Bár már egyre sűrűbben látunk itthon is minőségi kínai telefonokat, nem az a jellemző, hogy túl sokhoz jutnék hozzá. Szerencsére az Oppo-nak van magyarországi nagykövete, aki rendelkezésünkre bocsátotta az Oppo N1-et. A modell nem a legfrissebb kiadás, de még így is labdába tud rúgni 2014-ben is.
Külső
Anno a Samsung valamit tudhatott, mikor megalkotta a Note 1-et, az első phablet méretű telefont. Azóta is elég nagy népszerűségnek örvend ez a kategória. Az N1 is ebben a méretben indul a versenybe. A szerény 5,9 colos kijelzőjével nem tartozik az apró telefonok közé. Kellett egy kis idő nekem is, míg megszoktam a méretét. 170,7*82,6 *9 mm nem kicsi. A farmer zsebemből kilógott a telefon vége, ezért nagyon óvatosan kellett járnom, nehogy véletlenül elhagyjam. A 213 grammos súlyt egy idő után kényelmetlen tartani egy kézzel. Az összeszerelés minősége elsőrangú. Az oldalt körbefutó fém kellő stabilitást nyújt a telefonnak. A hófehér készülék előlapja az egyedüli fekete rész, mely magába foglalja az érintő gombokat is. A kamera rész az egyik olyan dolog, ami különlegessé teszi a készüléket. Zseniális ötlet, hogy elforgatható. Nem, csak azért mert így jobb minőségű selfie-ket készíthet az ember, de azért is mert olyan helyzetekben is lehetséges a fényképezés, ami egy fix kamerával nem megvalósítható. Ez majdnem olyan, mint egy fényképező kiforgatható/állítható kijelzővel. Akinek van ilyen, az tudja miről beszélek, akinek nincs, annak ki kell próbálnia. 🙂
A telefon bal oldalán az egy szem Micro SIM kártya ajtaja árválkodik. Sajnos memória kártyabővítésről le kell mondanunk, ellenben létezik nagyobb belső tárhelyű modell is. A bekapcsoló gomb a jobb oldalra került, kicsivel lejjebb alá a hangerő szabályzó gombok. Sajnos nem túl előnyös nekik ez a pozíció, mert sokszor a bekapcsoló gomb helyett nyomkodtam őket. A másik hátránya, hogy ha jól meg szeretnénk ragadni a készüléket, akkor útban lesznek.
A készülék aljára került az egy szem hangszóró a Micro USB csatlakozóval és a 3,5 jack dugóval.
A hangszóró szépen szólt és a hangereje is megfelelően erős.
A nagy masinához egy még nagyobb 3610 mAh órás akkumulátor társul. Normál használattal simán ki lehet belőle hozni több napot is. Nálam egy napig bírta az erőteljes használatot, 2-3 órás aktív kijelző használattal és 2,5 órás telefonhívással, de még így is maradt benne a nap végére 28 %.
Az 5,9 colos kijelző egy Full HD felbontású IPS panelt dolgoztat. Remek betegintési szögei vannak és szép a színek megjelenítése is. Sajnos a napfényben már kevésbé jól látszik. Az érintéseket jól érzékeli és akár kesztyűben is kezelhetjük (csak előtte engedélyezni kell a beállításokban). Ezen a kijelző méreten már a nagykezű emberek is kényelmesen nyomkodhatják a virtuális billentyűket.
Belső
Nem egy mai darab mondhatnánk, pedig kevesebb, mint egy éve jelent csak meg. Okos telefonos körökben ez már elég sok időnek számít. Akkoriban népszerű 4 magos Snapdragon 600 hajtja meg a vasat 1,7 Ghz-en, ami mellé társul az Andreno 320 grafikus mag.
A készülékbe 2 GB RAM teljesített szolgálatot. Bekapcsolás után kb. 1 GB memória áll rendelkezésünkre.
A készülék 16 GB belső tárhellyel rendelkezett. A tárhely kétfelé lett osztva, a programok egy 3 GB-os partícióval gazdálkodhatnak, míg a maradék 10 GB egyéb más adataink tárolására szolgál. Előnye ennek a megoldásnak, hogy a belső tárhelyet elérhetjük meghajtóként is a Windows-ban, míg a hátránya, hogy könnyen kifogyhatunk a programok telepítésekor a tárhelyből.
Az internet sebessége maximálisan 42 Mbs letöltés és 21 Mbs föltöltést érhet el HSDPA+ hálózaton. Készülék nem kezeli az LTE hálózatokat. A WI-FI terén B/G/N/AC szabványokat támogatja.
A DLNA mellett a Bluetooth 4.0 is megbújik a készülékházban.
Rendszer
A rendszer maga kisé idejét múlt Android 4.2-re építkezik. Az Oppo mérnökei ezt teljesen átdolgozták és elnevezték Color OS-nek.
A készülék első indítás után máris frissítette magát. A teszt idején a Color OS 1.0 futott rajta. A jelenlegi csúcskészülékeiken az 1.2-es verzió van, de létezik már 2.0 is, igaz ez még csak béta változat. Maga a felület egy letisztult, könnyen témázható munka. Kicsit ugyan zavaró, hogy ekkora kijelzőn a főképernyőn ennyire sok a kihasználatlan terület, az ikon elrendezése ugyanis 4*4-es mátrix. Használat közben némi akadást is tapasztaltam. A készülék alapból nem tartalmazott magyar nyelvet, amit egy jövőbeni frissítés orvosolhat. Nagy előnye viszont ennek az OS-nek, hogy szabadon root-olható mindenféle garanciavesztés nélkül.
A rendszer az alábbi videó mutatja be:
– érkezik –
Videó és fényképező
Papírforma szerint 13 megapixeles fényképezővel szerelték fel az eszközt. Álló képek esetén jó képeket készít, a nagy részletesség mellé nagy zajszint társul. A kamera modul forgatása lehetővé teszi, hogy különböző szögekből készíthessünk képeket. Ötletes megoldás. A kezelő felület elég egyszerű és könnyen kezelhető. Extra funkció a hosszú záridővel (8 mp) készíthető felvétel, ami egy állvánnyal karöltve remek lehetőséget biztosít éjszakai fotózáshoz. Érdekesség, hogy a kamera mellett található LED-ek nem egyszerre működnek. Az egyik normál kamera módban villan erősebbet, míg a másik selfie készítés vagy netán videó hívás alkalmával kapcsolható be kisebb fényerővel.
Videót maximálisan 1920*1080/30fps felbontással vehetünk fel. A bitráta elég alacsony, csupán 9 Mbps körüli. Önmagában ez még nem lenne baj, de a videók részletessége elég alacsonyra sikeredett.
Végszó
Pár éve még elképzelhetetlen volt, hogy ekkora méretű készülékkel járjon az ember, de ma már egyre több ember jön rá, mi a nagy kijelző előnye. Alapvetően egy jó készülék, aminek a szoftvere folyamatos fejlesztés alatt van. Hamarosan jön a következő verzió is, ami már tartalmazza a magyar nyelvet. A készüléknek a „mini” változata is rövidesen kapható lesz. Az árát tekintve inkább kuriózumnak számít, mint jó vételnek, ennyiért már kaphatunk egy Oppo Find 7-et is, ami jóval modernebb és többet is tud már.
Értékelés:
Legutóbbi hozzászólások