Aki egy kicsit is jobban ismer, az tudhatja rólam, hogy a telefonokon kívül a számítástechnikában is elég otthonosan mozgok. Aki nem, az most már tudja. ::) Persze ez nem azt jelenti, hogy a következő írás teli lesz szakzsargonnal, mert olyan mélyen nem merültem még el a monitorok tesztelésében, ezért inkább otthoni felhasználó szemszögéből próbálom megközelíteni a témát és a technikai zuhatagtól és egyéb kalibráló berendezésektől függetlenül csupán a szememre hagyatkozom majd a teszt alatt. A hazai Samsung jóvoltából sikerült szert tennem egy hajlított kijelzős megjelenítőre. Lássuk mire is lehet használni egy ilyet.
Külső
Meg is érkezett a monitor a hatalmas dobozában. Esetleg, ha valaki még nem találta volna ki a nevéből, ez egy 27 colos hajlított kijelzős darab. Az átlag felhasználó általában nem merészkedik 24 colos méret fölé, mert valljuk be, nagyon nincs is szűkség nagyobbra. Játékra és filmnézésre is bőven elég lehet egy 24 colos vagy kisebb szerkezet. Anno nekem is az volt (24), mivel itthon a legtöbbször programozásra, illetve filmnézésre használom a gépemet, ezért ideje volt utánanéznem milyen lehetőségeim vannak. A Full HD-nél nagyobb felbontású monitoroknál a pixel méret sajnos már olyan kicsi, hogy a használata megerőlteti a szemet, főleg programozásnál. Nagyobb méretet meg közelről elég kényelmetlen átlátni. Rövidre fogva a mesét két darab 27 colos BENQ monitor mellett döntöttem. Nem bántam meg. Nagyon szép képük van. Az elején viszont meg kellett szoknom a méretet, mert fél méterről nézve elég nagynak tűnnek. Ezek után a Samsung 27 colos monitora már nem is volt olyan vészes.
Sikerült kiapplikálni a dobozából, majd a helyére nyomtam a talpát és egy apró csavarral rögzítettem. A talp fémből készült és elég masszívan tartotta nagyságát. A monitort külön tápegység hajtja meg.
Ha vetünk egy pillantást a hátuljára, ami jelenleg eléggé elkerülhetetlen, akkor csatlakozók tömkelegét pillanthatjuk meg. A DVI port kivételével szinten minden van rajta. Egy VGA csatlakozó, egy HDMI és egy Displayport. A VGA csatlakozó felett még ott figyel egy fülhallgató kimenet és egy vonal bemenet is. Itt találjuk még a tápegység csatlakozóját is. Sajnos az USB portok lemaradtak. A csatlakozók fölé 10*10 centis VESA lyukakat helyeztek, mellyel a falra, illetve inkább egy hosszabb konzolra szerelhetjük fel. Mivel a kábelek hátrafelé állnak, így érdemes olyan fali konzolt választani, ami eléggé eláll a faltól. A monitor vezérlése nagyon tetszett. A szokásos gombsorok helyett egy aprócska joystick-ot helyeztek a jobb oldali (előnézettből) sarok mögé. A joystick egyszeri benyomásával kapcsolhatjuk be a készüléket. A monitor aljába két darab 5 wattos hangszórót szereltek. A ház fekete elő és hátlapját egy fémes keret köti össze. Az előlapra a Samsung logón és modell számon kívül semmi nem tettek.
A kijelző
Némi pakolászás és kábelezés után sikerült működésre bírnom őt. HDMI kábelen keresztül csatlakozott a gépemre (közben volt egy HDMI-mini Displayport kábel is). Mellette ott figyelt a 27 colos BENQ monitor is. Bár ne tette volna, ugyanis elég durva különbség volt a két monitor képi világa között. A Samsung egy 1920*1080 pixel felbontású hajlított, matt VA panelt használ, amit egy villódzásmentes WLED világít meg. A 178 fokos betekintési szöghöz 3000:1 kontraszt arány tartozik. Ezek voltak a hivatalos specifikációk. A valóságban a bekapcsolás után elég fakók voltak a színei. Kicsit olyan volt, mintha egy szürke fátyol lebegne előtte. Persze mind ez a BENQ monitorhoz képest, amit elméletileg sikerült bekalibrálnom. Némi keresgélés után se találtam olyan oldalt, ahol leírták volna, hogy a színhelyes beállításokhoz milyen értékek tartoznak, így kénytelen voltam a magam szeme után menni.
Végezetül sikerült beállítani a monitor és a VGA kártya szoftverével egy viszonylag elfogadható tónust. Ha nem kapcsoltam be a másik készüléket és nem volt viszonyítási alapom, akkor szép volt a panel képe. Másik érdekesség, hogy a betűk enyhén homályosak voltak. Ezen a menüben lévő élesítés se nagyon segített. Sajnos nem volt lehetőségem másik fajta kábellel kipróbálni. A görbület eleinte szokatlan volt, de utána már egész természetesen hatott, bár azt kell mondjam, hogy egy ennél is nagyobb vagy szélesebb monitoron nagyobb haszna lett volna. Kipróbáltam vele a Far Cry 4-et és nem tapasztaltam semmi hibát. Kellemes játék élményt nyújtott az enyhe görbület. Videó nézés közben a feketék is elég feketék voltak, még sötét szobában is. A beépített hangszóróktól ne várjunk semmi extrát, kellően hangosak, de kicsit doboz hangjuk van, ha éppen nincs kéznél külső hangszóró, akkor jól jöhetnek.
A menü egyszerűen és könnyen kezelhető a parányi kis joystick-kal és tucatnyi beállítási lehetőségeket kínál.
Végszó
Első hajlított kijelzős monitor, ami nálam járt. Játékra és filmnézésre teljesen megfelel, míg szövegszerkesztésre inkább egy komolyabb darabot ajánlanék. Az enyhe hajlítás kicsit növeli a kép mélységét, de 27 colon ez még nem jön ki annyira. Az ára az értékéhez képest kicsivel magasabb, mivel még kuriózum számba megy.
Legutóbbi hozzászólások