Feltörték a Swiftkey-t!

Szerző:

unnamedA minap érdekes társalgást folytattunk az androidos vírusirtók szükségességéről/értelmetlenségéről. A cikk apropóját az adja, hogy egy kedves fejlesztő publikálta, hogyan lehet lazán megtörni a Swiftkey billentyűzet alkalmazást, ami a továbbiakban szimpla keyloggerként működve minden egyes leütésedet továbbítja egy távoli szerverre. Szeretnéd? Gondolom nem annyira.

Hogy kell-e vírusirtó Windowsra, az már nem kérdés. Hogy Androidon szükséges-e, az annál inkább kérdéses, mivel egy erőgép probléma nélkül képes futtatni ezeket az alkalmazásokat, viszont a középkategóriában már erősen rontja a felhasználói élményt a használatuk. Kompromisszumot jelent ezek használata, de sok fejfájástól kímélhet meg minket adott esetben.

Kedves barátom, +Rusznyák Gábor mai kérdése, hogy van már okostelefon, okostévé, okosóra, de van okos felhasználó is? Mindenki maga kell, hogy megválaszolja a kérdést, amely alapvetően arra kíváncsi, hogy elég tudatosan használjuk-e az internetet, kütyüinket. Ha bizonytalan vagy, telepíts vírusirtót, ha biztos vagy magadban, okosan kezeled a telefonod, és tudod, mik a jelek, amelyek mutatják, hogy nem gömbölyű minden a rendszeredben, akkor talán mellőzheted.

A SZTORI

Egy írországi fejlesztő úgy gondolta, megmutatja, mi történhet akkor, ha nem hivatalos forrásból szerzel be egy alkalmazást. Természetesen ez elsősorban a fizetős appok tört verzióira vonatkozik, hiszen egy ingyenes alkalmazást miért töltenék le máshonnan, mintsem a Play Áruházból?! Sajnos ilyen is van…. Visszatérve a lényegre, módosította az alkalmazás kódját, amelyet részletesen is elmagyaráz, hogyan, letölthetővé tette, így ha kíváncsi vagy, milyen is ez, kipróbálhatod.

Teszt:

  1. Töltsd le, és telepítsd a hekkelt apk fájlt, amely minden egyes leütésedet a srác szerverére fog küldeni
  2. Keresd fel a fejlesztő oldalát, ahol ha megadod az IP címedet, megmutatja, milyen információkat tárol rólad
  3. Miután meggyőződtél arról, milyen lazán odaadtad minden adatodat egy ismeretlennek, töröld az alkalmazást
  4. Ha félsz, inkább telepíts valamilyen védelmet a telefonra

 

Túl azon, hogy pénzügyi kárt okoz a kalózkodással mindenki a fejlesztőknek, a fenti eset szépen megmutatja, hogy mekkora veszélynek is van kitéve, aki ilyesmire vetemedik. 

android-piracy-security-issues

Mit lehet tenni?

  1. Első és legfontosabb, hogy csak ellenőrzött forrásból szerezz be alkalmazásokat. Lehet ez a Play Áruház, az Amazon App Store, vagy más hivatalos forrás is, a lényeg, hogy hivatalos legyen
  2. Soha ne tölts le olyan progit fájlmegosztóról, ami hozzáférhető a Play Áruházban
  3. Tudom, hogy fizetni kell az alkalmazásokért, de nézd már meg, hogy mennyit! Egy kávé ára legtöbbször, amiért képes vagy kitenni magad ekkora veszélynek
  4. Ne próbálgass ilyen-olyan távol-keleti, hieroglif írással tűzdelt háttérkép, csupicsajos, csengőhangos appokat
  5. Telepítéskor olvasd el, mihez akar hozzáférni az alkalmazás. Ha magadtól nem érted, hogy mit miért szeretne, kérdezd meg, ha nincs válasz sehol, válassz mást, minden alkalmazásnak van alternatívája
  6. Ha tartasz a rosszindulatú kódoktól, használj védelmet, tele van vele a Play
  7. Tudatosan használd a telefont. Gondold végig, hol milyen információt adsz meg, mit tekintesz megbízhatónak, és ha bizonytalan vagy, kérdezz!

Ha segítség kell, megtalálsz minket a Google Plusszon, de a fórumunk is tárva-nyitva áll. Hülye kérdés nincs, az a hülye, aki nem kérdez, ha nem tud valamit.

 Update: A G+-on kialakult beszélgetésben jelezték, hogy talán félrevezető lehet a cikk, mivel a Swiftkeyre helyezi a hangsúlyt. Az esetleges félreértések elkerülése végett: a fent elvégzett Swiftkey módosítás gyakorlatilag bármilyen appal elvégezhető, és valószínűleg még ennél durvább dolgokat is lehet művelni egy apk fájllal. Szóval a Swiftkey csak egy példa, amin keresztül a fejlesztő felhívja a figyelmet a veszélyre!

Forrás: Swiftkey, AAD.ie

5 hozzászólás a cikkhez

Vélemény, hozzászólás?