Ezúttal, a változatosság kedvéért a Samsung Magyarország Zrt két fényképezőt bízott rám, tesztelés céljából. Előre leszögezném, hogy a „hobbi fotós” szintnél többet nem értek a képek rögzítéséhez, de a gyakorlati tapasztalatokat megosztom veletek.
Először mikor a kezembe vettem a két gépet a WB800f inkább keltette fel az érdeklődésemet, mint a nála sokkal kisseb és butábbnak tűnő változata. (A két gép közt lényeges funkcióbeli különbségek vannak, amire későbbiekben ki is fogok térni részletesebben.)
WB800f
felbontás 16,3 m (4608×3456)
21x zoom
Full HD video (1920×1080)
3’-os touch screen
WI-FI
1030mAh aksi
WB30f
felbontás 16,3 m (4608×3456)
10x zoom
HD video (1280×720)
WI-FI
700mAh aksi
Figyelmemet elsősorban a WB800f brutális 21x–es optikai zoomja vonzotta magára, mellyel teljesen nyugodtan lehetett olvasni a strandon tőlünk igencsak messze lévő lángosos étlapját… 😎 Erre egy kicsit hasznosabb példa az alábbi két kép. Az első zoom nélkül a második pedig 21x-es zoommal.
Kipróbálás alkalmával felszínre került a WB800f–fel kapcsolatos első problémám, miszerint jó ez a touch screen, de annyira mégse. Hajlamos időnként nem érzékelni, illetőleg ha működik, akkor is maximum egy ponton érzékel. Ebből kifolyólag, ha a kezed, amivel tartod a gépet minimálisan is rálóg (ami nálam igen gyakori jelenség volt), akkor felejtsd el, hogy te csak úgy bármit is állítasz rajta, nameg az okos telefonoknál megszokott kétujjas zoomolás is hiányzott nekem (igazán beletehették volna). A menüben való kotorászás is szaggatott, nincs meg a lendülete. Ha például gördítesz egy lendületeset, akkor abban a pillanatban abbahagyja a mozgást amint az ujjad elhagyja a kijelzőt. Ráadásul igen könnyű a kijelzőn lévő számtalan funkció, egymáshoz való közelsége miatt véletlen mást elindítani, mint amit eredetileg terveztünk. Screen mellett is szóljon valami, színei nagyon is tetszettek, valósághűek és szép részletgazdagok.
A kezelő szervek egyszerűek miután az ember hozzászokott (max fél óra). A már megszokott kompozícióval találkozunk: gép tetején egy tekerhető funkció választó, a kijelzőtől jobbra pedig a szokásos gombkombinációk bár ezeknek a kijelzőn is van megfelelőjük. Ami számomra nagyon tetszett, az a szokásos gombok mellett fellelhető piros REC gomb, amit megnyomva a gép automatikusan átvált videó módra és már indítja is a felvételt. Szintén tetszett, hogy videó készítése közben lehet zoomolni, igaz ennek a hangja bezavar a videóba. A felvételt gépen visszanézve azt kell hogy mondjam szép (mp4 tömörítést használ).
A gép egyik gyenge pontja, ami a video funkciónál rendszeresen előjött, az a fókusz. Video készítése közben zoomoláskor rendszeresen elveszti a fókuszt, jobb esetben egy idő után megtalálja, de ez ritka.
Lehetőségünk van választani az AUTO, Program, A:S:M, intelligens, legjobb arc (:D), beállítások, és egy csillaggal jelölt funkció közül.
Az AUTO-ra nem is pazarolnék szót, semmi ujdonság.
Program – ez az a funkció aminek az értelmére nem jöttem rá, nem a szokásos záridő és iso variáló funkció.
