Az Optimus 4X HD nem azért került tesztelésre, mert az LG legfrissebb fejlesztése, hanem inkább olcsóságával vívta ki figyelmemet. A százezer alatti kategóriában négymagos, 4,7 hüvelykes True HD IPS kijelzővel, cserélhető akkumulátorral, microSD kártyabővítési lehetőséggel és NFC-vel nem sok versenytárs dicsekedhet. Kíváncsivá tett, megéri-e pénzét a kisebb koreai gyártó tavalyi modellje.
Az LG leginkább a Samsung Galaxy S 3 vetélytársának szánta, ám nem sikerült elérniük a kívánt üzleti sikereket vele. A GS3 erősen tartotta magát, és az eladási listák élén szerepelt, míg a 4X HD csendesen háttérbe szorult, annak ellenére is, hogy jóval olcsóbban lehetett hozzájutni. Az LG-nek még nem sikerült elérnie azt a fajta vevői bizalmat, amelyet a Samsung már birtokol. A ROM frissítései sorra késnek, vagy éppen ki sem jön néhány termékükre. Annak idején elsőként dobtak piacra kétmagos (LG Optimus 2X) processzorral PDA-t, mégsem tudták kihasználni helyzeti előnyüket. Mostanság frissebben küldik a legújabb ROM-okat, és hihetetlen energiákat fordítanak a minőségre is. Jól példázza ennek a változásnak sikerét az LG Google Nexus 4 amely elég szépen fogyogat. Úgy látszik okultak hibáikból, megértették nem elég az új technológiával elsőként kijönni annak rendszeres szoftveres támogatását is biztosítani kell.
A készülékház:
Az LG hasonlóan a Samsunghoz szívesen használ műanyagot telefonjaihoz, pedig a régmúltban bőrt, kevlárt, alumíniumot is be tudott vetni a vásárlók kegyeiért. A 4X HD „csak” polikarbonát borítást kapott, és Corning Gorilla Glass üveget. Először forgassuk meg az egér segítségével.
Összehasonlításra a Samsung Galaxy S 3-at választottam, mert azzal egy ringben harcol a vevők kegyeiért.
Különlegessége a kétsávos fémet utánzó keret, és a közte meghúzódó mintázat (apró gúla), amely fogaslécre emlékeztet, férfias hatást kölcsönözve ezzel a 4X HD-nak.
Hátlapja annak ellenére, hogy műanyagból készült jól néz ki, egyfajta komolyságot sugall, bőrhatású mintázata. Ez is mutatja, lehet műanyagból is szemnek kellemes hátlapot készíteni, nem kell hozzá gagyi csillogós felület.
A 4X HD sem úszta meg kávájának megmérését és a többi PDA-val együtt a megmérettetést sem.
Táblázatot készítettem a „káva csata” eredményeiről.
A 4X HD besurrant 5,107 milliméterével az eddigi nyertes a HTC One elé, kíváncsian várom, mikor érjük el a káva minimumot, ami alatt már csak szoftveres esetleg hardveres trükkökkel lehet már csak csökkenteni.
Most pedig nézzük meg mikroszkóppal az apróbb részleteket a készülékház felületén.
A tervezők, külső méreteit nagyon eltalálták, egy kézzel kényelmesen kézben tartható, a kijelző nagy része elérhető, vastagsága pedig éppen jó. A következő táblázat segítségével összehasonlíthatjuk méreteit és térfogatát néhány vetélytársáéval.
A fenti ábra jól szemlélteti, mennyire leredukálták hosszúságát, szélességét, és még a vastagsággal is sikerült a kilenc milliméter alatt maradniuk. A felső kategóriás készülékek közül kiemelkedik kis térfogatával, persze azért így is elég emberes darab, az átlagos tenyérben nagynak tűnik ez is.
Az LG 4X is megjelent a következő táblázatban, melyben szeretném megmutatni a készülékház előlapjának, és kijelzőjének egymáshoz viszonyított százalékos arányát.
A 4X HD szépen besorolt a negyedik helyre, meglepő módon alig maradt le az óriás Samsung Note készülékektől. Az LG mérnökei kiválóan kihasználták az előlap felületét, megtalálták a középutat készülékméret és kijelző között.
A Samsung Galaxy Note, és a Samsung Galaxy S3 mellett is lefotóztam az LG tavalyi zászlóshajóját.
A készülékház minőségével elégedett vagyok, sikerült műanyagból kihozni a maximumot, nagy kijelzőjéhez képest pedig kis készülékházat is kapott.
