A főképernyő szerencsére nincs túlbonyolítva, három részre osztható.
Az első az Add Reminder. Ebben a menüpontban tudjuk elkészíteni a jegyzetet a kontakthoz. A felső részbe 256 karakterig írhatunk megjegyzést, mint már említettem.
Alatta az „add callback alarm“-mal pedig beállíthatunk egy emlékeztetőt, hogy miért is kell keresni az ismerőst. Mondjuk a logika is ezt diktálja, de azért figyeljünk arra, hogy minimum 2 perccel az aktuális időhöz képest tudjuk csak érvényesíteni. Különben egy hibaüzenetet kapunk.
A jelzés alatt igen sűrűn ismétlődik a rezgés. Erre sajnos nem találtam beállítási lehetőséget. Addig nem is hagyja abba, amíg a három opció közül nem választunk egyet. Nevezetesen a Call, Snooze, Dismiss. Az elsővel értelemszerűen egyből felhívjuk az ismerőst. A másodikkal szundizni küldjük a programot. Ez 10 percet jelent. A dismis-sel pedig elutasítjuk az emlékeztetést.
„Always Active” elé tegyünk egy pipát. Ez által látni fogjuk a jegyzetet mindig, ha hívjuk a kontaktot, illetve ha ő hív minket.
„Assign Reminder” menü alatt tudjuk kiválasztani, hogy kinél is szeretnénk látni a feljegyzést. Akár több emberhez is társíthatjuk ugyan azt a jegyzetet. Így a csoportmunkát gördülékenyen tudjuk menedzselni.
A második fő rész a Manage Reminders. Ebben a menüben tudjuk menedzselni a jegyzeteinket. Aktiválni, inaktiválni illetve törölni is tudjuk. Ha hosszan nyomunk egy feljegyzésre, akkor feldob egy listát a kontakt telefonszámaival. Rátapizva egyből tárcsázza is.
A check boksz-szal kijelölt bejegyzéseket alul a „Delete Reminders”-szel tudjuk véglegesen eltávolítani.
Harmadik fő rész a Beállítások. Szerencsére ezt sem bonyolították túl és minimál angoltudással is el lehet igazodni.
A „Reminder Note Display time” rádió gombjainál tudjuk beállítani, hogy 5, 10 másodpercig illetve a telefonálás végéig mutassa a bejegyzést.
Az „allow analytics”-szel anonim adatokat küldünk a fejlesztőnek, amiből ő levonja a konzekvenciát és tudja fejleszteni a programot.
Az „enable after call window”-val beállíthatjuk, hogy hívás után engedélyezze az ablakot.
A „Close after call windows in 5 seconds” checkbox-szal 5 másodperc után bezárja az ablakot a hívás után.
Ebben az ablakban pedig az „Add Reminder”, „Create Google Task”, valamint az „Add to Calendar” menüpontok jelennek meg a hívás végével.
Ha az elsőre opciót választjuk, akkor a már megismert felületen rögzíthetjük a feljegyzést.
A második menüvel a Google Task közé rögzíthetjük teendőinket. Természetesen első alkalommal engedélyezni kell a szoftvernek a hozzáférést. Ez az üzenet automatikusan meg fog jelenni.
A harmadik menüvel a naptárba tehetünk megjegyzést a telefonhívással kapcsolatban.
Az utolsó menü nagyon hasznos szerintem. Ha letelefonáltuk, amit akartunk, törli a hívás végén a jegyzetet. Így nem lesz olyan kétségünk, hogy vajon mi ezt már említettük vagy nem.
Egyetlen bugot vettem észre. Nálam, az emlékeztetőnél kicsit nehezen akar a képernyő bekapcsolni. Először csipog és rezeg majd olyan 4-5 másodperc múlva kapcsol be a képernyő.
Kinek ajánlanám?
Első sorban szerintem business kategóriában van értelme a program használatának. Csoportvezetőknek, Managereknek, HR-nek akiknek rengeteg személyre szabott jegyzetük van. Illetve azoknak, akik sokat utaznak, és mindig a fülükön van a telefon. Így nem kell mindig háttérbe tenni a hívást kikeresni a jegyzetet és abból a pár százból pont kiválasztani gyorsan azt, ami nekünk kell.
Kipróbálásra javaslom az ingyenes-trial verziót! A full app ára jelenleg 893 HUF.
Legutóbbi hozzászólások