A:S:M – ezzel az fog játszani aki az átlagnál egy fokkal többet ért a fényképezéshez mint művészet, itt zársebességet, illetőleg rekesznyílási értéket lehet beállítani.
intelligens – A kedvencem. Itt számos lehetőséggel találkozunk mint pl.: szép arc, sorozat felvétel, tájkép, makro, akció kimerevítése, árnyalatgazdagság (kezdetleges HDR), panoráma, vízesés, sziluett, alkony, éjszakai felvétel, tűzijáték, fénysávok. Ezek közül van aminek nem láttam különösebb hasznát, de a többivel egészen komoly képeket lehet kattintatni. Beszédesek a nevek, ezért csak párra térnék ki, mint az akció kimerevítése. Itt gyors záridővel készül egy kép, ez különösen jól jön, ha gyorsan mozgó tárgyat, lényt akarunk megörökíteni. Egyedüli hátránya, a gyors expozícióból adódóan sötétebb a kép. Következő az árnyalatgazdagság itt a szokásos HDR kép készítési eljárással találkozhatunk, a gép egymás után négy képet csinál mindet más ISO beállítással, majd ebből a négy képből átlagolva megkapjuk a végeredményt. A panorámakép készítése nekem tetszett. Nem a megszokott csinálunk egy képet majd mellette még egyet és így tovább megoldást használja, hanem a „gomb lenyom és a gépet elmozdít balra vagy jobbra”. Ami becsapós, hogy a segítő piktogram szerint a függőleges tengelyen való panoráma készítése is lehetséges, pedig nem engedi. A vízesés mód állvány használata esetén működőképes csak. Lényege, hogy minden éles a képen, kivéve a víz ami el van mosódva. Ami még szót érdemelhet, az a fénysávok. Ezt kizárólag éjszaka lehet használni, lényege a hosszú záridő, de rétegelve kezeli a képet így nem ég be. Lehet vele lightpaint–t csinálni, illetve a forgalmat lefotózva „fénysávokat” készíteni.
legjobb arc – gyakorlatilag ez is egy sorozatfelvétel, csak itt utólag ki tudjuk választani a számunkra kellő képet, a többi pedig törlődik
csillag – itt laknak az effektek. Lehet képet csinálni spéci kerettel összevágott képet, animgifet, effektezett képet, effektezett videót, illetőleg helyet kapott egy képszerkesztő funkció is.
Most hogy túlvagyunk a funkciókon, még néhány negatívum. Az AUTO funkció használható, de nem eredményez igazán szép képeket. A rengeteg funkció közül szinte csak az intelligens által adott lehetőségeket használtam, mivel azok a legjobbak, igényes szép képeket lehet velük lőni, egyetlen hátránya a változékony a környezet, akkor a folyamatos váltogatás időigényes.
Ez részben annak is köszönhető, hogy lassú a gép. A funkciók közti váltogatáskor megjelenő infobox miatt nem tudunk semmit csinálni amíg el nem tűnik. Ahhoz hogy elolvassuk gyorsan eltűnik, ha viszont már tudjuk mi az, akkor túl sokáig van ott.
A hallhatóan lötyög a gép az optikája (vagy a körül valami), ami nem feltétlen egészséges és keményen melegszik az aksi környékén. Ami még negatívum az a vaku.
Van egy gomb a gépen, amit megnyomva a vaku kipattan a helyéről, először vicces volt, de közelebbről megnézve felismertem az első alkatrészt, ami le fog törni. Természetesen a helyére visszahelyezni csakis kézzel lehet. A szokásos három méteres vakutávolsághoz képest ez jó ha két méterre elvisz. Anyaghasználat szinten nem vagyok megelégedve, helyenként kézzel könnyen benyomható a burkolat (műanyag). Az okos fényképező WI-FI funkciójáról csak annyit mondanék, hogy telefonon lévő appon keresztül működik csak, bár annak a kezelése nem túl bonyolult. Támogatja a Facebookot, Picassa-t és lehet mailben képet küldözgetni. Aksival meg nem kell foglalkozni fél napot lazán végig lehet vele fényképezni, ha lemerült akkor telefon töltővel (microUSB) ugyanúgy fel lehet tölteni, mint a saját töltőjével.
Összességében nekem ez a gép ugyan annyira tetszik amennyire nem.
A fenti gép kistestvére a WB30f élből azzal a különbséggel indul, hogy míg az előző SD kártyával működik, ez MicroSD –vel.
Nem sok mindent lehet elmondani róla, mivel szinte pont ugyan azt tudja mint a nagytesója, csak arányosan mindenben butább. Ugyanúgy melegszik és lötyög, de amit mindenféleképpen előnyként tudnék megemlíteni az az anyaghasználat. Pöpec kis fém búrkolatot kapott, fogásra sokkal masszívabb.
A következő fotószekcióban egy Samsung NX300 –ról fogok írni. Kellemes napot!
Legutóbbi hozzászólások