A kijelző:
Az LG kijelző gyártásban mindig a legjobbak közé tartozott, még az Apple minőségmániás mérnökeinek is megfeleltek termékeik. Az viszont érdekes, hogy mobilfronton inkább az LCD technológia mellett tették le voksukat, kisméretű OLED kijelzőket eddig nem gyártottak. Azért egy kis mozgolódás már látszik, valószínűleg rájöttek, hogy a Samsung nagyot kaszál a LED-es technológiával, így az LG bejelentette, hogy idén kijönnek a hajlékony LED kijelzővel. Jelenleg az IPS True HD kijelzőket favorizálják, amelyek a hagyományos TFT panelek tovább fejlesztett változatai. Az IPS kijelző molekulái vezérlés nélkül merőleges irányba állnak, így szinte teljesen eltakarják a háttérvilágítást, amely egyenes út a mélyfekete megjelenítéséhez. Amint rákapcsoljuk a vezérlést a molekulák 90 fokkal elfordulnak, és így szabadon áramolhat közöttük a fény. A hagyományos TFT-hez képest jobb betekintési szögeket kapunk, mert molekulái rendezetten egymáshoz képest párhuzamosan állnak, és szépen együtt mozognak vezérlés hatására.
forrás: thg.ru
A hagyományos TFT ehhez képest fordítva működik, alapállapotban átengedi a fényt, és rendezetlen molekulái a vezérlés hatására takarják ki több-kevesebb sikerrel a fényforrást. Az LG True HD IPS szebb képet produkál, mint hagyományos társai, ám bejött a képbe a Samsung AMOLED technológiája, ami a pixelnek már LED fényforrást használ, így amikor kikapcsoljuk a kijelzőt annak feketéje abszolút tökéletes, színei pedig jóval harsányabbak (ezt hibájának is felróják), mint LCD-s társaié. Jelenleg az IPS legnagyobb vetélytársának számít a mobilpiacon. Az LG minden bemutatóján igyekszik hangsúlyozni saját kijelzőinek előnyeit a LED technológiához képest. A következő képen a szürke négyszögre kattintva, megtekinthetjük a színmegjelenítési különbséget a két technológia között.
Láthatjuk, hogy a True HD IPS (jobb oldali) a motoros lány ruháját narancssárgának mutatja, mint a valóságban, az OLED viszont pirosas árnyalatban jeleníti meg, majdnem a motorral azonos színben. A LED-es kijelzők fehérmegjelenítéskor jóval többet fogyasztanak, ám a fekete megjelenítésekor kisebb energiát vesznek fel. A következő képen fogyasztás összehasonlítás látható, a megjelenítők alatt az aktuális fogyasztással.
Az LG mérnökei szerint az IPS kijelző átlagban kevesebbet fogyaszt LED-es vetélytársához képest, a következő ábra ezt szemlélteti. Az X tengelyen, a képernyőn megjelenő fehér szín százalékos aránya, a Y tengelyen pedig a fogyasztás látható.
Az LG 4X HD kijelzője 4,7 hüvelykes, 1280×720 felbontású, és a hagyományos RGB mintázatot követi, ezért is kapta a True (igazi) HD nevet. Finom célzás arra, hogy ennek a technológiának megvan az összes alképpontja, ellentétben a Samsungos AMOLED Pent-Tile mátrix elrendezéssel.
Képernyő-összehasonlító flash segítségével szemügyre vehetjük más gyártók megoldásait is, a kiválasztott készülékre kattintva, összehasonlíthatjuk kijelzőjüket az 4X HD-éval.
A következő táblázatban összevethetjük néhány készülékkel felbontását, képernyő méretét, kijelző-technológiáját és a ppi értékeket.
Tesztünk alanya becsatlakozott a középmezőnybe, természetesen nem veheti fel a versenyt a Full HD felbontású társaival, de azért szégyent sem vall pixel/inch értékeivel.
A 4X HD mellé tettem a Samsung Galaxy S 3-at, és különböző betekintési szögek mellett lefotóztam.
A 4X HD színmegjelenítése tökéletes, részletesen megjeleníti a színárnyalatokat, és túlszaturáltságnak nyoma sincs, az SGS 3 fehérei kissé kékes árnyalatot mutatnak a tesztképen. Szemből a készülékek kijelzőjének minősége azonos, azonban lapos szögből nézve a 4X HD fényereje és kontrasztja csökken. Nem annyira zavaró, mint előző tesztemben a HTC One-é, de azért eléggé feltűnő. A két kijelző előnyeit és hátrányait összevetve a versenyt, döntetlennek ítéltem.
összegzés:
Az LG kitett magáért, sikerült szépen összehozniuk a 4X HD-t, jó lett az IPS kijelzője, négymagos processzora (Tegra 3) szépen pörög, cserélhető akkumulátora van, a micro SD bővítési lehetőség sem maradt ki, és ami legfőbb érv mellette az ára, a független 72 és 80 ezer Forint között mozog, ami nem sok ezért a kvalitásért.
Az LG egyelőre még nem árazza túl magát, mint a konkurencia, nem kell plusz 50-60 ezreket kiperkálni pusztán csak a márka vagy hájp miatt. Amúgy ez a telefon mindenben hozza azt az elvárható szintet, amit a tavalyi kortárs négymagos telefonok, és még az idén is bőven megállja a helyét.
Lassan már a black en decker is mobilt fog gyártani. 😀