Újabb féléves külcsín teszttel jelentkezem, most a Samsung Galaxy S5 került megmérettetésre, mennyire is állja ki az idő próbáját. A telefon használat közben sérüléseket szerzett, valamint kisebb gyártási hiányosságok is felbukkantak készülékházán. A mikroszkópos vizsgálat fényt derített jelenlegi állapotára és előrevetíti a jövőjét is.
A Samsung több telefonját alávetettem már időtállósági tesztnek, s eddig egyik modell sem hozott szégyent a koreai gyártóra. Most fél év használat után az idei év Galaxy S sorozatának csúcsmodellje az 5-ös került hozzám. Az alapos vizsgálat megmutatatta, hogyan teljesít készülékháza a napi használat során. Vizsgálatom csak a külső felületekre korlátozódott, mivel ez védi a belsejében megbúvó hardvert, és fogja fel a mechanikai sérüléseket.
Használat:
Tesztalanyom, felületén soha sem viselt védőfóliát, nem védte tok, vagy oldaltáska. Félév használat alatt csak zsebben utazott, így burkolata közvetlenül érintkezett a sérülést okozó behatásokkal.
Készülékház:
A Samsung csak a negyedik generációs Note és a GalaxyAlpha esetében használt fémet a készülékházat körülölelő kerethez. Az SGS5 kerete műanyagból készült, vékony fémréteggel borítva, ami sajnos nem szerves része a hordozó anyagnak, így ütődés hatására hajlamos lepattanni. A következő képen a szürke körre kattintva közelről beleshetünk a galvanizált fémréteg alá.
A Gorilla Glass üveg sem maradt sérülés nélkül, jó néhány karc csúfítja a felületét, olyan is akad, ami majdnem tíz milliméter hosszú. Szerencsére nem túl mélyek, de azért kikapcsolt kijelző mellett látszanak. A mikroszkópos felvételen a szürke körökre kattintva, nagyítva is megnézhetjük a sérüléseket.
A következő hiba már komolyabb súlyú, mivel a komplett kijelzőt érinti üveggel együtt. A telefon bal felső sarkában felemelkedett a kijelző néhány milliméterrel, és magasabbra került, mint a védelmére szolgáló műanyag keret. Ez szarvas hiba, mert a keret nem tud gondoskodni a kijelző védelméről, és azt sem tudni folytatódik-e a folyamat vagy sem. A bal oldali képen látható, hogy az üveg a keret szintje alatt van, míg a jobb oldali hibás részen védtelenül magasodik a keret fölé.
A kijelző is produkált hibajelenséget, öt centi hosszú és egy centi széles elszíneződések találhatók a keret közelében, ami homogén háttér esetén jól látható. Sajnos bekapcsolt megjelenítő mellett nem sikerült lefotózni, de a kikapcsoltnál azért látszik a hibajelenség. A következő képen a vízszintes piros csík fölötti részen látható a probléma (hosszúkás világos folt).
A készülékház szolgál még negatív meglepetéssel. A Samsung Galaxy S5 védett a víz ellen, amit vízzáró csatlakozó fedelének és a hátlapi gumi szigetelőcsíknak köszönhet.
Egy lánc erősségét mindig a leggyengébb láncszem tartóssága határozza meg, sajnos a víz elleni védelem gyengéje az USB3-as csatlakozó fedele, ami egy vékony pánton kapcsolódik a csatlakozó aljzathoz. A tartós kapcsolat eléréséért a pánt és a fedél hővel és ragasztással van egymáshoz illesztve. Sajnos valami hiba csúszott a rendszerbe, mert a fedél levált a tartó pántról, szabadon hagyva az USB3 aljzat nyílását. Nem külső behatásra jött le a kupak, hanem egyszerűen csak elvált a tartó pánttól.
A következő képen, a baloldalon lévő pántnak a jobb oldali kupak vájatába kellene lennie, egymástól semmilyen körülmények között nem lenne szabad elválniuk.
Szerencsére a kupak megvan, így továbbra is vízálló maradt a telefon, viszont a pánt nélkül könnyen elveszhet és akkor vége a vízhatlanságnak.
Térjük át a telefon hátsó fertályára, nézzük meg közelebbről a fényképezőgép lencséjét védő üveget. Egyetlen karc éktelenkedik rajta, viszont az jó hosszú, szerencsére nem lóg bele a lencsefelületbe, így nem befolyásolja a fotók minőségét. A képre kattintgatva közelről is megnézhető a karc.
A lencsét védő üveg körüli kidomborodó ezüst keret is kapott egy jókora ütést, a következő képre kattintgatva közelről is megtekinthetjük a deformálódott részt.
A hátlapot borító lyukacsos mintázatú anyag szépen kiállta a félévnyi használat megpróbáltatásait, egyetlen komolyabb sérülés sem található a felületén. A Samsung ennek az anyagnak jól eltalálta összetételét, mivel a folyamatos zsebben hordás sem tudta megkoptatni.
Összegzés:
Ez a Samsung Galaxy S5 példány gyengén szerepelt a tesztben. Nem a karcok vagy sérülések jelentik a problémát, inkább a foltos és keretnél magasabbra emelkedő kijelző és a funkcionális veszteség, a vízhatlanság elvesztésének lehetősége. Azt sajnos nehéz megítélni, hogy egyedi esettről van e szó, mindenesetre ennél a készüléknél túl sok hiba halmozódott fel egyszerre. Tulajdonosa szerencsére érvényes jótállással rendelkezik, aminek segítségével javíttatni tudja a hiányosságok nagy részét.
Félév a Samsung Galaxy S 5-tel http://t.co/3Se5DojKQo