Sokat hallani a nagy mobilgyártók termékeinek másolásáról, kínai „dzsunka” cégek ügyesen lekoppintják azok külsejét, jóval gyengébb anyagminőséget produkálva. A napokban jutott hozzám egy Samsung Galaxy S4-nek titulált készülék, mert furcsán működött. Amikor kezembe vettem, meg voltam győződve róla, hogy valódi S4-ről van szó, ám pár perc ismerkedés után feltűnt néhány furcsaság. Cikkemben összehasonlítom a valódi és a klón-készülék külalakját, kijelzőjét, és méreteit, remélvén, hogy leendő vásárlóit elriaszthatom megvásárlásától.
Készülékház:
A Klón első ránézésre megdöbbentően hasonlít a koreai cég telefonjához. A fémutánzatú kerete, hátlapjának mintázata, ezüstös Samsung felirata alig különbözik az eredetitől. Nem semmi ügyesség kellett ahhoz, hogy ennyire élethűen adják vissza az anyagok textúráját, valószínűleg sokat kísérleteztek a hasonlóság létrehozásán. A készülékházak méreteit összehasonlítva láthatjuk, majdnem egyformák, csak vastagságukban térnek el. A következő illusztráció a méretkülönbségeket mutatja, a zöld nyilakra kattintva előtűnnek az értékek.
Kinagyítottam mindkét készüléknél ugyanazt a területet, és látható mennyire akar hasonlítani a másolat az eredetihez. Szinte a megszólalásig egyforma a két felület.
Kinézetre a hangszóró rács hasonlít az eredetire, viszont annak minőségének nyomába sem ér. Jobb oldalán letört belőle egy darabka, ez a hiány szép lassan elvezet a teljes rács kieséséhez. A következő mikroszkópos bemutatón, a szürke körökre kattintva összehasonlíthatjuk az eltéréseket.
A másolat hátlapján „díszelgő” Samsung felirat foghíjas, mivel néhány betűje már lepottyant.
A következő képsorozaton érdemes megfigyelni mennyire azonos pozícióba kerültek a nyílások, gombok, a hátlapi hangszóró rács, sőt még az infraadó is. A klón home gombja erősen baloldalra dől, nem jósolok túl hosszú életutat neki. Az alsó készülék az eredeti.
A kijelző:
Ezen a területen növeli előnyét a Samsung Galaxy S4, Full HD Super AMOLED kijelzője kiváló minőségével nagyot rúg a másolat hátsójába. Mindkét készüléken lefotóztam a Google Play szatyrocskáját, és bizony láthatóvá válnak a klón minőségi hiányosságai.
A következő képen a GooglePlay logóra, majd a villogó területre kattintva nagyított képet is kapunk a két megjelenítő pixeleiről.
A Klón képpontjai jóval nagyobbak, felbontása pedig csak 800×480-as, az SGS4 1920×1080-as Full HD megjelenítője, néhány millió képponttal azért többet tud felmutatni. A másolat TFT kijelzőjének minősége csapnivaló, laposabb betekintési szögből gyenge látványt nyújt. Íme, néhány kép e technikai borzalomról.
Egyik irányból elveszíti fényerejét, a másikból teljesen kifehéredik, szemből nézve úgy csillog, hogy alig lehet látni képernyő tartalmát, egyszóval csapnivalóan rossz. A kijelző mérete is kisebb koreai társáétól, ez „csak” 4,7 hüvelykes ellentétben annak 5 hüvelykjével. A másolat kijelzője rettenetesen gyenge minőségű, ezért kár pénzt adni.
Hardver és szoftver:
Néhány szóban írnék róla, hogyan is muzsikál a Klón, nem is nevezhető ez muzsikának inkább a macskanyávogás a helyes kifejezés. A szoftver próbálja utánozni a Samsung TouchWiz felületét, annak egy kiherélt változata jutott a készülékbe. Ahol tudtak ott butítottak rajta, egyik erős hiányossága, hogy nem lehet a fotó beállításoknál átállítani belső memóriáról a képek mentését kártyára. Nem is lenne ezzel baj, ha rendelkezésünkre állna sok-sok memória a mentésekhez, de csak 12,3 MB-nyi memória jutott belső tárhelynek. Sajnos így a fotózás kilőve, a videózásról pedig álmodni se merjünk. Elképzelhető, hogy valamikor új korában néhány GB-os volt a mérete és a memória chip dobta fel a talpát, mi pedig csak a maradékkal gazdálkodhatunk. A hardverrel már nem sokat foglalkoztam, valamiféle egymagos MTK proci dolgozgat benne, kifejezetten lassú tempót diktálva a szoftvernek.
Összegzés:
Utcai árusok, zug GSM boltok próbálják meg ránk sózni ezt a másolatot, mindenféle ügyes indokkal magyarázva, miért is ilyen olcsó ez az SGS4. A vásárló örömmel viszi haza, és mindenkinek mutogatja milyen jó áron jutott hozzá, de öröme csak addig tart, amíg használni nem kezdi. Figyeljünk oda vásárláskor, és éljünk a gyanúperrel, ha túl olcsón árulják az SGS4-et. Vigyük azt megvétele előtt szakemberhez, és csak az ő szakvéleményének birtokában adjunk pénzt érte. Elismerem a klón-gyártó tehetségét is, első ránézésre, sőt néha még a másodikra is megdöbbentő a hasonlóság, így nem csoda, ha könnyen belefutunk egy ilyen rossz üzletbe.
A hátlapi betűk leesése sajnos az eredeti s4 esetében is jelen van.
Samsung Galaxy S4 másolat olcsón, avagy a klónok háborúja http://t.co/DCoux69MbX