Az idei MWC egy új mobilos operációs rendszert is hozott, a kiállításon mutatták be az első két Firefox OS készüléket, amelyek már nyáron elérhetőek lesznek a szolgáltatóknál. A Mozilla nyílt, internet-alapú platformja az alsó árszegmensbe készült, célja, hogy mindenkinek elhozza az okostelefon-élményt.
ZTE Open és Alcatel One Touch Fire
A pozicionálásnak megfelelően a belépő kategória két tapasztalt gyártója rakta össze az első készülékeket, az ár-érték arányban verhetetlen kínaiak (franciák) a Qualcomm támogatásával szinte teljesen ugyanolyan hardvert tettek a telefonokba. Mindkét gép egy 1 GHz-es processzort kapott, a kijelző 3,5 colos 320×480 felbontású TFT-LCD, a ZTE készülékében 3 megaixeles kamera, 512 MB ROM 256 MB RAM foglal helyet, az Alcatel telefonja 3,2 megapixeles kamerával érkezik majd, a RAM 512 MB, a belső tárhely 180 MB lesz. Mindkét eszközben a felszeretség része a HSDPA és a Wi-Fi antenna, de van GPS, gyorsulásérzékelő és iránytű is. A helykínálat microSD-kártyával bővíthető, egy 3,5 milliméteres jack kimenet és egy microUSB-aljzat szolgál a további szabványos csatlakozásra, az Alcatel megoldásába egy FM rádió is került, és az is kiderült, hogy az akkumulátor 1400 mAh kapacitású. Mindkét telefon barátságos, vidám, színes műanyag burkolatot kapott.
Firefox OS
A jelek szerint ez a visszafogott hardver is simán elég a Mozilla mobilrendszerének, a videók szerint a szoftver akadásmentesen fut a One Touch Fire fedélzetén. Alapkövetelmény viszont az ARMv7 utasításkészlet, a felületek renderelése WebGL-alapokon, hardveres grafikus gyorsítás mellett történik. A rendszerre HTML5 / JavaSctipt alkalmazásokat lehet fejleszteni, natív programok készítésére nincs lehetőség. Az alkalmazások mellett a teljes UI is HTML5-alapú, így a gyártók és a szolgáltatók könnyedén kiegészíthetik a felhasználói felülteket a saját megoldásaikkal. A vezérléshez egyetlen fizikai gomb szükséges, melyet megérintve a főoldalra ugrik a rendszer, hosszan nyomva az alkalmazásváltó kerül elő. A képernyőzár egy felfelé irányuló mozdulattal oldható fel, a főképernyő első oldala az időt jeleníti meg, a többi lapon az alkalmazások és weboldalak parancsikonjai sorakoznak. Az értesítési felület az Androidot idézi, a kijelző tetejéről lehúzható redőny mutatja az eseményeket. Egy beépített adatforgalom-mérő is helyett kapott itt, alatta a WiFi, az adatforgalom, a Bluetooth és a repülőgépes mód állítható. A kereső integrált, a telefon memóriájában, az alkalmazásboltban és az interneten is kutat, a találatot pedig könyvjelzőként betűzhetjük a programok közé. A kontaktlista szinkronizálható a felhasználó Facebook-fiókjával, Google- és Exchange-támogatás viszont állítólag nincs.
Az MWC alkalmából a Mozilla bejelentette a Firefox Marketplace-t is, innen lehet elérni a platformra fejlesztett alkalmazásokat, számos ismert okostelefonos szoftver (Twitter, Facebook, AccuWeather, Cut the Rope) és nagy tartalomtulajdonos (MTV, EA Games, Disney Mobile) is csatlakozott a támogatók táborához, így remélhetőleg alkalmazásokban sem lesz hiány, de a fejlesztők saját maguk is letölthetővé tehetik a programjaikat. A rendszerben a szolgáltatói számlázás az elsődleges fizetési mód, amely révén a bankkártyával nem rendelkező felhasználóknak is lehetőségük nyílik alkalmazások vásárlására. Az operátorok saját piactereket is létrehozhatnak, ahol az előfizetők számára helyi tartalmakat és alkalmazásokat kínálhatnak majd.
Van benne lehetőség
Bob Ishida, a Sony vezérigazgató-helyettese az MWC-n megerősítette, hogy a gyártó mérnökei “a Firefox OS Mobile munkatársaival a HTML 5 technológia lehetőségeit vizsgálják, és az eddigi tapasztalatok alapján komoly potenciált látnak a dologban”, így az LG után hamarosan egy másik húzónév is csatlakozik a Mozilla támogatói közé, a ZTE, a Huawei és az Alcatel mellé. A partnerek között a Qualcomm is megtalálható, így elsődlegesen az ő lapkáira épülnek majd az érkező Firefox OS készülékek.
Mindemellett a Mozilla 18 mobilszolgáltatóval is kötött szerződést, így már idén nyáron megjelennek az első Firefox OS-sel ellátott telefonok Európában, valamint Dél-Amerikában. Elsőbbséget élveznek azok az országok és területek, ahol kevésbé terjedtek el az okostelefonok, hiszen a Mozilla célja az olcsó okostelefon piac meghódítása. Első körben Brazília, Kolumbia, Mexikó, Montenegró, Lengyelország, Szerbia, Spanyolország és Venezuela mellett mi is kapunk a készülékekből, a Telenor és a Mozilla stratégiai megállapodása értelmében hamarosan Magyarországon is elérhetővé válnak a Firefox alapú okostelefonok. A kék szolgáltató szerint a készülékek nemcsak a fejlesztői közösséget és a piac növekedését ösztönzik majd, de hozzájárulhatnak a szélesebb körű okostelefon-használathoz is, forradalmi változást hozhatnak a mobilozás élményében – és nyilván az “elhasznált” mobil adatforgalom mennyiségét is jócskán megnövelik majd.
A webes technológia lehet az új operációs rendszer hátránya is, elvérezhet olyan környezetben, ahol gyenge az internet-lefedettség, kicsi a sávszélesség, bizonytalan az elérés. Az első Firefox OS-alapú telefonokkal pedig pont a fejlődő országokat célozzák meg, ahol ezek a problémák simán megbuktathatják a jól hangzó kezdeményezést. Másrészt azokat a (leendő) felhasználókat, akik eddig vagy az ára, vagy a használat bonyolultsága miatt nem vásároltak okostelefont, és így nincs az egyszerűbb rendszerekben kezelésében sem tapasztalatuk, őket ugyanúgy elriaszthatja egy új technológia bonyolultsága, viszont a webes appokat nehéz olyan szinten leegyszerűsíteni, hogy azok mindenki számára érthetők legyenek.
Forrás: bitport, mobilarena, androidpolice
Legutóbbi hozzászólások