a szoftver, igazi forradalmi újításokat nem találtam benne, csak teszi a dolgát, mint elődje. Sokkal fontosabbnak tartottam, hogy mit bír extrém körülmények között, ott mennyire homorít. 🙂
Nice. Jól bírja a kiképzést. 🙂